DAJ CYNK

To pierwsze takie zdjęcie w kosmosie. Wyjaśniamy co pokazuje

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Kosmos

jak wygląda wnętrze chmury

To pierwsze takie zdjęcie chmur. Wykonał je europejski satelita EarthCARE, który niedawno trafił na orbitę Ziemi. Wyjątkowa fotografia ma jednak nie tylko ładnie wyglądać, ale też służyć jeszcze ważniejszej sprawie.

Wyjątkowy satelita, którego wystrzeliła Europejska Agencja Kosmiczna, po raz pierwszy w historii uchwycił wewnętrzną strukturę chmur, a także procesy, które zachodzą w ich głębi. Te zaś dane są niezwykle ważne dla lepszego zrozumienia funkcjonowania klimatu. Chodzi między innymi o badanie wpływu chmur i aerozoli na temperaturę atmosfery.

Chmury nad Japonią

Satelita przesłał właśnie pierwsze zdjęcie, które zostało wykonane przez pokładowy radar. Dzięki temu możemy zajrzeć do wnętrza chmur i poznać ich strukturę oraz dynamikę. W tym przypadku oko satelity było zwrócone na obszar Oceanu Spokojnego znajdującego się na wschód od Japonii. Dzięki temu naukowcom udało się zebrać dane na temat gęstości oraz prędkości ich opadania kropel wody, śniegu i lodu tworzących chmury w tej okolicy. Do tej pory takie dane można było zdobyć jedynie za pomocą radarów naziemnych lub tych umieszczonych w specjalnych samolotach. EarthCARE wygrywa z nimi pod kątem zasięgu obserwacji oraz mobilności.

Warto też podkreślić, że danych zbieranych przez satelitę będzie więcej. Jak podaje portal naukawpolsce.pl, w nadchodzących miesiącach mają bowiem zostać uruchomione kolejne przyrządy tego obiektu – wielozakresowy radiometr, lidar atmosferyczny i multispektralna kamera. Ma to pomóc w całościowym spojrzeniu na klimat Ziemi, także pod kątem docierającego do nas promieniowania słonecznego czy emisji promieniowania cieplnego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Youtube, Jaxa

Źródło tekstu: naukawpolsce.pl, PAP