DAJ CYNK

Ogromne zwolnienia w Microsoft. Oberwie dział gier

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Gry

Ogromne zwolnienia w Microsoft. Oberwie dział gier

Początek roku nie jest najlepszy dla branży gier. Najpierw grupowe zwolnienia ogłosiło Riot Games, a teraz to samo robi Microsoft. Mnóstwo osób zostanie bez pracy.

Branża gier przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Wiele firm notuje rekordowe zyski i wydawałoby się, że zatrudnienie będzie tylko rosło. Niestety, jest wręcz przeciwnie. Wiele firm zwalnia pracowników. Właśnie do tego grona dołączył Microsoft.

Zwolnienia w Microsoft

Microsoft ogłosił, że pracę straci aż 1900 osób z działu gier. Najbardziej oberwie się dotychczasowym pracownikom Activision Blizzard, ale ze stanowiskiem pożegnają się także osoby zatrudnione w ZeniMax (Bethesda) oraz samym Xboxie. Wśród nich jest Mike Ybarra, czyli dotychczasowy prezydent Activision Blizzard.

Phil Spencer, czyli szef działu gamingowego w Microsofcie, poinformował w notce, że wszyscy zwolnieni pracownicy zostaną o tym bezpośrednio poinformowani. Dodatkowo każdy z nich otrzyma odpowiednią odprawę oraz wsparcie. Szczegóły nie są znane, ale zapewne pracownicy mogą liczyć na podobny pakiet, jak w przypadku zwolnień w Riot Games.

W ostatnim czasie do dużych zwolnień doszło między innymi w Amazon Games, Ubisofcie oraz wspominanym już Riot Games. W samym 2023 roku branża gier zwolniła w sumie 6500 osób. Początek 2024 sugeruje, że w nadchodzących 12 miesiącach może być jeszcze gorzej. Już teraz możemy mówić o ponad 2400 zwolnionych pracownikach (ponad 500 w Riot Games i 1900 w Microsofcie).

Skąd tak duże zwolnienia w branży, która generalnie radzi sobie bardzo dobrze? Zdaniem ekspertów duże znaczenie ma zbyt duże zatrudnienie, do którego doszło w czasie pandemii koronawirusa. Z pewnością nie bez znaczenia jest też coraz szersze wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Zobacz: Twórcy Palworld zapowiadają zmiany. Gra mocno się zmieni

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: FP Creative Stock / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Tom's Hardware