DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
 #679172  autor: Zeref
 01 gru 2013, 20:12
Witam

Chciałbym w tym temacie skupić się na szybkości rozwoju smartfonów. Jeszcze trzy lata temu moc obliczeniowa smartfonów w kwestii GPU wynosiła 4.8 Gflops (tegra 2), rok później pojawiła się tegra 3 (12.5 gflops), w 2013 roku tegra 4 (96.8 gflops), na początku 2014 roku ma być tegra 5 (345.6 gflops). Nowa tegra jest co rok, a więc pojawi się także na początku 2015 roku tegra 6 o wydajności (według planów Nividii) 700 gflops.

Obrazek

Idąc tą drogą, na początku 2016 nowa tegra będzie miała wydajność około 1400 gflopsów co da większą moc obliczeniową, niż nowa konsola Xbox One (1200 gflops), moc PS3 (220 gflops) oraz Xbox 360 (220 gflops) zostanie przez smartfony przekroczona o 50% już na początku przyszłego roku. Rozwój jest tak szybki przez konkurencje której jest od groma, HTC, Samsung, Nokia, LG, ZTE, nie wymienię tych wszystkich firm bo za dużo ich. Każda z nich chce pokazać lepszy produkt.

Do czego zmierzam? Uważam że to sprawi, że konsole jak i PC będą zmuszone do szybszego rozwoju, aniżeli tylko z roku na rok zwiększanie wydajności topowego procesora core i7 o 5-10%.
Podobnie same konsole powinny pojawiać się częściej, co 3-4 lata.
A wy co uważacie?

Wybierz model komórki i porównaj wykonane za jej pomocą zdjęcie do innych modeli które zrobiły to samo zdjęcie !

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idT ... era3=30001

 #679175  autor: wtd
 01 gru 2013, 20:31
Pytanie czy np. za rok nie trafimy na jakąś barierę technologiczną która spowolni rozwój mobilnego sprzętu, tak jak np. przydarzyło się intelowi z "normalną" platofrmą Broadwell (czy jak tam się to nazywa) i już wiadomo że pierwotnie planowany termin pierwsza połowa przyszłego roku jest raczej nierealny. Do tego dochodzi właśnie to co się dzieje w branży PC - skok wydajności między Haswellem (2013) a rok starszymi prockami jest niewielki, ale jeśli chodzi o wykorzystanie energii dużo większy. W tym kierunku ma się rozwijać najpopularniejsza obecnie gałąź PC czyli laptopy. Plotki chodzą że następna generacja i5 będzie na tyle energooszczędna że bez żadnych problemów da się ją pakować w tablety bez wiatraków - jeśli to się potwierdzi to już wiem jak będzie wyglądał mój kolejny komputer i nie interesują mnie wszelkie cuda na ARMach. Rozwój mocy obliczeniowej się powoli nasyca bo większość konsumentów nie potrzebuje wcale dużo więcej niż ma teraz. Ja obecnie używam prawie 4letniego laptopa który nowy kosztował niecałe 3kpln i wciąż da się na nim odpalić najnowsze gry (aczkolwiek sporo już tnie nawet na low). Wzrost mocy obliczeniowej na komórkach niezbyt mnie interesuje w sumie, to co mam działa płynnie a renderowanie co raz lepszej grafiki w co raz większej rozdzielczości na takim małym ekraniku niespecjalnie mnie jara.

O rozwoju konsol już się mówiło przy okazji prezentacji najnowszych wersji. W stosunku do PC wcale nie są taką rewelacją jaką były ich poprzednicy w momencie premiery, więc sporo osób oczekuje że pożyją sporo krócej niż PS3/X360.

 #679179  autor: Zeref
 01 gru 2013, 20:42
wtd pisze:Do tego dochodzi właśnie to co się dzieje w branży PC - skok wydajności między Haswellem (2013) a rok starszymi prockami jest niewielki,
Dla mnie całe te "bariery" że niby dalej się nie da, to pic na wodę. Nie wierze po prostu w to wszystko, że jakieś bariery są :) Wydaje mi się że bez problemu by mogli zwiększać moc (tak jak to się dzieje z superkomputerami, co dwa lata są 2x szybsze) ale nie opłaci im się to, nie ma po prostu konkurencji na rynku komputerów stacjonarnych.
Inaczej sprawa wygląda w smartfonach, tu panuje wojna, kamery 4k, 3 gb ramu, ekrany niedługo o większej rozdzielczości niż FullHD , istna przepychanka i co chwile pokazywana jakaś nowość.

Wybierz model komórki i porównaj wykonane za jej pomocą zdjęcie do innych modeli które zrobiły to samo zdjęcie !

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idT ... era3=30001

 #679185  autor: user_delete34
 01 gru 2013, 21:08
Zeref pisze:moc PS3 (220 gflops) oraz Xbox 360 (220 gflops) zostanie przez smartfony przekroczona o 50% już na początku przyszłego roku
Ciekawe. Przydałaby się możliwość wykorzystania takiej mocy przez coś w rodzaju docka, jak do Motoroli Atrix, by można mieć z jednego urządzenia wypasiony telefon, z którego łatwo zrobi się pełny komputer (nawet, jeśli Android to nie system desktopowy).
wtd pisze:Plotki chodzą że następna generacja i5 będzie na tyle energooszczędna że bez żadnych problemów da się ją pakować w tablety bez wiatraków - jeśli to się potwierdzi to już wiem jak będzie wyglądał mój kolejny komputer i nie interesują mnie wszelkie cuda na ARMach.
To umożliwiłoby tworzenie jednego systemu (Linux, OS X, Windows) zarówno na urządzenia mobilne jak i biurkowe, o ile tylko z instalatorem zintegrowałoby się odpowiednie sterowniki - dobrze rozumiem?
wtd pisze:Wzrost mocy obliczeniowej na komórkach niezbyt mnie interesuje w sumie
Podobnie. Tu istotna jest optymalizacja i (po części z niej wynikająca) energooszczędność. Kto na np. Note'cie tworzy profesjonalną grafikę? Moc ten pierun ma, ale i 5.7" tylko ma.
Zeref pisze:istna przepychanka i co chwile pokazywana jakaś nowość
Nie da się ukryć. Przepychanka zamiast doskonalenia innych części.

 #679297  autor: Zeref
 02 gru 2013, 12:43
Rocznie sprzedaje się miliard smartfonów i tempo cały czas rośnie, co zresztą nie jest niczym dziwnym, są one co raz popularniejsze + średnio użytkownik je zmienia co dwa lata, często zmieniamy telefony w porównaniu do laptopów czy PC które mogą stać latami. A skoro tak często zmieniamy smartfony, jest tyle firm i taka sprzedaż, to nagle znikąd pojawia się technologia o której pięć lat temu nikt by nie pomyślał a każdy by wręcz zaprzeczał ze coś takiego się wydarzy. No bo kto by mi uwierzył pięć lat temu, gdybym powiedział że w 2013 będą komórki z ekranami FullHD, kamerami 4k, aparatami nawet 41 mpx, ośmioma rdzeniami, 3 GB ramu? Każdy by pewnie wtedy uznał mnie za durnia mówiąc że to nie możliwe w tak małym urządzeniu, że technologia na to nie pozwoli, a prawda jest taka że to moim zdaniem wielka teoria spiskowa że niby PC już docierają do granic swoich możliwości, pewnie gdyby była ogromna sprzedaż to zaraz by nagle pojawiały się wiadomości "nowa technologia, twój PC będzie 50% wydajniejszy" zachęcając do kupna nowego modelu i zacierając ręce z sukcesu sprzedażowego i pieniędzy. Ale prawda jest taka, że PC traci popularność wśród normalnych użytkowników, żeby było jasne, PC raczej nigdy nie upadnie, bo to przecież na nim są tworzone profesjonalne gry, obliczenia, serwery, ale jego dostępność będzie "ograniczona" bo ludzie teraz kupują laptopy, tablety, smartfony, zwłaszcza to trzecie.
Procesory nie staną się lepsze bo krzem nie pozwala? Wzrośnie ostro sprzedaż i zaraz nagle powiedzą że jednak jest technologia która to zmieni, od razu wprowadzą. Dla mnie to czyste kłamstwa, oni mówią tak bo pieniądze zaczynają się nie zgadzać więc nie opłaca im się wprowadzać nowej technologii więc coś przecież powiedzieć trzeba, że do granic się zbliżamy etc.

Czemu laptopy nie mają ekranów FullHD (większość)? Bo to smartfony są teraz najbardziej na topie, to one dostaną już prawdopodobnie ekrany 2xFullHD za rok, i 4k za dwa lata. Nagle to właśnie na smartfony powstaje cudowna technologia, nagle cudownie są przebijane "fizyczne" bariery jak 4k kamery w nich montowane (galaxy note 3).

Ale ja na tym "zyskuje". Przez to np karty graficzne rozwijają się szybciej na PC, właśnie przez smartfony. Tragicznie by wyglądało gdyby komórka była wydajniejsza od komputera. I tak dla przykładu w 2012 wypuszczony GeForce GTX 680 o mocy 3090.4 gflops w roku 2013 doczekuje się "następcy" w postaci GeForce GTX 780 Ti o mocy 5046 gflops. Dla porównania konsole nowej generacji xbox one ma 1200 gflops a ps4 1800 gflops. Nagle zatem karty graficzne odnalazły super technologie dzięki której super szybko mogą się rozwijać... właśnie przez nacisk smartfonów. Ale ja na tym korzystam. Niech smartfony wychodzą jak najczęściej, one są wręcz "darem" bo dzięki nim PC obudzą się ze snu zimowego i wrócą to bardzo szybkiego rozwoju, wstyd być wolniejszym od komórki.

Wybierz model komórki i porównaj wykonane za jej pomocą zdjęcie do innych modeli które zrobiły to samo zdjęcie !

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idT ... era3=30001

 #679387  autor: wtd
 02 gru 2013, 17:46
Zeref pisze:Dla mnie całe te "bariery" że niby dalej się nie da, to pic na wodę. Nie wierze po prostu w to wszystko, że jakieś bariery są
Moja widza z zakresu nanotechnologii jakaś wielka nie jest, ale wydaje mi się dość prawdopodobne że przy zejściu do 14nm jest więcej problemów niż przy 22nm. Poza tym problemy nie są de facto ze stworzeniem takich układów tylko z ich masową produkcją - na obecnym etapie (no, parę tygodni temu) intel jest w stanie produkować nowe chipy masowo ale % odrzutów jest na b. wysokim poziomie. Przy czym nikt nie mówi że to problem nie od obejścia, mówi się jedynie że opóźni to ich rynkowy debiut trochę.
Zeref pisze: a prawda jest taka że to moim zdaniem wielka teoria spiskowa że niby PC już docierają do granic swoich możliwości, pewnie gdyby była ogromna sprzedaż to zaraz by nagle pojawiały się wiadomości "nowa technologia, twój PC będzie 50% wydajniejszy"
Problem, jak już pisałem wyżej, nie polega na tym że się nie da. Tylko że nie ma potrzeby. Komputery obecnie doszły do tego poziomu że pchanie się w jakieś kosmiczne zwiększanie wydajności masowych komponentów nie ma sensu bo przeciętny klient i tak nie zauważy poprawy w otwieraniu przeglądarki rzędu 0,001s a nawet 0,1s. Na komórkach jak widać mocy wciąż jest mało, skoro android cały czas potrafi lagować :p
Markadiusz pisze:To umożliwiłoby tworzenie jednego systemu (Linux, OS X, Windows) zarówno na urządzenia mobilne jak i biurkowe, o ile tylko z instalatorem zintegrowałoby się odpowiednie sterowniki - dobrze rozumiem?
Tak i nie. Niby jest to możliwe, ale: Po pierwsze baza programów - na windowsa jest porządnych dotykowych apek niewiele, na OS X i linuxy siłą rzeczy jeszcze mniej. I w dodatku mało która z nich się będzie nadawać do czegokolwiek na ekranie 4-5", więc trzeba pisać wszystko od nowa. Po drugie, niby bez wiatraka, ale może się okazać że wymaga solidnego radiatora i w praktyce będzie się to dało włożyć najwyżej do 10" tabletów i to nie tych najcieńszych. No i po trzecie cena, obstawiam że nawet w hurcie takie i5 mogą być droższe niż obecne snapdragony czy inne ARMy.
Zeref pisze:Czemu laptopy nie mają ekranów FullHD (większość)?
Cena. W smartfonach tylko te z najwyższej półki mają coś takiego. W laptopach już się to zaczyna na niższej-średniej, ale w budżetowych nie ma sensu, bo klienci tam szukają z reguły jak najniższej ceny.

 #679420  autor: Zeref
 02 gru 2013, 19:30
wtd pisze:Cena. W smartfonach tylko te z najwyższej półki mają coś takiego. W laptopach już się to zaczyna na niższej-średniej, ale w budżetowych nie ma sensu, bo klienci tam szukają z reguły jak najniższej ceny.
A ekran o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli który ma komórka Vivo Xplay 3S? Chyba w laptopie takiej się nie spotka, nawet w droższych modelach :P

Wybierz model komórki i porównaj wykonane za jej pomocą zdjęcie do innych modeli które zrobiły to samo zdjęcie !

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idT ... era3=30001

 #679483  autor: wtd
 02 gru 2013, 22:40
Zeref pisze:A ekran o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli który ma komórka Vivo Xplay 3S? Chyba w laptopie takiej się nie spotka, nawet w droższych modelach
MBP z retiną mają większą. Nie chce mi się teraz szukać, ale wydaje mi się że konkurenci też już mają takie cudeńka. Nawet jakiś chromebook chyba miał swego czasu coś równie niezłego.

 #679488  autor: user_delete34
 02 gru 2013, 22:54
wtd pisze:Po pierwsze baza programów - na windowsa jest porządnych dotykowych apek niewiele
Miałem na myśli możliwości techniczne. Ale to faktycznie nie ma za bardzo sensu. Z drugiej strony - przydałaby się większa integracja i komunikacja między aplikacjami komputerowymi i ich mobilnymi odpowiednikami, im więcej możliwości, tym lepiej.

 #679492  autor: wtd
 02 gru 2013, 23:20
Markadiusz pisze: Z drugiej strony - przydałaby się większa integracja
Krążą plotki że za jakieś 5 lat albo i mniej OS X i iOS mają się stać jednym wspólnym systemem. Ciekawe co z tego wyjdzie. Osobiście nie miałbym nic przeciwko telefonowi który wpinam do docka i działa jak wydajny komputer. Póki co zastanawiam się czy tak nie zrobić z tabletem (chociaż te z i5 co prawda są trochę ciężkie np. na tle ipada i jako że to energooszczędne procki to wydajnością też nie powalają.)

 #680194  autor: Ossuka
 05 gru 2013, 08:54
Rozwój PC to coś co napędza całą branżę technologiczną związaną z grami i telefonami także, nie wydaje mi się żeby pc został zastąpiony przez cokolwiek, ponieważ to pod pecety projektuje się najnowsze podzespoły i dopiero potem robi się ich miniaturowe wersje pod inne porty ;)

zobacz tu

 #680300  autor: Precelos
 05 gru 2013, 15:43
Zeref pisze:Do czego zmierzam? Uważam że to sprawi, że konsole jak i PC będą zmuszone do szybszego rozwoju
nie beda nie zapominajmy ze gry pod konsole sa w wiekszosci bardzo dobrze zooptymalizowane, oczywoscie okres miedzy nowymi konsolami sie zmiejszy

do tego amd wypuscilo mantle czyli nowe nisko-poziomowe API ktore zastepuje DirectX
ale poczekamy na testy Battlefielda 4 :)
mantle badzie wykorzystywane w pc oraz konsolach (ps4 oraz xbox one) wiec powiino byc latwiej "przeportowac" gre z pc na konsole

pozyjemy zobaczymy ...

Obrazek

 #680807  autor: Synaisthesis
 07 gru 2013, 10:19
Konsola to piwo, fotel, tv i wygoda, a wy porównujecie to do popierdólek na smatfonach bo niby są coraz ładniejsze....

 #680904  autor: wook
 07 gru 2013, 16:54
To wybierz się gdzieś w podróż z konsolą i tv, życzę powodzenia ze skorzystania z tego w pociągu, aucie, autobusie, samolocie lub na statku

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #680927  autor: Synaisthesis
 07 gru 2013, 18:18
Mobilność smartfonów nie spowoduje upadku konsol

 #680945  autor: wtd
 07 gru 2013, 19:27
Mobilność smartfonów nie spowoduje upadku konsol
Też tak sądzę, prędzej upadek mobilnych konsol.

 #680992  autor: wook
 07 gru 2013, 23:27
Wiesz, nigdy nie miałem konsoli. I jakoś nie widzę powodu by kiedyś takową kupić. Do rozrywki wystarcza mi komputer (laptop) zresztą gry w które gram nie występują nawet na konsole.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #681003  autor: ja.michal
 08 gru 2013, 02:36
Etapy rozwoju technologii nie wyznacza sama technologia, a fakt ile i w jakim czasie można na niej zarobić.

Smartphone i dok, który zrobi z tego PC to bardzo fajna sprawa. Sam na takie coś czekam. Na razie coś takiego, w pewnym wymiarze, robi propozycja Asusa - PadFone.

 #681124  autor: kaczmarek
 08 gru 2013, 19:22
Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby smartfony mogły zastąpić PC.

Opcje binarne online

 #681171  autor: ja.michal
 08 gru 2013, 21:14
A ja tak. I to bardzo fajna wizja:
Obrazek
Smartphone i tylko odpowiedni docki - desktop, laptop, tablet.