DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

 #382722  autor: krzykos
 24 sty 2010, 18:52
Zgadza się - to jest Wimax - zbudowany na sprzęcie Alvariona - tego używa PTC ERA:)

Zaznaczyłem je czerwonym kołem.

Obrazek

 #382784  autor: bobix
 24 sty 2010, 21:57
krzykos pisze:NIe ma tutaj anten od WIMAX-u. co do satelity - po prostu ktoś sobie zamontował talerz
Heh, a myślałem, że to jest jakaś satelita do transmisji danych w stylu tych jak na dachach stacji paliw Neste albo Shell

 #382806  autor: darnok
 24 sty 2010, 23:24
bobix pisze:
krzykos pisze:NIe ma tutaj anten od WIMAX-u. co do satelity - po prostu ktoś sobie zamontował talerz
Heh, a myślałem, że to jest jakaś satelita do transmisji danych w stylu tych jak na dachach stacji paliw Neste albo Shell
Wiesz... tak duzo sie nie pomyliles :)
Prawie kazdy dostawca umozliwia transmisje Abis/IuB z wykorzystaniem transmisji satelitarnej. Sa pod to specjalnie przygotowania i zalecenia (ze wzgledu na ogromne opoznienia transmisji satelitarnej). Ale w praktyce nie widzialem nigdzie tego wykorzystanego w Polsce ani Europie.
Podejrzewam ze oplaca sie to na takich terenach jak Afryka.

 #382811  autor: tesla
 25 sty 2010, 00:01
darnok pisze:Ale w praktyce nie widzialem nigdzie tego wykorzystanego w Polsce ani Europie.
inżyniery z E// mówili że stosują to w Afryce

http://picasaweb.google.com/lh/photo/fC ... directlink

:twisted:

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #382827  autor: krzykos
 25 sty 2010, 07:31
He, he tesla nie ma to jak laboratorium :)

 #382892  autor: rogmaniek
 25 sty 2010, 13:42
Jedno tylko napiszę dzięki, m.in. krzykos, za kolejną porcję wiedzy, np. o tym, jak wyglądają anteny CDMA. Ciekawi mnie czy, z takiej anteny, z której wcześniej nadawała w NMT, można ją pozostawić i dalej będzie już działać, ale w CDMA? Bo skoro PTC, np. w Poznaniu ma te odrażające (pod względem wyglądu- starości) anteny sektorowe w postaci "trumienki" i mogli "wgrać" czy raczej zaimplementować (jeśli dobrze napisałem to trudne słowo :P), EDGE'a, to może tak być podobnie w przypadku Centka? Na szczęście PTC wolno, bo kryzys, wymienia te anteny na nowe :-D

Ciekawe, swoją drogą, kiedy najpóźniej, czyli w którym roku, i gdzie powstała ostatnia stacja NMT w naszym kraju :roll:

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #382931  autor: Patryk_
 25 sty 2010, 15:44
darnok pisze:Podejrzewam ze oplaca sie to na takich terenach jak Afryka.
i azjatycka część Rosji.
Obrazek

Odnośnie anten CDMA4XX,to tutaj ładnie widać ich wymiary (szerokość) na tle sektorów 900:
http://picasaweb.google.com/yaboll666/PolankaWielka

 #382939  autor: krzykos
 25 sty 2010, 16:34
rogmaniek pisze:Jedno tylko napiszę dzięki, m.in. krzykos, za kolejną porcję wiedzy, np. o tym, jak wyglądają anteny CDMA. Ciekawi mnie czy, z takiej anteny, z której wcześniej nadawała w NMT, można ją pozostawić i dalej będzie już działać, ale w CDMA? Bo skoro PTC, np. w Poznaniu ma te odrażające (pod względem wyglądu- starości) anteny sektorowe w postaci "trumienki" i mogli "wgrać" czy raczej zaimplementować (jeśli dobrze napisałem to trudne słowo :P), EDGE'a, to może tak być podobnie w przypadku Centka? Na szczęście PTC wolno, bo kryzys, wymienia te anteny na nowe :-D

Ciekawe, swoją drogą, kiedy najpóźniej, czyli w którym roku, i gdzie powstała ostatnia stacja NMT w naszym kraju :roll:
Każda antena - prędzej czy później będzie wyglądać staro - wynika to z oddziaływania środowiska i oczywiście otoczenia w którym się znajdują. Zobacz sobie jak wyglądają anteny na kominach... jak znajdę chwilę czasu, to mogę takie zdjęcia umieścić:) Już po 2 tygodniach byś tych nowych anten nie poznał. Ładne są tylko jak je odbierasz z magazynu i są zapakowane:P

Co do EDGE - to implementujesz to w BTS-ie i w BSC - a nie w antenach:)


Tutaj macie ładne zdjęcie gdzie można sobie porównać wielkość anten sektorowych CDMA do anten sektorowych GSM:

Obrazek

 #382995  autor: rogmaniek
 25 sty 2010, 20:18
krzykos pisze:Każda antena - prędzej czy później będzie wyglądać staro - wynika to z oddziaływania środowiska i oczywiście otoczenia w którym się znajdują. Zobacz sobie jak wyglądają anteny na kominach... jak znajdę chwilę czasu, to mogę takie zdjęcia umieścić:) Już po 2 tygodniach byś tych nowych anten nie poznał. Ładne są tylko jak je odbierasz z magazynu i są zapakowane:P
Tak, tak to jest dla mnie oczywiste :wink: Jednak też, jeśli chodzi o te Eruniowe "trumienki", to przyznasz zapewne, że są to anteny z początków budowy sieci przez PTC. Np. na Dożynkowej na Akademiku A, technicy na początku 2008r. robili niby jakieś pomiary i mówili mi, że to pod UMTS. Ale do dziś wiszą te same trumienki GSM 900 i takie malutkie pionowe antenki- zgodnie z pozwoleniem, to pewnie DCS 1800. Przynajmnej na Dębcu, wybudowali na początku tamtego roku i działa stacja na/przy solidnym strunobetonowym słupie, to ten maszt oświetleniowy na byłym stadionie Lecha, z tymi "trumienkami", to już się rozlatywał :P
krzykos pisze:Co do EDGE - to implementujesz to w BTS-ie i w BSC - a nie w antenach:)
Tak, kiedyś o tym na forum Telepolis czytałem. Czyli z takiej kilkunastoletniej anteny wcześniej NMT można siać sygnał w technologii CDMA :roll: Pozdro!

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #383348  autor: tesla
 26 sty 2010, 23:11
Tak, kiedyś o tym na forum Telepolis czytałem. Czyli z takiej kilkunastoletniej anteny wcześniej NMT można siać sygnał w technologii CDMA :roll: Pozdro!
wiek anteny nie ma większego znaczenia, a jeżeli jej pasmo (450Mhz) pokrywa się z CDMA, to nie powinno być przeszkód :roll:

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #395220  autor: FABIANO
 23 mar 2010, 22:29
Ja mam pytanie z innej beczki. Otóż na pewnym BTS-ie nie widzę nigdzie trzeciej anteny Orange? Więc tak:na samej górze znajduje się 8 anten w układzie 4x2. Są to Ery i prawdopodobnie korzysta z nich Plus. A na średniej wysokości wiszą anteny Orange ale widzę tylko dwie-jedna w kierunku zachodnim a druga na płd-wsch. Myślałem że tylko dwie są i obejmują obszar dookoła BTS-a. Lecz sprawdzałem CID-y i są trzy inne końcówki. Pytanie zatem brzmi-GDZIE JEST BRAKUJĄCY SEKTOR (ANTENA) ???? :?:

 #395222  autor: krzykos
 23 mar 2010, 22:37
Daj jakieś zdjęcia - z fusów nikt Ci nie wywróży co tam jest... może być, że jest jakaś sektorówka wspólna dla dwóch Operatorów i sieją z niej razem.

 #395224  autor: FABIANO
 23 mar 2010, 22:43
możliwe że jeden z sektorów jet "pożyczony" od Ery.....? :roll:

[ Dodano: 2010-03-24, 13:49 ]
krzykos pisze:Daj jakieś zdjęcia - z fusów nikt Ci nie wywróży co tam jest... może być, że jest jakaś sektorówka wspólna dla dwóch Operatorów i sieją z niej razem.


[ Dodano: 2010-03-24, 13:54 ]
KRZYKOS-nie mam możliwości wstawić fotek na forum lecz dzisiaj porobiłem foty telefonem, Czy jest ktoś ktoś kto zna się na antenach i ma ochotę zerknąć na fotki? Mogę wysłać mms-y. Proszę o wiadomość na mój prywatny profil. POZDRAWIAM :-)

 #395363  autor: krzykos
 24 mar 2010, 18:02
Jak nie masz możliwości? Wrzucasz zdjęcia na jakiś portal hostingowy np imageshack i linkujesz tutaj adres gdzie się mieszcza i już jażdy sobie obejrzy :)

 #395366  autor: FABIANO
 24 mar 2010, 18:08
Nie mam pojęcia nigdy nic nie wrzucałem

 #395495  autor: tesla
 25 mar 2010, 12:16
krzykos pisze:może być, że jest jakaś sektorówka wspólna dla dwóch Operatorów i sieją z niej razem.
no raczej nie, jak już decydujemy się na własny system antenowy to nie używamy wspólnych instalacji, bo po co?

Zapewne jedna z tych 4 anten jest oranża. Przydały by się jakieś CIdy i dobre zdjęcia.

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #395496  autor: FABIANO
 25 mar 2010, 12:21
znam CID-y a fotki mam w telefonie

 #395560  autor: krzykos
 25 mar 2010, 18:44
tesla pisze:
krzykos pisze:może być, że jest jakaś sektorówka wspólna dla dwóch Operatorów i sieją z niej razem.
no raczej nie, jak już decydujemy się na własny system antenowy to nie używamy wspólnych instalacji, bo po co?

Zapewne jedna z tych 4 anten jest oranża. Przydały by się jakieś CIdy i dobre zdjęcia.
Ja znam kilka lokalizacji gdzie jest tak jak napisałem - a po co? nie wiem :P

Fabiano - wrzucisz w końcu te zdjęcia czy nie? Przecież to jest bardzo proste - wrzucasz te zdjęcia z telefonu na swój komputer - potem wchodzisz np, tutaj:

http://imageshack.us/

wrzucasz zdjęcia - pokaże Ci się adres gdzie dokładnie są wrzucone -- kopiujesz go - wklejasz tutaj na forum i każdy je będzie widział - takie to trudne? Czy nie chce Ci się poszukać w necie? Sorki - ale jak wpiszesz w google zapytanie jak linkować zdjęcia to masz pełno podpowiedzi... np:

http://www.nml.fora.pl/forum,1/wrzucani ... k,180.html

wystarczy tylko chcieć :P a nie czekać na gotowe rozwiązanie ...

 #395582  autor: tesla
 25 mar 2010, 21:24
krzykos pisze:Ja znam kilka lokalizacji gdzie jest tak jak napisałem - a po co? nie wiem :P
ale że jak, dwóch operatorów ma własne systemy antenowe i któryś sektor spięty na couplerach z innym operatorem? nie opowiadaj :twisted:
FABIANO pisze:znam CID-y a fotki mam w telefonie
znasz ale nie dasz??

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #395590  autor: krzykos
 25 mar 2010, 21:53
tesla Nie opowiadam :P sam wiesz jak jest.... bo wiem, że jesteś z "branży" :wink: