DAJ CYNK

Zabiorą Polakom gotówkę? Banki tego właśnie chcą

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Banki na wojnie z gotówką

Banki systematycznie zmieniają cenniki i podwyższają opłaty. Zdaniem ekspertów dużym problemem jest dla nich obsługa gotówki.

W tym roku już trzy banki zdecydowały się na zmianę cennika i podwyższenie opłat. To między innymi Credit Agricole, BNP Paribas oraz mBank. Ten ostatni szczególnie zaskoczył, bo wprowadza opłatę za wypłaty z bankomatów za pomocą BLIKA. Banki tłumaczą się rosnącymi kosztami, ale zdaniem ekspertów problemem jest między innymi kosztowna gotówka — informuje money.pl.

Gotówka zbyt kosztowna dla banków?

Zdaniem ekspertów problemem banków są rosnące koszty. W rozmowie z money.pl Krzysztof Bachta, który wcześniej odpowiadał za strategię PZU i zarządzał Alior Bankiem, stwierdził, że to nawet 20 proc. rocznie. Poza tym banki mają szykować się na gorsze czasy, wynikające ze spadającego oprocentowania.

Poza tym problemem dla banków ma być gotówka, bo jest ona bardziej kosztowna od operacji bezgotówkowych. Dlaczego? Ponieważ wymagają wykonania wielu czynności, których nie ma przy transakcjach cyfrowych.

Dlatego też banki starają się na różne sposoby zachęcić klientów do rezygnacji z tradycyjnych pieniędzy na rzecz tych cyfrowych. Nie bez znaczenia są też nowe regulacje, które przerzucają na nie obowiązek przeciwdziałania praniu pieniędzy, co też jest dodatkowym kosztem.

Podwyżki mają na celu przekierowanie klienta do tańszych kanałów obsługi. Są pochodną zmian w prawie, które powodują wzrost kosztów obsługi gotówki.

- powiedział Michał Sobolewski z Domu Maklerskiego BOŚ.

Warto przypomnieć, że Unia Europejska szykuje nowe przepisy, które mają ograniczyć obrót gotówką. Tego typu transakcje mają być dozwolone tylko do kwoty 10 tys. euro, ale już od 3 tys. euro mają być dokładnie sprawdzane z uwzględnieniem tożsamości klientów, a razie potrzeby instytucje mają zgłaszać podejrzane zachowania.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: money.pl