DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1170674  autor: babciagienia1p
 02 maja 2024, 07:43
@biala1991
Nie sądzę, żeby do ustaleń dodawali operatora. Po prostu, Google z Samsungiem, identyfikują operatora i wysyłają SMS weryfikacyjny na zarejestrowany, na Google'a, numer. W moim przypadku wysyłali na numer Playa. Chociaż nie jestem pewna czy jest to zawsze numer funkcjonujący u zidentyfikowanego operatora. Kasują jak nie ma wykupionego pakietu SMS-ów, stanu darmowego lub brak innego kanału komunikacji. Spróbuj znaleźć wyłączenie weryfikacji, zgodnie z poradą @Remington. Też mi się coś majaczy, że jest taka możliwość. Wyszukiwarka powinna pomóc. Może lepiej inna niż Google?

W moim leciwym Samsungu, po każdym włożeniu karty, następowała krótka transmisja danych, mimo że teoretycznie była wyłączona.
------------Edycja_1------------
https://niebezpiecznik.pl/post/twoj-tel ... 732232988/
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosc ... ed&utm_v=2
 #1170698  autor: biala1991
 02 maja 2024, 18:46
@Babciagienia1p
Wyłączyłam automatyczną weryfikację zaraz po tym co napisał Remington, bez problemu można to znaleźć to w ustawieniach konta Google, wcześniej tam nie zaglądałam, bo nie wiedziałam, że taka opcja może być na niezalogowanym koncie :)  Ale to nie załatwia sprawy, bo chyba nie ma znaczenia czy weryfikacja jest automatyczna czy ręczna, opłata jest pobierana za sam fakt jej dokonania, czyli wysłania smsa. Na starym fonie automatyczna weryfikacja była wyłączona a ja  weryfikowałam się ręcznie nie mając świadomości, że kiedy potwierdzam swój nr na czacie RCS to mogą mnie skubnąć (czego jednak nie robili, co tym bardziej utrzymywało mnie w błędnym przekonaniu darmowości).

babciagienia1p pisze:
02 maja 2024, 07:43
Kasują jak nie ma wykupionego pakietu SMS-ów, stanu darmowego lub brak innego kanału komunikacji.
Na pewno u mnie były sytuacje, że pomimo braku jakiegokolwiek pakietu opłaty nie pobrano, dlatego wersja, że jednak to zależy od umowy między Google, producentem i operatorem do mnie przemawia.

Do głowy przychodzi mi jeszcze inny raczej wątpliwy scenariusz, płaci się tylko za pierwszą weryfikację danego numeru a kolejne są darmowe jeśli w urządzeniu jest cały czas ta sama karta? Niewykluczone, że pamięć mnie zawodzi i zapomniałam o pierwszej płatnej weryfikacji, która była dawno temu a pamiętam te następne już darmowe.
 #1170700  autor: Remington
 02 maja 2024, 18:50
@biala1991
Wątpię, by ktokolwiek to aż tak oprogramował w systemie billingowym, że raz policzy, a później nie.
Raczej zależy to od numeru - operator ma bazę numerów, które traktuje jako darmowe, równie dobrze do weryfikacji czasem stosowane są numery skrócone (te zaczynające się od 80 są darmowe, ale też i niektóre inne). Tak czy siak, to operator musiał dostać od kogoś te numery by ich nie taryfikować.
 #1170701  autor: babciagienia1p
 02 maja 2024, 19:00
biala1991 pisze:
02 maja 2024, 18:46
Na pewno u mnie były sytuacje, że pomimo braku jakiegokolwiek pakietu opłaty nie pobrano, dlatego wersja, że jednak to zależy od umowy między Google, producentem i operatorem do mnie przemawia.

Na jakim modelu telefonu? Uważam, że decyduje relacja Google <=> producent. Producent puszcza fikołki Google'a albo nie puszcza... Operator nie ma nic do tego.
 #1170703  autor: biala1991
 02 maja 2024, 19:38
@Babciagienia1p
to xaomi


Mnie zastanawia czemu właściwie służy ta weryfikacja? Wkładam kartę do telefonu, weryfikują mój nr za co biorą opłatę i mogę np. korzystać z czatu RCS. Wkładam kolejną kartę, która może należeć do kogoś innego, znów weryfikują nr i znów biorą opłatę i pomimo że weryfikacja wykryła nowy nr to ta inna osoba będzie miała dostęp do czatów poprzedniej osoby.
Chodzi tylko o pobieranie kasy :)
 #1170704  autor: babciagienia1p
 02 maja 2024, 19:52
@biala1991
Rozumiem, że w Xiaomi nie było opłat, a w Samsungu były?
Po leciwym Samsungu przeszłam na Asusy i w nich nie ma żadnych fikołków Google'a. Wydaje mi się, że wynika to z otwartości/ksenofobii producenta na innowacyjne rozwiązania Google'a.

W starym Samsungu transmisja danych występowała po każdym włożeniu karty do telefonu, bez względu czy była stara czy nowa. Przy moich inklinacjach do "mnóstwa bardzo wielu" kart, zjawisko było mocno irytujące. Chociaż czasami wykorzystywałam go do przedłużania GB w Formuła Play na Kartę (patent by @2999).
 #1170719  autor: biala1991
 02 maja 2024, 23:01
Operator ten sam, Orange.

Nr płatny taki jak w temacie, jaki nr był bezpłatny to by trzeba szukać a nawet nie wiem w jakim okresie, bo tak jak pisałam, dopóki nic nie ściągali mi z konta to billingu nie sprawdzałam.

Biorę też pod uwagę, że mogłam nie zauważyć, że mnie skasowali :)
 #1170727  autor: biala1991
 03 maja 2024, 08:12
biala1991 pisze:
02 maja 2024, 18:46
chyba nie ma znaczenia czy weryfikacja jest automatyczna czy ręczna, opłata jest pobierana za sam fakt jej dokonania, czyli wysłania smsa. Na starym fonie automatyczna weryfikacja była wyłączona a ja  weryfikowałam się ręcznie

Wygląda na to, że byłam w mylnym błędzie :) założyłam że kiedy potwierdzam swój nr w ustawieniach RCS
(pojawia się wtedy: Próbuje zweryfikować nr.....................)
to jest to ręczna weryfikacja (zdarza mi się to od czasu do czasu kiedy są jakieś problemy z działaniem czatu). Jednak sprawdzając billing nie mogę znaleźć żadnej wiadomości z nieznanym numerem, w smsach nie ma też nic od Google.
W nowym fonie gdzie pobrali opłatę mam nieznany nr w billingu i sms od Google. To znaczy, że potwierdzając swój nr w ustawieniach RCS to nie jest żadna weryfikacja? tym bardziej nie może to być darmowa weryfikacja jak sądziłam? Weryfikacją jest tylko automatyczna weryfikacja w ustawieniach konta Google i to jest płatne? Pogubiłam się w tym wszystkim.
 #1170736  autor: biala1991
 03 maja 2024, 09:45
Remington pisze:
03 maja 2024, 09:23
Nie czytałem dokumentacji, ale jako że RCS jest usługą wspieraną przez sieć, to weryfikacja numeru może się odbywać bez użycia SMS-a.
Nie do końca rozumiem co masz na myśli.

Moja teoria jest taka, że wszystko sprowadza się do nowej karty w urządzeniu, jeśli klikam w ustawieniach RCS weryfikację numeru a nie zmieniałam karty to nie jest to traktowane jako weryfikacja, bo numer się nie zmienił. Sms idzie dopiero kiedy zmienię kartę i wtedy pobierają opłatę co zostawia ślad w billingu (wtedy nie ma znaczenia czy odbywa się to na zasadzie automatycznej weryfikacji czy ręcznego potwierdzenia, w obu przypadkach kasują).
Ja wszystkie weryfikacje tej samej karty uznałam za darmowe a rzeczywistych weryfikacji (kiedy zmieniałam kartę) było dużo mniej i możliwe, że mnie wtedy skasowali czego nie zauważyłam/nie pamiętam.
 #1170737  autor: Remington
 03 maja 2024, 10:11
RCS musi wspierać sieć (to nie niezależny komunikator jak Whatsapp tylko standard określony przez GSMA), a skoro tak to na co im SMS na jakiś zewnętrzny numer, skoro oni numer rozpoznają po samej karcie, jak i połączeniu z siecią.

Edit: to raczej wyklucza udział SMS-a w procesie rejestracji RCS: https://www.sharetechnote.com/html/IMS_ ... _Ex01.html
 #1170788  autor: biala1991
 04 maja 2024, 11:30
Remington pisze:
03 maja 2024, 10:11
Edit: to raczej wyklucza udział SMS-a w procesie rejestracji RCS: https://www.sharetechnote.com/html/IMS_ ... _Ex01.html

To skąd się biorą te smsy od Google:
"Twój kod weryfikacyjny Google to.......... "
Znalazłam takiego smsa i pasuje mi to do weryfikacji numeru podczas uruchamiania czatu RCS (chociaż to było dawno temu więc mogę źle pamiętać).