DAJ CYNK

Bakteria mutant z kosmosu. Jest odporna na leczenie

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Kosmos

Zmutowana bakteria z kosmosu

NASA odkryła zmutowaną bakterię ziemskiego pochodzenia, która zmutowała w kosmosie. W sumie chodzi o łącznie 13 szczepów powiązanych z infekcjami krwi. Pobyt w kosmosie im nie zaszkodził.

13 szczepów bakterii odkryto na podstawie szeroko zakrojonych badań grzybów i bakterii żyjących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To odmiany Enterobacter bugandensis, znanej także na Ziemi. Naukowcy ostrzegają, że przez mutację bakterie znalazły się w grupie patogenów ESKAPE - bakterii, które są odporne na leczenie.

Dlaczego bakterie zmutowały

Bakteria ta jest powiązana z poważnymi infekcjami, takimi jak zakażenie krwi u niemowląt zwane sepsą noworodkową. Infekcje E. bugandensis mogą również powodować sepsę, infekcje dróg moczowych, infekcje skóry i tkanek miękkich oraz zapalenie wsierdzia – donosi DailyMail.

Badacze przyjrzeli się zmianom, jakie przeszły bakterie w kosmosie. Wnioski są niepokojące. Najpierw zespół przeanalizował, w jaki sposób genomy bakterii i ich funkcjonalność zmieniły się podczas adaptacji do ekstremalnego środowiska kosmicznego. W drugim kroku sprawdzono liczebność populacji E. bugandensis na ISS. Na koniec naukowcy przyjrzeli się interakcjom metabolicznym bakterii, które przynoszą korzyści innym mikroorganizmom, pomagając im przetrwać i rosnąć. 

Wyniki badań wskazują, że pod wpływem stresu szczepy wyizolowane z ISS uległy mutacji i stały się genetycznie i funkcjonalnie odmienne w porównaniu z ich ziemskimi odpowiednikami

- poinformowała NASA.

Naukowcy ustalili, że zmutowane szczepy miały również zupełnie inne geny, które mogły powodować ich wielolekooporność. Jak doszło do tej zmiany? Chociaż odmiana E. bugandensis istnieje na Ziemi, środowisko na pokładzie stacji kosmicznej oferowało ekstremalne warunki, takie jak mikrograwitacja, promieniowanie słoneczne i podwyższony poziom dwutlenku węgla, które zmusiły bakterie do mutacji, aby przetrwać. Nie bez znaczenia były inne czynniki, takie jak wentylacja, wilgotność i ciśnienie powietrza, które mogły pomóc E. bugandensis w rozwoju.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Dima Zel

Źródło tekstu: DailyMail, NASA