DAJ CYNK

Samsung już nie chce AMD? Galaxy S26 z własną grafiką

Lech Okoń

Sprzęt

Samsung Galaxy S26 - przecieki

Do sieci trafiły doniesienia o zakończeniu współpracy Samsunga z AMD przy produkcji układów SoC Exynos. Pierwsze efekty dopiero w 2026 roku.

Exynos 2500 ma szansę wyprzedzić Snapdragona 8 Gen 4

Exynos 2500 będzie pierwszym procesorem aplikacji Samsunga produkowanym przez Samsung Foundry z wykorzystaniem drugiej generacji 3-nanometrowych węzłów procesowych. Może on okazać się wydajniejszy od Snapdragona 8 Gen 4, produkowanego dla Qualcommu przez TSMC z użyciem jego węzła 3 nm drugiej generacji (N3E). Samsung Foundry jest technologicznie o rok do przodu względem TSMC z racji wykorzystania tranzystorów Gate-All-Around (GAA) na krzemie 3 nm, podczas gdy konkurent czeka z wdrożeniem ich do czasu rozpoczęcia produkcji w procesie technologicznym 2 nm — według planów nastąpić to ma w przyszłym roku.

Technologia GAA potencjalnie może uczynić SoC Exynosa 2500 odczuwalnie wydajniejszym od produktu Qualcommu. W tranzystorach GAA poziome nanosiatki są ułożone warstwowo, dzięki czemu bramka dotyka kanału ze wszystkich czterech stron, co zmniejsza wycieki prądu i poprawia prąd wzbudzenia, a to skutkuje lepszymi sygnałami elektrycznymi, które przechodzą przez tranzystory i między nimi.

Samsung co roku zbliża się coraz bardziej do Snapdragonów, Galaxy S26 prawdopodobnie zostawi je daleko w tyle

Exynos 2500 w dalszym ciągu opierać się będzie na GPU firmy AMD, a trafić ma on w przyszłym roku do Samsungów Galaxy S25 i S25+ na większości światowych rynków. Jedynie w Chinach i USA modele te będą wyposażone w Snapdragona 8 Gen 4. Tradycyjnie już Snapdragon 8 Gen 4 prawdopodobnie trafi do Samsungów Galaxy S25 Ultra na wszystkich światowych rynkach.

Według cenionego dostawcy przecieków, Rolanda Quandta, będzie to prawdopodobnie ostatni flagowy SoC Samsunga bazujący na RDNA GPU dostarczanym przez AMD. W Exynosie 2600 Koreańczycy chcą podobno postawić już na własny układ graficzny.

Oznaczałoby to, że Samsungi Galaxy S26 i S26+ będą bazować na w pełni autorskim układzie Samsunga o technologicznej przewadze względem SoC Qualcommu dodatkowo spotęgowanej (lub nie?) bliżej nieznanym układem graficznym. Rozwój własnego GPU może przy okazji pomóc Koreańczykom w rozszerzeniu oferty usług generatywnego AI realizowanego lokalnie w samym telefonie, a tym samym wyróżnić się na tle konkurencji, która z uporem maniaka wybiera SoC Qualcommu.

Pewną luką w tej całej układance jest kwestia Galaxy S26 Ultra — nikt nie mówi tutaj jeszcze o Exynosie zamiast Snapdragona. Albo więc Qualcomm ma tutaj coś potężnego w zanadrzu, gdy chodzi o kolejne generacje Snapdragonów, albo Koreańczycy zdecydują, który układ trafi do flagowego modelu dopiero po ocenie wydajności własnych GPU.

Pamiętajmy też, że zarówno Qualcomm, jak i Samsung mają wciąż dużo czasu na rozwój chipsetów planowanych na 2026 rok. Amerykański AMD nie skomentował jeszcze przecieku na temat rozwodu z Samsungiem.

Zobacz: Aparaty w Samsungach Galaxy S Ultra będą coraz lepsze

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung, wł

Źródło tekstu: Roland Quandt, Phone Arena oprac. wł