DAJ CYNK

Rzeczywistość rozszerzona na trójmiejskich przystankach

msnet

Rozrywka

Dzięki darmowej aplikacji mobilnej na każdym przystanku komunikacji miejskiej w Gdańsku można sobie wykreować tablicę pokazującą rzeczywisty czas odjazdu autobusów i tramwajów.



Dzięki darmowej aplikacji mobilnej na każdym przystanku komunikacji miejskiej w Gdańsku można sobie wykreować tablicę pokazującą rzeczywisty czas odjazdu autobusów i tramwajów.

W Gdański, jak podają portal gdansk.pl, jest około 1300 przystanków komunikacji miejskiej, z czego na 116 zainstalowane są tablice pokazujące rzeczywiste czasy odjazdu autobusów i tramwajów. Teraz taką tablicę można sobie wykreować w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji ARBus. Wystarczy w tym celu uruchomić program i nakierować obiektyw aparatu telefonu lub tabletu nakierować na tablicę przystankową w Gdańsku, Sopocie lub Gdyni, by już po kilku sekundach zobaczyć na ekranie trójwymiarową tablicę elektroniczną, której na przystanku naprawdę nie ma.

Aplikacja ARBus została stworzona przez Actum Lab i w swoim działaniu wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR), która nakłada trójwymiarowe modele przedmiotów (i nie tylko) na obraz realnego świata, widziany obiektywem aparatu. Program wykorzystuje dane z systemu TRISTAR, udostępniane przez gdański ZTM (dane dotyczą całego Trójmiasta).

Stwierdziliśmy, że w Polsce wiele osób nie wie, co to jest rzeczywistość rozszerzona. Postanowiliśmy zrobić bezpłatną, dostępną dla każdego aplikację, która przybliży społeczeństwu ten temat - powiedział Mateusz Grzesik, Actum Lab. Trafiliśmy na otwarte dane ZTM na portalu Otwarty Gdańsk, które zawierają rzeczywiste czasy odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej i lokalizację przystanków. To był świetny pomysł, ponieważ dane są doskonale przygotowane, dzięki czemu w ciągu zaledwie półtora miesiąca stworzyliśmy nasz produkt, bez potrzeby kontaktu z pracownikami ZTM.


Mateusz Grzesik z Actum Lab

Póki co naszą grupą docelową są mieszkańcy Trójmiasta poruszający się mniej więcej stałymi trasami i liniami. W przyszłości planujemy także dodać opcję wyznaczania trasy. Myślimy również o zaadaptowaniu naszej aplikacji na potrzeby mieszkańców innych miast, które udostępniają podobne dane jak gdański ZTM - dodał Mateusz Grzesik.

Aplikacja ARBus działa na systemie Android w wersji 4.3 i nowszych oraz iOS 10.0 lub nowszym.

Wersja na Androida: play.google.com/store/apps/details?id=com.actumlab.ztmtables
Wersja na iOS: itunes.apple.com/us/app/arbus/id1274779035?l=pl&ls=1&mt=8

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gdansk.pl