DAJ CYNK

Mają stanąć w każdym polskim mieście. Przeleją ci kasę na konto

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Taryfy, promocje, usługi

Mają stanąć w każdym polskim mieście. Przeleją ci kasę na konto

Polacy stworzyli recyklomat, który pozwoli na przelanie pieniędzy za zwrócone butelki od razu na konto. Latem mają ruszyć pierwsze testy.

W 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Każdy sklep o powierzchni powyżej 200 m kw. będzie miał obowiązek przyjmowania zużytych opakowań po butelkach i puszkach. Mniejsze też będą mogły przystąpić do programu, jeśli same wyrażą taką chęć.

Z tego powodu część sieci, jak Biedronka i Lidl, już przygotowuje się do nowego prawa. Trwają testy różnych rozwiązań, które mają być wprowadzone w odpowiednim terminie.  Tymczasem na swój sposób przełomowy recyklomat, czyli sprzęt do zwracania zużytych opakowań, opracował Poznański Instytut Technologiczny we współpracy z firmą Czyta Polska.

Polski recyklomat

Poznański Instytut Technologiczny i Czysta Polska pracują nad recyklomatem, który da się ustawić w dowolnym miejscu — informują wiadomości handlowe. Jednak jego największą zaletą ma być to, że za zwrot opakowań nie dostaniemy bonu na zakupy, jak ma to wyglądać w Biedronce czy Lidlu, a po prostu pieniądze na konto. Te da się przelać bez telefonu czy konieczności zapamiętania numery konta bankowego. W tym celu twórcy chcą opracować prosty, a jednocześnie skuteczny system.

Tworzymy algorytm, który pozwoli zakodować dowolny numer konta bankowego za pomocą kilku słów. Bardzo obrazowo będzie wyglądało to w taki sposób, że podczas zwrotu butelki przy recyklomacie wystarczy powiedzieć na przykład ciąg trzech określonych słów i kaucja automatycznie trafi na nasze konto, bez podawania innych danych czy np. przykładania karty lub telefonu. Kiedy wychodzimy wyrzucić śmieci lub jesteśmy na plaży, nie mamy ze sobą telefonu czy portfela, dlatego ten system ma działać możliwe najprościej dla odbiorcy

– wyjaśnia Tomasz Markowski, kierownik Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.

Pierwsze testy urządzeń mają rozpocząć się latem. W czerwcu planowane jest postawienie kilkunastu pierwszych recyklomatów. Twórcy szukają też możliwych partnerów, bo urządzenia da się zaprogramować zgodnie z życzeniem klienta. To oznacza, że może także wydawać bony na zakupy, jeśli taka będzie wola np. dużej sieci sklepów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: WiadomościHandlowe.pl, oprac. własne