DAJ CYNK

Czeka nas droga elektronika. Wszystko przez ceny prądu

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Czeka nas droga elektronika. Wszystko przez ceny prądu

Nie mamy dobrych wieści, dla osób które planowały zakup elektroniki w tym roku. Szykują się spore podwyżki cen, które producenci przerzucą na konsumentów.

 

Większość elektroniki jest w obecnych czasach produkowana w Azji. Układy specjalistyczne takie jak CPU, GPU czy SoC powstają na Tajwanie, a następnie wykorzystywane są one do produkcji laptopów, smartfonów czy podzespołów komputerowych. W przypadku produkcji półprzewodników prym wiedzie TSMC.

Tajwan bacznym wzrokiem śledzi Koreę Południową

Wygląda jednak na to, że już niedługo sprzęt może znacznie podrożeć. Wszystko przez planowaną od kwietnia na Tajwanie podwyżkę cen za energię elektryczną. Zdaniem TrendForce giganci tacy jak TSMC czy Micron zobaczą o 30% wyższe rachunki niż do tej pory, a zwiększone koszta zostaną przeniesione na klientów.

Chociaż szczegóły zmian są nadal finalizowane, zakłada się, że super konsumenci, którzy zużyli ponad 5 miliardów kWh rocznie w ciągu ostatnich dwóch lat, będą musieli stawić czoła największym podwyżkom cen - o 30%. Podwyżki dla mniejszych odbiorców będą wynosiły "tylko" od 5% do 10%.

Są jednak dwa światełka w tunelu dla gigantów takich jak TSMC czy Micron. Po pierwsze duże firmy przemysłowe, które udowodnią zmniejszenia zużycia energii w ciągu dwóch kolejnych lat, mogą liczyć na trafienie do niższego segmentu podwyżek.

Czeka nas droga elektronika. Wszystko przez ceny prądu

Po drugie Tajwan używa cen w Korei Południowej jako punktu odniesienia dla tajwańskiej strategii cen energii elektrycznej. Innymi słowy, znacjonalizowana tajwańska firma energetyczna nie chce wprowadzać zmian, które byłyby niekorzystne dla lokalnych przedsiębiorstw jak TSMC.

Na koniec warto pamiętać, że nawet po podwyżkach cen Tajwan będzie miał tanią energię elektryczną. Aktualnie są one zamrożone od września ubiegłego roku i wynoszą średnio 3,12 NT (ok. 0,39 PLN) za kWh. Dla porównania średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2024 roku wynosi obecnie około 1,15 PLN.

Zobacz: Potwierdzono cenę Intel Core i9-14900KS. Tanio nie będzie
Zobacz: Wyczyszczą ci konto przez piersi. Nie, to nie żart

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, TSMC

Źródło tekstu: TrendForce, Tom's Hardware, oprac. własne