DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.

 #492155  autor: Vieslav
 26 lip 2011, 11:07
To i ja dorzucę swoje 3 grosze: co do 3G Playa podczas rozmowy nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Natomiast wieczorami 2G Play to tragedia - słychać echo i rozłącza co chwila. Plus nie jest lekarstwem - przy dużym obciążeniu Plusa po prostu wylogowuje cię z sieci i masz telefon bez zasięgu. Często też zdarza się echo. Płynny handover Plus<-->Play nie istnieje, przynajmniej nie w moim mieście. No i co ciekawe - jak jestem na roamingu Plusa to smsy z Playa dochodzą natychmiast, ale z innych sieci potrafi dojść dopiero po kilku dniach mimo, że mam zasięg. Może tylko ja tak mam, ale warto wspomnieć.

 #492170  autor: playonline
 26 lip 2011, 12:21
Vieslav pisze:No i co ciekawe - jak jestem na roamingu Plusa to smsy z Playa dochodzą natychmiast, ale z innych sieci potrafi dojść dopiero po kilku dniach
Spoko, do mnie w ogole nie przychodza. :) Tzn na jeden numer. :)

 #492684  autor: nowy57
 28 lip 2011, 11:13
czyli podsumowujac ..
olac playa jesli chce miec spokojny sen ... ?

 #492703  autor: wlkp
 28 lip 2011, 12:22
Play jako oferta w porównaniu do innych operatorów jest ok, ale zasięg tej sieci i BOK to prawdziwa katastrofa :smt011 .Jeśli ktoś mieszka w mieście pewnie nie ma tych problemów,ale jak na zadupiu to jest masakra,nawet po sieci Plusa nie pomaga .Wczoraj miałem załatwienie w miejscowości gdzie jest nadajnik jedyny Play w moim rejonie ,z ciekawości się zatrzymałem aby sprawdzić jak jest z tym nadajnikiem,bo niby nie ma do mnie od niego zbyt wiele kilometrów ale sygnału brak .Jakie było moje zdziwienie jak telefon,a właściwie na 2 sprawdzałem wcale nie wyszukał sieci Play,ani GSM ani 3G !! Teraz już sam nie wiem ,na mapach od dawna jest ten nadajnik ,ale wcale nie działa z tego wychodzi ! Masakra normalnie.

 #492709  autor: Andrzej24
 28 lip 2011, 12:44
nowy57 pisze:czyli podsumowujac ..
olac playa jesli chce miec spokojny sen ... ?
Ja olałem Orange i mam spokojny sen a teraz jestem w Play. Szkoda Ci się pytać bo będziesz miał mętlik jak ja. Też się naczytałem jaki to Play fatalny. Wziąłem starter na próbę i już zostałem. Wcale tak źle nie jest. Może są rejony albo ktoś ma fatalny tel. i ma problemy.
Tak dla ciekawości. Na początku używałem Play na SE elm tylko na UMTS. Że byłem na granicy zasięgu to czasem cięło ale nie było tragedii. Tel. był ustawiony tylko na UMTS więc się tylko tego trzymał. Potem przełączyłem na próbę na 2G Play i już tak zostało. Zasięg lepszy i dobrze działało aż do pewnego czasu. Zgrzyty, trzaski, ktoś mnie słyszał przerywanym głosem. Myślę. Pięknie. Trzeba na UMTS a zasięg nie najlepszy. Na dodatek głos w słuchawce o wiele cichszy. Nagle odkryłem. System wycinania hałasu w moim tel został uruchomiony. Kto go włączył nie dochodzę. Po jego wyłączeniu, głos wrócił do normy. Żadnych trzasków, pisków. Głoś czysty wyraźny i głośny i to na 2G Play więc w moim przypadku kiepska jakość to była wina fatalnie działającego system wycinania hałasu w telefonie. Tobie radzę. Kup starter Play i sam sprawdź

 #492718  autor: rogmaniek
 28 lip 2011, 13:41
playwlkp pisze:Teraz już sam nie wiem ,na mapach od dawna jest ten nadajnik ,ale wcale nie działa z tego wychodzi ! Masakra normalnie.
Od dawna, tzn. od kiedy? Rozumiem, że stacja jest już wybudowana? To maszt P4, czy jest wykorzystana inna konstrukcja? Jeśli już ją postawili, to jest nadzieja, że powinni odpalić w miarę szybko. Może konfigurują tę stację z siecią. Może mają problem z doprowadzeniem transmisji. Albo doszła kwestia protestów czy jeszcze nieuregulowanych innych pozwoleń. Gorzej, gdyby nie było nic wybudowane...

[ Dodano: 2011-07-28, 13:42 ]
playwlkp, a co to za miejscowość, gdzie jest ta nieodpalona stacja? Bo widzę, że Jesteś też z Wielkopolski?

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #492726  autor: Vieslav
 28 lip 2011, 14:20
Andrzej24 pisze:Szkoda Ci się pytać bo będziesz miał mętlik jak ja. Też się naczytałem jaki to Play fatalny. Wziąłem starter na próbę i już zostałem. Wcale tak źle nie jest. Może są rejony albo ktoś ma fatalny tel. i ma problemy.
Nie zapominaj, że to jest telefonia komórkowa, czyli mobilna - nie będzie działać w każdym miejscu tak samo.
Z przychodzącymi połączeniami/smsami z innych sieci też nie masz problemu, czy może ludzie nie chcą do ciebie dzwonić bo jeszcze mają drogo i nie masz jak tego sprawdzić bo sam musisz dzwonić?
Jakbyś nie zauważył to ja używam Orange, T-mobile i Play. W T-mobile bardzo często pada 3G w moim województwie, w sąsiednim jest ok, w Orange czasem transmisja danych potrafi paść całkowicie, ale jak wytłumaczysz to, że do mnie na Playa smsy z innych sieci dochodzą po kilku dniach lub tygodniu, jeśli jestem na zasięgu Plusa? W Orange mam płaską stawkę, niezależnie czy to wewnątrz sieci, czy to Play, Polsat czy inne cuda na kiju ale co z tego, skoro nie mogę dodzwonić się do znajomych z Playa bo ciągle słyszę "połączenie nie może być zrealizowane, prosimy spróbować ponownie", dlatego dzwonie do nich z Playa i muszę nosić 3 telefony - T-mobile: bo mam za darmo nielimitowane rozmowy i smsy w sieci, poza tym w miejscach, które często odwiedzam tylko T ma zasięg, Orange jako główny numer od 10 lat i Playa, żeby w razie potrzeby skontaktować się z osobami co są w Playu i mają tylko jeden telefon.
Jeszcze jedna ciekawa rzecz - w sąsiednim województwie nie ma żadnego problemu z 2G Playa. Jest natomiast masakra z transmisją danych. W moim mieście transmisja lata przyzwoicie. Dopóki nie zrobią porządku z roamingiem i nie będą wpompowywać ludziom do głów żeby przestawiać telefon na ręczne 2G i Plusa to tak będzie. Plus jest obciążony i wywala Playowców, a oni o tym nie wiedzą. W moich okolicach Plus jest nadal najpopularniejszą siecią i może dlatego takie rzeczy się dzieją.

 #492733  autor: MK_
 28 lip 2011, 14:43
Plus jest obciążony i wywala Playowców
Sorry, ale ja nie wierzę w te bajki o horrendalnym obciążeniu Plusa i niewpuszczaniu Playowców. Jeżeli Plus na UMTSie (!) nie chcę mnie wpuścić o 2 w nocy (!!!) to nie jest obciążenie tylko jakiś przekręt.

Lubię to! 50zł na 5 miesięcy - 113min&200MB na miesiąc

 #492739  autor: playonline
 28 lip 2011, 15:21
MK_ pisze:Sorry, ale ja nie wierzę w te bajki o horrendalnym obciążeniu Plusa i niewpuszczaniu Playowców. Jeżeli Plus na UMTSie (!) nie chcę mnie wpuścić o 2 w nocy (!!!) to nie jest obciążenie tylko jakiś przekręt.
Uwierz... :) Z tego powodu zrezygnowalem z Plusa (ze wszystkich numerow). Np w Poznaniu nie moglem sie wieczorami nigdzie dodzwonic... Udawalo mi sie to dopiero po okolo 10 (!) razie!!! :( Przeszedlem do Play i bylem zadowolony - 1,5 roku. Ostatnie okolo pol roku to sie chrzani... Telefon nie ma znaczenia. Najbardziej dziwi mnie fakt, ze teraz bedac za granica nie moge wysylac smsow (odbierac tez nie) z nr abonamentowego przy czym przy drugim numerze na abonament wszystko jest OK! Tak samo z nr na karte jest ok. Szlag mnie trafia bo abonament przepada. No ale 19.08.2011 jest to ostatni dzien Play Abonament u mnie. ;)

 #492757  autor: Vieslav
 28 lip 2011, 17:07
MK_ pisze:Jeżeli Plus na UMTSie (!) nie chcę mnie wpuścić o 2 w nocy (!!!) to nie jest obciążenie tylko jakiś przekręt.
A nocne ściąganie bez limitu? Przecież masa ludzi próbuje zastąpić net stacjonarny mobilnym i podpierają sobie oczy zapałkami w nocy żeby tylko limitu nie przekroczyć w dzień.
Sam siebie zacytuje bo widzę, że niektórzy nadal mają problem ze zrozumieniem:
Vieslav pisze: telefonia komórkowa, czyli mobilna - nie będzie działać w każdym miejscu tak samo.
Bo komórka służy do przemieszczania się razem z nią! Dla mnie może być wszystko obciążone - T, Play, Orange, Plus i mam to gdzieś, jak ktoś będzie potrzebował to się ze mną skontaktuje, bo mam stacjonarny na kablu, który w przeciwieństwie do komórki nigdy nie będzie przeciążony. Poza tym należę do nielicznych osób, które mają aktywną transmisję danych i wifi w smartfonie więc zawsze jest opcja, żeby się ze mną skontaktować przez jakiś komunikator lub mailem. Poleganie dzisiaj tylko i wyłącznie na jednym telefonie, a może lepiej określić to jako jeden środek komunikacji (gsm) podczas, gdy komunikacja jest nam niezbędna może okazać się zgubne.

 #492761  autor: Quetzal
 28 lip 2011, 17:20
Vieslav pisze:Przecież masa ludzi próbuje zastąpić net stacjonarny mobilnym i podpierają sobie oczy zapałkami w nocy żeby tylko limitu nie przekroczyć w dzień.
Tak, to prawda, ale weź pod uwagę, że niektórzy nie mają innego wyjścia. Sam znam osoby, które naprawdę nie mają możliwości podłączenia internetu na kablu albo jest to dla nich kompletnie nieopłacalne (nie wszyscy ściągają po nocach nie wiadomo ci, niektórzy sprawdzają tylko pocztę, wykonują przelew i przejrzą dwa portale - nie jest im potrzebna 6 megowe łącze na kablu za które usługodawca życzy sobie zaraz 70-100 zł.)
Vieslav pisze: Dla mnie może być wszystko obciążone - T, Play, Orange, Plus i mam to gdzieś, jak ktoś będzie potrzebował to się ze mną skontaktuje, bo mam stacjonarny na kablu, który w przeciwieństwie do komórki nigdy nie będzie przeciążony.
Jeżeli masz na myśli tylko i wyłącznie telefon (rozmowę głosową) to zapewne, jeśli masz na myśli usługi dodatkowe, np. internet po kablu to zapewniam Ci, ze jak najbardziej bywa on przeciążony, modemy potrafią się resetować itp.

 #492763  autor: MK_
 28 lip 2011, 17:27
A nocne ściąganie bez limitu? Przecież masa ludzi próbuje zastąpić net stacjonarny mobilnym i podpierają sobie oczy zapałkami w nocy żeby tylko limitu nie przekroczyć w dzień.
Z pewnością na osiedlu, gdzie zasięg stacji to jakieś 800-1000 metrów i gdzie łącze 10 Mega kosztuje 45zł wszyscy ciągną w nocy na mobilnym iPlusie :lol:

 #492846  autor: adell1877
 28 lip 2011, 22:24
playwlkp pisze:Play jako oferta w porównaniu do innych operatorów jest ok, ale zasięg tej sieci i BOK to prawdziwa katastrofa...
zawsze można skorzystać z nadajników plusa jeśli ma się taką możliwość w telefonie. Ja mam playa i fakt, mieszkam na wsi. Niby mam w całym domu zasięg ale czasem się gubi więc przestawiłem sobie na sieć plusa i jest jak najbardziej ok.

 #492866  autor: mkowalski
 28 lip 2011, 22:51
playwlkp pisze:Play jako oferta w porównaniu do innych operatorów jest ok, ale zasięg tej sieci i BOK to prawdziwa katastrofa
A u mnie akurat jest odwrotnie.
Zasięg Playa i Plusa mam świetny, za to T-Mobile i Orange to prawdziwa katastrofa.

Także, jak widać, ile miejsc tyle zdań na temat zasięgu ;)

 #492921  autor: Vieslav
 29 lip 2011, 10:16
Quetzal pisze: Jeżeli masz na myśli tylko i wyłącznie telefon (rozmowę głosową) to zapewne, jeśli masz na myśli usługi dodatkowe, np. internet po kablu to zapewniam Ci, ze jak najbardziej bywa on przeciążony, modemy potrafią się resetować itp.
Sprzęt zostawmy w spokoju. Chodziło mi o telefon, net na kablu też potrafi być przeciążony. Mnie się to nigdy nie zdarzyło, widziałem tylko screeny w necie.

 #493312  autor: agaak
 31 lip 2011, 11:31
Jestem od listopada 2010 w PLAY, obecnie ustawiłam telefon sztywno na PLUS i tyle.
Jedyny raz kiedy miałam problemy, z zasięgiem macierzystym, to przy "montowaniu" przez P4 u9 na nadajniku. Otrzymałam wtedy SMS po 1,5h. Na PLUS'ie nie mam problemów. Wadą zalogowania do roamingu krajowego, jest "brak sieci", kiedy jest burza czy problem z nadajnikiem. Bo Polkomtel taki znów super tez nie jest, swoje też z nimi miałam.
Mimo pełnego zasięgu 3/4G, nie korzystam, wystarczy 2G. Telefon i tak ma chyba słabszą antenę aby to 2100Mhz dźwigać... Ciągłe spadki/wzrosty zasięgu, przelogowanie 2/3G i bateria poszła... Po prostu pasmo za wysokie, 850/900 to są pasma dobre na telefony ale nie 2100Mhz.

Natomiast w biurze mam bramkę 3g z kartą vip play, problemów zero :)

Pozdrawiam maniaków, dla mnie telefon to TYLKO telefon. No i Pana rzecznika z Orange, który pisał iż problemem jest"wypchniecie" ruchu głosowego do 3/4G. Lecz na 2100 to trudne do zrealizowania.. Więc Szanowni Państwo GSM/DCS ma przed sobą jeszcze dobre 20 lat istnienia, chyba iż będą telefony LTE/HSPA+850/900 poniżej 200zł...
Problemem nie jest technologia, ale jej dostępność i terminale użytkowników.

 #493315  autor: mkowalski
 31 lip 2011, 11:54
agaak pisze:Mimo pełnego zasięgu 3/4G, nie korzystam, wystarczy 2G. Telefon i tak ma chyba słabszą antenę aby to 2100Mhz dźwigać... Ciągłe spadki/wzrosty zasięgu, przelogowanie 2/3G i bateria poszła... Po prostu pasmo za wysokie, 850/900 to są pasma dobre na telefony ale nie 2100Mhz.
Pasmo 2100 MHz nie jest dobre na telefony? O czym Ty piszesz? Jaka jest według Ciebie definicja pasma "dobrego na telefony"?

Fakt, 2100 MHz ma mniejszy zasięg od 900 MHz, ale w przestrzeniach miejskich jest to pozytywna cecha - nie możemy mieć jednej stacji siejącej zasięgiem po ogromnym terenie, bo pojemność stacji bazowej będzie za mała. Dlatego właśnie w miastach starają się używać 1800 MHz i 2100 MHz.

Z resztą widać tę zależność w działaniach Playa - powoli przechodzą na UMTS 900 właśnie poza miastem, gdzie jedna stacja ma możliwość obsłużenia dużego terenu ze względu na małą ilość użytkowników.

Dla przykładu - UMTS 900 ma bardzo dobry zasięg w promieniu, załóżmy, 10 km. Stawiamy więc jedną stację do obsługi takiego terenu. A teraz przenieśmy sytuację do miasta - jedna stacja w promieniu 10 km. Przecież od razu widać, że nie ma takiej możliwości żeby to dobrze działało - jedna stacja nie udźwignie takiego ruchu. Po to właśnie są stacje na wyższych częstotliwościach.

Pominę już kwestię tego, że ludzie z telefonami 3G ręcznie przestawiają je na 2G z myślą, że to coś pomaga. A potem wszyscy się dziwią, czemu nie można przejść całkowicie na 3G - ano właśnie dlatego, że połowa aparatów 3G jest ręcznie przestawiona na 2G.
agaak pisze:Więc Szanowni Państwo GSM/DCS ma przed sobą jeszcze dobre 20 lat istnienia, chyba iż będą telefony LTE/HSPA+850/900 poniżej 200zł...
Problemem nie jest technologia, ale jej dostępność i terminale użytkowników.
To fakt, nie można całkowicie zrezygnować z GSM na 900 MHz właśnie przez wysokie ceny terminali. Obecnie najtańszy telefon tylko do dzwonienia można dostać za 90 zł, ale obsługuje on tylko GSM/DCS. Za to najtańszy telefon UMTS 2100 to już cena o wiele większa, nie wspominając o braku niskobudżetowych aparatów UMTS 900.

 #493328  autor: Vieslav
 31 lip 2011, 13:03
mkowalski pisze: Pominę już kwestię tego, że ludzie z telefonami 3G ręcznie przestawiają je na 2G z myślą, że to coś pomaga.
Im pomaga - pół godziny dłużej bateria trzyma i o to jest wielkie halo. Tych, co jeszcze myślą uświadomiłem, żeby przy przeciążeniu sieci przełączali telefon na 3G i tak robią.
mkowalski pisze:Za to najtańszy telefon UMTS 2100 to już cena o wiele większa
Nie przesadzaj, używane są bardzo tanie.

 #493335  autor: agaak
 31 lip 2011, 13:34
mkowalski - sama mam tel. z 3G ustawiony na 2G - wytłumaczenie jest łatwe. Rozmawiam w jednej części budynku, idę korytarzem i rozmawiam.... W trybie podwójnym, owszem przełączy, ale 50% się kończy pik pik pik... Więc wolę nie utrudniać sobie życia.
Nowy telefon GSM/DCS dostaniesz od 65zł (samsung).
Producenci niech przestaną udawać "głupa", wypuszczając tanie tel na "pełen zakres". Jednak im to nie na rękę, a operatora mają gdzieś.. Biznes to biznes...

Vieslav - pomaga na 1 dzień, a nie 30 minut. Nie każdy ma nadajnik za oknem...
Co do używanych telefonów... zobacz na jakość sprzętu obecnie produkowanego, chcesz używać go jako używanego? To będzie działać?

 #493336  autor: mkowalski
 31 lip 2011, 13:36
Vieslav pisze:
mkowalski pisze:Za to najtańszy telefon UMTS 2100 to już cena o wiele większa
Nie przesadzaj, używane są bardzo tanie.
Używane tak, ale część osób nie uznaje używanych telefonów i woli kupić nowy aparat. No i jednak nawet przy używanych telefonach widać różnicę w cenie telefonów z GSM i UMTS. Szczególnie, że te różnice nie mają uzasadnienia w cenach podzespołów.

A w kwestii baterii nie ma co dyskutować - na E52 robiłem pomiary i zużycie było identyczne. Na Symbiana polecam program Nokia Energy Profiler, gdzie można samemu mierzyć pobór energii. Ale ludzie cały czas mają efekt placebo i wydaje im się, że na 2G bateria trzyma im dwa razy dłużej.