DAJ CYNK

Xiaomi 12X: najlepszy smartfon z serii. Nie ma sensu kupować flagowca (test)

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


Wygląd, konstrukcja, ergonomia

Podstawowy model Xiaomi 12 przykuł uwagę fanów marki przede wszystkim relatywnie niewielkim rozmiarami, co w czasach standardowych ekranów 6,7 cala jest szczególnie cenne. Taki sam jest Xiaomi 12X.

Smartfon wygląda genialnie. Wymiary 152,7 x 69,9 x 8,2 mm sprawiają, że telefon zmieści się do każdej dłoni i można go dość wygodnie obsługiwać, choć z pewnymi zastrzeżeniami

Xiaomi 12X obudowa

Połączenie metalowych ramek i szkła na obudowie robi świetne wrażenie, piękny jest tylny panel o lekko metalicznej, jakby oszronionej powłoce. Testowana przeze mnie wersja to Blue, ale niebieskiego tutaj niewiele, bardziej dominuje srebrzysta szarość. Tak czy inaczej, jest to fajny efekt i dla mnie 12X to zdecydowanie jeden z najładniejszych telefonów Xiaomi.

Pozytywne wrażenia wizualne to także efekt zaokrąglonych krawędzi obudowy i ekranu, ale tu dochodzimy do wspomnianych zastrzeżeń. Chociaż Xiaomi 12X ma kompaktowe rozmiary, jego obsługa bywa kłopotliwa. Smartfon dobrze pasuje do dłoni, ale nie trzyma się jej pewnie, może łatwo się wyślizgnąć. Również zaokrąglony ekran wiąże się z przypadkowymi gestami i niechcianymi funkcjami, wywoływanymi po przeciągnięciu brzegu wyświetlacza – choć to może też kwestia przyzwyczajenia.

Xiaomi 12X port usb

Uwagę zwraca też mocno wystający, ostry na krawędziach moduł aparatu, który wygląda jak doczepiony i wyraźnie pogrubia całą konstrukcję. Mimo wszystko jednak smartfon wypada zdecydowanie na plus pod względem wyglądu.

Xiaomi 12X

Układ elementów na bokach obudowy to sprawdzony standard, zapewniający wygodny dostęp do przycisków bez przekładania telefonu w dłoni. 

Xiaomi 12X

Dość nietypowe są głośniki stereo firmowane przez Harman Kardon – mają kształt cygara i nierównomierne wycięcia, co też jest fajnym smaczkiem cieszącym oko.

Xiaomi 12X głośnik

Ponieważ jednak umieszczone są z lewej strony górnej części obudowy, a po obróceniu znajdują się na dole, trzeba też pamiętać o odpowiednim trzymaniu telefonu podczas grania czy oglądania filmów – by nie zasłaniać ich dłonią. W praktyce wystarczy umieścić dłoń trochę wyżej, ponad głośnikami, co z czasem okazuje się bardzo wygodne. Można też całkowicie obrócić telefon w drugą stronę, by głośniki były na górze, wtedy jednak będzie przeszkadzać wyspa aparatów pod palcami.


Ekran, jakość obrazu

Xiaomi 12X ma wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,28 cala, rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2400) i proporcjach 20:9.

Już po pierwszym spojrzeniu na ekran w Xiaomi 12X do głowy przychodzi myśl (ok, może niezbyt odkrywcza), że AMOLED AMOLED-owi nierówny. W ostatnich miesiącach miałem w ręku kilka telefonów z tego rodzaju matrycą i choć ogólnie robiły dobre wrażenie, to nie zawsze budziły pełen zachwyt. A tak jest z Xiaomi 12X – wyświetlacz jest po prostu olśniewający, a zdjęcia i filmy wręcz urzekają. To zasługa 12-bitowej głębi, co się przekłada na aż 68 miliardów kolorów. Standardem w modelach wyższej klasy jest głębia 10-bitowa z 1 mld kolorów i tę wyższość Xiaomi 12X po prostu widać. Taki sam wyświetlacza trafił też do podstawowego Xiaomi 12. Parametry ekranu zapewniają pełną zgodność ze standardami HDR10+ i Dolby Vision.

Xiaomi 12X ustawienia ekranu

W ustawieniach ekranu znajdziemy znany z innych, topowych modeli Xiaomi zestaw przełączników pozwalających dostosować obraz do własnych potrzeb, w tym do wyboru schematy koloru żywy (domyślny, zalecany), nasycony, oryginalny, a także dwa zaawansowane z możliwością wyboru profili sRGB i P3, gdzie dodatkowo aktywowane są suwaki RGB, odcienia, nasycenia, wartości, kontrastu i gammy. Nie zabrakło też regulacji temperatury kolorów.

Xiaomi 12X ustawienia ekranu tryb srgb

W trybie żywym ekran zapewniał pokrycie 99,6% przestrzeni sRGB i 95,2% DCI-P3. Maksymalna wartość ΔE*00 wynosi 1,69, więc odwzorowanie kolorów jest przyzwoite.

W trybie nasyconym smartfon zapewnia 100% przestrzeni sRGB i 100% DCI-P3. Temperatura bieli 7500K jest jednak zbyt wysoka (wobec wzorcowej 6500K). Maksymalna delta wzrasta jednak aż do 7,79, średnia pozostaje na poziomie 2,48, więc odwzorowanie barw już zdecydowanie odstaje

Z kolei wyniki pomiaru w trybie oryginalnym to: 97,9% sRGB, 69,4% DCI-P3 i max ΔE*00 o średniej wartości 5,51, co nie jest dobrym wynikiem.

Deklarowana przez producenta jasność ekranu ma sięgać nawet 1100 cd/m2 (szczytowo), jednak w ręcznym ustawieniu, w standardowym trybie, będzie to około 500 cd/m2, natomiast maksimum, jakie udało mi się zmierzyć w trybie automatycznym, to ponad 730 cd/m2. Zauważyłem przy tym, że jasność korygowana jest też w zależności od temperatury urządzenia. Telefon wystawiony na słońce i przez to nagrzewający się w pewnym momencie może obniżyć jasność np. 350 cd/m2. W takiej sytuacji odczytanie jego zawartości może być problematyczne. 

Xiaomi 12X ekran AOD

Xiaomi 12X zapewnia odświeżanie obrazu 120 Hz, domyślnie włączona jest opcja dynamicznego skalowania, która w razie potrzeby, czyli dość szybko, przy braku interakcji, obniża tę wartość do 60 Hz

Można też wymusić stałe używanie 60 Hz lub 120 Hz. Jednak nawet po włączeniu wymuszonego 120 Hz wyświetlacz często przełącza się na 60 Hz, gdy nie wymaga tego aplikacja lub ekran nie jest dotykany, więc różnica między tym trybem a dynamicznym często jest niezauważalna.

Niezależnie od trybu, z odświeżania 120 Hz można się cieszyć w całym interfejsie, w wielu aplikacjach, jak i w kompatybilnych grach

Wyświetlacz chroniony jest szkłem Gorilla Glass Victus, czyli jednym z najbardziej wytrzymałych, dzięki czemu nie trzeba się tak stresować, że smartfon porysuje się w kieszeni czy nawet na plaży. 

W  ekran wtopiony jest czytnik linii papilarnych, który działa niezawodnie – szybko i bezbłędnie.
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Własne