DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
 #84718  autor: memphis666
 08 lip 2006, 02:10
Witam wszystkich.Mam SE K750i. Mam pytanie. Jak dlugo trzeba formatowac baterie (ile godzin)?? i ile razy. boje sie zniszczyc baterii. pozdro 4 ALL :( prosze szybka odpowiedz

 #84719  autor: Rogal
 08 lip 2006, 02:46
Formatowanie baterii - przygotowanie baterii do pracy. Ma to nam celu nauczenie baterii normalnych warunków pracy. formatowanie wykonuje się na KAŻDEJ NOWEJ BATERI, nawet na bateriach litowo jonowych. Polega ono na naprzemiennym całkowitym ładowaniu i rozładowywaniu baterii. Nową baterię, po całkowitym rozładowaniu (rozładowanie w trakcie normalnego użytkowania) należy ładować przez około 12-14 godzin nawet jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawi się informacja że proces ładowania został zakończony. Po naładowaniu należy normalnie używać telefonu aż rozładuje się całkowicie. Po rozładowaniu należy powtórzyć proces ładowania. Powinien on być powtórzony trzykrotnie. Dopuszcza się w bateriach Litowo Jonowych dokonanie tylko jednego pełnego ładowania. Pamiętać należy o tym że baterie w telefonach jak i sprzedawane oddzielnie często (choć nie zawsze) są już trochę naładowane (demonstracyjnie). Trzeba je wówczas rozładować poprzez normalne użytkowanie telefonu i dopiero potem rozpocząć proces formatowania. Formatowanie zaleca się robić przy wyłączonym telefonie. Formatowanie przeprowadzone prawidłowo powinno przedłużyć żywotność baterii. Jeśli nie przeprowadzi się formatowania baterii jej czas działania ulegnie znacznemu skróceniu.
Źródło - http://gsm.complex.w.interia.pl/slownik.html#form
Ostatnio zmieniony 08 lip 2006, 22:07 przez Rogal, łącznie zmieniany 1 raz.
 #84812  autor: memphis666
 08 lip 2006, 16:57
witam cie i pozdrawiam. dzieki za dluga wiadomosc ale brdzo przydatna bo bez ego całą baterie bym sobie zniszczył.

 #84816  autor: orB
 08 lip 2006, 17:20
Rogal pisze:
Jeśli nie przeprowadzi się formatowania baterii jej czas działania ulegnie znacznemu skróceniu.
Niczym nie poparte zdanie jakiegoś "fachowca".

 #84830  autor: Kaczy
 08 lip 2006, 18:57
Zapraszam do dyskusji w tym temacie.

...::: Made for loneliness :::...

 #84847  autor: pumba
 08 lip 2006, 20:17
Kaczy pisze:Zapraszam do dyskusji w tym temacie.
Kaczy lepiej było ten temat przekleić niż tamten bo tu jest to bardziej fachowo wytłumaczone i to by bardziej ludzi przekonywało. Ja nie chcę po tobie nic poprawiać ale weź to pod uwagę i najwyżej zrób zamianę ;)

 #84850  autor: Kaczy
 08 lip 2006, 20:49
Mówisz i masz :)

I tak jak pisałem w tamtym temacie: proszę koleżankę i kolegów moderatorów o odsyłanie do tego tematu, gdy znów pojawi się jakiś wątek o formatowaniu vel. formowaniu baterii.

...::: Made for loneliness :::...

 #84851  autor: orB
 08 lip 2006, 20:53
@Rogal nie to żebym się czepiał ale zawsze ładnie wygląda jak podajemy źródło skąd czerpiemy dane info ;-)

//sorki, mam nadzieję że wybaczysz :mrgreen:
więcej to sie nie powtórzy :smt010
Ostatnio zmieniony 08 lip 2006, 22:30 przez orB, łącznie zmieniany 1 raz.

 #84859  autor: Rogal
 08 lip 2006, 22:10
orB pisze:@Vinamp nie to żebym się czepiał ale zawsze ładnie wygląda jak podajemy źródło skąd czerpiemy dane info ;-)
Nie Vinamp a Rogal :mrgreen: mówisz i masz, edytowałem post i dodałem źródło :wink:

 #85410  autor: gm
 12 lip 2006, 14:46
A czy nie powinno się mówić (pisać) FORMOWANIE akumulatora a nie formatowanie?

Zamieniłem Nokię na SE i wróciłem do Nokii :-)

 #90116  autor: Sędziwój
 31 lip 2006, 11:25
Tak powinno się pisać formowanie akumulatora.
Już sobie trochę przeczytałem na ten temat, akumulatorów Li-ion nie powinno się formować, jak ktoś nie wie dlaczego nawet w instrukcji jest napisane, że nie powinno się trzymać telefonu podpiętego do ładowarki po sygnalizacji pełnego naładowania, bo może to skrócić żywotność akumulatora.
Sam proces formowania tyczy się starszych typów gdzie ładowarki dawały napięcie podtrzymujące, ładowarki do nowych typów akumulatorów nie robią tego. Po prostu jak stwierdzą że akumulator jest w pełni naładowana przestają ładować (a nawet możliwe że zaczynają rozładowywać).

 #90139  autor: Przemek
 31 lip 2006, 13:20
W górnika się bawisz? :wink:

 #90693  autor: Zenek
 02 sie 2006, 09:30
To jest ciekawy problem, mimo tego, że żaden z producentów telefonów z nowoczesnymi bateriami nie umieszcza informacji o konieczności formowania baterii wszyscy chcą to robić, tyle że to niewykonalne jest, telefon ładuje baterie do pełna np. w Siemensie Ax 72 w dwie godziny, a potem rozłącza łądowarkę automatycznie, jeśli ktoś chce trzymać podłączony telefon dla własnego zdrowia psychicznego to proszę bardzo, ale zachowuje się wtedy jak (świetne porównanie gdzieś przeczytałem) kierowca co jeździł pół życia syrenką, kupił sobie na stare lata Merca i nadal dolewa olej do benzyny hehehe.

 #90695  autor: kallafior
 02 sie 2006, 09:39
Zenek pisze:żaden z producentów telefonów z nowoczesnymi bateriami nie umieszcza informacji o konieczności formowania baterii
Mam n6630 i w instrukcji jest informacja o formatowaniu :) Trzy cykle po 12 godzin :P

Obrazek
Obrazek

 #90696  autor: orB
 02 sie 2006, 09:44
Zenek pisze:To jest ciekawy problem, mimo tego, że żaden z producentów telefonów z nowoczesnymi bateriami nie umieszcza informacji o konieczności formowania baterii wszyscy chcą to robić, tyle że to niewykonalne jest, telefon ładuje baterie do pełna np. w Siemensie Ax 72 w dwie godziny, a potem rozłącza łądowarkę automatycznie, jeśli ktoś chce trzymać podłączony telefon dla własnego zdrowia psychicznego to proszę bardzo, ale zachowuje się wtedy jak (świetne porównanie gdzieś przeczytałem) kierowca co jeździł pół życia syrenką, kupił sobie na stare lata Merca i nadal dolewa olej do benzyny hehehe.
Kup sobie dwa takie same telefony:
- w jednym baterię rozładowuj do końca i ładuj na wyłączonym
- w drugim doładowuj sobie co chwila, nie wyłączaj wcale
I po roku powiedz nam czy obie trzymają tyle samo, albo czy ta druga jeszcze działa :twisted:

 #90699  autor: Zenek
 02 sie 2006, 09:52
w pełni się zgadzam, i zawsze ładuję pierwszym sposobem, ale jak ktoś pisze, żę trzeba ładować baterię 12 godzin trzy razy, to umieram ze śmiechu lol, to jest niewykonalne, bo telefon sam kończy proces ładowania znacznie wcześniej...

 #90701  autor: kallafior
 02 sie 2006, 09:56
Zenek pisze:to jest niewykonalne, bo telefon sam kończy proces ładowania znacznie wcześniej...
Zenek padaj ze śmiechu, ale tak jest... oczywiście nie każdy telefon (tak jak pisałeś, i zgadzam się z Tobą) jest przystosowany do tego ale co szkodzi tak robić... jeśli w instrukcji mam tak napisane to tak robię :)

Obrazek
Obrazek

 #90703  autor: Zenek
 02 sie 2006, 10:02
podaj stronę jakbyś mógł, w końcu można ją sicagnąc w pdf-ie coś nie chce mi się wierzyć ;) może masz jednak rację i zależy to od modelu baterii...


Edit:W instrukcji 6630 w formacie pdf: ze strony Nokia pl: oczywiście pisze tylko, że bateria uzyskuje pełną wydajność po 2,3 pełnych cyklach, ładowanie, rozładowanie. Ale nie pisze, żeby trzymać telefon podłączony na 16 godzin jak to już czasem słyszałem...wystarczy poczekać aż naładuje się na full, nieważne w jakim czasie, a może masz jeszcze jakąś inną instrukcję? :|

 #90705  autor: kallafior
 02 sie 2006, 10:13
Cytat z instrukcji:

Nowa bateria osiąga pełną wydajność dopiero po dwóch lub trzech pełnych cyklach ładowania i rozładowywania

Tylko tyle przeczytałem... sam już nie wiem. Może rzeczywiście jest to mit. Ale przeczytałem także ciekawą rzecz w instrukcji:

Nie pozostawiaj baterii podłączonej do ładowarki. Nadmierne naładowanie może skrócić żywotność baterii

Hmm... :smt005

Obrazek
Obrazek

 #90707  autor: Zenek
 02 sie 2006, 10:14
No właśnie, a potem ludzie krzyczą, że słabo im bateria trzyma hehe :lol: