DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Nokia, w tym serii Lumia oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Nokia, w tym serii Lumia oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
 #31087  autor: kubako
 19 lis 2005, 13:57
Witam
od ponad dwóch tygodni jestem użytkownikiem Nokii 6020 i chciałbym się podzielić moją opinią z innymi...

Pierwsze wrażenie
Przyznaję, że gdy zobaczyłem ten telefon w salonie nie spodobał mi się za bardzo. Wystawiony był model szary (grafitowy) i zbyt bardzo przypominał mi troche tandetny model 2600. Jednak gdy obejrzałem model srebrny zmieniłem zdanie. Może nie jest to szczyt elegancji, ale mnie słuchawka się podoba. Ma niewielkie wymiary ale jednocześnie nie jest malutki i nie ginie w moich dłoniach. Wykonany jest z tworzywa dobrej jakości i jest dobrze sprasowany - nic nie skrzypi i nie jęczy.

Wyświetlacz
Przed zakupem przewertowałem forum Telepolis gdzie przeczytałem skargi na wyświetlacz w tej Nokii. Przyznam, że nie mam na codzień do czynienia z telefonami z wyższej półki, ale jest to najlepszy wyświetlacz z jakim miałem do czynienia. W swojej opinii odnoszę się do takich modeli jak Nokia 3120, 3100, SonyEricsson k300i, t610i t630. Wiem, że z Nokią 6020 równać się mogą jedynie SonyEricssony ale tu wyświetlacz jest dość ciemny a kolory zupełnie bez wyrazu... Przynajmniej w k300i, którym mam okazję bawić się na codzień. W Nokii kolory są o wiele bardziej żywe a tapety wyglądają o niebo lepiej.
Minusem jest jego wielkość - 128x128 to już trochę za mało jak na dzisiejsze czasy, ale ujdzie :-)

Menu
Poruszanie się po menu nie powinno sprawić kłopotu nikomu, kto choć raz używał Nokii - pod tym względem nic się raczej nie zmieniło i obsługa jest prosta i intuicyjna. Chociaż kolory ikonek są tragiczne. Przyznam, że gdy je zobaczyłem to się lekko załamałem - smutne, szare, jakieś takie smętne. To jest spory minus, ale bez przesady - telefon jest od czego innego niż podziwianie menu :-)

Klawiatura i joystick
Po menu poruszamy się przy wykorzystaniu joysticka, którego trochę się bałem - sądziłem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż dotychczas nie miałem telefonu wyposażonego w taki manipulator. Jednak gdy już się przyzwyczaiłem wszystko jest OK. Również klawisze działają bardzo wygodnie - szybko i sprawnie pisze się na nich smsy.

Aparat fotograficzny i kamera
Telefon posiada aparat VGA umożliwiający robienie zdjęć niezłej (jak na telefon) jakości oraz nagrywanie filmów video (do 50 sekund na jeden klip). I tu również Nokia przewyższa SE. Zdjęcia z mojego aparatu są dużo lepszej jakości zarówno jeśli chodzi o kolory jak i ostrość.

Pamięć
Szkoda tylko, że producent wyposażył ten model jedynie w 2,5 MB... To chyba największy minus tego telefonu. Ogranicza to zarówno ilość zdjęć i filmów jaki i dzwonków, tapet oraz aplikacji JAVA. Tu k300 ze swymi 12 MB jest o niebo lepszy...

JAVA
Jeśli chodzi o JAVĘ to aplikacje ładują się szybko i działają bez zastrzeżeń. Fabrycznie telefon jest wyposażony w 4 gry (Backgammon II, Puzzle, Bowling oraz Beach Rally) oraz jeden programik użytkowy - Converter II.

Dzwonki, tapety i inne
Nokia 6020 posiada polifonię na jedynie 16 głosów, ale jest ona raczej dobrej jakości i nie mam zastrzeżeń co do jej działania. Bez problemu odtwarzane są dzwonki w formacie midi oraz amr. Szkoda, że nie można używać plików mp3 jako dzwonków, jest to drugi duży minus dla tego modelu.

Jeśli chodzi o inne "wodotryski" to jest możliwość wgrania plików graficznych w formatach jpg oraz gif, ustawiania ich jako tapety i wygaszacze ekranu (także animowane). Można również odtwarzać filmiki w formatach 3gp.

IrDA
Wszystkie aplikacje, dzwonki i grafiki bez kłopotu można wgrać na telefon za pomocą kabelka albo przy wykorzystaniu IrDY. Komunikacja z innymi telefonami (nie tylko Nokiami ale też i Motorolami oraz SE) przebiega bez najmniejszego zarzutu.

Bateria
Bateria w tym telefonie wytrzymuję mi około 4 dni. Korzystam z niego średnio intensywnie - około 15 minut dziennie rozmawiam i wysyłam jakieś 10-15 smsów. Sporo bawię się grami i kamerką, więc wynik 4 dni jest moim zdaniem bardzo zadowalający.

Podsumowanie
Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego telefonu, z początku miałem pewnie obiekcje (dzwonki z mp3, wygląd ikonek w menu, pamięć) jednak pogodziłem się z tym, że za niewielkie pieniądze nie można mieć wszystkiego. Polecam ten telefon każdemu kto szuka aparatu za około 400 zł. bo za tyle można go kupić na Allegro.

Informacje techniczne na temat tego telefonu można znaleźć TU.

 #31092  autor: Skarpyta
 19 lis 2005, 15:40
ciekawa opinia :wink:

Obrazek
Obrazek

 #31094  autor: Bobb
 19 lis 2005, 16:16
Jesli nie podobaja Ci sie kolory ikonek to po prostu zmien te ikonki. Bo 6020 ma chyba mozliwosc zmian schematow...

Allways look at the bright side of life :D

Najlepsze TAPETY w sieci www.tapetki.bo.pl

 #31113  autor: kubako
 19 lis 2005, 20:19
Bobb pisze:Jesli nie podobaja Ci sie kolory ikonek to po prostu zmien te ikonki. Bo 6020 ma chyba mozliwosc zmian schematow...
No niestety można zmieniać tzw. tematy, ale ikony się nie zmieniają. No chyba, że po prostu nie trafiłem na taki "temat", który obejmuje również i ikony.

 #31118  autor: Frasio
 19 lis 2005, 21:10
Kubako brawo. ;)
Może inni userzy telefonów (które nie były w testach telepolisowych ;) )
też zaczną robić takie cusia ;)
Ja też bym chciał ale test już mamy ;)

Obrazek

 #38280  autor: daniel
 28 gru 2005, 10:33
Mi sie podoba :))

Lights are blinding my eyes...

 #38402  autor: adrianet
 28 gru 2005, 15:43
a czemu nie mozna dwoch testow?? fajnie kupako ze masz chceci do pisania:) ja zebym cos napisal to musilby byc koniec swiata:) podziwiam cie:)

 #38437  autor: kameT
 28 gru 2005, 16:40
Co prawda nie mam tego tel. ale jak z taką cenę to tel. jest wypasiony. Wygodna obsługa, wygląd ładny. Dla mnie największym minusem jest to, że tel. nie posiada radia:( Kubako brawo za ciekawą, rzetelną opinie!!! Czekamy na więcej takich :)

3510i --> T630i--> 6230i --> 6230i / 3310 --> 6230i / 6060
--> 6300 / 6230i --> 6300 / W580i --> N82 / 6300 --> N82/ 6303 --> S8500(Wave) / N82 .
"The future starts today, not tomorrow!"

 #38677  autor: Slodziak
 29 gru 2005, 13:27
Że tak powiem, to moja mama ma 6030 czy jakos tak i jest to bardzo podobny aparacik do tego tyle ze 6620 ma aparat fot. Ciekawy teścik, ja w sobotke odbieram moją 6630 za 425zl :lol: i uważam iż jest to telefonik z "górnej półeczki"! Powiem szczerze iz sam mimo testu WitkaT przeprowadze wlasny!! Pozdro fo all!!!

 #39367  autor: Lesiu_gda
 31 gru 2005, 17:54
Powiedzmy szczerze, telefon niby w porzadku, ladnie wyglada, dobrze dzwoni, poprostu spelnia swe zadanie, ale zeby w nie wstawic chocby radia do niego? Jest to dosc nowa sluchawka, a procz ladnego wyswietlacza nie wnosi kompletnie nic nowego.Pamiec tez pozostawia wiele do zyczenia, zrobisz pare fotek i brak wolnego miejsca.Mam ow model od jakis 3 m-cy i musze przyznac ze jestem rozczarowany.Oczywisice jesli na telefonowaniu i smsach twoje wymagania sie kacza, aparacil jest w git.Jesli jednak oczekujesz chociaz trochw wiecej, to radze poszukac innego modelu.