DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 11 z 23
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23

 #389365  autor: madhunt3r
 23 lut 2010, 13:36
Widać, że wiele doświadczonych ludzi się wypowiada na ten temat, więc teraz Panowie odpowiadający w PLAYU za budowę i konfigurację sieci, niech przeczytają to i może czegoś się nauczą na przyszłość, aby nie było problemów.

 #389369  autor: tomek0701
 23 lut 2010, 13:58
darnok pisze: Zgadzamy sie w jednym: handovery inter-PLMN sa mozliwe technicznie np z wykorzystaniem CAMELa, ale prawie nikt z tego nie korzysta komercyjnie.
dlatego zachęcam wszystkich użytkowników żeby pocztą pantoflową przekazać znajomym i znajomych znajomym którzy mają Playa na ręczne ustawienie Plusa. może to zmusi opa do wdrożenia rozwiązań które pozwolą nam użytkownikom swobodnie korzystać z telefonii a nie się męczyć i złościć bo zgubiło zasięg czy zerwało rozmowe. Tak więc P4Y2 właśnie przełączam mój i rodzinne telefony na stały plus a jest tych numerów 7.

 #389374  autor: Marcin_7
 23 lut 2010, 14:40
darnok pisze: :
Poza tym mysle ze zboczylismy z glownego tematu i weszlismy w zbytnia szczegolowosc, co raczej niewiele osob tu zainteresuje, a my nie musimy sobie nic udowadniac.
Zgadzamy sie w jednym: handovery inter-PLMN sa mozliwe technicznie np z wykorzystaniem CAMELa, ale prawie nikt z tego nie korzysta komercyjnie.
W tym wypadku, żaden IN/CAMEL nie jest potrzebny, inter PLMN handover (i jego kontrola, np. pozwolenie/zablokowanie swoim obonentom takiej możliwości)
moze być realizowana przez standardową funkcjonalność core networka (MSC/VLR, HLR).

To co jest potrzebne to dobra wola obu operatorów :-)

 #389376  autor: madhunt3r
 23 lut 2010, 14:44
P4Y2 też napisałem do Ciebie odnośnie przejścia z zasięgu Playa na Plusa, dziś to sprawdzałem i dokładnie za 5 razem wpuszcza za każdym razem, więc jest tragedia, widać, że specjalnie ustawione zostało na 5 razy, albo wcale, żeby nie wpuszczał, choć wczoraj wpuszczał za 1 razem po 2-3 minutach, co jest śmieszne...

 #389388  autor: pirx
 23 lut 2010, 15:38
Marcin_7 pisze: No niezupełnie, przecież gdy użytkownik loguje się do nowego MSC, to w związanym z nim VLR musi być załozony dla niego 'rekord'. To VLR skomunikuje się też z HLR w macierzystej sieci użytkownika (skad np. to nowe MSC ma wiedzieć jakie usługi ma przypisane ten uzytkownik).
Konkluzja, VLR oczywiście bierze udział w całym procesie handoveru pomiedzy MSCami i jak nie rozpozna numeru IMSI tego uzytkownika to nie pozwoli się zalogować.
A nawet gdyby Play wpisałoby sobie do VLRów serie numerów IMSI Plusa to i tak ten VLR odpytuje się jeszcze HLRa Plusowego i ten mu odpowie, że nie zezwala na takie logowanie.
Nie. To się dzieje dopiero po handoverze.
VLR oczywiście, nie berze udziału w handoverze!

[ Dodano: 2010-02-23, 15:44 ]
darnok pisze: Oczywiscie ze VLR jako najczesciej czesc bardzo blisko zintegrowana z MSC bierze udzial. Pomiedzy jednym MSC-VLR a drugim odbywa sie komunikacja na MAP odnosnie wykonania handoveru. Wystarczy zaprzec tutaj INa ktory zanalizuje czy taki handover jest dozwolony dla uzytkownika (na podstawie jego profilu, danych z HLR itp) i albo pozwoli na niego albo nie. Ewentualnie mozna jeszcze po prostu spowodowac timeout i handover sie tez nie uda.
VLR nie bierze udziału w handoverze. Sygnalizacja MAP przy handoverze wymieniana jest jedynie pomiędzy MSC.
Plus chyba dla swoich abonentów postpaid nie posiada, żadnej subskrypcji sieci IN... więc, żeby zrobić to o czym piszesz musieliby to dorobić.
darnok pisze: Zgadzamy sie w jednym: handovery inter-PLMN sa mozliwe technicznie np z wykorzystaniem CAMELa, ale prawie nikt z tego nie korzysta komercyjnie.
Sam CAMEL nie jest potrzebny. Byłby przydatny przy kontroli zezwolenia na handover.

[ Dodano: 2010-02-23, 15:48 ]
tomek0701 pisze:
darnok pisze: Zgadzamy sie w jednym: handovery inter-PLMN sa mozliwe technicznie np z wykorzystaniem CAMELa, ale prawie nikt z tego nie korzysta komercyjnie.
dlatego zachęcam wszystkich użytkowników żeby pocztą pantoflową przekazać znajomym i znajomych znajomym którzy mają Playa na ręczne ustawienie Plusa. może to zmusi opa do wdrożenia rozwiązań które pozwolą nam użytkownikom swobodnie korzystać z telefonii a nie się męczyć i złościć bo zgubiło zasięg czy zerwało rozmowe. Tak więc P4Y2 właśnie przełączam mój i rodzinne telefony na stały plus a jest tych numerów 7.
Co ma piernik do wiatraka?
Zrozumiałeś chociaż część posta do której się odnosisz??

 #389396  autor: Marcin_7
 23 lut 2010, 16:38
pirx pisze:
Marcin_7 pisze: No niezupełnie, przecież gdy użytkownik loguje się do nowego MSC, to w związanym z nim VLR musi być załozony dla niego 'rekord'. To VLR skomunikuje się też z HLR w macierzystej sieci użytkownika (skad np. to nowe MSC ma wiedzieć jakie usługi ma przypisane ten uzytkownik).
Konkluzja, VLR oczywiście bierze udział w całym procesie handoveru pomiedzy MSCami i jak nie rozpozna numeru IMSI tego uzytkownika to nie pozwoli się zalogować.
A nawet gdyby Play wpisałoby sobie do VLRów serie numerów IMSI Plusa to i tak ten VLR odpytuje się jeszcze HLRa Plusowego i ten mu odpowie, że nie zezwala na takie logowanie.
Nie. To się dzieje dopiero po handoverze.
VLR oczywiście, nie berze udziału w handoverze!

No więc jednak bierze w pewnym (ograniczonym) zakresie udział- TS 3GPP 23.009 "Handover procedures", rozdział 7.1, "Basic handover procedure requiring a circuit connection between MSC A and MSC B" opisuje tę sytuacje. Podczas procedury handoveru 'drugie MSC' odpytuje swój VLR o 'handover number' (ten przydziela dynamicznie z puli wolnych numerów, idea podobna do numeru MSRN).
Zwraca go do 'pierwszego MSC', a ono użyje go do przeroutowania calla do tego nowego ('drugiego') MSC. Wniosek - nowy VLR bierze udział w handoverze.

Inna sprawa (też znalazłem w tej specyfikacji) i tu przyznaję rację, VLR tego nowego MSC nie dokonuje autentykacji. Nowe MSC jest tylko od przydzielania zasobów (radiowych, na łączach).

To nie jest jednak problemem dla zablokowania handoveru abonentom Polkomtela do Playa. Play moze umożliwić handover swoim abonentom, definiujac "outer cells" Plusa w swoich MSC. Plus nie zdefiniuje takich 'outer cells' Playa w swoich MSC i handover w tę stronę (Plus->Play) nie będzie przeprowadzany i już.

 #389400  autor: pirx
 23 lut 2010, 17:04
Marcin_7 pisze: No więc jednak bierze w pewnym (ograniczonym) zakresie udział- TS 3GPP 23.009 "Handover procedures", rozdział 7.1, "Basic handover procedure requiring a circuit connection between MSC A and MSC B" opisuje tę sytuacje. Podczas procedury handoveru 'drugie MSC' odpytuje swój VLR o 'handover number' (ten przydziela dynamicznie z puli wolnych numerów, idea podobna do numeru MSRN).
Zwraca go do 'pierwszego MSC', a ono użyje go do przeroutowania calla do tego nowego ('drugiego') MSC. Wniosek - nowy VLR bierze udział w handoverze.
Ok, tu bierze. Ale nie powoduje to nieprzyznania numeru do handoveru abonentowi.
Marcin_7 pisze: To nie jest jednak problemem dla zablokowania handoveru abonentom Polkomtela do Playa. Play moze umożliwić handover swoim abonentom, definiujac "outer cells" Plusa w swoich MSC. Plus nie zdefiniuje takich 'outer cells' Playa w swoich MSC i handover w tę stronę (Plus->Play) nie będzie przeprowadzany i już.
No ale właśnie dyskutowaliśmy o tym, jak zrobić żeby handover Plus--> Play działał ale tylko dla abonentów Playa a nie całowitym uniemożliwieniu handoverów w tę stronę. Prawda?

 #389484  autor: ezaq
 23 lut 2010, 21:39
Problem od kilku dni u mnie nie występuje. Telefon loguje się do Plusa ręcznie za pierwszym razem po ok. 5s. Na automacie też nie ma już problemów.

 #389559  autor: elrond
 24 lut 2010, 12:14
Od kilku dni także i ja nie mam problemu z logowaniem się telefonu do roamingu Plusa. Zgłaszając sprawę do Play, powiedzieli mi, ze mają jakąś awarię masową i nad nią pracują. Widać się udało.

 #389615  autor: krzykos
 24 lut 2010, 16:52
madhunt3r pisze:P4Y2 też napisałem do Ciebie odnośnie przejścia z zasięgu Playa na Plusa, dziś to sprawdzałem i dokładnie za 5 razem wpuszcza za każdym razem, więc jest tragedia, widać, że specjalnie ustawione zostało na 5 razy, albo wcale, żeby nie wpuszczał, choć wczoraj wpuszczał za 1 razem po 2-3 minutach, co jest śmieszne...

Ja mam dokładnie tak samo - zasięg Playa - masakra - brak zasięgu, sieć niedostępna, abonent niedostępny - nie można się do mnie dodzwonić - jedynie co to pozostają smsy....logowanie do Plusa - również za 5 razem - nie da się od razu wbić - ale jak się uda to przynajmniej mam zasięg tak jak inni - wybrałem na sztywno zasięg operatora Plus - teraz przynajmniej idzie rozmawiać - moimi znajomi robią podobnie.....

 #389642  autor: kwistas
 24 lut 2010, 18:47
Dzisiaj trasa Lublin-Kraśnik, zero problemów z przełączaniem się na Plusa, nie wiem co u was jest, ja na szczęście problemów nie mam jak i w Kraśniku tak i w Lublinie przełączanie następowało w ciągu góra 10 sekund.

 #389708  autor: krzykos
 25 lut 2010, 00:39
kwistas na chwile obecna jak pisze tego posta - to nie mam juz wcale sieci Playa - siedze tylko w zasiegu Plusa 2G - oczywiscie telefon jest ustawiony na automatyczne wybieranie sieci, tak samo maja moi znajomi w promieniu okolo 100 km........- nie ma wcale PLAYA 2g ani tym bardziej 3g - karta szuka siec i zlapie od razu tylko Plusa..

 #390604  autor: nemox
 01 mar 2010, 09:29
W rejonie łódzkim problem nadal występuje i jest bardzo irytujący. W ostatni weekend wyjechałem za miasto do miejscowości gdzie play nie ma zasięgu macierzystego. Telefon sam nie przelogował się do sieci polkomtela i nie można było wymusić tego. Próbowałem pół godziny i za każdym razem miałem odpowiedz - brak zasięgu. Nie mogłem korzystać z telefonu, co zmusiło mnie do powrotu do miasta. Dopiero tam udało mi się zalogować do polkomtela i to też nie za pierwszym razem. Od dziś siedzę na sztywno w plusie bo nie chce więcej takich niespodzianek. Od czasu zmiany sieci muszę subiektywnie stwierdzić, że jakość połączeń za pośrednictwem sieci polkomtela jest dużo lepsza od tych w sieci macierzystej.

NemoX

 #390624  autor: play4you2
 01 mar 2010, 11:25
nemox pisze:W rejonie łódzkim problem nadal występuje i jest bardzo irytujący.
Wysłałem Ci bardzo ważną wiadomość na PW. Jakbyś mógł mi odpowiedzieć, byłbym Ci bardzo wdzięczny.

Pzdr.

(przepraszam za mały spam)

Forum "Telepolis" nie jest oficjalnym kanałem zgłoszeniowym firmy P4 Sp. z o.o., tym samym sieć Play nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wykorzystanie przez osoby postronne wszelakich danych, znajdujących się w przesłanej wiadomości.

 #390655  autor: Jedrker
 01 mar 2010, 13:51
W częstochowie w końcu problemy z zasięgiem play->plus się skończyły :D
Ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca ;P

 #390689  autor: kowcio
 01 mar 2010, 15:46
play4you2, a mógłbyś mi powiedzieć dlaczego niektóre telefony kupione w Play (tzn. z oprogramowaniem dostosowanym pod Play) utrudniają korzystanie z innej sieci niż ta macierzysta? Listy telefonów Ci nie zrobię, bo po prostu tego nie pamiętam (za dużo komórek juz miałem), ale niektóre telefony po zalogowaniu do roamingu Plusa po chwili wracały na zasięg macierzysty, który był bardzo słaby w porównaniu do tego Plusa. Wtedy kiedy były jeszcze poważne problemy z rozmowami w 2G i w sumie nie tylko.
W tym samym czasie telefon z "czystym" oprogramowaniem spokojnie działał w Plusie.

Druga sprawa- dlaczego w Motoroli V9 nie było można wybrać operatora ręcznie, tylko była ta opcja zablokowana i chcąc nie chcąc musiałem korzystać z zasięgu Play?



---

Robiąc mały OT chciałbym Wam pogratulować poradzenia sobie z problemami jakości połączeń w sieci 2G. Ostatnio włożyłem kartę i zadzwoniłem na 15 minut z zasięgu Play 2G i jakość była naprawdę dobra. Kiedyś rozmawiać się nie dało. Co nie znaczy, że problemy nadal nie występują w innych miejscach.

Poza tym widzę, że wreszcie reperujecie swoje NodeB i BTSy pod względem mocy nadawania- ostatnio zauważyłem, że zasięg się "skurczył" co Wam z pewnością wyjdzie na jakościowy plus.

 #390963  autor: tomek0701
 02 mar 2010, 17:39
Po zgłoszeniu do Play4You2 problemu(przesłał to do działu sieci) z dokładnym opisem (czas, miejsce) problem z manualnym logowaniem do Plusa został POZYTYWNIE ROZWIĄZANY:)

 #390968  autor: user_delete10
 02 mar 2010, 17:44
U mnie nie było już kilka dni temu problemy przy 3 próbach pod rząd.

 #390971  autor: Dorylek
 02 mar 2010, 17:53
kwistas pisze:Dzisiaj trasa Lublin-Kraśnik, zero problemów z przełączaniem się na Plusa, nie wiem co u was jest, ja na szczęście problemów nie mam jak i w Kraśniku tak i w Lublinie przełączanie następowało w ciągu góra 10 sekund.
No nie powiedziałbym, miałem ciągłe problemy w Trojaczkowicach - 2min zajęło automatyczne zalogowanie do Plusa. Potem problem wystąpił tuż przed samym Kraśnikiem.

 #391202  autor: pawelf
 03 mar 2010, 21:17
Witam--poproszę o podanie modeli telefonów, jakie maja problemy z logowaniem--ja np.mam swój prywatny 6310I i nigdy nie miał problemu z przelogowaniem -natomiast od 5 dni drugi telefon nokia 6700 nie znajdzie z karta Play nic.(po wyszukaniu sieci mam info iż nie ma żadnej sieci)..a po 2-3 minutach loguje się do Play,a z inną karta np era-plus zasięg łapie w 3 sekundy na ich nadajnikach, oraz pokazuje wszystkie sieci jakie są dostępne.Podejrzewam jeszcze ,iż pewna partia kart sim może być uszkodzona ale to dopiero jutro sprawdzę jak ja wymienię.
  • Strona 11 z 23
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23