DAJ CYNK

Polacy przy bankomacie o tym zapominają. Proszą się o kłopoty

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Polacy przy bankomacie o tym zapominają. Proszą się o kłopoty

Znalezione, nie kradzione, a jednak oddać trzeba. To coś, o czym znajdując przy bankomacie cudze pieniądze, należy bezwzględnie pamiętać. Mieszkańcy Świecia egzamin zdali. A co gdyby nie?

Historia wydarzyła się w miejscowości Świecie. Z jednego z dostępnych tam bankomatów 43-letni mieszkaniec tego miasta zapomniał zabrać 6 tysięcy złotych. Szczęśliwie pieniądze te trafiły w ręce uczciwego znalazcy, który oddał je kobiecie sprzedającej na pobliskim straganie. Tak przynajmniej wynika z relacji kobiety, która skontaktowała się z dyżurnym komendy policji w Świeciu.

Jak informuje Wyborcza.pl, sprawą zajął się dzielnicowy, ustalając na początek bank, do którego należał bankomat. Funkcjonariusz udał się do placówki banku, gdzie z pomocą jej pracownika udało się skontaktować z mężczyzną, który zgubił pieniądze. Okazał się nim 43-letni mieszkaniec Świecia, który odebrał pieniądze w świeckiej komendzie i podziękował dzielnicowemu za jego zaangażowanie w rozwikłaniu sprawy.

Właściciel pieniędzy docenił również godną naśladowania postawę nieznanego mężczyzny, który znalazł pieniądze, jak również straganiarki, która przekazała je policja. Teoretycznie każda z tych osób mogła zatrzymać gotówkę dla siebie, choć grożą za to konsekwencje prawne.

Znalezione, nie kradzione, ale oddać trzeba

Przywłaszczenie cudzego mienia (w tym pieniędzy) w dowolny sposób, również przez znalezienie, jest przestępstwem. Sprawę tą reguluje artykuł 284 Kodeksu karnego. Zgodnie z cytowanym poniżej przepisem, grozi za to kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

– czytamy w art. 284 Kodeksu karnego

Co w takim razie zrobić ze znalezionymi pieniędzmi? Należy oddać je właścicielowi. A gdy nie wiemy, do kogo należą pieniądze, powinniśmy je przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych lub najbliższej jednostki policji.

Zobacz: VeloBank z nową funkcją. Chodzi o aplikację mObywatel 2.0
Zobacz: Polacy masowo wchodzą na takie strony. Igrają z losem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: wyborcza.pl, Kodeks Karny, DziennikPrawny.pl