DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
 #1174988  autor: Pawszu
 13 lip 2024, 11:29
Witam!

Opowiem może po kolei jaki problem mi doskwiera (jestem w tej dziedzinie laikiem). Posiadam internet z orange (neostrada) z downloadem 10 Mb/s i uploadem 1 Mb/s bez limitu transmisji danych. Dotychczas płaciłem 65 zł/miesięcznie.

Generalnie to internet najgorszy nie jest, do gier jest jak najbardziej ok, komputer podpięty LAN-em i jakoś to działa, ponieważ łącze jest stabilne jak to neostrada, (kabel wkopany w ziemie to musi działać chociaż by się waliło i paliło) i pomimo, że to łącze jest "wolne" to jest stabilne. Pobieranie i wysyłanie, tak jak napisałem wyżej... woła o pomstę do nieba -_-
Internet ten posiadam od 10 lat, (z przerwami, przez 2 lata byłem w t-mobile, umowa była śmieciowa nie byłem świadom w jakie bagno się wpakowałem, internet z limitem danych 100 gb... śmiech na sali jeżeli mowa tu o 6 domownikach z apetytem na oglądanie seriali, granie i wysyłanie czy też pobieranie plików)

Postanowiłem więc podjąć zmiany i rozejrzeć się w ofertach. Wiadome jest jedno, że najlepszą opcją jest zakup światłowodu ale takiej możliwości nie ma a na założenie tej technologi należy czekać jeszcze kilka lat...

Poszedłem w innym kierunku, aby spróbować z internetem radiowym/mobilnym/domowym jak zwał tak zwał. Dowiedziałem się o stronie internetowej btsearch gdzie można było sprawdzić jaką ma się odległość do nadajnika. W mojej miejscowości (Lipusz) są dwa odbiorniki.

Pierwszy ( Play) oraz drugi, wspólny (z T-mobile, Orange, Plus). Oba plus minus znajdują się 3 km od mojego miejsca zamieszkania.

Najlepsza oferta jaką znalazłem to z T-mobile, brzmi ona następująco:

Oferta z T-mobile brzmi następująco prędkość do 60 Mb/s download oraz do 60 Mb/s upload i bez limitu transmisji danych. Na papierze to 6-cio krotnie większy download oraz 60- cio krotnie większy upload względem mojego internetu, który teraz posiadam (neostrada z orange) i koszt wynosi 55 zł/ miesięcznie po rabatach, bez sprzętu (posiadam router zte mf286). Pomyślałem sobie, oferta kusząca ale nie będę się pchał w ciemno. Kupiłem starter za 5 zł, zarejestrowałem kartę sim, wpiąłem w router, podłączyłem przez ethernet/LAN-em do pcta i zrobiło mi się niedobrze.... ping co prawda 17ms ale download 4 Mb/s i upload 1.73 Mb/s.

Poszedłem więc do salonu pokazałem screenshota z speedtestu i zapytałem się co należy zrobic?

Powiedziano mi, że należy kupić antenę zewnętrzną ich propozycja wygląda następująco:

dodatkowe 20 zł do tych 55zł, czyli 75 zł miesięcznie co w przełożeniu na okres 24 miesięcy wynosi 480 zł za antenę (moim zdaniem) wątpliwej jakości. Uważam, że można już za połowę ceny zakupić antenę która spełni wymagane oczekiwania.

Mam znajomego, który również jest w sieci T-mobile i po zakupie takiej anteny:

WYMODEROWANO LINK

Jego prędkość zwiększyła się do download 52 Mb/s oraz Upload 19,50 Mb/s co już wygląda dobrze. Nie wiem co teraz zrobić, czy zakupić z allegro tą antenę, spróbować czy zadziała i czy zwiększy się prędkość pobierania i wysyłania oraz wytworzy się poprzez zamontowanie tej anteny zewnętrznej, (mam dwie opcje albo na dachu od wiaty, wysokość 5 metrów, oraz na dachu przy kominie rzecz jasna, dom jest jednorodzinny i jest położony na górce, wiem że im antena wyżej tym lepiej) lepsza stabilność.

Nie wiem, jakiego rodzaju dokładnie antenę zewnętrzną miałbym kupić (w linii prostej do nadajnika znajdują się także lasy co może powodować zakłucenia)

Być może ktoś z Państwa doradzi mi może w którym kierunku się mam udać? Czy zakupić inną antenę? A może wyszukać inną ofertę, lub zostać przy neostradzie?

Dodam, że za neostradę płacę 65zł/ miesięcznie czyli względem T-mobile jest 10 zł drożej, do września mam umowę z orange i gdy jej nie przedłużę to koszt będzie wynosił 70zł/ miesięcznie. Istnieje też taka możliwość, że przedłużę ją znowu na dwa lata i koszt będzie wynosił 75 zł/ miesięcznie (dodatkowa opłata 5-cio złotowa za sprzęt mianowicie wymianę routera na nowszy model, wiem jest do bezcelowe bo i tak to mi nie zwiększy prędkości pobierania i wysyłania).

Proszę o jakąkolwiek pomoc, czy opinie na ten temat Pozdrawiam i zdrowia życzę!
 #1174991  autor: babciagienia1p
 13 lip 2024, 12:02
@Pawszu
W sprawie anteny lub rozwiązania ODU-IDU (droższe, ale lepsze niż antena) wypowie się ktoś mądrzejszy.

Co do cen za internet mobilny, przy odrobinie zachodu i poświęcenia czasu, możesz zejść do ceny 10-20 zł miesięcznie. Można nawet pokusić się o 0,- zł, w zależności od miesięcznego zapotrzebowania i inklinacji do manewrów przenoszonymi (MNP) numerami.
Oczywiście pod warunkiem, że któryś z operatorów ma, w Twojej lokalizacji, akceptowalne prędkości.
 #1174992  autor: KC-KARLOS
 13 lip 2024, 12:24
Najpierw przetestuj operatorów w swojej lokalizacji, dopiero później z pomocą np. mapa.btsearch.pl sprawdź odległość od nadajnika i decyduj się na antenę zewnętrzną. Pamiętaj, że urządzenie o niższej kategorii LTE, np. 6 zaagreguje maksymalnie 2 pasma LTE, co też wpływa na prędkości - nie zawsze pójdzie LTE w 2100+1800, czasem idzie LTE 800 czyli pasmo zasięgowe, które działa średnio do 10 mbps, więc na to lekko uczulam. Na 100% przy odpowiednim sprzęcie do domowego internetu mobilnego i dobrych ustawieniach (miejsce w domu, wifi 5GHz, odległość od nadajnika i jego obciążenie, agregacja 3 pasm LTE) można mieć i ponad 100 mbps, bez potrzeby utrzymania słabiutkiej miedzianej sieci Orange i bez anteny.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥