DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows
Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows

Moderator: Moderatorzy

 #516142  autor: Q!aaa
 17 lis 2011, 17:40
Do redakcji TELEPOLIS.PL trafiła Nokia Lumia 800.

Jeśli macie pytania odnośnie tego modelu, chcielibyście aby coś dokładniej sprawdzić czy szczegółowo przyglądnąć się konkretnej funkcji - ten wątek jest właśnie dla Was.

Zachęcamy do zadawania pytań. :-)

 #516146  autor: DeLirQa
 17 lis 2011, 17:55
1. Szybkość działania
2. Jak wypada w porównaniu do HTC z WP7?
3. Jakość wykonania
4. Jakość odtwarzanej muzyki
5. Jakość zdjęć
6. Jakość rozmów?

Tyle z mojej strony :)

Miałem: Sagem myX5m, Siemens C75; J700; N73; ME45; K310i; X700; S7220; S8300 x2; KP500; U8500; N8; KE970; E2600.
Teraz mam:Alcatel One Touch Idol+8GB, Samsung G810, Samsung U900.

 #516149  autor: rain86
 17 lis 2011, 18:00
1. porównanie nawigacji nokia maps do tej z symbiana - różnice
2. wydajność baterii w różnych warunkach użytkowania - jak ma się to do konkurencji na wp
3. zasięg anteny wi-fi
4. test wyświetlacza w różnnych warunkach oświetleniowych - choć to jest CBD Amoled więc powinien wypaść świetnie - ale zestawienie np z super amoled + i retina byłoby miłe

Było: Mitsubishi Trium, Alcatel OT 311,511,Sony CMD-J5, Siemens SL45i,Nokia N-Gage, SE T610, SE J200, Motorola E398, Samsung E900, Nokia N73, Samsung F480, Nokia N82, N86, 5800, Omnia HD, SE C901, Wave 8500, 6303, N8, SGS II, Lumia 800, HTC 1S
Jest:ip4s

 #516159  autor: Xy
 17 lis 2011, 18:30
To samo co Delirka ;-) + czas pracy na baterii.
Liczyłbym na dokładne sprawdzenie działania GPS.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #516279  autor: PWK
 18 lis 2011, 01:21
Ale macie standardowe pytania. Ja proponuję półgodzinny test zanurzenia w dowolnej cieczy i zrzucenie telefonu na betonowe podłoże z wysokości 3m :P

 #516294  autor: gaskabalbinka
 18 lis 2011, 09:18
ehh chętnie dorwałbym się do tego wp7.. :shock:

 #516371  autor: Q!aaa
 18 lis 2011, 16:25
Nie udało się nam jeszcze wszystkieg sprawdzić, więc póki co odpowiemy tylko na wybrane pytania.
DeLirQa pisze:1. Szybkość działania
Dokładnie taka, jak wszystkich WP7 - błysawicznie, płynnie, bez żadnych wątpliwości. Dla porównania - tak samo jak np. HTC 7 Trophy.
2. Jak wypada w porównaniu do HTC z WP7?
Nie ma żadnej różnicy, mimo różnicy w prędkości procesora względem w/w (dodatkowe 400 MHz). Dotyczy to, oczywiście, samego menu - porównanie w multimediach wymaga trochę więcej czasu, chociaż benchmark (WP7 Bench) pokazuje zauważlne różnice.
3. Jakość wykonania
Absoutnie fantastyczna. Wszystko jest wzorowo wykonane, wszystko idealnie dopasowane. Do tego telefon leży bardzo dobrze w dłoni (i cakiem wygodnie przy uchu) i jest miły w dotyku.
5. Jakość zdjęć
Porównywalna z N9, trochę gorzej niż w N8.
6. Jakość rozmów?
Powyżej przeciętnej - do HTC 7 Trophy jeszcze trochę brakuje, ale już niewiele. Spokojnie można rozmawiać w każdych warunkach.
rain86 pisze:4. test wyświetlacza w różnnych warunkach oświetleniowych - choć to jest CBD Amoled więc powinien wypaść świetnie - ale zestawienie np z super amoled + i retina byłoby miłe
Na wyświetlaczu widać piksele (jak np. w Dellu Venue Pro), ale w zamian za to czarny jest naprawdę czarny.
Z porównaniem może być trudniej trochę, więc nic nie możemy obiecać.

 #516600  autor: rain86
 19 lis 2011, 16:40
Porównywalna z N9, trochę gorzej niż w N8.
ze wszystkich testów jakie czytałem i widziałem wszędzie wychodzi na to, że aparat jest ciut lepszy od tego w n9 (zapewne inne sterowniki) ale zdecydowanie gorszy od N8 - ba gorszy od sgs II, ip4s i jeszcze paru innych modeli. Oczywiście nie testowałem osobiście to nie wiem, ale na kilkanaście testów, każdy wykonywny inną metodologią potwierdza się to. Przeglądając przykladowe fotki też muszę przyznać, że aparat w lumii jest dobry ale nie jest to top w 8mpx.


Co do wyświetlacza, dzięki za odp. wiem, że są pixele widoczne bo w końcu to PenTile więc tego się spodziewałem. Co do zestawienia to mam nadzieję, że jednak uda się to zrobić :)

Było: Mitsubishi Trium, Alcatel OT 311,511,Sony CMD-J5, Siemens SL45i,Nokia N-Gage, SE T610, SE J200, Motorola E398, Samsung E900, Nokia N73, Samsung F480, Nokia N82, N86, 5800, Omnia HD, SE C901, Wave 8500, 6303, N8, SGS II, Lumia 800, HTC 1S
Jest:ip4s

 #516701  autor: Q!aaa
 20 lis 2011, 12:13
No to kolejne wieści z frontu Lumii 800. ;-)
DeLirQa pisze:3. Jakość wykonania
Po kilku dniach użytkowania okazało się, że telefon dosyć wyraźnie się nagrzewa (górna połowa obudowy) - widać/czuć to już po kilkunastu sekundach od podłączenia go do ładowarki, a jeszcze bardziej podczas korzystania z Internetu (operator i WiFi). Efektem tego jest sytuacja, w której lewa strona ekranu zaczyna się uginać pod niewielkim naciskiem (np. podczas spokojnego grania), a ze środka wydobywa się trzeszczenie. w temperaturach od pokojowej w dół sytuacja nie występuje.

Obecnie trwa wyjaśnianie czy jest to przypadek incydentalny, czy występujący na szerszą skalę. Oczywiście damy znać jak sytuacja się potoczy.
rain86 pisze:porównanie nawigacji nokia maps do tej z symbiana - różnice
Jeśli chodzi o interfejs, to jest on mocno zmieniony względem WP7 (chociaż pozostały niektóre elementy, np. wybór miejsca docelowego z zaproponowanych w widoku mapy) i przystosowany do szybkiej obsługi. Menu jest duże, a ikony są odpowiedniej wielkości. Tak, że nie ma problemu z ich trafianiem nawet z większej odległości (w końcu nawigacja jest przyszpilona do szyby, która czasem bywa dosyć daleko od oczu).

Co do samej nawigacji głosowej, to jest to dokładnie to samo, co na Symbianie. I dokładnie ma te same wady, czyli gubienie się na bardziej skomplikowanym niż "skręć w lewo" manewrze, podawanie ich za późno (już w momencie manewru), czasem niepodawanie ich w ogóle. Wciąż pozostaje problem z odległościami (pamiętamy to nawet z modelu E71) - dla nawigacji nawet 400 metrów rzeczywistych do może być i 700 na mapie. Tak więc nie obejdzie się bez jej sprawdzania i ciągłego patrzenia na wyświetlacz, zwłaszcza na obcym terenie. Niestety.

 #516711  autor: Maniiiek
 20 lis 2011, 12:37
A mnie najbardziej interesują możliwość stworzenia Hot-Spota, obsługa i edycja plików office, działanie skrzynki e-mail oraz czy jest tam jakiś komunikator obsługujący protokół GG.

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #516714  autor: kowcio
 20 lis 2011, 12:40
a jak tak subiektywnie ocenisz obsługę tego Windowsa? Ja nigdy nie miałem do czynienia z Windowsami w telefonach, ale korzystałem wielokrotnie z Symbianów i Androidów. Czy cięzko jest się "połapać" i "rozgryźć" cały telefon? Dużo czasu zajmuje przestawienie się na obsługę tego systemu i czy warto kupować telefon na tym systemie, czy jednak mimo wszystko lepiej kupić coś ze sprawdzonych i popularnych systemów do codziennego użytkowania?

 #516728  autor: Maniiiek
 20 lis 2011, 13:16
kowcio, krótko bo krótko ale bawiłem się telefonem z WP7. Obsługa jest wręcz banalna. Już nawet iOS jest bardziej skomplikowany. Inaczej sprawa z WM wygląda. Ale to zupełnie inny system.

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #516733  autor: kowcio
 20 lis 2011, 13:22
Maniiiek pisze: Inaczej sprawa z WM wygląda. Ale to zupełnie inny system.
Właśnie, ja do Windowsa byłem troszkę uprzedzony. Może to dziwne, ale w domu jest Samsung i780 i naprawdę, ale nie umiem obsługiwać tego telefonu. Wszystko jest takie dziwne i skomplikowane... To dobrze, bo chyba też się pobawię tymi nowymi Nokiami z WM7. Tak to bym nawet nie patrzył na te telefony, gdyby były tak skomplikowane, jak WP na tym Samsungu.

 #516736  autor: Maniiiek
 20 lis 2011, 13:30
kowcio pisze:To dobrze, bo chyba też się pobawię tymi nowymi Nokiami z WM7. Tak to bym nawet nie patrzył na te telefony, gdyby były tak skomplikowane, jak WP na tym Samsungu.
Wiem, czepiam się ale: Na noki Jest WP a na samsungu WM a nie odwrotnie :P

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #516737  autor: kowcio
 20 lis 2011, 13:32
Maniiiek pisze:kowcio napisał/a:
To dobrze, bo chyba też się pobawię tymi nowymi Nokiami z WM7. Tak to bym nawet nie patrzył na te telefony, gdyby były tak skomplikowane, jak WP na tym Samsungu.

Wiem, czepiam się ale: Na noki Jest WP a na samsungu WM a nie odwrotnie
Tak, mój błąd, ale miałem na myśli WM w Samsungu. Tylko chodziło mi o to, że myślałem, że WP7 będzie jakoś bazowało na WM, który mi wybitnie nie przypadł do gustu.

 #516741  autor: Maniiiek
 20 lis 2011, 13:41
kowcio pisze:
Maniiiek pisze:kowcio napisał/a:
To dobrze, bo chyba też się pobawię tymi nowymi Nokiami z WM7. Tak to bym nawet nie patrzył na te telefony, gdyby były tak skomplikowane, jak WP na tym Samsungu.

Wiem, czepiam się ale: Na noki Jest WP a na samsungu WM a nie odwrotnie
Tak, mój błąd, ale miałem na myśli WM w Samsungu. Tylko chodziło mi o to, że myślałem, że WP7 będzie jakoś bazowało na WM, który mi wybitnie nie przypadł do gustu.
WM bazuje na Windows CE, czyli to co w większości nawigacji siedzi, starych palmptopach i chińskich laptopach za 100zł + drugie tyle przesyłka. WP7 jest systemem napisanym od początku. Poza "Windows" w nazwie nie maja nic wspólnego.

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #516752  autor: DeLirQa
 20 lis 2011, 14:13
WM i WP7 to są dwa światy-WM jest systemem skomlikowanym, stosunkowo trudnym do połapania się, a WP7 jest niezwykle prosty-tak, że jakby telefon nie był dotykowy oraz dużo tańszy to śmiało mógłbym polecać go nawet seniorom. Jest niezwykle prosty, lecz nudny jak flaki z olejem.

Miałem: Sagem myX5m, Siemens C75; J700; N73; ME45; K310i; X700; S7220; S8300 x2; KP500; U8500; N8; KE970; E2600.
Teraz mam:Alcatel One Touch Idol+8GB, Samsung G810, Samsung U900.

 #516754  autor: Q!aaa
 20 lis 2011, 14:20
Maniiiek pisze:A mnie najbardziej interesują możliwość stworzenia Hot-Spota, obsługa i edycja plików office, działanie skrzynki e-mail oraz czy jest tam jakiś komunikator obsługujący protokół GG.
Funkcji hotspota jeszcze nie ma, ale Nokia już zapowiedziała, że wkrótce udostępni łatkę pozwalającą na to.

Pliki Office'a obslugiwane są w pełni, czyli Word, Excel i Power Point; podgląd, edycja i tworzenie. Dodatkowo można odczytywać pliki zapisane w pamięci telefonu, na microsoftowej chmurze SkyDrive (25 GB i możliwe, że bez limitu dla plików biurowych, ale głowy nie dam), z Office'a 365 (Office na abo) oraz z SharePointa.
W samych dokumentach można ustawić wielkość czcionki, formatowanie (pogrubienie, pochylenie, podkreślenie i przekreślenie), jej kolor (trzy do wyboru) i zaznaczenie.

Z reguły podpinam tylko skrzynkę Gmailową i działa ona bez problemu - maile dochodzą natychmiast, są ładnie powątkowane i w ogóle aj, waj. ;-)
----------

Co do samego WP7, to jest on zupełnie inny niż Android czy iOS. Inna filozofia UI, inne działanie (zamrażanie większości aplikacji zamiast działania w tle nie dotyczy wszystkiego), znacznie większe możliwości (chociaż wciąż wiele jest niewykorzystanych do końca).

Ogólnie sam system jest genialny w swojej prostocie, chociaż miejscami brakuje mu tego czy owego. Największą bolącząką są aplikacje, których zbyt wiele dobrych nie ma. Brakuje zarówno tych podstawowych (np. Gadu-gadu, Twitter, Facebook), jak i tych bardziej zaawansowanych (mocno graficznych gier). To co jest zaimplementowane w systemie (właśnie Twitter, Facebook oraz LinkedIn) nie powala wygodą korzystania i wymaga jeszcze trochę pracy (np. Twitterowi brakuje ikon profili przy postach i dostępu do DM-ek (co jest po prostu kpiną!)).

Mimo to system zapewnia sporo multimedialności i pozwala ogarnąć sprawy online. A przez wyciągnięcie tego i owego na pulpit (słynne kafelki, choć wciąż bardzo, bardzo mało w trybie "live") naprawdę można sporo rzeczy przyspieszyć i ułatwić. Wchodzisz, sprawdzasz, wychodzisz, bez zbędnego marnowania czasu. Dokładnie jak w reklamach Microsoftu "Really". ;-)

 #516765  autor: rain86
 20 lis 2011, 14:41
Mimo to system zapewnia sporo multimedialności
taa jednak podstawowe braki w postaci obsługi divx, xvid, mkv itd. to porażka, zwłaszcza, że windowsy mają spore ekrany to wszystko musimy konwertować przez Zune (które dodatkowo pogarsza jakość wideo) - to jest jeden z wielu braków, które mnie jeszcze przeszkadzają i póki co nie wybiorę tego systemu choć byłem już bardzo blisko ;-)

Było: Mitsubishi Trium, Alcatel OT 311,511,Sony CMD-J5, Siemens SL45i,Nokia N-Gage, SE T610, SE J200, Motorola E398, Samsung E900, Nokia N73, Samsung F480, Nokia N82, N86, 5800, Omnia HD, SE C901, Wave 8500, 6303, N8, SGS II, Lumia 800, HTC 1S
Jest:ip4s

 #516783  autor: bob
 20 lis 2011, 15:17
Q! pisze:(25 GB i możliwe, że bez limitu dla plików biurowych, ale głowy nie dam),
od jakiegos czasu jest bez limitu na pliki office'a.
Q! pisze: Największą bolącząką są aplikacje, których zbyt wiele dobrych nie ma.
a jak juz cos jest, to za chora kase czesto.
Q! pisze: Brakuje zarówno tych podstawowych (np. Gadu-gadu, Twitter, Facebook
apps do fejsa jest przeciez w markecie z tego co pamietam?
rain86 pisze:wszystko musimy konwertować przez Zune (które dodatkowo pogarsza jakość wideo) - to jest jeden z wielu braków, które mnie jeszcze przeszkadzają i póki co nie wybiorę tego systemu choć byłem już bardzo blisko
ogolnie zune to jedna wielka katastrofa wp7, bo faktycznie trzeba wszedzie miec zune zeby cos zgrac.
Fakt, plus to skydrive, ale bez jaj. pojade na wakacje, kumpel ma lapka i kabelki, ale nie zgram filmów na lapka,bo nie mamy zune. A sam mozart ma troche malo pamieci, bo 8gb jak sie cos nagrywa albo foci, to duzo nie jest.. 3-4 filmy po 20 minut i kilkanascie zdjec i 6gb zajete.
Tutaj lumia ma przewage, bo am 16gb co jest minimalna wielkoscia wg mnie pamieci w fonie jak nie ma wejscia na karty sd.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire