DAJ CYNK

Światłowód Plusa w praktyce. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Sebastian Górski

Artykuł sponsorowany

 
Przy okazji testów usługi IPTV Cyfrowego Polsatu miałem możliwość sprawdzić najszybszy wariant łącza stacjonarnego Plusa, czyli okrągły gigabit na sekundę. Czy takie rozwiązanie wystarczy do codziennej pracy i zabawy z kilkoma urządzeniami jednocześnie?

Nowa jakość w Twoim domu

Internet światłowodowy Plusa może być podpięty bezpośrednio jako FTTH albo, jak w moim przypadku, mieć postać rozwiązania hybrydowego (HFC - Hybrid Fiber Coaxial). W zależności od lokalizacji, Internet stacjonarny Plusa jest dostępny również w innych technologiach: CU, ETTH oraz PON. Operator może dzięki temu być bardzo elastyczny i np. wykorzystać istniejącą infrastrukturę wewnątrz budynku, bez zbędnego wiercenia w ścianach. U mnie technik dokonał jedynie podpięcia światłowodu do skrzynki w garażu, a sygnał powędrował na górę kablem koncentrycznym.

Sercem systemu Plusa okazał się modem kablowy Arris TG 3442 z wbudowanym routerem bezprzewodowym oferującym dwuzakresowe Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Ma 4 porty Ethernet (RJ45) o prędkości 10/100/1000 Mbps, 2 porty telefoniczne (RJ11) oraz gniazdo USB 3.1. Sprzęt jest zgodny ze standardem DOCSIS 3.1. Również dzięki temu możliwa jest transmisja danych, głosu czy obrazu wideo jednym kablem koncentrycznym.

Do nowego Internetu podpiąłem natychmiast w zasadzie całą domową elektronikę: przewodowo stacjonarnego peceta, konsolę do gier, system sterowania oświetleniem oraz wspomnianą w poprzednim materiale telewizję IPTV z dekoderem Evobox IP. Za to bezprzewodowo dodałem dwa telefony i laptopa. Przed rozpoczęciem testów przejrzałem dokumentację dotyczącą parametrów technicznych łącza. W moim przypadku wyglądają one następująco:

Wynika z niej, że o ile maksymalna (deklarowana) przepustowość to 1000 Mb/s (pobieranie) oraz 50 Mb/s (wysyłanie), zwykle dostępna przepustowość osiągana dla gigabitowego łącza typu HFC (Hybrid Fibre Coaxial) wynosi około 540 Mb/s (pobieranie) oraz 30 Mb/s (wysyłanie). Warto sprawdzić, zanim zaczniemy narzekać, że zamiast tytułowego gigabita na sekundę tester prędkości pokazuje nieco mniejszą wartość.

Zobacz: Evobox IP Cyfrowego Polsatu - jak działa telewizja kablowa IPTV bez anteny

Od zera do giga w sekundę

Streaming audio i wideo na kilku urządzeniach jednocześnie, granie online, wideokonferencje przez Skype’a, backup w chmurze, a do tego jeszcze telewizja z Internetu - z pewnością takie scenariusze przewijają się obecnie w większości domów z dostępem do szerokopasmowej sieci. I jakimś cudem łącze Plusa o maksymalnej przepustowości jednego gigabita na sekundę daje sobie z tym radę bez przysłowiowego mrugnięcia cyfrowego oka.

Bezskutecznie próbowałem zamęczyć łącze Plusa, uruchamiając na wszystkich dostępnych urządzeniach powyżej wypisane zadania wymagające dużej aktywności sieciowej. Cały czas z niepokojem zerkałem również na jakość obrazu internetowej telewizji IPTV. Moje starania spełzły jednak ostatecznie na niczym. Wszystko działa płynnie, nic się nie zacina, nic nie ma zmniejszonej rozdzielczości.

Jeśli chodzi o testy prędkości, zarówno Speedtest.net jak i polski odpowiednik, czyli Speedtest.pl, pokazują wyniki pomiarów na poziomie 650-700 Mb/s przy wysyłaniu 40-50 Mb/s. Warto też zauważyć stosunkowo niski ping na poziomie nie przekraczającym 7-9ms. Na ten parametr szczególną uwagę zwracają uwagę gracze, którym zależy na minimalnych opóźnieniach w trakcie rozgrywek online.

Zdecydowałem się również sprawdzić połączenie za pomocą darmowej aplikacji PRO Speed Test, która jako jedyna w Polsce może się pochwalić certyfikatem UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej). Tutaj wynik okazał się bliski maksymalnych wartości deklarowanych przez usługodawcę - pobieranie danych z prędkością ok. 940 Mb/s, zaś wysyłanie z prędkością ok. 50 Mb/s.

Podsumowanie

Internet światłowodowy Plusa otwiera oczy takim niedowiarkom jak ja. Okazuje się, że można dużo prościej mieć w domu szybkie stałe łącze, z którego swobodnie korzystają wszyscy domownicy, a dodatkowo jeszcze obsługuje ono telewizję IPTV, bez potrzeby montowania dodatkowych kabli oraz anten. I w takiej konfiguracji najbardziej opłaca się ofertę operatora zamawiać (światłowód + IPTV).

Stabilności działania usługi nie mogę nic zarzucić. Połączenie z Internetem nie ulegało żadnym awariom, mimo różnych warunków pogodowych w trakcie prowadzenia testów. Choć w przypadku usług stacjonarnych, a w szczególności światłowodu, nie mają one żadnego znaczenia w przeciwieństwie do usług mobilnych. Przy okazji warto pochwalić nienaganną pracę modemu Arris TG 3442 i doskonały zasięg sieci Wi-Fi w całym mieszkaniu, mimo braku dodatkowych anten zewnętrznych. Urządzenie nie ulega też nadmiernemu nagrzewaniu się.

Warto też na koniec wspomnieć o miłym bonusie dla użytkowników usługi. Sieć Plus bez dodatkowych opłat dodaje kartę SIM z 5 GB transferu miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News