DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 4 z 1158
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 1158

 #558412  autor: mkkot
 04 cze 2012, 00:50
drcox pisze:
Spacedust pisze:A z Play też będzie się można logować do Networks ?
Nie. Ale podobno po wymuszeniu nośnej można korzystać.
To znaczy? Wydawało mi się, że skoro networks ma polegać na połączeniu nadajników T-mobile i orange, to play, jako że ma wykupiony roaming w orange, będzie miał dostęp do networks. Coś mnie ominęło?

 #558441  autor: drcox
 04 cze 2012, 09:58
mkkot pisze:Wydawało mi się, że skoro networks ma polegać na połączeniu nadajników T-mobile i orange, to play, jako że ma wykupiony roaming w orange, będzie miał dostęp do networks. Coś mnie ominęło?
Na stacjach które będą emitowały dwie sieci - Orange i T-Mobile będzie można logować się do Orange. Ja pisałem o sieci UMTS900 która współdzieliła ex pasmo GSM obu operatorów i miała całkiem nowy numer 260 34 i technicznie nie było to ani Orange ani T-Mobile.

 #558573  autor: Mordrag
 04 cze 2012, 22:49
drcox, jak będzie tak jak piszesz i NetWorks rzeczywiście ruszy z kopyta to Play będzie miał bezkonkurencyjny zasięg po UMTS900. Nie dość, że swój UMTS900 to jeszcze czyjś, który w założeniach ma zostać pokryty całym krajem do 2015

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #558574  autor: drcox
 04 cze 2012, 22:56
Mordrag pisze:rcox, jak będzie tak jak piszesz i NetWorks rzeczywiście ruszy z kopyta to Play będzie miał bezkonkurencyjny zasięg po UMTS900. Nie dość, że swój UMTS900 to jeszcze czyjś, który w założeniach ma zostać pokryty całym krajem do 2015
No właśnie w tym cały haczyk, że bardzo wątpliwe jest aby Play do tego UMTS900 miał wstęp, bo będzie to sieć najprawdopodobniej PL 34 czyli technicznie ani T-Mobile, ani Orange więc umowy roamingowe tego nie dotyczą. Tak samo jak Play nie może logować się do PL 17 (Aero2).

 #558822  autor: Mordrag
 05 cze 2012, 21:50
drcox, Play nie może się zalogować nawet na nośnej Plusa do Aero2. :/

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #560706  autor: drcox
 14 cze 2012, 18:21
Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości że cała ta szopka będzie niedostrzegalna dla klientów:

http://gsmonline.pl/portal/news/news.js ... nik%C3%B3w

Wiecie, podałbym link z Telepolisu ale Telepolisu jest zbyt zajęte robieniem fochów o blokowanie reklam niż podawaniem takich informacji :twisted:

 #561062  autor: INTRO
 16 cze 2012, 13:58
Rzecznik Orange także potwierdza tą informację, i stwierdza to co ja już na początku temat zasugerowałem, że technicznie nie da się uniknąć przerw w dostępie do usług T- Mobile i Orange. Ale w 2014 roku obie sieci będą miały największy zasięg w Polsce.

http://blog.orange.pl/wojciechjabczynsk ... a-was-siec

 #561110  autor: Mordrag
 16 cze 2012, 16:44
Owszem utrudnienia będą, ale nie będzie to tak, że od razu wyłączą wszystkie Btsy po GSM. bo wprowadzają U900. Najpierw jedna, później druga. Zrobią po prostu forced handover.

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #561209  autor: ciekawy
 17 cze 2012, 00:46
Na czym ma dokładnie polegać ten NetWorks ?
na wymianie na każdym maszcie 900 na 900 UMTS czy coś więcej np na każdym maszcie 900 UMTS i UMTS 2100 ?

 #561240  autor: Ruben
 17 cze 2012, 10:24
ciekawy pisze:Na czym ma dokładnie polegać ten NetWorks ?
na wymianie na każdym maszcie 900 na 900 UMTS czy coś więcej np na każdym maszcie 900 UMTS i UMTS 2100 ?
Na pewno na każdym maszcie umts 900 nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby ale myślę, że jakiś umts będzie, to bardzo możliwe ale takich szczegółów chyba oficjalnie nie podawali.
Nie mogą całkiem zlikwidować GSM 900 ponieważ z tego standardu korzysta nadal bardzo dużo ludzi i bardzo dużo telefonów jest w obiegu ale na pewno będzie zmniejszona ilość kanałów.
Generalnie chodzi o zlikwidowanie dublującej się infrastruktury T-Mobile i Orange. Czyli łączna liczba nadajników obu operatorów zmniejszy się z chyba 14tys do ponad 10tys (mniejsze koszty utrzymania) ale każdy z operatorów będzie miał do dyspozycji zdecydowanie większą ich ilość niż wcześniej. Będzie większe zagęszczenie więc i zasięg powinien być lepszy i sieć bardziej pojemna. Ja określam to jako bardzo duże przedsięwzięcie a nie szopkę, które będzie też bardzo kosztowne. Chyba Prezes Rakowski podawał, że roczne koszty budowy to kilkaset mln pln do nawet mld pln rocznie.
Z założeń ma to być największa sieć w Polsce. Plus tez przymierza się do modernizacji swojej sieci. Dobra infrastruktura, to ważna rzecz i operatorzy najlepiej o tym wiedzą.

 #561251  autor: DanielR
 17 cze 2012, 11:03
Nie mogą całkiem zlikwidować GSM 900 ponieważ z tego standardu korzysta nadal bardzo dużo ludzi i bardzo dużo telefonów jest w obiegu ale na pewno będzie zmniejszona ilość kanałów.
A wystarczyłoby, żeby już teraz (tak na zapas) producenci zaczęli upowszechniać telefony z pasmem UMTS 900/2100 MHz (chociaż z "podstawowym" UMTS-em), w rozsądnej cenie. Dobrym przykładem jest Nokia C2-01. Tak wiem, powtarzam się. :wink:

 #561253  autor: Ruben
 17 cze 2012, 11:08
DanielR pisze:A wystarczyłoby, żeby już teraz (tak na zapas) producenci zaczęli upowszechniać telefony z pasmem UMTS 900/2100 MHz (chociaż z "podstawowym" UMTS-em), w rozsądnej cenie. Dobrym przykładem jest Nokia C2-01. Tak wiem, powtarzam się. :wink:
Oczywiście, że tak. tylko pozostaje jeszcze nakłonić wszystkich korzystających do wymiany telefonów :) Zauważ, że wśród tutaj piszących nadal wiele osób mając telefony z umts świadomie ustawia w trybie only GSM. Standard GSM jeszcze z 10lat będzie musiał istnieć chociaż jego zakres będzie można z czasem okroić.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2012, 11:09 przez Ruben, łącznie zmieniany 1 raz.

 #561254  autor: drcox
 17 cze 2012, 11:08
W tym dzikim kraju takie zmiany przychodzą bardzo trudno i pewnie do 2020 roku się nie doczekamy. Zobaczycie jaki dym będzie za rok jak wyłączą TV analogową :-D

 #561256  autor: Mordrag
 17 cze 2012, 11:12
ciekawy, Na niektórych BTSach gdzie jest GSM900 zabiorą trochę pasma na rzecz UMTS900 i właśnie na tym btsie zrobią U900. Teoretycznie (w praktyce pewnie też) jest też możliwość "siania" GSM i UMTS 900 z tej samej anteny.

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #561257  autor: DanielR
 17 cze 2012, 11:12
A może jakaś duża akcja marketingowa w mediach. Coś w stylu: "Bądź trendy - nie pozostawaj w tyle! Przełącz się na 3G!". Plus jakieś bajery o korzyściach z wykorzystania tego trybu w telefonie...? :-D Czyżby to się operatorom (jeszcze) nie opłacało? :)

 #561260  autor: oem82
 17 cze 2012, 11:25
DanielR pisze:A może jakaś duża akcja marketingowa w mediach. Coś w stylu: "Bądź trendy - nie pozostawaj w tyle! Przełącz się na 3G!". Plus jakieś bajery o korzyściach z wykorzystania tego trybu w telefonie...? :-D Czyżby to się operatorom (jeszcze) nie opłacało? :)
gdyby jeszcze 3G w naszym kraju działało jak należy, ja mam celowo ustawione 2G ze względu na handovery i kiepski zasięg po za miastami.

 #561269  autor: remi89
 17 cze 2012, 12:01
Ustawianie 3G ma sens jedynie gdy większość czasu przebywamy w mieście. Ja aktualnie na swojej Nokii mam ustawione: tryb sieci: UMTS, wybór operatora: automatyczny. Zobaczę jak telefon przy takich ustawieniach będzie sprawował się w trasie. Zresztą sieć UMTS jest stworzona z myślą o szybszej transmisji danych. Natomiast pasmo GSM jest dedykowane głównie do rozmów.

P@weŁ

 #561278  autor: Mordrag
 17 cze 2012, 12:28
remi89, UMTS był dedykowany głównie do wideorozmów i rozmów nie koniecznie do transmisji danych. Wszystko zmieniło się po wejściu HSDPA, ale nadal rozmowy mają większy priorytet od transmisji. Łączem typowo dedykowanym do transmisji danych jest LTE. GSM to już przeżytek, nie potrafi zapewnić nawet dobrej jakości rozmów, a co powiedzieć internetu. UMTS900 jest w stanie zastąpić GSM900. Zasięg ten sam, a pojemność znacznie wyższa.

Obecnie Plus i Play ma dużo UMTS 900/2100, że bez problemu można korzystać z trybu "tylko 3G" w niektórych miejscach (trasa Warszawa-Poznań) nawet poza miastem.

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #561339  autor: Pietro_EU
 17 cze 2012, 17:46
A ja mam takie małe pytanko. Czy po wdrożeniu tego całego Networks!, osoby posiadające telefony działające tylko w paśmie: GSM 900 i 1800 odczują jakąś różnice in plus? Czy może dla nich nic się nie zmieni?
Wybaczcie za laickie pytanie ale nie jestem w tym temacie na bieżąco.

 #561343  autor: Pietro_EU
 17 cze 2012, 18:39
Dzięki za wyjaśnienie :)
agaak pisze:najprostsza Nokia c2-01 ma podstawowy U9oo
No tak ale już król czasu pracy na jednym ładowaniu E2370 nie :)
Pozostałe "dzieci" Nokii też wypadają nie lepiej np. budżetowe 1616, etc.
  • Strona 4 z 1158
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 1158
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 1158