DAJ CYNK

Jaka karta graficzna do gier okaże się najlepsza?

Materiały partnera

Artykuł sponsorowany

Jaka karta graficzna do gier okaże się najlepsza?

Wybór odpowiednich komponentów do komputera dla graczy bez wątpienia spędza im sen z powiek. Jednym z najważniejszych podzespołów okazuje się jednak karta graficzna. To ona w dużej mierze wpływa na jakość grafiki wyświetlanej na monitorze, a tym samym na odczucia płynące z danej rozgrywki internetowej. W związku z tym jaka karta graficzna okaże się najlepsza?

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę graficzną do gier?

Karty graficzne dla graczy nie należą do najtańszych. Od zawsze był to jeden z najdroższych podzespołów w komputerach, a teraz ich ceny zostały jeszcze bardziej wywindowane. Często karta graficzna w gamingowym komputerze stanowi dzisiaj połowę (lub nawet więcej) ceny całego PC-ta.

Dlatego przed zakupem warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Na początek warto określić swoje oczekiwania i możliwości. Najważniejsze kwestie to przede wszystkim:

  • Dostępny budżet — zawsze wybór każdego sprzętu zaczynamy od tego, jak dużym budżetem dysponujemy. Im jest on wyższy, tym na lepszą kartę graficzną będziemy mogli sobie pozwolić. Wiele osób może chcieć jak największą część budżetu na komputer gamingowy przeznaczyć właśnie na GPU, ale warto zachować tutaj umiar. Mocna karta graficzna w zestawie ze słabym procesorem i małą ilością pamięci RAM nie pokaże pełni swoich możliwości, ponieważ będzie ograniczana przez słabsze podzespoły.
  • Sprecyzowane oczekiwania — oczywistym wydaje się, że każdy gracz oczekuje, aby jego komputer miał jak najwyższą wydajność, przy jak najniższej cenie. W rzeczywistości da się ten aspekt trochę bardziej sprecyzować. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozdzielczość monitora, na którym uruchamiane będą gry. Jeśli to model 4K Ultra HD, to nie obejdzie się bez naprawdę mocnej karty graficznej. W przypadku ekranów QHD (1440p) lub Full HD (1080p) dobrze sprawdzą się słabsze i tym samym tańsze konstrukcje.
  • Kompatybilność z innymi podzespołami — trudno byłoby dzisiaj kupić kartę graficzną, która byłaby niekompatybilna z jakąś płytą główną. Złącza PCIe, za pomocą których montuje się GPU, są kompatybilne wstecz. Tym samym kartę z PCIe 4.0 można zamontować w płycie głównej z PCIe 3.0 i to z minimalną utratą wydajności. Natomiast w kontekście kompatybilności warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępne w obudowie miejsce. Każda obudowa ma w swojej specyfikacji określone, jak długie karty graficzne jest w stanie pomieścić. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną do gier?

Kiedy konkretne oczekiwania zostały sprecyzowane, a budżet jasno określony, warto skupić uwagę na detalach. Przy wyborze karty graficznej do komputera gamingowego istotne będą przede wszystkim jej parametry techniczne.

Niemniej jednak warto poświęcić chwilę na przejrzenie wszelakich rankingów kart graficznych jak np.: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-kart-graficznych.bhtml, co pozwoli na poznanie recenzji innych kupujących. Wracając do kwestii parametrów technicznych, należy zwrócić uwagę w szczególności na:

  • Ilość oraz rodzaj pamięci VRAM — w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im więcej pamięci VRAM, tym lepiej. Rzecz w tym, że nie do końca tak jest. Dla przykładu karta graficzna GeForce RTX 3060 ma 12 GB pamięci, a GeForce RTX 3070 już tylko 8 GB. Pomimo tego ta druga jest wydajniejsza od pierwszej. 
  • Zastosowane złącza — obecnie standardem w kartach graficznych są złącza DisplayPort oraz HDMI. Producenci całkowicie zrezygnowali już z DVI lub D-Sub (VGA), chociaż te można znaleźć jeszcze w starszych, używanych modelach. Dostępne złącza są o tyle ważne, że służą do podłączenia ekranu, więc warto sprawdzić, w jakie porty wyposażony jest monitor. W przypadku modeli o odświeżaniu 120 Hz i więcej najlepszym wyborem będzie DisplayPort.
  • Technologie — parametr ten zwykle zależy od producenta samego chipsetu. Niemniej jednak zastosowane technologie w dużej mierze decydują o możliwościach karty. Dla przykładu karty graficzne NVIDIA GeForce RTX pozwalają na włączenie w wielu grach rozwiązania znanego jako NVIDIA DLSS. Dzięki niemu, bez zauważalnej starty w jakości obrazu, można uzyskać kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych klatek na sekundę.
  • System chłodzenia — w ofercie producentów znajdują się różne modele tych samych kart graficznych. Na przykład Asus sprzedaje aż 15 modeli z układem GeForce RTX 3070. Te różnią się między innymi zastosowanym chłodzeniem. Jedne są bardziej efektywne, dzięki czemu GPU pracuje z niższymi temperaturami, a inne radzą sobie z tym gorzej, ale są za to tańsze. W tym wypadku warto kierować się profesjonalnymi testami, z których dowiesz się nie tylko o temperaturach pracy, ale także generowanym hałasie.
  • Taktowanie — jest to nic innego, jak parametr informujący nas o szybkości przetwarzania sygnałów. Pod uwagę warto wziąć zarówno taktowanie maksymalne, jak i taktowanie bazowe. Im wyższe ono będzie, tym lepiej będzie operowała karta graficzna. To jednak zbyt duże uproszczenie, bo gdyby kierować się nim od początku do końca, to wynikałoby z tego, że karta RTX 3050 jest szybsza niż RTX 3090, co oczywiście nie jest prawdą. Dlatego taktowanie można porównywać tylko między modelami z tym samym GPU, np. RTX 3070 o taktowaniu 1,73 GHz będzie wolniejszy niż RTX 3070 o taktowaniu 1,8 GHz. Natomiast porównywanie RTX 3070 o taktowaniu 1,8 GHz do RTX 3080 z zegarem 1,73 GHz nie ma żadnego sensu.
  • Rozmiar — bardzo ważny jest również rozmiar karty graficznej. Im wyższa wydajność, tym gabaryty rosną, a przez to trudniej GPU zmieścić w obudowie komputera. Najważniejsze, aby w specyfikacji obudowy znaleźć informacje, jak długie karty graficzne jest w stanie pomieścić i tym samym sprawdzić, czy model, który chcemy kupić, będzie miał wystarczająco dużo przestrzeni.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Christian Wiedigern (Unsplash)