DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

 #376412  autor: widex
 23 gru 2009, 15:35
Sam się zamotałem w tym co napisałem. Wjeżdżając na obszar sieci własnej - zdarza się, że telefon przełącza się z BTS Plusa na BTS\NodeB Plusa mimo, że jest zasięg własny.

 #376427  autor: michael_dee
 23 gru 2009, 18:23
widex pisze:zdarza się, że telefon przełącza się z BTS Plusa na BTS\NodeB Plusa mimo, że jest zasięg własny.
Ale to jest normalne w większości telefonów. Dopiero po kilku minutach w mieście, telefon loguje się do zasięgu macierzystego Play'a. Temat już był wałkowany w innym wątku :wink:.

 #376482  autor: Marcin_7
 23 gru 2009, 21:29
widex pisze:Sam się zamotałem w tym co napisałem. Wjeżdżając na obszar sieci własnej - zdarza się, że telefon przełącza się z BTS Plusa na BTS\NodeB Plusa mimo, że jest zasięg własny.
No o tym właśnie piszę wyżej podając link do specyfikacji.
-Telefon jest w roamingu w obcej sieci (VPLMN),
-co jakiś czas sprawdza czy macierzysta sieć (HPLMN) jest dostępna
-jeśli jest to się "zaloguje" do niej

W przypadku omawianym w tym wątku telefon przechodząc z obszaru "tylko Plus" na obszar "Plus i Play" nadal będzie korzystał ze stacji bazowej Plusa aż do momentu gdy uruchomi okresowe sprawdzanie i zorientuje się, że Play jest dostępny.

 #376677  autor: despera
 25 gru 2009, 02:47
Panowie i Panie :-D

telefon robi to w następujący sposób

Od 6 - 8 godzin - w PL zaobserwowałem era/plus/play co 2 godziny orange co 3 mówi "hello" po prostu odświeża i zgłasza się do stacji do której jest podłączony (stan włączony na półce)

Jeśli telefon ma zmienne warunki - przemieszczasz się - "trzyma" się on danego sektora ale jak stwierdzi że nie da się wybiera inny dostępny/przekazany przez opa. Podczas rozmowy aby się nie urwało op mu podaje co ma robić.

Teraz KLUCZOWE kto chce kasę play czy plus - OBOJE :)
PLUS trzyma ile może telefon w play ma 900/1800/2100 ALE telefon (sim) podczas odświeżania (te 2-3 godziny w spoczynku) widzi PLAY i decyduje - przechodzi do PLAY ALE oprogramowanie telefonu może być ustawione na sygnał/dostęp a nie dostęp I wtedy siedzisz w PLUSIE.

Nie tylko sim ale i oprogramowanie telefonu się liczy. Są sposoby aby wymusić lub zablokować na danym nadajniku roaming plus dla play. Lecz o PLAY nie ma co już mówić.... Polsat iż wygryzł... mają 850/900/1800 -tylko ostatnie na głos. Może kogoś kupią aby mieć w 900 i wtedy play pada... Niech polsat kupi play i będzie 4 siła a nie miś na 25 kanałach egsm i jednym paśmie 3g.... Szybkość budowy sieci aero2/sferia jest duuuużo szybsza niż play...

 #376700  autor: Marcin_7
 25 gru 2009, 11:58
despera pisze:Panowie i Panie :-D

telefon robi to w następujący sposób

Od 6 - 8 godzin - w PL zaobserwowałem era/plus/play co 2 godziny orange co 3 mówi "hello" po prostu odświeża i zgłasza się do stacji do której jest podłączony (stan włączony na półce)
Najpierw trochę teorii, żebyś wiedział gdzie się pogubiłeś:
Gdy telefon Playa zaczyna korzystać z sieci radiowej Plusa, "loguje się" do MSC/VLR Plusa i zapisuje tam między innymi Location Area (LA) w którym się znajduje. Gdy zmienia LA, wykonuje operację "Location Update" i przesyła do MSC/VLR Plusa info o nowym LA.
Dodatkowo co jakiś ustalony czas wysyła Location update (nawet gdy nie zmieni LA), tak żeby MSC/VLR wiedziało, że telefon ciągle jest w sieci (np. gdy się wyłączy i długo nie będzie odpowiadał tymi periodycznymi LocationUpDate, to MSC/VLR wykasuje jego dane, żeby nie zaśmiecać pamięci).
To jak często wysyła to periodyczne Location Update zależy od parametru (timer T3212) rozgłaszanego na broadcast channelu w sieci operatora, której właśnie używa. Rozumiem, że to jest właśnie to coś co nazywasz "hello", z częstotliwością różną dla różnych operatorów. Czyli informowanie Plusa, że ciagle jest się w jego sieci, a nie szukanie sieci macierzystej.
:
Teraz KLUCZOWE kto chce kasę play czy plus - OBOJE :)
PLUS trzyma ile może telefon w play ma 900/1800/2100 ALE telefon (sim) podczas odświeżania (te 2-3 godziny w spoczynku) widzi PLAY i decyduje - przechodzi do PLAY ALE oprogramowanie telefonu może być ustawione na sygnał/dostęp a nie dostęp I wtedy siedzisz w PLUSIE.
To "odświeżanie" to właśnie periodyczne Location Update, które informuje MSC/VLR Plusa, że ciagle Twój telefon jest w Plusie.
Nie tylko sim ale i oprogramowanie telefonu się liczy. Są sposoby aby wymusić lub zablokować na danym nadajniku roaming plus dla play. ...
A Amerykanie nie byli na Księżycu, a operatorzy nagrywają wszystkie rozmowy ;-).
Jesteśmy na grupie Technikalia, więc powinniśmy wypowiadać się w sposób ścisły i uzasadniać swoje wypowiedzi.

Jak opropgramowanie telefonu (które działa zgodnie ze specyfikacja 3GPP do której linka podałem), nakaże mu przeszukać częstotliwości w celu znalezienia sygnału macierzystej sieci (Playa), to telefon to zrobi. I jak stacja bazowa Plusa, może zakazać mu zacząć nadawać na kanale sygnalizacyjnym na tej częstotliwości (w celu "zalogowania się" do sieci Play)? Jeśli masz jakiś pomysł to podaj.

 #376808  autor: Pawrzes
 25 gru 2009, 22:32
Marcin_7 pisze:żebyś wiedział gdzie się pogubiłeś
To kobieta ;) Chociaż kiedyś w profilu zaznaczone było że mężczyzna więc już nie wiem :P :roll:

Pozdrawiam

 #376814  autor: Marcin_7
 25 gru 2009, 22:46
Pawrzes pisze:
Marcin_7 pisze:żebyś wiedział gdzie się pogubiłeś
To kobieta ;) Chociaż kiedyś w profilu zaznaczone było że mężczyzna więc już nie wiem :P :roll:
A to przepraszam (zakładam, ze obecny status jest prawidłowy), przeoczyłem.

 #376826  autor: Pawrzes
 25 gru 2009, 23:15
:)

Gdy Play odpalił kilka pierwszych stacji GSM w Warszawie to telefon mi się przełączał do sieci Polkomtela gdy sygnał był o około połowę silniejszy niż P4, nawet ręczne wybranie Play i tak powodowało że w czasie podróży gdzieś telefon wybierał sobie Playa. Przy skanowaniu kanałów domyślnie wybierał kanały Polkomtela po czym po kilku minutach w zasięgu Plusa logował się do sieci własnej. Tak było około miesiąc czasu. Później priorytetem stała się sieć własna i trzymanie zasięgu dopóki się go nie straci a przy skanowaniu kanałów pomija Plusa jeśli jest jest dostępny własny zasięg Play.

Pozdrawiam

 #376977  autor: despera
 26 gru 2009, 21:07
ONO z OMO może być:D

Co do stacji bazowych - możesz sobie nawet "antenkę" wybrać w PLUSIE która ci playa nie obsłuży - kwestia "kliken machen" no chyba że ma się "PRL sterowany z ziemi".....
NIE zdziw się jak PLAY z czasem poczuje sie tak mocny iż w wybranych rejonach/stacjach roamingu NIE będzie i . Choć wcześniej ich polsat kupi - nawet mają stacje PolsatPLAY :D:D:D

 #376981  autor: Marens
 26 gru 2009, 21:14
despera pisze:Choć wcześniej ich polsat kupi
Odpukaj.
Nie ma szans na fuzję Polsat-Play a byłaby to katastrofa.
Wtedy powstałaby wielka uryna jaką jest Cyfrowy Polsat.

 #376982  autor: despera
 26 gru 2009, 21:15
masz racje idę do garów - po co normalny zasięg.....

 #376997  autor: matchojs85
 26 gru 2009, 22:16
A niech ten Polstat kupi P4.. nie bedzie wtedy pasożyta na Plusowym łaczu..

Pozdrawiam, matchojs85.

 #377060  autor: user_delete10
 27 gru 2009, 00:56
matchojs85 pisze:A niech ten Polstat kupi P4.. nie bedzie wtedy pasożyta na Plusowym łaczu..
Wolność słowa i opinii :-D

Jakaś część prawdy w tym jest a aż tak chyba nikomu nie zależy na Play... Dzięki niemu mamy 29 gr./min i teraz już niekoniecznie ze względu na ich jakość jakiej doświadczamy ten 4 op jest komuś do szczęścia potrzebny.

 #377066  autor: radar77
 27 gru 2009, 09:38
Pawrzes pisze::)

Gdy Play odpalił kilka pierwszych stacji GSM w Warszawie to telefon mi się przełączał do sieci Polkomtela gdy sygnał był o około połowę silniejszy niż P4, nawet ręczne wybranie Play i tak powodowało że w czasie podróży gdzieś telefon wybierał sobie Playa. Przy skanowaniu kanałów domyślnie wybierał kanały Polkomtela po czym po kilku minutach w zasięgu Plusa logował się do sieci własnej. Tak było około miesiąc czasu. Później priorytetem stała się sieć własna i trzymanie zasięgu dopóki się go nie straci a przy skanowaniu kanałów pomija Plusa jeśli jest jest dostępny własny zasięg Play.
Niczego takiego nie zaobserwowałem, przynajmniej w Łodzi. Przy ręcznym wyborze sieci zawsze da się zalogować do Plusa. Niestety jest tak, iż telefon siedzi na zasięgu Playa, pomimo, że jakość rozmowy jest tragiczna. Przy -94dB już nie da się normalnie rozmawiać. W mojej okolicy Play ma tylko NodeB bez GSMu, z którego dopiero na zewnątrz budynków da się korzystać.
PS. Jak ich zmusić do rozbudowy choćby jednej stacji o GSM ? Dodam, że aż się prosi. NodeB stoi na wieżowcu na jednym z większych osiedli w Łodzi.

--
pozdrawiam
radar77

 #377074  autor: matchojs85
 27 gru 2009, 10:28
fenix189 pisze:
matchojs85 pisze:A niech ten Polstat kupi P4.. nie bedzie wtedy pasożyta na Plusowym łaczu..
Wolność słowa i opinii :-D

Jakaś część prawdy w tym jest a aż tak chyba nikomu nie zależy na Play... Dzięki niemu mamy 29 gr./min i teraz już niekoniecznie ze względu na ich jakość jakiej doświadczamy ten 4 op jest komuś do szczęścia potrzebny.
Ja tam zanim jeszcze wszedł PLAY FRESH miałem już w sumie w Plusie rozmowy tańsze niż 29gr/min (stosunek liczby minut w abo + gratyfikacje do kosztu abonamentu)
Play zrobil swoje jak kiedys Heyah i juz.. co jakis czas ktorys operator robi promocje lub wprowadza technologie dajaca innym do myslenia .. a my na tym korzystamy jako klienci w ramach toczacej sie walki i konkurencji

Pozdrawiam, matchojs85.

 #380955  autor: michael_dee
 15 sty 2010, 22:09
Jak to jest z tą umową na roaming krajowy między Play a Polkomtelem? Czytałem gdzieś, że umowa dotyczy tylko zasięgu 2G, a łapię też 3G Plusa. Swoją drogą Plus chyba w większości miast nadaje tylko w 3G, bez HSDPA. W zasięgu macierzystym Play, w każdym mieście, telefon loguje mi się od razu do HSDPA.

 #380958  autor: ms93
 15 sty 2010, 22:17
Na poczatku Plus oblsugiwal Playa calkowicie na 3G, jednak jakis rok, moze dwa temu, Plus zablokowal wideopolaczenia. Kiedys podobno nie mieli mozliwosci technicznych, by wywiazac sie z umowy, ktora jest tylko na 2G, a potem nagle sie pojawili i zablokowali, jednak z uslugami, ktore oferuje 2G nie ma tez problemow na stacjach 3G.

 #380959  autor: kwistas
 15 sty 2010, 22:17
Umowa niby jest podpisana na 2G, ale technicznie nie można oddzielić 3G od 2G więc korzysta się z Plusa z obu technologii sieciowych.

Play ma wszystkie stacje 3G na zasięgu HSDPA.

 #381004  autor: kowcio
 16 sty 2010, 10:15
michael_dee pisze:Swoją drogą Plus chyba w większości miast nadaje tylko w 3G, bez HSDPA.
Bzdura. Normalnie w większości wypadków telefon podczas czuwania siedzi tylko w UMTSie, a jak uruchomisz transmisję danych wskakuje do HSDPA. Tak u mnie jest. Plus jest liderem pod względem mobilnego Internetu i ma sporo nadajników obsługujących HSDPA, baa ostatnio pojawiło się HSPA+ (do 21,6Mbps) w 11 miastach.

 #381008  autor: Marens
 16 sty 2010, 10:52
kowcio pisze:Tak u mnie jest.
Wszędzie sieć siedzi w trybie czuwania w 3G.
Play ma tak skonfigurowaną sieć, że wysyła jakieś znaczniki i Sony Ericssony widzą to jako HSDPA. Normalnie w Erze/Plusie/Orange po zainicjowaniu transferu danych jesteśmy automatycznie przerzucani do HSDPA.