DAJ CYNK

Intel tworzy najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Europie

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Intel tworzy najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Europie

Zdaniem Pata Gelsingera zakład produkcyjny Intela powstający w Niemczech będzie nie tylko najnowocześniejszym FABem w Europie, ale i na świecie.

 

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska podjęły działania mające na celu uniezależnienie produkcji półprzewodników od zakładów znajdujących się w Azji. Chodzi o ryzyko związane z inwazją Chin na Tajwan, a także zmniejszenie opóźnień i kosztów transportu, co widoczne było w trakcie pandemii COVID-19.

Zdaniem analityków Intel może wyprzedzić TSMC

Podczas wydarzenia World Economic Forum 2024 w Szwajcarii, Pat Gelsinger wypowiedział się na temat FABu powstającego w Niemczech. Zdaniem CEO Intela będzie to najnowocześniejszy zakład na świecie.

Powstający niedaleko Magdeburga w Niemczech zakład będzie odpowiadał zarówno za produkcję na potrzeby wewnętrzne Intela (CPU i GPU), jak i zlecenia od firm trzecich. Pat Gelsinger twierdzi, że używana będzie tutaj litografia "nowsza niż Intel 18A", nie zdradza jednak konkretów.

Czytając między wierszami można założyć, że chodzi o proces produkcji 1,5 nm. Więcej szczegółów poznamy jednak zapewne już pod koniec lutego. To wtedy Niebiescy mają opublikować nową mapę wydawniczą.

Intel jest zdeterminowany, aby przenieść swoją produkcję do Europy, co jest rzadkością w branży półprzewodników. Obecnie Intel Fab 34 w pobliżu Leixlip w Irlandii produkuje chipy w technologii Intel 4, a w nadchodzących kwartałach ma rozpocząć produkcję klasy Intel 3.

Chociaż aktualnie Intel 4 i Intel 3 są najbardziej zaawansowanymi węzłami firmy, to odstają one od TSMC N3 (klasa 3 nm). Jednak wielu analityków zakłada, że litografia Intel 18A i jej następcy wyprzedzą branżę pod względem mocy, wydajności i charakterystyki powierzchni.

Zobacz: Philips przedstawia tanie monitory do pracy, internetu i gier
Zobacz: Scythe szykuje wyjątkowe chłodzenie wodne. To będzie hit

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: CNBC, oprac. własne