DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 1 z 9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
 #352543  autor: Szalony
 14 sie 2009, 20:55
Witam mowie sobie ach dosc ale nie :P ja zawsze cos musze znalesc :wink: , niestety trzymam kciuki za 4gracza ktory mam nadzieje " rozbije" wielka trojce ... i rece mi opadaja , owszem jak Play mial " pojedyncze" stacje to wszystko dzialalo w miare ok ale teraz jak coraz wiecej robi nodeB i gsm - konfiguracja sieci staje sie fatalna a wrecz " tragiczna" - w lodzi i okolicach " obserwuje netmonitorkami" siec Play i oczy deba staja... jak " oni" ta siec robia :?: Czy ktos w terenie nadzoruje co sie dzieje :?: Stacje gsm maja albo sygnal przestrzelony albo w ziemie - to samo z nodeB - zle - lub wcale nie wygenerowane sasiednie komorki, psc itp , istny cyrk :? Nie mam czasu sie rozpisywac ale niech Play zacznie sprawdzac i konfigurowac swoja siec jak najpredzej w terenie bo zle sie dzieje ... To nie sztuka postawic nodeB, bts i odpalic ... sztuka jest poprawne ich ustawienie i skonfigurownie z innymi elementami sieci... Moze ktos " po cichu" z Play to przeczyta i cos sie ruszy mam nadzieje :-) Pozdrawiam

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #352544  autor: Pijo
 14 sie 2009, 21:08
Tak patrze na twój screen fieldtesta z Ery i mam podobne parametry. Tylko u mnie wszyscy operatorzy takie maja : ) .

 #352560  autor: kwistas
 14 sie 2009, 23:25
Szalony, najpierw napisz to coś zwane postem po polsku, bo jak na razie to ciężko się to czyta.

Co do tematu, cóż Play jak na razie testuje, poprawiła się jakość połączeń w Play, zobaczymy jak studenci wrócą i ruch sieciowy się zwiększy to jak będzie wtedy jakość. Widocznie Play jak na razie się uczy, jeśli naprawdę ma tak źle postawione stacje. Jak na razie z siecią wszystko jest wporządku, później się zobaczy, czy efekty złego postawienia stacji wyjdą na złe.

 #352584  autor: Marens
 15 sie 2009, 02:28
Szalony pisze:Nie mam czasu sie rozpisywac ale niech Play zacznie sprawdzac i konfigurowac swoja siec jak najpredzej w terenie bo zle sie dzieje
EGSM w Noki 3310 "PL06" pokazuje we Wrocławiu w domu jedną-dwie kreski 800m od BTS gdzie w identycznej odległości od BTS w W3 jest maksymalny zasięg...

 #352588  autor: Szalony
 15 sie 2009, 09:07
Kwistas co mam pisac po polsku :?: Pisalem juz ze nie bede sie rozpisywal bo nie mam czasu... Jak sie buduje siec to nie powinno sie uczyc tylko dobrze to robic ... ja rozumiem ze w pewnych kwestiach dla " mlodego" operatora trzeba byc wyrozumialym" ale bez przesady - jak siec sie stawia to niech to robia dobrze bo pozniej tego nie ogarna i bedzie burdel :? No chyba ze robi sie siec " na sztuke" bo pozniej i tak ja sprzedamy... ;-) to wtedy troche rozumiem ze ida na ilosc a nie jakosc ... pisalem juz o tym czemu Play nie chcial dcs1800 :?: to podstawowy blad - maja malo kanalow egsm i w miastach robi sie " sieczka" Nie wiem czy tak jest w calym kraju nie chce generalizowac ale w Lodzi i okolicach jest bardzo zle jesli chodzi o konfiguracje sieci. Obrazek , Obrazek Te dwa zrzuty pokazuja jak " mozna" ustwic nodeB - robilem je 100metrow od nodeB - ten drugi z sygnalem -71dBm i sila pilota -90dBm - jakoscia -18 robiony 200metrow od nodeB - a przy samym nodeB - mozna powiedziec 10 metrow od niego sila sygnalu - -40dBm - pilot -42dBm - jakosc 2 wzorowo :wink: I tak jest wiele nodeB/bts zle ustawionych , nie mowiac o tym ze stacje sasiadujace takze sa zle poustwiane. ps nie sugerujcie sie statusem M w tym drugim zrzucie - owszem jak telefon zalogowany jest do innego psc to sila pilota i jakosc slabnie ale w tym przypadku to ewidentnie nodeB bije prawie pionowo w ziemie.

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #352592  autor: ziomq11
 15 sie 2009, 10:02
Szalony jaki masz modem HSPA+. Chyba modemy HSPA+ są niedostępne na rynku

 #352594  autor: yagi
 15 sie 2009, 10:09
ziomq11 pisze:Szalony jaki masz modem HSPA+. Chyba modemy HSPA+ są niedostępne na rynku
Sam jestem ciekawy. Czesto tez speedtesty komorkowe bzdury pokazuja - na przyklad 14 Mb/s w HSDPA... Najbardziej miarodajny jest test sciagania pliku http://noc.gts.pl

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #352597  autor: Szalony
 15 sie 2009, 10:41
Nie bede sie sprzeczal ale myslalem ze modemy co maja hspa - i download wiekszy od 7,2mb/s sa okreslane hspa+ :?: Obecnie na rynku obslugiwany sprzet jest do 14mb/s - ja na noki 5630 mam czasami ponad 8mb/s - ponad 1000kB/s - widac niektóre nodeB w Lodzi Plus juz modernizuje do hspa+ :) modem w 5630 jest do 10,2mb/s - dziala rewelacyjnie - telefonik niepozorny ( wrecz bym powiedzial dziecinny :wink: ) a mozliwosci ma hoho - taki maluch z silnikiem porsche :-D . Co do testow predkosci to zgoda ze czesto te oparte na flash oszukuja ale trzeba przestrzegac zasady by proxy i kompresorow- posrednikow nie uzywac i wtedy raczej nie oszukuja . Tak naprawde w hsdpa 7,2 i szybszym podczas sciagania mozna mierzyc predkosc jak pobieramy pliki minimum kilkadziesiat mb - bo czesto tak jest ze sciaganie powoli przyspiesza i jak sciagamy male pliki np 10mb to modem " nie zdarzy sie rozpedzic " :D Inna sprawa to zrodlo pobierania czesto ma ograniczenia predkosci i przez to ciezko pobrac plik z predkoscia np 800kB/s 8)

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #352830  autor: Patryk_
 16 sie 2009, 15:26
Szalony pisze:Nie bede sie sprzeczal ale myslalem ze modemy co maja hspa - i download wiekszy od 7,2mb/s sa okreslane hspa+
HSPA+ = powyżej 14,4 Mbit/s.

Do 14,4 to zwykłe HS(D)PA.

 #352865  autor: Szalony
 16 sie 2009, 16:26
Dostalem pytania jak w 3G wymusic ten test 41.17 w ftd na nokiach , wiec juz mowie przy opcjach - wykonaj -podajem czestotliwosc nosnej i numer psc - pozniej naciskamy ok i juz jest . Wszystko piszemy razem - jak psc jest np 33 to podajemy 033.

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #354516  autor: despera
 23 sie 2009, 17:27
proszę nie oczekiwać od sieci posiadającej 25 kanałów w paśmie egsm i UMTS - super "jakości" bo na razie jest to "jakoś". książkę można by pisać o antenach "grzejących" w zimie lub niebo. PLAY jedynie w UMTS działa ok. po prostu za duży ruch a za mała pojemność. jeśli nie masz UMTS PLAY przełącz się na PLUS GSM&DCS&UMTS robi swoje :)

 #354520  autor: user_delete10
 23 sie 2009, 17:43
Czyli na te "jedyne" 3 mln playowców ta dzisiejsza ilość BTSów jest za mała?

 #354523  autor: kwistas
 23 sie 2009, 17:53
fenix189 pisze:Czyli na te "jedyne" 3 mln playowców ta dzisiejsza ilość BTSów jest za mała?
Wyobraź sobie co to będzie z siecią jak przyłączy się te następne 2 miliony ;) Wątpię żeby to kiedyś nastąpiło, ale warto już teraz pomyśleć czy dokonaliśmy dobrego wyboru sieci.

 #354536  autor: McCm
 23 sie 2009, 19:20
Ciekawe jest, że u mnie w mieście jedna antena wyraźnie jest odchylona od pionu w górę, i specjalnie poszedłem "pod nią", zeby sprawdzić zasięg, i nie ma zadnego problemu -45dB z tego sektora, tak samo z odległości ok 5 km zasięg był w pełni.
Na jakość też nie moge narzekać, ale mieszkam w 20tyś mieście, może tu za mało osób ma playa. Natomiast w Poznaniu tez nie miałem żadnych problemów z jakością, i w centrum, w dzielnicach poza.
Mam pytanie, czy jeżeli jest ewidentny błąd w CI, to czy warto to gdzieś zgłosić (i gdzie), czy i tak sie tym nie zajmą? (MIJDZYRZECZ, zamiast MIEDZYRZECZ).
Ostatnio zmieniony 23 sie 2009, 19:23 przez McCm, łącznie zmieniany 1 raz.

 #354537  autor: yagi
 23 sie 2009, 19:22
McCm pisze:Mam pytanie, czy jeżeli jest ewidentny błąd w CI, to czy warto to gdzieś zgłosić (i gdzie), czy i tak sie tym nie zajmą? (MIJDZYRZECZ, zamiast MIEDZYRZECZ).
Pisz do BOK a pewnie to przekaza dalej ;-)

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #354576  autor: despera
 23 sie 2009, 22:31
kwistas pisze:
fenix189 pisze:Czyli na te "jedyne" 3 mln playowców ta dzisiejsza ilość BTSów jest za mała?
Wyobraź sobie co to będzie z siecią jak przyłączy się te następne 2 miliony ;) Wątpię żeby to kiedyś nastąpiło, ale warto już teraz pomyśleć czy dokonaliśmy dobrego wyboru sieci.
Hmm.... 10 tirów z nodeB, porządne radio-linie + światełka (najlepiej większość światło + radio-linia miedzy sobą) i będzie działać :D

Play to Netia - mają ich szkielet więc PRAWIE to samo ale czy tak samo?

 #354600  autor: yagi
 24 sie 2009, 00:43
despera pisze:Play to Netia - mają ich szkielet więc PRAWIE to samo ale czy tak samo?
Ale pytanie ile z tego szkieletu maja dla siebie ;)

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #354652  autor: madhunt3r
 24 sie 2009, 11:16
Ja ostatnio u siebie zauważyłem w domu w Łodzi, straszny spadek sygnału 3G. Wcześniej zawsze miałem 7/7 kresek a teraz to mam 3/7 czasami nawet żadnej, chyba coś Play z nadajnikami chrzani, albo coś z telefonem mi sie skopsało? Też zauważyliście to?

 #354673  autor: rogmaniek
 24 sie 2009, 12:49
madhunt3r pisze:Ja ostatnio u siebie zauważyłem w domu w Łodzi, straszny spadek sygnału 3G. Wcześniej zawsze miałem 7/7 kresek a teraz to mam 3/7 czasami nawet żadnej, chyba coś Play z nadajnikami chrzani, albo coś z telefonem mi sie skopsało? Też zauważyliście to?
W Poznaniu albo mi się wydaje lub tak jest. Są miejsca, gdzie Polkomtel ma tylko jednego Node'a, a P4- dwa. W tym P4 ma jedną stacje w tej samej lokalizacji, jak Polkomtel. Wydawałoby się, że P4 w takim razie powinien mieć taki sam, a nawet lepszy sygnał/zasięg. A tu, np. w Biedronce czy w kawiarence internetowej zasięg często nie jest "maksymalny", jak na telu Plusa. Oczywiście zakładam, że Nokia Nokii nie jest równa, ale na 6220 classic ręcznie też porównywałem zasięg operatora Plusa i raczej jest maksymalny, tak jak w E51 (tu mam Plusika). Pytanie dlaczego tak się dzieje? Może wolą mieć mniejszy zasięg, bo i tak Node'ów, na niektórych osiedlach, mają więcej od Polkomtela, tak aby zachować "wysoką" jakość transferu? :wink:

Jak wiemy, Polkomtel często stosuje, tzw. dwie nośnie z jednej lokalizacji, czyli jak dobrze rozumiem, jakby działają dwa Node'y z tej samej anteny? I może dzięki temu jeden NodeB ma jakby lepszy zasięg, ten bez HSDPA, co mogą potwierdzać moje obserwacje?! Za info będę dzwięczny :-D

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
  • Strona 1 z 9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9