DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #492028  autor: Barciur
 25 lip 2011, 16:47
Witam. Od jakiegos czasu zauwazylem w mojej Nokii e51 pewna dziwna sytuacje. W mieszkaniu na Kalinowszczyznie [Lublin] gdzie jest pelny zasieg 3g Playa gdy ustawie tryb sieci podwojny, po paru minutach telefon przestawia sie na GSM. Zauwazylem to podczas jazdy po miescie ale z poczatku myslalem, ze bylem w miejscach gdzie byl kiepski zasieg UMTS i po prostu schodzil na mocniejszy GSM. Ale zauwazylem, ze w mieszkaniu tez skacze i zostaje na GSM - nie wraca na UMTS. Dzisiaj postanowilem sprawdzic - ustawilem tryb podwojny i zapomnialem. Po 20minutach chcialem zadzwonic ale zobaczylem komunikat 'siec zajeta'. Patrze, a tam oczywiscie GSM. Jak zmienilem na UMTS to oczywiscie polaczenie poszlo elegancko.

Takze pytanie - czy to normalne, ze w Playu przy pelnym zasiegu 3G przeskakuje na GSM czy to tylko lubelska anomalia? Po co tak sie dzieje skoro siec GSM jak widac jest kiepska a UMTS jest bardzo mocna? Bez sensu.
 #492031  autor: KC-KARLOS
 25 lip 2011, 16:55
Barciur pisze:Witam. Od jakiegos czasu zauwazylem w mojej Nokii e51 pewna dziwna sytuacje. W mieszkaniu na Kalinowszczyznie [Lublin] gdzie jest pelny zasieg 3g Playa gdy ustawie tryb sieci podwojny, po paru minutach telefon przestawia sie na GSM. Zauwazylem to podczas jazdy po miescie ale z poczatku myslalem, ze bylem w miejscach gdzie byl kiepski zasieg UMTS i po prostu schodzil na mocniejszy GSM. Ale zauwazylem, ze w mieszkaniu tez skacze i zostaje na GSM - nie wraca na UMTS. Dzisiaj postanowilem sprawdzic - ustawilem tryb podwojny i zapomnialem. Po 20minutach chcialem zadzwonic ale zobaczylem komunikat 'siec zajeta'. Patrze, a tam oczywiscie GSM. Jak zmienilem na UMTS to oczywiscie polaczenie poszlo elegancko.

Takze pytanie - czy to normalne, ze w Playu przy pelnym zasiegu 3G przeskakuje na GSM czy to tylko lubelska anomalia? Po co tak sie dzieje skoro siec GSM jak widac jest kiepska a UMTS jest bardzo mocna? Bez sensu.
U mnie na SE ELM w centrum Malborka jest tak - full zasięg UMTS 900 MHz (HSPA - telefon wyświetla ikonę H) i czasem zdarzy się na dosłownie kilkanaście sekund wyrzucić mnie z UMTS 900 na GSM 900, po czym automatycznie wracam do UMTS'a 900. Wszystko to zasięg macierzysty P4.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #492033  autor: MK_
 25 lip 2011, 17:01
To jest normalna rzecz w Playu ze względu na koszmarną konfigurację sieci i zjawisko jest raczej na skalę krajową.

 #492035  autor: Pijo
 25 lip 2011, 17:06
Karlos20 pisze:U mnie na SE ELM w centrum Malborka jest tak - full zasięg UMTS 900 MHz (HSPA - telefon wyświetla ikonę H)
W Malborku nie ma ani jednej stacji UMTS900. Masza zasięg UMTS2100.
Barciur pisze:Takze pytanie - czy to normalne, ze w Playu przy pelnym zasiegu 3G przeskakuje na GSM czy to tylko lubelska anomalia? P
Raczej nie jest to typowe. Play przeważnie trzyma się UMTS . Takie zachowanie typowe jest za to dla Ery/T-mobile.

 #492039  autor: KC-KARLOS
 25 lip 2011, 17:13
Pijo pisze:
Karlos20 pisze:U mnie na SE ELM w centrum Malborka jest tak - full zasięg UMTS 900 MHz (HSPA - telefon wyświetla ikonę H)
W Malborku nie ma ani jednej stacji UMTS900. Masza zasięg UMTS2100.
Barciur pisze:Takze pytanie - czy to normalne, ze w Playu przy pelnym zasiegu 3G przeskakuje na GSM czy to tylko lubelska anomalia? P
Raczej nie jest to typowe. Play przeważnie trzyma się UMTS . Takie zachowanie typowe jest za to dla Ery/T-mobile.
Pijo - wiem o tym, że w Malborku nie ma ani jednej stacji stacji UMTS 900 MHz, ale na południe od Malborka jest w okolicach spory zasięg na 900 MHz, np. w Sztumie - a ten zasięg akurat się w Malborku powoli kończy. I właśnie w centrum miasta łapie UMTS 900 MHz - na modemie Huawei E173 przy transmisji danych jest HSPA zamiast HSDPA (czyli UMTS 900).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #492040  autor: Pijo
 25 lip 2011, 17:19
Karlos20 pisze: transmisji danych jest HSPA zamiast HSDPA (czyli UMTS 900).

A gdzieś Ty taką bzdurę wyczytał?

UMTS900 i UTMS2100 może być jako HSDPA/ HSPA. W Play raczej większość stacji bedzie jako HSPA na tym modemie, a na modemie wpierającym HSPA+ może w Mobile Partner wyświetlać się HSPA+.

 #492041  autor: KC-KARLOS
 25 lip 2011, 17:22
Pijo pisze:
Karlos20 pisze: transmisji danych jest HSPA zamiast HSDPA (czyli UMTS 900).

A gdzieś Ty taką bzdurę wyczytał?

UMTS900 i UTMS2100 może być jako HSDPA/ HSPA. W Play raczej większość stacji bedzie jako HSPA na tym modemie, a na modemie wpierającym HSPA+ może w Mobile Partner wyświetlać się HSPA+.
To ciekawe, ale jedno jest pewne, zasięg UMTS 900 u siebie w Elm'ie odbieram bez problemu, ale tak jak opisywałem, są chwilowe przeskoki na GSM i UMTS.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #492045  autor: Pijo
 25 lip 2011, 17:28
Karlos20 pisze:zasięg UMTS 900 u siebie w Elm'ie odbieram bez problemu,
A na jakiej podstawie twierdzisz, że w Elmie to jest akurat zasięg UMTS900 a nie U2100? Masz jakiś Netmonitor? Po CID?

 #492051  autor: KC-KARLOS
 25 lip 2011, 17:41
Pijo pisze:
Karlos20 pisze:zasięg UMTS 900 u siebie w Elm'ie odbieram bez problemu,
A na jakiej podstawie twierdzisz, że w Elmie to jest akurat zasięg UMTS900 a nie U2100? Masz jakiś Netmonitor? Po CID?
mapa.btsearch.pl w tej mapce jest umieszczone pozwolenie na nadajnik UMTS 900 MHz - po porównaniu z mapką Play'a okazuje się, że łapie zasięg ze Sztumu i tak jest - tyle, że w innej części miasta - jadąc w stronę Tczewa lub Nowego Stawu jest już tylko UMTS 2100 (w tym pierwszym mieście jest zasięg bardzo stabilny, w NS już nie jest tak różowo).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #492058  autor: Pijo
 25 lip 2011, 17:52
Karlos20 pisze:mapa.btsearch.pl w tej mapce jest umieszczone pozwolenie na nadajnik UMTS 900 MHz - po porównaniu z mapką Play'a okazuje się, że łapie zasięg ze Sztumu i tak jest - tyle, że w innej części miasta - jadąc w stronę Tczewa lub Nowego Stawu jest już tylko UMTS 2100 (w tym pierwszym mieście jest zasięg bardzo stabilny, w NS już nie jest tak różowo).
Ale to sa Twoje gdybania. W jaki sposób rozpoznajesz, ze Twój Elm korzysta z zasiegu UMTS900 a nie UMTS2100 ?

 #492063  autor: KC-KARLOS
 25 lip 2011, 18:09
Pijo pisze:
Karlos20 pisze:mapa.btsearch.pl w tej mapce jest umieszczone pozwolenie na nadajnik UMTS 900 MHz - po porównaniu z mapką Play'a okazuje się, że łapie zasięg ze Sztumu i tak jest - tyle, że w innej części miasta - jadąc w stronę Tczewa lub Nowego Stawu jest już tylko UMTS 2100 (w tym pierwszym mieście jest zasięg bardzo stabilny, w NS już nie jest tak różowo).
Ale to sa Twoje gdybania. W jaki sposób rozpoznajesz, ze Twój Elm korzysta z zasiegu UMTS900 a nie UMTS2100 ?
Podpiąłem Elma do kompa jako modem i uruchomiłem netmonitora.
Mam takie dane: ok. -75 dBm, 67% siły sygnału, CSQ 19, CID: 41502, 2 - S SE (pd - ws), LAC: 42.
A może rzeczywiście jestem w UMTS 2100 (?), ale nie wiem - jestem w samym centrum miasta, gdzie jest nadajnik Play'a 2100 i sygnał poniżej 95 i jeszcze mniej %. Z fona logując się na UMTS Plusa, kategorycznie wyświetla mi 3G (2100).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #492065  autor: MK_
 25 lip 2011, 18:13
To jest 2100.

Lubię to! 50zł na 5 miesięcy - 113min&200MB na miesiąc

 #492068  autor: KC-KARLOS
 25 lip 2011, 18:24
MK_ pisze:To jest 2100.
Jednak... to mnie nieźle fon wprowadza w błąd :P
Tyle, że to jest dziwne, że praktycznie ok. kilkanaście metrów od nadajnika się znajduję (jest ulokowany na dachu wieżowca 10-piętrowego), nie ma żadnych przeszkód, ale siła sygnału to tylko niecałe 70 %... A paradoksalnie można by było w Malborku odebrać ze Sztumu UMTS 900 MHz, gdyż zasięg powinien być praktycznie ten sam co 2G PLAY'a.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #492070  autor: MK_
 25 lip 2011, 18:29
Tyle, że to jest dziwne, że praktycznie ok. kilkanaście metrów od nadajnika się znajduję (jest ulokowany na dachu wieżowca 10-piętrowego), nie ma żadnych przeszkód, ale siła sygnału to tylko niecałe 70 %...
W Orange też tak mam, że siedzę na dworze, widzę komin który jest jakieś niecałe 100 metrów ode mnie, na nim anteny które widzę a siła nigdy nie jest 100%, właśnie koło 70-80.

Lubię to! 50zł na 5 miesięcy - 113min&200MB na miesiąc

 #492071  autor: Pijo
 25 lip 2011, 18:34
Karlos20 pisze:A paradoksalnie można by było w Malborku odebrać ze Sztumu UMTS 900 MHz, gdyż zasięg powinien być praktycznie ten sam co 2G PLAY'a.
Być może się da.

U mnie jest tak, że z 17KM nie jestem w stanie zalogować się do GSM900 Play, ale za to mogę zalogować sie do UMTS2100 .

W przypadku E173 masz możliwość wymuszenia trybu pracy tylko UMTS900. Jak masz ochotę sobie potestować i sprawdzić czy uda się skorzytać z UMTS900 w tej lokalizacji - to w TopNet_INfo da sie to ustawić .

Obrazek

 #492074  autor: MK_
 25 lip 2011, 18:42
Właściwie zasięgu GSM900 vs UMTS900 się tak łatwo nie pomierzy, że GSM900=UMTS900. Bo oprócz siły nadawania jest jeszcze kilka innych czynników, ale to już wyższa szkoła jazdy i sam tego nie rozumiem. :)

Lubię to! 50zł na 5 miesięcy - 113min&200MB na miesiąc

 #492099  autor: alkonauta
 25 lip 2011, 21:05
Za to ja spotkalem sie co prawda w Orange, z handoverem w czasie rozmowy z 2G na 3G. W pozostalych polskich sieciach jak juz wyjdzie z 3G do GSM to juz z powrotem nie wraca.

 #492104  autor: MK_
 25 lip 2011, 21:10
jak juz wyjdzie z 3G do GSM to juz z powrotem nie wraca
A potem się dziwią że w Plusie jest sieć 2G przeciążona.

Lubię to! 50zł na 5 miesięcy - 113min&200MB na miesiąc

 #492125  autor: Barciur
 25 lip 2011, 22:22
MK_ pisze:
jak juz wyjdzie z 3G do GSM to juz z powrotem nie wraca
A potem się dziwią że w Plusie jest sieć 2G przeciążona.
To akurat jest bardzo czeste i tez spotykam sie z tym - jechalem autobusem i zmienil mi sie na Plus i jak juz siedzial tak chyba przez 2h jeszcze siedzial w Plusie.O tym to zu nawet nie wspominam :P

 #492132  autor: rogmaniek
 25 lip 2011, 23:11
Barciur pisze:Takze pytanie - czy to normalne, ze w Playu przy pelnym zasiegu 3G przeskakuje na GSM czy to tylko lubelska anomalia? Po co tak sie dzieje skoro siec GSM jak widac jest kiepska a UMTS jest bardzo mocna? Bez sensu.
Niestety. I to mnie bardzo wkurza. Bo trzeba być pod prawie samym NodeB, by telefon cały czas siedział na 3G :smt042 Ostatnio, w POZnaniu*, znacznie się poprawiło. To znaczy, nawet przy słabszym zasięgu, jadąc czy idąc, telefon siedzi na 3G. Choć dziś, ku mojemu zdziwieniu, dwa razy przelogował się do 2G. Aż się boję, że Wrócili do poprzedniej konfiguracji. Będę obserwować w następnym dniach. Znam miejsca, w których sytuacja się powtarzała.

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!