DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 10 z 23
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 23

 #389165  autor: Piescoch66
 22 lut 2010, 11:12
Żartuję przecież. Od momentu pierwszego przetargu na UMTS w Polsce, mija około 10 lat.
Wtedy myślałem - 2,3 lata i będą fajne usługi, a musiałem czekać 9. Dlatego trochę marudzę.

 #389175  autor: margeo
 22 lut 2010, 13:06
Andrzej24 pisze:
margeo pisze:U mnie nadal występuje problem - przy przelogowaniu wyskakuje błąd sieci. Plus zaskakuje dopiero za 4-5x.
Wysłałem PW do P4Y2 - mam nadzieję, że pomoże, bo za kilka dni wyjeżdżam w góry, a tam na pewno Play nie ma zasięgu...
Zdziwiłbyś się. Ja mieszkam w górach i zasięg Play mam bardzo dobry.
Polecam mapę nadajników. Poniżej link
http://mapa.btsearch.pl/
Mapę doskonale znam...
I nie zdziwiłbym się, bo jestem w górach średnio raz w miesiącu. Nie piszę czegoś po to, żeby tylko pisać i biadolić, tylko dlatego, że wiem co piszę... Byłem nie raz w tym rejonie i wiem z własnego doświadczenia, że Play tam zasięgu NIE MA.
Poza tym jak można stwierdzić, że Play ma bardzo dobry zasięg w górach, bo ktoś tam mieszka??? Góry to pojęcie dość szerokie. Jeśli mieszka ktoś np. w Szklarskiej, czy to oznacza, że w Sidzinie zasięg będzie równie dobry? Wątpię...
Z poważaniem...

**********************
POZDRAWIAM!


W użyciu: T-mobile, Play Fresh, OFnK, Virgin Mobile, Aero2

 #389197  autor: dagoleq
 22 lut 2010, 15:22
Witam, a ja mam takie pytanie do kolegów znających się na zagadnieniach z zakresu telekomunikacji "komórkowej". Czy da się w ogóle skonfigurować w taki sposób sieć(mówię o konfiguracji systemu, BTS, nodeB i czegokolwiek innego), żeby przejście z zasięgu macierzystego do roamingowego (Play->Plus->Play itd. ) następowało bez zerwania połączenia telefonicznego? Tak się zastanawiam czy to jest "technologicznie wykonalne"?

 #389200  autor: user_delete10
 22 lut 2010, 15:39
Piescoch66 pisze:DS napisał/a:
2G się nie interesuję skoro niedługo będzie zlikwidowany :D
Za 20 lat.

 #389202  autor: kerim36
 22 lut 2010, 15:48
Piescoch66 pisze: 2G się nie interesuję skoro niedługo będzie zlikwidowany
z kart tarota, czy ze szklanej kuli ta informacja?? :lol:

Mapy do fabrycznych nawigacji Opel / Citroen / Peugeot / Renault / Fiat i inne
Pogotowie komputerowe / aktualizacja map GPS
http://www.klos.net.pl

 #389205  autor: darnok
 22 lut 2010, 16:17
dagoleq pisze:Witam, a ja mam takie pytanie do kolegów znających się na zagadnieniach z zakresu telekomunikacji "komórkowej". Czy da się w ogóle skonfigurować w taki sposób sieć(mówię o konfiguracji systemu, BTS, nodeB i czegokolwiek innego), żeby przejście z zasięgu macierzystego do roamingowego (Play->Plus->Play itd. ) następowało bez zerwania połączenia telefonicznego? Tak się zastanawiam czy to jest "technologicznie wykonalne"?
TAK

 #389210  autor: play4you2
 22 lut 2010, 16:28
DS pisze:Niestety, Play znów leci sobie w kulki... ale... ja już mam dość tej zabawy. Zostawiam Playa jako domowy, bo tylko w jednym miejscu jak lezy to jest OK, i przechodzę do normalnej sieci W3.
DS, jak już wcześniej się pytałem, czy możemy Ci jeszcze w czymś pomóc?? Prosiłem o kontakt na PW, co zrobiłeś. Udzieliłem Ci informacji, czy jeszcze coś możemy dla Ciebie zrobić? Rozumiem, że możesz mieć utrudnienia, ale wszelkie moje próby pomocy Ci są przez Ciebie najwyraźniej odrzucane. Mam nadzieję, że pozwolisz jakoś sobie pomóc, a tym samym może uda nam się rozwiązać się Twoje problemy, o których wspominasz.

Pzdr.

Forum "Telepolis" nie jest oficjalnym kanałem zgłoszeniowym firmy P4 Sp. z o.o., tym samym sieć Play nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wykorzystanie przez osoby postronne wszelakich danych, znajdujących się w przesłanej wiadomości.

 #389248  autor: dagoleq
 22 lut 2010, 20:05
darnok pisze:
dagoleq pisze:Witam, a ja mam takie pytanie do kolegów znających się na zagadnieniach z zakresu telekomunikacji "komórkowej". Czy da się w ogóle skonfigurować w taki sposób sieć(mówię o konfiguracji systemu, BTS, nodeB i czegokolwiek innego), żeby przejście z zasięgu macierzystego do roamingowego (Play->Plus->Play itd. ) następowało bez zerwania połączenia telefonicznego? Tak się zastanawiam czy to jest "technologicznie wykonalne"?
TAK
czyli tak jak myślałam, wszystko zależy od skonfigurowania sieci, a to jak widać play nam utrudnia. P4Y2 - ja naprawdę chcę mieć w telefonie ustawiony tryb automatyczny, większość ludzi również. ale przez taką g...... konfigurację Waszej sieci (bo Wam się wydaje że macie takie wspaniałe pokrycie własnym 2G/3G) jestem zmuszona ustawić na sztywno 2G plusa. trudno, to Wasze pieniądze więc płaćcie za roaming więcej niż moglibyście płacić gdyby ludzie przez takie problemy nie ustawiali na sztywno 2G Plusa.

 #389256  autor: pirx
 22 lut 2010, 20:44
darnok pisze:
dagoleq pisze:Witam, a ja mam takie pytanie do kolegów znających się na zagadnieniach z zakresu telekomunikacji "komórkowej". Czy da się w ogóle skonfigurować w taki sposób sieć(mówię o konfiguracji systemu, BTS, nodeB i czegokolwiek innego), żeby przejście z zasięgu macierzystego do roamingowego (Play->Plus->Play itd. ) następowało bez zerwania połączenia telefonicznego? Tak się zastanawiam czy to jest "technologicznie wykonalne"?
TAK
Jest to wykonalne czysto teoretycznie.
Wymagałoby definiowania relacji sąsiedzkich pomiędzy obiema sieciami.
Natomiast to byłoby bardzo trudne z perspektywy procesu operacyjnego, każda zmiana w sieci dostępowej musiałaby być przeprowadzana w obu sieciach.

Jest jeszcze inny argument, dla którego to przede wszystkim Plusowi mogłoby nie zależeć na tym.
Po 1wsze to takie podefiniowanie sąsiadów powodowałoby także, próby handoverów ich własnych abonentów.
Po 2gie dotykałoby też abonentów sieci zagranicznych sieci będących w roamingu w Plusie, na pewno Plus nie chciałby stwarzać warunków do ich potencjalnego tracenia.

 #389265  autor: margeo
 22 lut 2010, 21:17
P4Y2, otrzymałeś moją wiadomość na PW? U mnie nadal widnieje jako "do wysłania". Wydaje mi się, że pisanie zgłoszenia przez Play24 niewiele pomoże, stąd moja prośba o pomoc skierowana bezpośrednio do Ciebie...

**********************
POZDRAWIAM!


W użyciu: T-mobile, Play Fresh, OFnK, Virgin Mobile, Aero2

 #389278  autor: darnok
 22 lut 2010, 21:55
pirx pisze: Jest to wykonalne czysto teoretycznie.
Wymagałoby definiowania relacji sąsiedzkich pomiędzy obiema sieciami.
Natomiast to byłoby bardzo trudne z perspektywy procesu operacyjnego, każda zmiana w sieci dostępowej musiałaby być przeprowadzana w obu sieciach.

Jest jeszcze inny argument, dla którego to przede wszystkim Plusowi mogłoby nie zależeć na tym.
Po 1wsze to takie podefiniowanie sąsiadów powodowałoby także, próby handoverów ich własnych abonentów.
Po 2gie dotykałoby też abonentów sieci zagranicznych sieci będących w roamingu w Plusie, na pewno Plus nie chciałby stwarzać warunków do ich potencjalnego tracenia.
0 - Nie tylko teoretycznie, niektore sieci ktore cenia sobie jakosc uslug przy granicach definiuja. Nie polskie sieci :)

1 - Mozna to ograniczyc - dla abonentow Plus ustawic ze 260-06 byloby siecia zabroniona i problem z glowy abonenci nie beda podejmowac prob; celki sieci zabronionych sa wywalane z listy docelowych kandatow do handovera.

2 - Bez wiekszego znaczenia. Plus ma lepszy zasieg niz Play. Mozna pobawic sie troche na sygnalizacji i spowodowac ze dla abonentow innych niz Play nie bedzie to dzialalo.

Poza tym - pytanie bylo teoretyczne czy mozna - mozna, ale na ta chwile nikomu (ani polkomtel ani p4) na tym nie zalezy. Zgadzam sie z tym co piszesz - jest to bardzo uciazliwe zeby to ogarnac.

 #389298  autor: Marcin_7
 22 lut 2010, 23:20
pirx pisze: Jest to wykonalne czysto teoretycznie.
Wymagałoby definiowania relacji sąsiedzkich pomiędzy obiema sieciami.
Natomiast to byłoby bardzo trudne z perspektywy procesu operacyjnego, każda zmiana w sieci dostępowej musiałaby być przeprowadzana w obu sieciach.
Standardowa procedura w MSC to "obsługa inter MSC handover", czyli handover pomiędzy cellami leżącymi na obszarach kontrolowanych przez różne MSC. W MSC definiuje się wszystkie celle na jego obszarze oraz tzw. 'outer cells' należące do sąsiadujących MSC, do których można wykonać taki handover. Dopisanie tam jakichś celli to nie jest skomplikowana sprawa.

Zazwyczaj takie rzeczy dzieja się w obrębie jednej sieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać celle od innego operatora (oczywiście pod odpowiednim obustronnym uzgodnieniu :-) ).
W takim przypadku pozostaje do rozwiązania problem naliczania opłat, Ericsson ma coś takiego zaimplementowanego (acounting of Inter-PLMN handover), podejrzewam żę inni dostawcy też. Umożliwia nawet odpowiednie naliczanie opłat dla handoveru pomiędzy RNCami należącymi do róznych operatorów, mimo że w UMTsie MSC nigdy nie bierze udziału w handoverze.

Zupełnie inną kwestią jest, zdziwienie abonenta który rozpoczął rozmowę po lokalnej stawce, a zakończył w roamingu :-) (albo odebrał za darmo, a po chwili zaczęło mu naliczać kasę na rachunek).
Oczywiście w przypadku Plus-Play ten problem nie istnieje.
pirx pisze: Jest jeszcze inny argument, dla którego to przede wszystkim Plusowi mogłoby nie zależeć na tym.
Po 1wsze to takie podefiniowanie sąsiadów powodowałoby także, próby handoverów ich własnych abonentów.
Po 2gie dotykałoby też abonentów sieci zagranicznych sieci będących w roamingu w Plusie, na pewno Plus nie chciałby stwarzać warunków do ich potencjalnego tracenia.

Tu nie ma problemu. Relacje pomiędzy cellami (dla potrzeb handoveru) mogą być jednostronne. Tzn. telefon kontrolowany przez BSC Playa mógłby prześć pod kontrolę BSC Plusa, a odwrotnie nie.

 #389318  autor: play4you2
 23 lut 2010, 08:23
margeo pisze:P4Y2, otrzymałeś moją wiadomość na PW?
Tak, mam wiele wiadomości, ale mam pilne obowiązki zawodowe, które muszę wykonać. Obiecuję jutro poodpowiadać na wiadomości, które otrzymałem. Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe :wink:.

Pozdrawiam.

Forum "Telepolis" nie jest oficjalnym kanałem zgłoszeniowym firmy P4 Sp. z o.o., tym samym sieć Play nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wykorzystanie przez osoby postronne wszelakich danych, znajdujących się w przesłanej wiadomości.

 #389321  autor: pirx
 23 lut 2010, 08:37
darnok pisze: 0 - Nie tylko teoretycznie, niektore sieci ktore cenia sobie jakosc uslug przy granicach definiuja. Nie polskie sieci :)
Jakie to sieci? Bo to argumentacja w stylu JK "wiem ale nie powiem" trochę ;)
darnok pisze: 1 - Mozna to ograniczyc - dla abonentow Plus ustawic ze 260-06 byloby siecia zabroniona i problem z glowy abonenci nie beda podejmowac prob; celki sieci zabronionych sa wywalane z listy docelowych kandatow do handovera.
Ale to spowodowałoby, że przejście z Plusa do Play nie byłoby możliwe też dla abonentów Play... na czym Play na pewno nie zależałoby.
darnok pisze: 2 - Bez wiekszego znaczenia. Plus ma lepszy zasieg niz Play. Mozna pobawic sie troche na sygnalizacji i spowodowac ze dla abonentow innych niz Play nie bedzie to dzialalo.
W jaki konkretny sposób można "pobawić się na sygnalizacji"? O jakiej konkretnie sygnalizacji mówisz?

[ Dodano: 2010-02-23, 08:44 ]
Marcin_7 pisze: Zazwyczaj takie rzeczy dzieja się w obrębie jednej sieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać celle od innego operatora (oczywiście pod odpowiednim obustronnym uzgodnieniu :-) ).
Ja przecież napisałem, że jest to możliwe... Ale problem jest przede wszystkim operacyjny.
Marcin_7 pisze: Tu nie ma problemu. Relacje pomiędzy cellami (dla potrzeb handoveru) mogą być jednostronne. Tzn. telefon kontrolowany przez BSC Playa mógłby prześć pod kontrolę BSC Plusa, a odwrotnie nie.
Tak... ale na tym to pewnie Play jednak by nie zalezało.

 #389327  autor: michael_dee
 23 lut 2010, 09:20
play4you2 pisze:DS, jak już wcześniej się pytałem, czy możemy Ci jeszcze w czymś pomóc?? Prosiłem o kontakt na PW, co zrobiłeś. Udzieliłem Ci informacji, czy jeszcze coś możemy dla Ciebie zrobić? Rozumiem, że możesz mieć utrudnienia, ale wszelkie moje próby pomocy Ci są przez Ciebie najwyraźniej odrzucane.
Mnie to nie dziwi. Gdybyście rozwiązali jego problemy z Play'em, wówczas straciłby znaczącą część radości życia, którą czerpie z wylewania pomyi na tę sieć :P.

darnok pisze:Plus ma lepszy zasieg niz Play.
Ameryki nie odkryłaś :lol:. Play buduje swoją sieć od 2 lat, Plus od ponad dekady - taki "drobny" szczegół :wink:.

 #389334  autor: b@sho
 23 lut 2010, 10:31
KamaZ pisze:
DS pisze:Jestem tylko ciekaw, co by Play zrobił, gdyby wszyscy solidarnie przeszli do sieci Plusa.
To mało prawdopodobne, bo większość ludzi nawet nie wie o co chodzi :P Ale gdyby tak się stało jakimś cudem to pewnie dzwoniliby z BOK i namawiali do ustawienia na automatyczny wybór.
Muszę Tobie powiedzieć, że tak jest. Do mnie już dwa razy dzwoniono z OK właśnie w sprawie przejścia na nadajniki Play'a, ale po usłyszeniu mojej argumentacji pracownicy OK zaczynali się gubić i pyk, w słuchawce cisza. Będzie dobra jakość połączeń na nadajnikach macierzystych to będę korzystał, a nie zmusi mnie do ego jakaś parszywa agitacja ze strony operatora.

'When you meet your God, tell him to just leave me alone.'

 #389339  autor: darnok
 23 lut 2010, 10:51
pirx pisze:
darnok pisze: 0 - Nie tylko teoretycznie, niektore sieci ktore cenia sobie jakosc uslug przy granicach definiuja. Nie polskie sieci :)
Jakie to sieci? Bo to argumentacja w stylu JK "wiem ale nie powiem" trochę ;)
np Australia Telestra i 3 w niektorych regionach kraju.
pirx pisze:
darnok pisze: 1 - Mozna to ograniczyc - dla abonentow Plus ustawic ze 260-06 byloby siecia zabroniona i problem z glowy abonenci nie beda podejmowac prob; celki sieci zabronionych sa wywalane z listy docelowych kandatow do handovera.
Ale to spowodowałoby, że przejście z Plusa do Play nie byłoby możliwe też dla abonentów Play... na czym Play na pewno nie zależałoby.
Nie. Juz dzisiaj przeciez abonenci Plusa nie moga korzystac z sieci Play, bo 260-06 jest dla nich siecia zabroniona, a abonenci Play moga bo 260-01 jest siecia dozwolona. Jedynie nie mozna wykonywac handoverow, tylko reselekcje. Dodanie relacji (i skonfigurowanie inter-plmn handover) nie zmienilo by nic dla abonento plusa.
pirx pisze:
darnok pisze: 2 - Bez wiekszego znaczenia. Plus ma lepszy zasieg niz Play. Mozna pobawic sie troche na sygnalizacji i spowodowac ze dla abonentow innych niz Play nie bedzie to dzialalo.
W jaki konkretny sposób można "pobawić się na sygnalizacji"? O jakiej konkretnie sygnalizacji mówisz?
MAP.

 #389342  autor: pirx
 23 lut 2010, 11:03
darnok pisze: Nie. Juz dzisiaj przeciez abonenci Plusa nie moga korzystac z sieci Play, bo 260-06 jest dla nich siecia zabroniona, a abonenci Play moga bo 260-01 jest siecia dozwolona. Jedynie nie mozna wykonywac handoverow, tylko reselekcje. Dodanie relacji (i skonfigurowanie inter-plmn handover) nie zmienilo by nic dla abonento plusa.
Ale wiesz na czym polega to, że sieć Play jest zabroniona dla abonentów Plusa?
Na tym, że w VLRach Play sieć Plusa jest niezdefiniowana. Natomiast przy handoverze VLR nie bierze udziału, po prostu handover robią pomiędzy sobą dwa MSC i nie ma tu możliwości rozróżnienia.
darnok pisze: MAP.
Ale co konkretnego chciałbyś w MAPie zrobić?

 #389359  autor: Marcin_7
 23 lut 2010, 13:06
pirx pisze:
darnok pisze: Nie. Juz dzisiaj przeciez abonenci Plusa nie moga korzystac z sieci Play, bo 260-06 jest dla nich siecia zabroniona, a abonenci Play moga bo 260-01 jest siecia dozwolona. Jedynie nie mozna wykonywac handoverow, tylko reselekcje. Dodanie relacji (i skonfigurowanie inter-plmn handover) nie zmienilo by nic dla abonento plusa.
Ale wiesz na czym polega to, że sieć Play jest zabroniona dla abonentów Plusa?
Na tym, że w VLRach Play sieć Plusa jest niezdefiniowana. Natomiast przy handoverze VLR nie bierze udziału, po prostu handover robią pomiędzy sobą dwa MSC i nie ma tu możliwości rozróżnienia.
No niezupełnie, przecież gdy użytkownik loguje się do nowego MSC, to w związanym z nim VLR musi być załozony dla niego 'rekord'. To VLR skomunikuje się też z HLR w macierzystej sieci użytkownika (skad np. to nowe MSC ma wiedzieć jakie usługi ma przypisane ten uzytkownik).
Konkluzja, VLR oczywiście bierze udział w całym procesie handoveru pomiedzy MSCami i jak nie rozpozna numeru IMSI tego uzytkownika to nie pozwoli się zalogować.
A nawet gdyby Play wpisałoby sobie do VLRów serie numerów IMSI Plusa to i tak ten VLR odpytuje się jeszcze HLRa Plusowego i ten mu odpowie, że nie zezwala na takie logowanie.

 #389364  autor: darnok
 23 lut 2010, 13:25
pirx pisze:
darnok pisze: Nie. Juz dzisiaj przeciez abonenci Plusa nie moga korzystac z sieci Play, bo 260-06 jest dla nich siecia zabroniona, a abonenci Play moga bo 260-01 jest siecia dozwolona. Jedynie nie mozna wykonywac handoverow, tylko reselekcje. Dodanie relacji (i skonfigurowanie inter-plmn handover) nie zmienilo by nic dla abonento plusa.
Ale wiesz na czym polega to, że sieć Play jest zabroniona dla abonentów Plusa?
Na tym, że w VLRach Play sieć Plusa jest niezdefiniowana. Natomiast przy handoverze VLR nie bierze udziału, po prostu handover robią pomiędzy sobą dwa MSC i nie ma tu możliwości rozróżnienia.
darnok pisze: MAP.
Ale co konkretnego chciałbyś w MAPie zrobić?
Oczywiscie ze VLR jako najczesciej czesc bardzo blisko zintegrowana z MSC bierze udzial. Pomiedzy jednym MSC-VLR a drugim odbywa sie komunikacja na MAP odnosnie wykonania handoveru. Wystarczy zaprzec tutaj INa ktory zanalizuje czy taki handover jest dozwolony dla uzytkownika (na podstawie jego profilu, danych z HLR itp) i albo pozwoli na niego albo nie. Ewentualnie mozna jeszcze po prostu spowodowac timeout i handover sie tez nie uda.

A na to ze takie zabawy INem na MAPie sa mozliwe najlepszym przykladem sa uslugi typu Era Domowa. W momencie proby wyjscia poza liste dozwolonych celek (liczona dynamicznie na podstawie odleglosci srodkow ciezkosci celek od punktu wyjsciowego strefy) proby handoverow spełzaja na niczym.
A tam relacje sasiedzkie sa normalnie wykreowane i handovery dla zwyklych abonentow oraz dla numeru konfigurujacego strefe sa mozliwe. Dopiero polaczenia poza tym numerem podlegaja selekcji czy mieszcza sie w strefie abonenta czy nie.

Poza tym mysle ze zboczylismy z glownego tematu i weszlismy w zbytnia szczegolowosc, co raczej niewiele osob tu zainteresuje, a my nie musimy sobie nic udowadniac.
Zgadzamy sie w jednym: handovery inter-PLMN sa mozliwe technicznie np z wykorzystaniem CAMELa, ale prawie nikt z tego nie korzysta komercyjnie.
  • Strona 10 z 23
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 23
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 23