DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #551674  autor: Vieslav
 03 maja 2012, 12:15
Od 10 lat mam telefon w Orange. Nigdy nie brałem innej sieci pod uwagę, bo tylko Orange zapewniało mi zasięg w domu na wsi, gdzie czasem bywam. BTS stoi 10-15km w linii prostej (GSM 900 według btsearch.org), widoczność optyczna jest z dachu. Drugi około 4-5km po prostej (również GSM 900), niestety z uwagi na ukształtowanie terenu zasięg z niego nie dociera. Od stycznia tego roku obserwuje drastyczne pogorszenie się zasięgu. Myślałem, że ma to związek z wpuszczeniem Playa, ale przecież w GSMie "oddychanie" stacji nie występuje. Ukształtowanie terenu się nie zmieniło, nowe drzewa tak szybko nie urosły, natomiast z telefonu nie da się korzystać. Dawniej nie miało znaczenia miejsce korzystania, zasięg był wszędzie. Obecnie nie ma go wcale lub gdzieś się znajdzie jedna kreska. Wygląda to tak, jakby zdemontowali właśnie tamtą stacje, ale wiadomość sieciowa z kanału 50 nadal jest taka sama, a w pobliżu nie ma żadnej innej stacji. Poza tym widzę ją z okna :P . Dział techniczny odpisuje, że w tej miejscowości nigdy nie gwarantowali zasięgu, co na mapie jest zaznaczone jako biała plama. Tam chyba wszystkie odpowiedzi działają na zasadzie kopiuj-wklej, zupełnie jakby nikt nie czytał moich, gdzie wyraźnie zaznaczam, że wcześniej zasięg był idealny, a oni swoje, że nigdy go nie było. Pozostali mieszkańcy również się skarżą. Temat pojawia się "na forum" od stycznia, wszystkie komórki zamilkły.
Mało tego, nie jest to jedyne miejsce z problemami. W okolicach zauważyłem mega obciążenie sieci. O ile rozmawiając można odczuć tylko niewielki spadek jakości głosu, to o transmisji danych można zapomnieć. 40kb/s to jest absolutne maksimum. Im dalej od miasta (mniejsze zagęszczenie stacji) tym gorzej + dochodzi kwestia zasięgu, gdzie kiedyś na wsi typu "dwa domy na krzyż" tylko Orange miało jakikolwiek zasięg tak teraz nagle zniknął.
Nie mam zamiaru wylewać swoich żalów ani tym bardziej "walczyć" nie wiadomo o co. Mam telefon stacjonarny, internet, voip. Nikt mi łaski nie robi, że da zasięg w domu. W mieście używam telefonu normalnie a tam spędzam większość czasu. Zastanawia mnie jednak z czego to wynika? Na dużym obszarze zasięg zachowuje się tak, jakby wyłączono co najmniej 3/4 stacji.
 #551685  autor: radar77
 03 maja 2012, 12:47
Vieslav pisze: Nie mam zamiaru wylewać swoich żalów ani tym bardziej "walczyć" nie wiadomo o co. Mam telefon stacjonarny, internet, voip. Nikt mi łaski nie robi, że da zasięg w domu. W mieście używam telefonu normalnie a tam spędzam większość czasu. Zastanawia mnie jednak z czego to wynika? Na dużym obszarze zasięg zachowuje się tak, jakby wyłączono co najmniej 3/4 stacji.
Trzeba po kolei sprawdzić:

- telefon, sim - czy na innych telefonach jest to samo ?
- być może jest awaria TRXa na stacji bazowej - kiedyś miałem to samo przez kilka miesięcy, zgłosiłem i naprawili
- być może na skutek obciążenia tej stacji bazowej, zmniejszyli moc, lub zmienili tilt anten, aby zmniejszyć zasięg - tego się nie dowiesz
- musisz zgłosić do boku, jak to nie pomoże, to do rzecznika, UKE

- a jak nie masz czasu/siły, to zmień sieć, albo zainwestuj w repeater


Powodem spadku zasięgu może być wyłączenie stacji bazowej (protesty, wygaśnięcie pozwolenia), jej awaria, lub też awaria samego telefonu (to można łatwo sprawdzić samemu).

Napisz jakiej miejscowości to dotyczy.

--
pozdrawiam
radar77

 #551693  autor: Artur051
 03 maja 2012, 13:19
Mimo, że mieszkam w mieście - miałem podobną sytuację właśnie też z Orange.

A więc:

3g docierało do mieszkania, wszystko było ok, nagle z dnia na dzień został sam gsm. Jakiejś wielkiej draki by w tym nie było gdyby nie fakt, że zasięg był... fatalny pod względem jakości rozmów. Zgłosiłem to poprzez facebookową pomoc. Po kilku dniach zadzwoniła pani konsultant pytając się czy mam możliwość korzystania z telefonu - powiedziałem jest ale strasznie fatalna jakość.

Po paru dniach przyszło pismo, że wyłączyli stację bazową i szukają nowej lokalizacji i że stacja zostanie włączona najwczesniej za pół roku. A że mam możliwość korzystania z telefonu i operator nie gwarantuje zasięgu bla bla to rekalamacji nie uznają itp.

Także wyłączanie stacji bazowych w Orange to codzienność niestety...

 #551701  autor: drcox
 03 maja 2012, 13:32
Wystarczy ze zmniejsza moc albo zmniejszą tilt anten bo stacja nie wyrabiała - i już zostajesz bez zasięgu albo z bardzo słabym. A że oni ci nic nie gwarantują to... no właśnie. Ewentualnie UKE może tu pomóc w zerwaniu umowy bez kary (bywały takie przypadki gdy zasięg zniknał).

 #551710  autor: Ruben
 03 maja 2012, 13:44
Miałem okazję rozmawiać z kolegą Vieslav i problem dotyczy większego zakresu niż jedna stacja. Znajomi zaobserwowali to samo i też pytają co się dzieje. Problem z zasięgiem pojawił się dość nagle. Szczególnie jest to odczuwalne w podmiejskich miejscowościach i wioskach. Możliwe, że to projekt Networks! ruszył? Na odpowiedzi z BOK nie ma co liczyć, bo wiadomo, że poza oficjalnymi i ogólnymi formułkami nie zdradzą szczegółów.
Ustaliłem, że na 2100MHz odpalali trzecia nośną, bo było "ciasno" ale to też nie przyniosło oczekiwanych efektów. Pokręcę się przy temacie i jak coś się dowiem, to napiszę.

 #551738  autor: drcox
 03 maja 2012, 15:28
Vieslav pisze:Wygląda to tak, jakby zdemontowali właśnie tamtą stacje, ale wiadomość sieciowa z kanału 50 nadal jest taka sama, a w pobliżu nie ma żadnej innej stacji.
A jaki to problem sprawdzić jakimś netmonitorem w telefonie albo modemem CID i sektor stacji?

 #551747  autor: zajadacz
 03 maja 2012, 16:51
Tak sobie pogdybam:
A nie jest tak że zrobili swap stacji bazowej na sprzęt Huawei z RRU i może dali przy okazji mniejszą moc niż przedtem? Jeżdżąc po Polsce zauważyłem że coraz więcej stacji GSM 900 Orange ma RRU Huawei, co oznacza że robią upgrade sprzętu pewnie docelowo pod UMTS 900.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #551748  autor: Vieslav
 03 maja 2012, 17:22
radar77 pisze: - telefon, sim - czy na innych telefonach jest to samo ?
Tak, na około 70 numerach. Niektóre stare Nokie jeszcze coś łapią, ale te nowsze telefony mają całkowity brak zasięgu.
radar77 pisze: - musisz zgłosić do boku, jak to nie pomoże, to do rzecznika, UKE
Pisałem jak odpowiada BOK. Oni nie widzą problemu, bo według nich na tym terenie nigdy nie było zasięgu mimo zapewnień, że przez 10 lat był. Albo zamiennie - nie planujemy modernizacji sieci na danym terenie.
radar77 pisze: Napisz jakiej miejscowości to dotyczy.
Napiszę ci na pw lokalizacje stacji.
drcox pisze:Ewentualnie UKE może tu pomóc w zerwaniu umowy bez kary (bywały takie przypadki gdy zasięg zniknał).
U mnie to nie takie proste zerwać umowę. Zacznie się na komórce, a skończy na usługach stacjonarnych.
Ruben pisze: problem dotyczy większego zakresu niż jedna stacja
To należy podkreślić, do tej pory wypowiedzi raczej dotyczą jednej stacji.
Ruben pisze: Możliwe, że to projekt Networks! ruszył?
Na początku też mi się tak wydawało. Zajmijmy się tym jednym nadajnikiem co obejmował mój dom - zaraz obok ale nieco niżej stoi stacja T-Mobile. W domu mam taki patykiem pisany zasięg - raz jest, raz nie ma, wyjdę na balkon jest pełny, wrócę to znowu nie ma. Natomiast Orange był o niebo lepszy. Fizycznie to by się zgadzało - wszak Orange widzę przez okno, bardzo daleko ale widać. Natomiast T nie widzę, bo jest niżej. Obecnie jest tak, że zasięg T jest o niebo lepszy niż Orange.
drcox pisze: A jaki to problem sprawdzić jakimś netmonitorem w telefonie albo modemem CID i sektor stacji?
A żebym ja wiedział jak :lol: .

 #551750  autor: drcox
 03 maja 2012, 17:30
Spróbuj wziąć jakiś starszy telefon z anteną u góry typu Nokia E51 i zobacz czy jest lepiej. Bo nowe smartfony/telefony są przeważnie tragiczne pod względem zasięgu.
Vieslav pisze:A żebym ja wiedział jak .
NetMonitor, Celltrack czy co tam oni nawymyślali, nie wiem bo mam telefon niesystemowy. Najprościej sprawdzić wsadzając kartę do modemu i odpalając odpowiedni program np. TopNetInfo i on wyświetla ID stacji.

 #551779  autor: cesarz
 03 maja 2012, 21:48
Miałem podobną sytuację w Gdańsku. Pisałem do BOK. Odpisali, ze jest wszystko prawidłowo. Napisałem do rzecznika TP i Orange. Po około 2 miesiącach pomogło.

CNN

 #551800  autor: Precelos
 03 maja 2012, 23:15
Rozmawialme ostatnio chwile gosciem z orange, ogolnie to jest niezaciekawie w jednym rejonie spzrzedaz poszla na leb, pewnie to jest wina wylaczenia nadajnika :mrgreen:

no coz przyszlosc jest jasna, przyszlosc to orange..

Obrazek

 #551803  autor: Edmund
 03 maja 2012, 23:22
Precelos pisze:no coz przyszlosc jest jasna, przyszlosc to orange..
Ja bym powiedział, parafrazując aktualne hasło marketingowe: "Zasięg zmienia się z Orange"...

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #551924  autor: pakierhakierxd
 04 maja 2012, 20:59
No to trochę nie fajnie masz ja miałem parę lat orange i zasięg orange mam w domu taki słaby że chciałem nie raz telefonem rzucić nawet pod oknem ledwo co jest :P dobrze że w końcu kiedyś umowa się kończyła i mogłem zmienić operatora teraz chyba gdybym chciał zmienić to tylko na plusa bo orange i t-mobile u mnie w domu to tragedia do tego tylko 2g poza domem jest trochę lepiej ...

Pozdrawiam :)

 #551988  autor: remi89
 05 maja 2012, 08:28
Miałem kiedyś numer w Orange to zasięg na telefonie skakał jak oszalały (Nokia 2700 classic). Aktualnie w tym telefonie karta z T-M i zasięg zawsze na maksa. Więc coś musi być z konfiguracją sieci popierdzielone.

P@weŁ

 #552005  autor: alkonauta
 05 maja 2012, 10:14
remi89 pisze:Miałem kiedyś numer w Orange to zasięg na telefonie skakał jak oszalały (Nokia 2700 classic). Aktualnie w tym telefonie karta z T-M i zasięg zawsze na maksa. Więc coś musi być z konfiguracją sieci popierdzielone.
Skakanie zasiegu w GSM w sieci Orange to akurat standard...

 #552015  autor: Edmund
 05 maja 2012, 11:43
Skakanie wynika z jednej rzeczy - Orange w miastach stosuje stacje DCS na 1800MHz, a to pasmo charakteryzuje się większym tłumieniem niż GSM900, które objawia się w "skakaniu" zasięgu.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #552016  autor: drcox
 05 maja 2012, 11:49
Edmund pisze:Orange w miastach stosuje stacje DCS na 1800MHz
Stosowanie stosowaniem, ale Orżnąć ma tak absurdalnie wyżyłowany priorytet na DCS że będzie się go trzymał nawet jak sygnał będzie bliski utraty a jakość rozmowy będzie tak koszmarna że nie będzie się dało rozmawiać.

 #552041  autor: remi89
 05 maja 2012, 12:53
Dziwna na polityka Orange. Wiem że IDEA jak startowała to posiadała tylko pasma na 1800, dopiero potem dokładali 900. Z tego co pamiętam to na jakość połączeń nie mogłem narzekać. Ale wkurzały mnie te skakanie zasięgu, bo baterie w telefonie strasznie mordowało.

P@weŁ

 #552131  autor: Vieslav
 05 maja 2012, 20:19
drcox, stary i głupi jestem :-). Przecież My Profiles wyświetla te wszystkie ID stacji. W każdym razie nic nie wyłączono, sprawdziłem.
Powtarzam po raz kolejny - o żadne skakanie zasięgu mi nie chodzi. Tak na marginesie to skakanie mam niezależnie od sieci więc wiem o co chodzi. Było dobrze, zasięg był dobry, właściwie najlepszy po tej stronie Lublina. Teraz nie ma go prawie wcale.
W ciągu ostatnich dni zwiedziłem trochę terenów i nasuwają mi się ciekawe wnioski, coś mi tu śmierdzi....
:arrow: Wydaje mi się, jakby "przykręcono kurek" na btsach. Skąd ten wniosek? Na moich "ulubionych" trasach, gdzie zwykle zasięg był w miarę dobry (nie maksymalny, lecz 2-3 kreski, w każdym razie dało się rozmawiać), teraz nie ma wcale lub jest szczątkowy. Jakakolwiek komunikacja nie wchodzi w grę.
:arrow: Stacje nie są obciążone. Nie ma żadnych zmian w skuteczności zestawiania połączeń ani nie rozłącza bardzo długich rozmów. Problem jest z internetem - patrz niżej
:arrow: Tutaj jestem prawie pewien, że na niektóre stacje nałożone jest ręczne ograniczenie 40kb/s. Jakim cudem przy zasięgu -70dB na jednej stacji ping wynosi niecałe 400ms, transfer szarpie od 140 do 200 kb/s (czyli zachowuje się normalnie), a na innej jest ping 560ms i transfer idealne, stabilne 40kb/s? Ani bajta mniej, ani bajta więcej. Chyba nie jest to normalne zachowanie nawet obciążonej stacji? Odkryłem to przypadkiem, gdy słuchałem radia internetowego na EGDE. Po jakimś czasie mimo maksymalnego zasięgu przestało działać. Sprawdziłem stacje, sprawdziłem prędkość, pojechałem dalej. Telefon przełączył się na innego btsa i znowu było dobrze. I tak w kółko.

 #552134  autor: cesarz
 05 maja 2012, 20:31
Czasem do rozmów pomaga zrezygnowanie z zasięgu G3.

CNN