DAJ CYNK

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego a dopłaty do roamingu UE

msnet

Prawo, finanse, statystyki

MC być może poprze operatorów telekomunikacyjnych chcących rozszerzyć listę wyjątków, które nie pozwalałyby abonentom bezkarnie zerwać umowę.



Ministerstwo Cyfryzacji być może poprze operatorów telekomunikacyjnych chcących rozszerzyć listę wyjątków, które nie pozwalałyby abonentom bezkarnie zerwać umowę.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało tabelę zawierającą uwagi do nowelizacji ustawy Prawa telekomunikacyjne, będących efektem konsultacji społecznych oraz ministerialne komentarze do nich. Jedną z propozycji Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji jest rozszerzenie przypadków, w których zmiany regulaminów lub cenników nie pociągają za sobą możliwości rozwiązania umowy bez płacenia kary umownej. Obecnie dotyczy to przypadku, gdy zmiana regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych wynika z prawa oraz gdy ceny ulegają obniżeniu. KIGEiT chce, aby dodano tu jeszcze decyzje administracyjne wydawane przez różne uprawnione do tego organy (nie tylko Prezesa UKE, jak jest w oryginalnej wersji nowelizacji), a także uprawnienia operatorów wynikające z tych decyzji.

Operatorom chodzi między innymi o to, żeby sytuacja, w której wprowadzą dodatkowe opłaty za usługi w roamingu po uzyskaniu zgody UKE, nie spowodowała masowego zrywania umów bez konsekwencji. Ministerstwo Cyfryzacji w komentarzu stwierdza, że wskazane uwagi są niezasadne, ponieważ przepis, w celu ochrony abonentów, powinien być ograniczony wyłącznie do sytuacji, kiedy dostawca usług jest obowiązany do wprowadzenia określonych zmian, a nie ma tylko takie uprawnienie. Jednak tuż poniżej czytamy: Proponujemy jednak kierunkowo uwzględnić propozycję wprost odnoszącą się do rozporządzenia roamingowego. Może to oznaczać, że Ministerstwo Cyfryzacji pozostawia sobie możliwość pójścia na rękę operatorom w temacie roamingu UE i zasadzie roam at like home.

Teraz pozostaje czekać na kolejną wersję nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, w której mogą się pojawić nowe zapisy dotyczące opisanego wyżej problemu.

Zobacz: Uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne - Konsultacje publiczne

Zobacz: [Aktualizacja II] Plus i Premium Mobile mają zgodę UKE na wyższe opłaty roamingowe
Zobacz: UKE: Virgin Mobile i NC+ mogą wprowadzić dopłaty do usług w roamingu UE
Zobacz: Orange traci na roamingu i zwraca sie do UKE
Zobacz: Play rozważa dopłaty do stawek roamingowych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: money.pl

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, wł