AMD czuje się poszkodowane z powodu decyzji Departamentu Handlu USA. Czerwoni są na gorszej pozycji niż ich największa konkurencja - Intel.
USA oraz Chiny prowadzą od dłuższego czasu wojnę handlową. Oba mocarstwa co i rusz nakładają kolejne ograniczenia eksportowe oraz technologiczne. Świetnym tego przykładem może być firma Huawei, która w 2019 roku "oberwała" najmocniej, tracąc dostęp do wielu zagranicznych dostawców czy usług Google.
Mocno ograniczyło to ekspansje chińskiego giganta i plany na przyszłość. Jednak Huawei nie jest całkowicie wygnany z Zachodu. Pod koniec 2020 r. administracja Donalda Trumpa przyznała wybranym firmom specjalne zwolnienia na ponowne wysyłanie do Huawei. Jednym z nich był amerykański Intel.
Niebiescy sprzedają procesory, które Huawei wykorzystuje w swoich laptopach. Współpraca ta jest warta setki milionów dolarów, a więc nikogo nie powinno dziwić, że AMD wystąpiło o podobną licencję na początku 2021 roku, tuż po zmianie władzy prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, gdy wygrał prezydent Joe Biden.
Czerwoni nie dostali jednak takiego pozwolenia (a podobno nawet odpowiedzi). W efekcie udziały procesorów AMD w laptopach Huawei spadły z 47,1% w 2020 roku do 9,3% w 2023 roku. Analogicznie udziały Intela w tym samym okresie wzrosły z 52,9 do 90,7%, co miało szacunkowo oznaczać równowartość 512 milionów dolarów.
AMD stwierdziło, że taki układ jest wyjątkowo niesprawiedliwy i nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem. Firma, wraz z amerykańskimi krytykami Chin, lobbowała za cofnięciem pozwolenia Intela. Jednak Departament Handlu USA zdecydował pod koniec ubiegłego roku, aby nie zmieniać żadnych licencji.
Skąd ta decyzja? Powodów może być kilka. Po pierwsze próba uspokojenia konfliktu USA x Chiny. Po drugie pozwolenie Intela i tak wygasa jeszcze w tym roku. Chociaż Niebiescy mają teoretycznie możliwość próby odnowienia go, to źródło Reutersa twierdzi, że jest to mało prawdopodobne.
Zobacz: Silicon Motion ma asa w rękawie. Nowy układ dla flagowych smartfonów
Zobacz: Crucial szykuje dziwne moduły RAM DDR5
Źródło zdjęć: Shutterstock, Intel
Źródło tekstu: Reuters, oprac. własne