DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 7 z 9
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

 #381629  autor: radar77
 19 sty 2010, 21:02
No więc sprawdziłem organoleptyczne, że konfiguracja GSM w Play leży. Jest prawie tak jak w Erze w Łodzi (co zresztą potwierdza raport UKE). Sieć konfigurują chyba kompletni ignoranci, lub pan Kaziu po szkoleniu korespondencyjnym na uniwerku w Chinach. Wygląda to mnie więcej tak:
- jadę autem z Piotrkowa w kierunku Łodzi, rozmowa nawiązana, zasięg słabnie z każdym kilometrem
- spodziewam się że niebawem nastąpi handover do stacji w Srocku
- dojeżdzam do Srocka, jestem dokładnie pod BTSem, rozmowa na kanale z Piotrkowa, -100dB, nic nie da sie zrozumieć, sąsiedni kanał -34dB ale za cholere handover nie działa
- jade jeszcze dalej, po 2km rozmowa się ucina a po kilku sekundach telefon loguje sie do mijanej stacji w Srocku
- nawiązuje kolejne połaczenie i sytuacja do Tuszyna się powarza

Dalej jest już lepiej. Na trasie pomiędzy Tuszynem, Rzgowem, Pabianicami i Konstantynowem nie zrywa. Ale niestety z Konstantynowa do Łodzi kibel. Wyjeżdzam z Konstantynowa i dojeżdzam do pierwszej stacji w Łodzi na Retkinii i handoover nie następuje tylko rozmowa zostaje przerwana. Sytuacja analogiczna do tych wcześniejszych. Zatem wyjasniło się, dlaczego u mnie w domu zrywa. Mam akurat tak, że jedna okna mam w kierunku Łodzi, drugie w kierunku Konstantynowa. Zasieg niby jest w calym domu, ale rozmowe da się prowadzić tylko w jednym pokoju na raz (tylko w tym pokoju, w którym się zaczęło). Coś jak telefon stacjonarny.

Jeśli któs z Playa to czyta, to proszę o interwencje i dopisanie sąsiednich cel do BTSów w tych lokalizacjach co podałem.

--
pozdrawiam
radar77

Era

 #381705  autor: Baluu
 20 sty 2010, 10:47
Siema,

Era obecnie przelacza stacje z starego BSC Alcatela do nowego BSC zmieeniajac tez LAC.
Kompletna konfiguracja troche czasu zajmie. Poczekamy i zobaczymy.

Zgierz, Aleksandrow, Teofilow, Retkinia i okolice Arturowka juz maja nowy LAC 30700.
Okolice Politechniki jest przelaczana do nowego LAC 30710.
Obecnie Konstantynow i Pabianice są tez przełączane i ponownie konfigurowane.

Wiec poczkajamy.

 #381750  autor: Marcin_7
 20 sty 2010, 14:10
radar77 pisze: :
- dojeżdzam do Srocka, jestem dokładnie pod BTSem, rozmowa na kanale z Piotrkowa, -100dB, nic nie da sie zrozumieć, sąsiedni kanał -34dB ale za cholere handover nie działa
:

Jeśli któs z Playa to czyta, to proszę o interwencje i dopisanie sąsiednich cel do BTSów w tych lokalizacjach co podałem.
W kwestii formalnej: te ustawienia są robione w BSC a nie w BTSach. Każde BSC ma zdefiniowane celle na 'swoim terenie' i dla każdej celli są zdefiniowane tzw. 'cell relations' czyli informacje do których cell można zrobić handover. Jak danej celli nie ma na tej liście, to chodzby był super sygnał to handoveru nie będzie i już.

Osobna sprawa to 'external cell relations' czyli relacje z cellami które są zdefiniowane na terenie innego BSC . Może to tu jest problem, nie zdefiniowane były te relacje a Ty przechodziłeś pomiędzy cellami z różnych BSC?
Czy możesz za pomocą softu na swoim telefonie sprawdzić coś w rodzaju BSCid w cellach które 'sąsiadują ze sobą' i nie oferują handoveru?

 #381767  autor: Szalony
 20 sty 2010, 15:27
Marcin7 zle wygenorowane sasiady w Play to niestety norma :( U mnie jest podobnie w Aleksandrowie Play pozmienial kanaly rozsiewcze na cellach ale sasiadow juz zle wygenerowli :( Jak patrze na netmonitor i to krew sie gotuje :| Tak na szybko jak ktos z Play to czyta w Aleksandrowie L. kanal 994 nie ma kanalu sasiedniego 987 i przez to sa cyrki telefon przez "Konstantynow" leci by zalogowac sie do 987 z Spadkowej w Lodzi , a nodeB w kosciele w centrum to bubel ze szok - pionowo pod kosciolem - 10 metrow od anten sygnal -30dBm EcNo 2 a 200metrow dalej sygnal - 70dBm EcNo 10 i wiecej - niech jakosc sieci poprawia u mnie w Aleksandrowie telefony w trybie podwojnym na 2G lubia byc bo pomimo sily 3G na poziomie -80dBm paramert EcNo jest 10-14 i nici z 3G - dla porownania u W3 w umts przy podobnym sygnale ten parametr wynosi 2-4 !!!

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #381768  autor: darnok
 20 sty 2010, 15:30
Marcin_7 pisze:
Czy możesz za pomocą softu na swoim telefonie sprawdzić coś w rodzaju BSCid w cellach które 'sąsiadują ze sobą' i nie oferują handoveru?
Nie istnieje cos takiego jak BSCID (w sensie odpowiednik RNCID).
A przynajmniej nie jest to parametr widoczny w eterze i taki ktory jest wykorzystywany do komunikacji z innymi elementami sieci.

Raczej niech LAC sprawdzi, bo sie nie praktykuje tworzenia tego samego LAC w ramach roznych BSC.

 #381792  autor: user_delete10
 20 sty 2010, 17:12
Smsy Orange do Play, na lubelszczyzne, te dłuższe, nie kilku słowne nie dochodzą notorycznie,w kawałkach albo z ogromnymi opóźnieniami. Żenada.

 #381804  autor: radar77
 20 sty 2010, 18:00
Marcin_7 pisze: Osobna sprawa to 'external cell relations' czyli relacje z cellami które są zdefiniowane na terenie innego BSC . Może to tu jest problem, nie zdefiniowane były te relacje a Ty przechodziłeś pomiędzy cellami z różnych BSC?
Czy możesz za pomocą softu na swoim telefonie sprawdzić coś w rodzaju BSCid w cellach które 'sąsiadują ze sobą' i nie oferują handoveru?
Piotrków, Srock i Tuszyn to na 80% jeden LAC 1217. W Konstantynowie i Łodzi, tu gdzie akurat przebywam to LAC 1212.
Handover nie działa w tym przypaku miedzy celami 16257 (komin Mickiewicza) i 16267 (kościół w centrum) w Konstantynowie a 16156 (Krakowska), 16153 (Armii Krajowej) czy 16143 (odległa Starorudzka!) w Łodzi. Działa np. między 16153 a 16156. Pomimo tego, że 16257 jest sporo dalej niż 16267 to lepszy sygnał mam z tego pierwszego z racji wysokości zawieszenia anten. Zresztą, z konstantynowskich 16267 na 16257 też nie przełącza...

Pytanie zatem - jest sens męczyć BOK ? Przecież oni tam powiedzą (jak zauważył mój znajomy) "handover ? my nie mamy takiej taryfy !". Lepiej chyba dać sobie spokój i przełączyć na roaming. Z tego GSMu playa fajnie się korzysta - przypominają się stare czasy jak w Idei.

Czy jest jakieś ograniczenie w dodawaniu ilości sąsiadów ? To się dodaje po numerze kanału czy numerze komórki ?

--
pozdrawiam
radar77

 #381845  autor: Marcin_7
 20 sty 2010, 20:40
radar77 pisze: :
Czy jest jakieś ograniczenie w dodawaniu ilości sąsiadów ? To się dodaje po numerze kanału czy numerze komórki ?
Relacje dodaje się pomiędzu komórkami.

Są ograniczenia, ale zazwyczaj nie stanowią one przeszkody dla planowania sieci.
Np. w ericssonowym BSC dla jednej celli można ustanowić maksymalnie 64 relacje do innych GSMowych cell i 64 relacje do UMTSowych cell (z tym, że są też globalne ograniczenia typu ileś tam (nie pamiętam) GSM cell relations na całe BSC, ale to nie powinno tu chyba przeszkadzać, to są wystarczająco duże liczby).

A i możesz kiedyś sprawdzić próbę handoveru jadąc w drugą stronę - relacje mogą być jednostronne, tzn. można zdefiniować handover z celli A do B, a B do A może być niezdefiniowany.

 #381849  autor: krzykos
 20 sty 2010, 21:01
Szalony pisze:Marcin7 zle wygenorowane sasiady w Play to niestety norma :( U mnie jest podobnie w Aleksandrowie Play pozmienial kanaly rozsiewcze na cellach ale sasiadow juz zle wygenerowli :( Jak patrze na netmonitor i to krew sie gotuje :| Tak na szybko jak ktos z Play to czyta w Aleksandrowie L. kanal 994 nie ma kanalu sasiedniego 987 i przez to sa cyrki telefon przez "Konstantynow" leci by zalogowac sie do 987 z Spadkowej w Lodzi , a nodeB w kosciele w centrum to bubel ze szok - pionowo pod kosciolem - 10 metrow od anten sygnal -30dBm EcNo 2 a 200metrow dalej sygnal - 70dBm EcNo 10 i wiecej - niech jakosc sieci poprawia u mnie w Aleksandrowie telefony w trybie podwojnym na 2G lubia byc bo pomimo sily 3G na poziomie -80dBm paramert EcNo jest 10-14 i nici z 3G - dla porownania u W3 w umts przy podobnym sygnale ten parametr wynosi 2-4 !!!

Kanały 994 , 992 i 990 to są kanały testowe i nie powinny przyjmować normalnych rozmów :)

 #381879  autor: Szalony
 20 sty 2010, 22:38
Testowe :?: No chyba Play ma za mala pule kanalow dlatego normalnie je uzywa :?: U mnie w Aleksandrowie bts wlasnie ma te kanaly co wymieniles :) Krzykos moze wiesz a moze nie po jakims czasie( okolo miesica) w Erze u mnie juz ten nodeB wrocil do normy - dziala pieknie i wzorowo :-) Play moglby chyba od "Ery" nauki brac jak cos sie robi dobrze :mrgreen: Ten nodeB Play u mnie w Kosciele ma np na sektorach wygenerowanych okolo 15 sasiadow a w realu przez wbicie sygnalu w ziemie korzysta tylko z 5 !!! Czy siec ma mechanizmy ze wylapuje takie "bledy" ze przez zle ustawienie nodeB nie korzysta on wcale z sasiednich psc pomimo ze wedlug obliczen powinien ? ( no bo skoro psc sasiednie sa wygenerowane to nie na prozno) .

Era Aleksandrow Lodzki - czesc miasta zasieg zenujacy w budynkach byl przez 10lat - http://szalony2007.republika.pl/era.png . Teraz jest tak - http://img163.imageshack.us/img163/5237 ... ot0100.png Wkoncu :) Widac roznice :)

 #381882  autor: krzykos
 20 sty 2010, 22:52
Szalony pisze:Testowe :?: No chyba Play ma za mala pule kanalow dlatego normalnie je uzywa :?: U mnie w Aleksandrowie bts wlasnie ma te kanaly co wymieniles :) Krzykos moze wiesz a moze nie po jakims czasie( okolo miesica) w Erze u mnie juz ten nodeB wrocil do normy - dziala pieknie i wzorowo :-) Play moglby chyba od "Ery" nauki brac jak cos sie robi dobrze :mrgreen: Ten nodeB Play u mnie w Kosciele ma np na sektorach wygenerowanych okolo 15 sasiadow a w realu przez wbicie sygnalu w ziemie korzysta tylko z 5 !!! Czy siec ma mechanizmy ze wylapuje takie "bledy" ze przez zle ustawienie nodeB nie korzysta on wcale z sasiednich psc pomimo ze wedlug obliczen powinien ? ( no bo skoro psc sasiednie sa wygenerowane to nie na prozno) .
Ad1 - te kanały są testowe, nie mogą być używane przez "zwykłych" użytkowników:) Jeśli tak wychodzi, że rzeczywiscie Twoj telefon sie normalnie do nich loguje to jest to ewidentny błąd radiowców - planistów :twisted:
Ad2 - co do tej Twojej stacji Ery - tak wiem, przepraszam - nie miałem czasu aby napisać o tym - ale cieszę się, że jesteś już zadowolony :)
Ad3 - podaj mi dokładnie namiary na ten NodeB w Kościele - takie info jakie podałeś o tej stacji Ery... wiesz gdzie się odezwać :wink:

 #381887  autor: ezaq
 20 sty 2010, 23:16
krzykos pisze:Ad1 - te kanały są testowe, nie mogą być używane przez "zwykłych" użytkowników:) Jeśli tak wychodzi, że rzeczywiscie Twoj telefon sie normalnie do nich loguje to jest to ewidentny błąd radiowców - planistów
Z moich obserwacji wynika, że Play do testów używał kanałów 990-999. Jednak np. w Warszawie, kiedy brakowało kanałów, to pojawiło się kilka stacji (lub pojedynczych sektorów), które komercyjnie działają właśnie na wspomnianych 3 kanałach (990, 992, 994). Za to nigdy nie spotkałem stacji normalnie działającej na pozostałych kanałach z podanego przedziału.

 #381892  autor: Pawrzes
 20 sty 2010, 23:42
W Warszawie po optymalizacji sieci widzę natomiast że gdy w czasie połączenia pojawia się Frequency Hopping to widać wtedy głównie po kolei pojawiające się kanały od 990 do 999. Do niedawna 990, 992 i 994 były używane normalnie. Teraz kanał 990 jest używany w Pęcicach więc mogę się logować do tej stacji położonej 14 km od mojej okolicy dzięki BTS TEST i nawet wykonywać połączenia, czasem długo bez interferencji.

Pozdrawiam

 #381918  autor: Łukasz_W
 21 sty 2010, 02:19
Pawrzes pisze:Teraz kanał 990 jest używany w Pęcicach
Sprawdziłem z ciekawości i okazuje się, że są tam również kanały 992 i 994. Ten ostatni na trzecim sektorze ledwo udało mi się dojrzeć z Okęcia z poziomu ziemi (TA 13) :-)

 #381926  autor: kerim36
 21 sty 2010, 08:36
Szalony,

czesc
zrob fote tego noda na kosciele, bo niebawem bedzie to jeden z bohaterow tego watku i warto wiedziec o czym piszesz :-D

Mapy do fabrycznych nawigacji Opel / Citroen / Peugeot / Renault / Fiat i inne
Pogotowie komputerowe / aktualizacja map GPS
http://www.klos.net.pl

 #381931  autor: Patryk_
 21 sty 2010, 09:13
Pawrzes pisze:W Warszawie po optymalizacji sieci widzę natomiast że gdy w czasie połączenia pojawia się Frequency Hopping to widać wtedy głównie po kolei pojawiające się kanały od 990 do 999.
To samo np.w LAC 2025 (obejmującym dawne woj.bielskie i południowe rejony katowickiego).
Np.wczoraj sprawdzałem Kęty,sektor południowo-wschodni - broadcast na 980 (jeszcze niedawno 975),i dalej hopping 991-999.
Co ciekawe,ostatnio pozamieniali także CIDy na tej stacji - np.rzeczony sektor południowo-wschodni miał CID 20100,a teraz 20200.

 #381945  autor: Łukasz_W
 21 sty 2010, 11:12
Patryk_ pisze:
Pawrzes pisze:W Warszawie po optymalizacji sieci widzę natomiast że gdy w czasie połączenia pojawia się Frequency Hopping to widać wtedy głównie po kolei pojawiające się kanały od 990 do 999.
To samo np.w LAC 2025 (obejmującym dawne woj.bielskie i południowe rejony katowickiego).
Np.wczoraj sprawdzałem Kęty
W innych miejscach też tak jest. W Rawie Mazowieckiej i Skierniewicach (LAC 1017) hopping na 989-999, bez 990, 992 i 994.

 #381948  autor: amigo007
 21 sty 2010, 11:29
Witam dla mnie ten temat jest jednak trochę dziwny. Korzystam z play od prawie samego początku i nie miałem żadnych kłopotów, wszystko działa dobrze. Równie dobrze powinny powstać podobne tematy o innych operatorach, bo na pewno znalazło by się tam wielu niezadowolonych.

 #381956  autor: radar77
 21 sty 2010, 12:24
amigo007 pisze:Witam dla mnie ten temat jest jednak trochę dziwny. Korzystam z play od prawie samego początku i nie miałem żadnych kłopotów, wszystko działa dobrze. Równie dobrze powinny powstać podobne tematy o innych operatorach, bo na pewno znalazło by się tam wielu niezadowolonych.

Problemy z handoverami widoczne są głównie podczas korzystania z telefonu w czasie jazdy autem. Jesli twoje rozmowy są krótkie i w tym czasie się nie przemieszczasz, to raczej tego nie zauważysz. Natomiast jeśli długo rozmawiasz i często będąc w ruchu to zrywanie rozmów jest mocno denerwujące.
Jako że Play się mocno rozwija, to i temat jest na tapecie... Problemy z handoverami ma w Łodzi era. Kilka osób to pisało a i sam używałem do niedawna Ery. Problem zrywania połączeń ERY w Łodzi jest widoczny ładnie w raporcie UKE. Nie wiem czy coś z tym zrobią, ale taki stan trwa od lat.

--
pozdrawiam
radar77

 #381962  autor: Marcin_7
 21 sty 2010, 12:58
Szalony pisze: :
Ten nodeB Play u mnie w Kosciele ma np na sektorach wygenerowanych okolo 15 sasiadow a w realu przez wbicie sygnalu w ziemie korzysta tylko z 5 !!! Czy siec ma mechanizmy ze wylapuje takie "bledy" ze przez zle ustawienie nodeB nie korzysta on wcale z sasiednich psc pomimo ze wedlug obliczen powinien ? ( no bo skoro psc sasiednie sa wygenerowane to nie na prozno) .
Szalony:
Skąd wiesz, że ten nodeB ma "wygenerowane 15 sąsiadów"?
Co to znaczy, że nodeB korzysta z sąsiednich scrambling codów? Przecież do downlinku używa swojego (tzn. konkretnie każda antena pokrywająca sektor używa swojego).
  • Strona 7 z 9
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9