DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.

 #3489  autor: Dragon
 13 kwie 2005, 21:33
wedlug mnie po tych 10 miesiacach to mzoe i bedzie nowy operator ale jego obsluga bedzie na takim poziomie jak dzisiaj UMTS :roll:

 #3495  autor: WitekT
 13 kwie 2005, 21:43
Oj, żeby zaistnieć na rynku, to wejście muszą mieć dość mocne. Co najmniej 6-7 dużych miast i aglomeracji oraz dobre ceny.

 #3501  autor: xlord
 13 kwie 2005, 21:55
WitekT pisze:Oj, żeby zaistnieć na rynku, to wejście muszą mieć dość mocne. Co najmniej 6-7 dużych miast ...
Stad moje szacunkowe 10 miesiecy.

Pozdrawiam

 #3516  autor: Piotr
 14 kwie 2005, 11:22
Xlord mówi, że 10 miesięcy. Hmm... zobaczymy w praktyce jak to wszystko będzie wyglądać.

 #3556  autor: Dragon
 14 kwie 2005, 18:52
tak wlasciwie to chyba sie troche pospieszylismy, w ogole nie wiadomo czy wejdzie 4 operator, jakie sa w ogole szanse na to ?

 #3567  autor: xlord
 14 kwie 2005, 21:53
Dragon pisze:tak wlasciwie to chyba sie troche pospieszylismy, w ogole nie wiadomo czy wejdzie 4 operator, jakie sa w ogole szanse na to ?
Jak na moj gust to 2:5 :-)

Pozdrawiam

 #3572  autor: WitekT
 15 kwie 2005, 00:23
A ja obstawiam tak - dla Netii GSM1800, a dla Hutchisona UMTS. Zobaczymy jak to będzie... :)

 #3587  autor: xlord
 15 kwie 2005, 20:44
Ale zaraz zaraz... nie wzielismy pod uwage faktu, ze oligopol zlozy automatycznie skarge i nie wiem czy to nie przeciagnie calego procesu.
(zakladam, ze wygra jeden lub dwoch nowych operatorow, bo chyba jednym z glownych kryteriow przetargu jest wylonienie 4/ nowego operatora).

Pozdrawiam

 #3594  autor: art
 16 kwie 2005, 07:35
xlord pisze: (zakladam, ze wygra jeden lub dwoch nowych operatorow, bo chyba jednym z glownych kryteriow przetargu jest wylonienie 4/ nowego operatora).
Ja mam nadzieje ze tak wlasnie bedzie... bo juz w sumie najwyzszy czas...
xlord pisze:(zakladam, ze wygra jeden lub dwoch nowych operatorow, bo chyba jednym z glownych kryteriow przetargu jest wylonienie 4/ nowego operatora).
wiadomo ze ci co przegraja beda sie starali namieszac przynajmniej po to aby opoznic jak najbardziej start 4 operatora i mam pewne obawy ze jeszcze sobie ostro poczekamy zanim bedziemy mogli ogladac w TV reklamy oferty nowego operatora :( - obym sie mylil...

Nokia N95 8GB + Abonament w sieci Era (Nowy Komfort)

 #3646  autor: Piotr
 17 kwie 2005, 08:43
Prawda jest taka, że jak by obecni operatorzy obniżyli ceny a dokładniej rzecz ujmując obniżyli je odpowiednio do naszych zarobków nie potrzeba by było na naszym rynku kolejnego operatora.

Z drugiej strony mocno trzymam kciuki za połączone siły NETII oraz TELE2.

 #3654  autor: Sirmark
 17 kwie 2005, 10:14
Piotr pisze:Prawda jest taka, że jak by obecni operatorzy obniżyli ceny a dokładniej rzecz ujmując obniżyli je odpowiednio do naszych zarobków nie potrzeba by było na naszym rynku kolejnego operatora.
Z drugiej strony mocno trzymam kciuki za połączone siły NETII oraz TELE2.
nalezy wspomniec o oplatach interconnectowych (miedzyoperatorskich)
stawka jest ustalona przez URTiP, jak ja obniza to jest szansa na kolejne obnizki.

--
Masz juz 18 lat? Oddaj Krew

 #3659  autor: Dragon
 17 kwie 2005, 12:11
jaka jest srednia cen inteconectowych w innych krajach (najlepiej w UE) ?

 #3666  autor: xlord
 17 kwie 2005, 18:00
Jesli chodzi o oplaty interconnectowe to URTiP powinien uwolnic ceny, czyli narzucic tylko limit, ktorego nie wolno przekroczyc. To spowodowaloby dazenie operatorow do negocjacji prowadzacych do obnizenia tych oplat.

Pozdrawiam

 #3678  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 18:28
xlord pisze:Ale zaraz zaraz... nie wzielismy pod uwage faktu, ze oligopol zlozy automatycznie skarge i nie wiem czy to nie przeciagnie calego procesu.
(zakladam, ze wygra jeden lub dwoch nowych operatorow, bo chyba jednym z glownych kryteriow przetargu jest wylonienie 4/ nowego operatora).
URTiP planuje skończyć temat odwołań w II. połowie czerwca. Chociaż to pewnie mocno optymistyczny termin...

 #3679  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 18:29
Piotr pisze:Prawda jest taka, że jak by obecni operatorzy obniżyli ceny a dokładniej rzecz ujmując obniżyli je odpowiednio do naszych zarobków nie potrzeba by było na naszym rynku kolejnego operatora.
Niestety, nie da się z 3 powodów:
- ceny sprzetu są takie same jak na zachodzie,
- ARPU prawie 50% niższe niż na zachodzie,
- wysokie ceny interconnectu.

 #3690  autor: xlord
 17 kwie 2005, 18:54
WitekT pisze: Niestety, nie da się z 3 powodów:
- ceny sprzetu są takie same jak na zachodzie,
- ARPU prawie 50% niższe niż na zachodzie,
- wysokie ceny interconnectu.
Uwolnienie rynku dziala cuda Witku ;-)

Pozdrawiam

 #3691  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 18:56
Sugerujesz, że spadną ceny sprzętu, a ludzie będą więcej dzwonić? ;)
Nie wydaje mi się... Ale na pewno ceny trochę spadną, tak samo jak zyski telekomów. Ale wielkiej i kosmicznej rewolucji bym nieoczekiwał - tą już mieliśmy w abonamentach na przełomie roku. :)

 #3693  autor: xlord
 17 kwie 2005, 19:08
WitekT pisze:Sugerujesz, że spadną ceny sprzętu, a ludzie będą więcej dzwonić? ;)
Nie wydaje mi się... Ale na pewno ceny trochę spadną, tak samo jak zyski telekomów. Ale wielkiej i kosmicznej rewolucji bym nieoczekiwał - tą już mieliśmy w abonamentach na przełomie roku. :)
Nie wiem jak ludzie, ale ja i wielu moich znajomych dzwoni wiecej i placi nawet troche wiecej niz przed wielkim spadkiem cen, bo wazna jest swiadomosc, ze sobie gadasz i nie musisz jednoczesnie trzymac sie za kieszen. Wzrost wykorzystania sieci nie jest rownoznaczne ze wzrostem kosztow obslugi sieci, a przynajmniej nie wprost proporcjonalnie. Faktem jest, ze niskie ceny powoduja rezygnacje uzytkownikow z posiadania kilku aktywacji (kombinacja dla obnizenia kosztow).
Przeciez to normalne, ze jesli masz swiadomosc, ze koszt minuty to (przyklad) 39 gr przestajesz liczyc kolejne impulsy i gadasz ile potrzeba, a jesli masz swiadomosc, ze bulisz (przyklad) 75 gr to sie jednak zastanawiasz. Kwestia jest tego typu, czy uzytkownik ma ten komfort, ze wylacza dzwiekowa sygnalizacje kolejnych impulsow, czy tez nie.
Nie mam racji?

Pozdrawiam

 #3695  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 19:12
Ekonomistą nie jestem, ale mówisz z sensem. :)
Co do kosztów to masz rację - im więcej rozmów, tym mniejsze. To się wydaje logiczne. Ale gros kosztów stanowi nie obsługa sieci, a jej budowa - a sprzęt i u nas, i na zachodzie kosztuje tyle samo...

 #3699  autor: xlord
 17 kwie 2005, 19:22
WitekT pisze:Ekonomistą nie jestem, ale mówisz z sensem. :)
Co do kosztów to masz rację - im więcej rozmów, tym mniejsze. To się wydaje logiczne. Ale gros kosztów stanowi nie obsługa sieci, a jej budowa - a sprzęt i u nas, i na zachodzie kosztuje tyle samo...
Ale ja mowie/pisze o sieci, ktora jest juz zbudowana. Na obecny czas wedlug moich informacji tylko Era ma koncesje na pokrycie calego kraju 1800 MHz siecia i tylko ona w tej sytuacji moze rozbudowywac siec w sposob znaczacy, co jak sadze nie bedzie czynic zbyt chetnie, wiec nie rozwazajamy na dzis kosztow budowy sieci, a raczej jej wykorzystania.
To o czym piszesz tyczy sie sieci 3G, i tu nie oczekuje zbyt dynamicznego rozwoju na naszym krajowym rynku. Mysel w tym temacie tylko i wylacznie o 2G.

Pozdrawiam