DAJ CYNK

Tej obudowy nie trzeba się wstydzić. Postawiono na drewno

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Tej obudowy nie trzeba się wstydzić. Postawiono na drewno

Fractal kolejny raz udowadnia, że zestaw komputerowy może być ozdobą domu. Tym razem dostajemy designerską obudowę z dużo lepszymi temperaturami.

 

Podczas czerwcowych targów Computex 2024 na Tajwanie producenci sprzętu komputerowego z całego świata chwalili się swoimi nowościami na najbliższe miesiące. Wśród nich był szwedzki Fractal, znany głównie z obudów klasy premium, ale nie tylko - zasilacze, chłodzenia, wentylatory.

Jakość i oryginalność swoje kosztują, a cena nie jest niska

Szwedzi zapowiedzieli wtedy rozszerzenie portfolio o zestaw słuchawkowy i fotel ergonomiczny, a oprócz tego o materiałową obudowę Fractal Mood, przypominającą konsole Xbox Series X oraz małą i ulepszoną wersję dobrze znanej konstrukcji 2020 roku, czyli Fractal Era 2.

Fractal Era 2 to obudowa o wymiarach 314 x 165 x 366 (W x S x G) milimetrów i masie 4,6 kilograma. Wykonano ją z aluminium oraz drewna. Wnętrze pomieści płyty główne Mini-ITX, karty graficzne o długości do 326 milimetrów, chłodzenia procesora o wysokości do 70 milimetrów oraz zasilacze SFX lub SFX-L. Co prawda nie zamontujemy tutaj dysków w standardzie 3,5", ale znalazły się cztery miejsca 2,5".

Tej obudowy nie trzeba się wstydzić. Postawiono na drewno

Producent mocno przeprojektował konstrukcję, znacząco poprawiając cyrkulację powietrza. Teraz mamy do dyspozycji liczne otwory wentylacyjne na dole, górze i po bokach. Łącznie możemy zamontować do czterech wentylatorów 140-/120-mlimetrowych, z czego dwa mniejsze odstajemy w zestawie. Fani chłodzenia cieczą muszą się ograniczyć do radiatorów o długości 280 milimetrów.

Tej obudowy nie trzeba się wstydzić. Postawiono na drewno

Panel I/O znalazł się z przodu, przy dolnej krawędzi. Gości on jedno USB 3.2 Gen 2 typu C, dwa USB 3.2 Gen 1 typu A, złącze audio oraz przycisk Power.

Fractal Era 2 trafia dzisiaj do sprzedaży w trzech wersjach kolorystycznych - czarna, niebieska i srebrna. Sugerowana cena to 199 dolarów, co w Polsce powinno oznaczać około 939 złotych.

Zobacz: Crucial powiększa swoje SSD. Ma być tanio
Zobacz: To koniec GeForce RTX 4090. NVIDIA robi miejsce na nowe

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Fractal