DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #374831  autor: Animatter
 13 gru 2009, 22:19
Witam, siedząc ostatnio w autobusie i jadąc przez województwo zaczęła zastanawiać mnie jedna rzecz. Otóż telefon poza miastem korzysta z zasięgu Plusa, natomiast wjeżdżając do większego przełącza się na zasięg macierzysty. Zastanawia mnie dlaczego w większości przypadków telefon przełącza się dopiero gdzieś w centrum, po często więcej niż kilkunastu minutach...Czy przełączenie ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy gdy zasięg sieci macierzystej będzie silniejszy? Myślałem, że telefon będzie wymuszał zalogowanie się de sieci Play już przy jakimkolwiek, często słabym zasięgu, żeby pracować jak najdłużej na "swoim" zasięgu...Gdy włączę ręcznie tylko sieć play to zasięg pojawia się już na obrzeżach. No i małe pytanie przy okazji, da się w jakikolwiek sposób, bądź to w ustawieniach telefonu, bądź po doinstalowaniu jakiegoś programu zmusić telefon do jak najczęstszego przebywania we własnej sieci?

 #374881  autor: Claudec
 14 gru 2009, 11:07
Ja u siebie włączyłem ręczne wyszukiwanie sieci, wszędzie w mojej okolicy (Łaziska Górne, Mikołów, Katowice, Tychy) jest zasięg Play.
Nawet jeśli gdzieś nie mam zasięgu to telefonu już nie loguje się do Plusa tylko pyta czy wybrać sieć.
Jakość jest dobra, nie zrywa połączeń i jestem zadowolony :)
 #374909  autor: rogmaniek
 14 gru 2009, 15:17
Animatter pisze:Witam, siedząc ostatnio w autobusie i jadąc przez województwo zaczęła zastanawiać mnie jedna rzecz. Otóż telefon poza miastem korzysta z zasięgu Plusa, natomiast wjeżdżając do większego przełącza się na zasięg macierzysty. Zastanawia mnie dlaczego w większości przypadków telefon przełącza się dopiero gdzieś w centrum, po często więcej niż kilkunastu minutach...Czy przełączenie ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy gdy zasięg sieci macierzystej będzie silniejszy? Myślałem, że telefon będzie wymuszał zalogowanie się de sieci Play już przy jakimkolwiek, często słabym zasięgu, żeby pracować jak najdłużej na "swoim" zasięgu...Gdy włączę ręcznie tylko sieć play to zasięg pojawia się już na obrzeżach. No i małe pytanie przy okazji, da się w jakikolwiek sposób, bądź to w ustawieniach telefonu, bądź po doinstalowaniu jakiegoś programu zmusić telefon do jak najczęstszego przebywania we własnej sieci?
Nio właśnie, też mnie to zastanawia. Kiedyś wracając do Poznania, nawet już na miejscu w akademiku, patrzę, a tu tel Play dalej zalogowany do sieci Polkomtela :!: Moim zdaniem jest to po prostu dziwnie skonfigurowana sieć, bo chyba to nie jest celowe, żeby płacić dłużej i raczej niepotrzebnie Polkomtelowi za roaming krajowy. Do tego te "przerwy" trwające kilkanaście sekund lub dłużej, pomiędzy czasem "zgubienia" zasięgu przez tel w sieci P4, a zalogowaniem się do BTS'a czy Node'a Polkomtela. Chyba szłoby tak skonfigurować system, żeby telefon w ciągu sekundy- dwie logował się od razu do sieci Polkomtela i popracować nad szybszym powrotem tela do własnej sieci :-D

A teraz najlepsze: wiadomo, że P4 płaci sporo kasy Polkomtelowi za roaming, dlatego konsultanci mają "wytyczne", aby zachęcać Klientów do automatycznego wyboru sieci, ale argumentacja pewnie Was zaskoczy lub nawet rozśmieszy: automatyczny wybór sieci powoduje, że telefon wybiera najsilniejszy sygnał sieci- tak jasne... Przecież wiemy, że telefon usilnie "trzyma się" własnej sieci, nawet przy jednej kresce zasięgu. Mi to nie przeszkadza taka sytuacja, ale wielu Klientom P4 raczej tak, bo przy słabym zasięgu dźwięk jest zniekształcany i/lub są jakieś zakłócenia, zrywania, itp. Gdy ktoś miał kiedyś dobry zasięg, bo z BTS'a czy Node'a Polkomtela, a tu nagle w domu mu zrywa połączenia i nawet nie wie czym to jest spowodowane, to raczej nie jest tym "zachwycony". Także taka argumentacja, o "zaletach" wyboru automatycznego sieci, pisząc delikatnie, mija się z rzeczywistością.

Ja mam oczywiście automatyczny wybór sieci i w Poznaniu mam zasięg P4 i naprawdę na jakość rozmów nie narzekam. Tym bardziej nie chce, aby operator Play bulił kasę operatorowi Minusa :P, a do tego są miejsca, w Poznaniu, gdzie P4 ma lepszy zasięg 3, jak i 2G, od Polkomtela. Uważam jednak, że odpowiedni technicy mogliby popracować nad "lepszą" konfiguracją sieci. Byłoby wtedy lepiej dla Klientów, ale także zaoszczędziliby na roaming'u, gdyby telefon szybko wracał do sieci macierzystej, a nie nawet po około pół godziny później, gdy już dawno był zasięg P4...

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
 #374948  autor: darnok
 14 gru 2009, 19:26
rogmaniek pisze:Uważam jednak, że odpowiedni technicy mogliby popracować nad "lepszą" konfiguracją sieci. Byłoby wtedy lepiej dla Klientów, ale także zaoszczędziliby na roaming'u, gdyby telefon szybko wracał do sieci macierzystej, a nie nawet po około pół godziny później, gdy już dawno był zasięg P4...
Myśle ze "technicy" dziekuja Tobie i wam ogolnie za wspanialomyslne porady.
Tak naprawde mogliby sie wziac do roboty... coz, tylko jakby to kurde powiedziec... wybor w tym przypadku operatora nie zalezy od sieci tylko od... telefonu.
Wiec moze rady skierowac do producentow telefonow? ale zaraz... przeciez to 3GPP standaryzuje takie rzeczy... wiec w sumie to do nich by trzeba uderzyc.
Coz... najlepiej jest komus doradzac jak sie samemu nie ma pojecia :)

Ps. Teoretycznie sa sposoby na zepchniecie uzytkownikow z zasiegu sieci roamingowej do wlasnej... ale P4 sie na to nie zdecyduje raczej, bo to nie jest sytuacja jak w przypadku roamingu zagranicznego i dotyczylo by to zbyt wielu uzytkownikow co zakatowalo by siec sygnalizacyjnie - poza tym takie metody sa nie uwazane za "wlasciwe".

 #375021  autor: rogmaniek
 15 gru 2009, 12:50
darnok pisze:Myśle ze "technicy" dziekuja Tobie i wam ogolnie za wspanialomyslne porady.
darnok pisze:Coz... najlepiej jest komus doradzac jak sie samemu nie ma pojecia :)
Cóż, rzeczywiście żadnym planistą sieci nie jestem, a moja wiedza na temat telefonii komórkowej jest skromna, ale jakaś tam jest :-D Także możesz sobie darować, takie teksty. Moje spostrzeżenia nie piszę po to, aby komuś "pojechać", ale aby coś "pokazać". Może odpowiedni specjaliści o tym, co napisałem w poprzednim poście, doskonale wiedzą, ale nie zaszkodzi na pewne kwestie działania sieci zwrócić uwagi. To może tyle na ten temat.

Jeśli chodzi o kwestię z "szybkością" przelogowania się tela z sieci P4 do Polkomtela i odwrotnie, to może rzeczywiście kwestia telefonu, a raczej standaryzacji 3GPP, jak napisałeś. Jednak mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że pod tym względem telefon telefonowi nie równy, ale to tylko moje obserwacje. Na przykład Samsung L700 usilnie trzymał się sieci 3G, nawet przy jednej kresce zasięgu (choć tu też biorę pod uwagę, że to tylko kreski, które nie odwzorowują rzeczywistej siły sygnału), gdy SE G502, a nawet Nokia 6220 classic często loguje się do 2G, nawet przy pełnym zasięgu 3G. Może po prostu, po około pół roku, sieć jest inaczej skonfigurowana. A może chodzi o obciążenie sieci 3G, zwłaszcza wieczorem, a jak rozumiem 2G nie jest, aż tak przeciążona i system rzuca tela do 2G :?: :!:

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
 #375129  autor: jacek kowal
 15 gru 2009, 21:01
Animatter pisze:Witam, siedząc ostatnio w autobusie i jadąc przez województwo zaczęła zastanawiać mnie jedna rzecz. Otóż telefon poza miastem korzysta z zasięgu Plusa, natomiast wjeżdżając do większego przełącza się na zasięg macierzysty. Zastanawia mnie dlaczego w większości przypadków telefon przełącza się dopiero gdzieś w centrum, po często więcej niż kilkunastu minutach...Czy przełączenie ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy gdy zasięg sieci macierzystej będzie silniejszy? Myślałem, że telefon będzie wymuszał zalogowanie się de sieci Play już przy jakimkolwiek, często słabym zasięgu, żeby pracować jak najdłużej na "swoim" zasięgu...Gdy włączę ręcznie tylko sieć play to zasięg pojawia się już na obrzeżach. No i małe pytanie przy okazji, da się w jakikolwiek sposób, bądź to w ustawieniach telefonu, bądź po doinstalowaniu jakiegoś programu zmusić telefon do jak najczęstszego przebywania we własnej sieci?
A ja znalazłem receptę na lepszy numer ( chyba na forum gazety o telefonach ) - żeby cały czas korzystać z playa ale po zasięgu plusa.

http://playzasiegwszedzie.prv.pl/
Rzuć okiem, może to rozwiąże twoje problemy:)

 #375141  autor: Marens
 15 gru 2009, 21:39
jacek kowal pisze:Rzuć okiem, może to rozwiąże twoje problemy:)
Przeczytaj ze zrozumieniem jeszcze raz.
Kod: Zaznacz cały
Najgorsze było zrywanie dostępu do internetu albo strasznie wolny transfer na 'resztkach sygnału'
Ciekawe co "hakerzy" powiedzą jak dostaną rachunek za transmisje danych po Plusie 100kB=12gr.

 #375215  autor: user_delete9
 16 gru 2009, 13:00
a w samsungu i600 bez wzgledu czy ma sie wybrany tryb automatyczny czy reczny i tak telefon robi co chce (siec robi co chce). wybieram recznie plusa a mimo to telefon sie przelogowuje do playa

 #375220  autor: Orfi
 16 gru 2009, 13:21
To pewnie problem nie samego modelu telefonu a softu jaki w nim zainstalowano (przy oprogramowaniu Play tak już niestety będzie). Na telefonie z oryginalnym oprogramowaniem producenta nie będzie problemu z "wymuszeniem" logowania tylko do partnera roamingowego czyli Plusa. Sprawdziłem to na E51 i telefon pomimo pełnego zasięgu 3G Play zalogował mi się na ręcznym wyborze operatora do Plusa i dlatego sądzę, że przy niebrandowanym sofcie jest to jak najbardziej możliwe.

Orfi

 #375869  autor: Blackall
 20 gru 2009, 20:13
Nie czytajac całej dyskusji (brak czasu :/) odpowiem jedynie na pierwszy post.

Nadajniki zarówno Plusa jak i Playa są ustawione tak, by jak najdłużej "trzymały" telefon połączony z danym nadajnikiem, pomimo lepszego zasięgu z nadajnika innego (drugiego operatora). Zauważcie bowiem, że często widać jak telefon gubi zasięg, nadajnik jest coraz dalej, a skubaniec się nie przełącza.. Dopiero jak zasięg całkowicie ucieknie, to nagle wskakuje pełny - bo komórka przełącza się na drugiego operatora.

Powód? Kasa, a co by innego.. :)

Ps. Informacja to nie moje domysły, a czysta prawda.. powiedzmy z bardzo wiarygodnego źródła :)

SymbianOS.pl
Mobility

 #375899  autor: krzykos
 20 gru 2009, 21:49
Blackall pisze:Nie czytajac całej dyskusji (brak czasu :/) odpowiem jedynie na pierwszy post.

Nadajniki zarówno Plusa jak i Playa są ustawione tak, by jak najdłużej "trzymały" telefon połączony z danym nadajnikiem, pomimo lepszego zasięgu z nadajnika innego (drugiego operatora). Zauważcie bowiem, że często widać jak telefon gubi zasięg, nadajnik jest coraz dalej, a skubaniec się nie przełącza.. Dopiero jak zasięg całkowicie ucieknie, to nagle wskakuje pełny - bo komórka przełącza się na drugiego operatora.

Powód? Kasa, a co by innego.. :)

Ps. Informacja to nie moje domysły, a czysta prawda.. powiedzmy z bardzo wiarygodnego źródła :)

To się zgadza : ;-)

 #375914  autor: McCm
 20 gru 2009, 22:25
Chociaż specjalistą nie jestem, to wypowiem swoje zdanie na ten temat. Po licznych obserwacjach netmonitora (fieldtest), według mnie, chodzi bardziej o to, że telefon będąc np na plusie nie widzi że już jest dostępny zasięg play. Telefon widzi tylko kanały (i ich parametry) sieci do której jest aktualnie zalogowany. Przełączając się na inną sieć telefon tak jakby od nowa ją wyszukuje, robiąc to w pewnych odstępach czasu. Gdyby robił to ciągle, to po prostu bateria szybko by padała, gdyż takie szukanie pochłania dużo energii, gdyż odnajduje wszystkie sieci jakie są aktualnie dostępne.
Więc nie sądzę żeby plus specjalnie nas trzymał, wszystko zależy od oprogramowania telefonu, jedne częściej wyszukują sieci, inne rzadziej. Tak samo jest z tym, że tel trzyma się sieci do ostatniej kreski - nie widzi tego że inna sieć ma już lepszy zasięg.

 #375922  autor: Blackall
 20 gru 2009, 22:45
McCm pisze:Więc nie sądzę żeby plus specjalnie nas trzymał,
oczywiscie, ze plus nas trzyma, tak samo jak w drugą stronę trzyma play. Tu chodzi o miliony złotych.

SymbianOS.pl
Mobility

 #375963  autor: WitekT
 21 gru 2009, 10:58
Są na rynku rozwiązania, które utrudniają "przejście" do sieci będącej partnerem roamingowym (z sieci macierzystej, bądź preferowanej w roamingu do niepreferowanej). Ale nie słyszałem o rozwiązaniu, które utrudniałoby powrót z roamingu do sieci macierzystej...

 #376009  autor: widex
 21 gru 2009, 16:25
Według mnie to działa w jedną stronę. będąc w roamingu, trzymają nas długo. Będąc w sieci własnej też trzymają nas długo, bo po co telefon ma logować się do roamingu - skoro ma dobry sygnał sieci macierzystej?

 #376072  autor: Marcin_7
 21 gru 2009, 23:11
Sprawa wygląda tak:
Jeśli telefon jest w roamingu, to co jakiś czas próbuje znaleźć sygnał macierzystej sieci (będąc w stanie "idle", czyli telefon jest włączony, ale nie przeprowadza żadnej transmisji).
Jak często sprawdza czy macierzysta sieć jest dostępna? To zależy od ustawień na karcie SIM.
Częstotliwość sprawdzania, zapisana jest jako parametr, który może przyjmować wartość od 6 minut do 8 godzin (może też wskazywać że telefon ma nie szukać macierzystej sieci).
Jeśli parametr ten jest nieustawiony to telefon przyjmuje jego domyślną wartość - 60 minut.

I tyle, nie ma tu możliwości na ingerencję Plusa. Ważne co jest na kartach SIM Playa. Jak telefon będzie w roamingu, i akurat nadejdzie "czas sprawdzenia", przeleci częstotliwości, dla każdej z nich - sprawdzi czy na danej częstotliwości jest kanał rozgłoszeniowy, jeśli tak, sprawdzi czy nadaje na nim Play, jeśli tak to "się przełączy" i już. Podejrzewam, że wartość tego parametru jest kompromisem: z jednej strony operator macierzysty by chciał, żeby sprawdzać jak najczęściej, z drugiej takie sprawdzanie może zżerać baterie.

Źródło: Specyfikacja 3GPP 23.122 "Non-Access-Stratum (NAS) functions related to Mobile Station (MS) in idle mode",
(link do jednej z nowszych wersji http://www.3gpp.org/ftp/Specs/archive/2 ... 22-7c1.zip )
rozdział 4.4 "PLMN selection process", w szczególności podrozdział 4.4.3.3 "In VPLMN".

 #376223  autor: tesla
 22 gru 2009, 19:46
Marcin_7, szczerze to nie mam czasu czytać tej specyfikacji ale zastanawia mnie czy telefon szuka faktycznie sieci macierzystej czy sprawdza listę sieci dozwolonych. Bo ta druga możliwość zmienia postać rzeczy 8)

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #376395  autor: Marcin_7
 23 gru 2009, 14:22
tesla pisze:Marcin_7, szczerze to nie mam czasu czytać tej specyfikacji ale zastanawia mnie czy telefon szuka faktycznie sieci macierzystej czy sprawdza listę sieci dozwolonych. Bo ta druga możliwość zmienia postać rzeczy 8)
Specyfikacja przedstawia to tak:
1) najwyższy priorytet ma HPLMN (sieć macierzysta)
2) jak nie ma, to wybierana jest jedna z sieci z listy zdefiniowanej przez użytkownika
3) jak jak nie znajdzie z punktu 1) i 2) to sprawdzane są sieci z listy zdefiniowanej na karcie SIM przez operatora

(odnosnie punktu 2) sieci nie mogą należeć do "forbidden list" która jest zamieszczona na karcie SIM przez operatora)

 #376403  autor: widex
 23 gru 2009, 14:44
Jedno jest pewne. telefon wjeżdżając ze wsi do miasta (zgodnie z handover) przełącza się na Plusa

 #376410  autor: Marcin_7
 23 gru 2009, 15:27
widex pisze:Jedno jest pewne. telefon wjeżdżając ze wsi do miasta (zgodnie z handover) przełącza się na Plusa
A skąd telefon wie, że jest na wsi albo w mieście - poznaje po zapachu ;-) ?
Co oznacza to zdanie napisane przez Ciebie (widex)? Telefon Playa automatycznie w mieście loguje się do sieci Plusa mimo że sieć Playa jest dostępna>? Co to znaczy "zgodnie z handover"?