DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #884324  autor: rafmik
 26 sie 2016, 00:36
Hej

Tak właśnie siedzimy sobie ze znajomymi, rozmawiamy na temat ustawy inwigilacyjnej - czyli rejestracji wszystkich kart SIM (numerów telefonu) i pojawiło się w sumie ciekawe pytanie (o którym w mediach nic nie pisano) - czy taką zarejestrowaną kartę SIM da się wyrejestrować?

Chodzi np o sytuację, że mam zarejestrowany jakiś numer prepaid i po prostu chce przestać z niego korzystać. Kiedyś to było proste, przecinało się SIMkę i w śmieci, a operator po jakimś czasie nieaktywności karty blokował numer + po jakimś czasie wrzucał numer z powrotem do handlu.
Teraz jak to wygląda? Muszę jakoś numer wyrejestrować? Czy np operator nie może tego numeru zdezaktywować do czasu jego wyrejestrowania przeze mnie (nawet jak nie był logowany do sieci przez np rok?
 #884329  autor: mikkel
 26 sie 2016, 07:22
Raczej musi być opcja nie tyle wyrejestrowania co wyrejestrowania i jednoczesnej dezaktywacji numeru bo za chwile brakłoby numerów operatorom.
Prawdopodobnie da się to załatwić w salonach. Trzeba by się zapytać u operatora gdzie masz numer.
 #884334  autor: Sig
 26 sie 2016, 07:59
Myślę, że możesz:
- przerejestrować na kogoś
- poczekać aż numer straci ważność, tylko to jest trochę niejasne, bo jak to zdefiniować i od którego momentu operator musi jeszcze trzymać nasze dane ustawowy czas
- powinna być opcja dezaktywacji numeru, czyli składasz zlecenie jego wyłączenia i od tego czasu opearator ma twoje dane powiązane z tym numerem tylko wymagany przez ustawę czas

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.
 #884339  autor: Kryniczanin
 26 sie 2016, 08:53
- poczekać aż numer straci ważność, tylko to jest trochę niejasne, bo jak to zdefiniować i od którego momentu operator musi jeszcze trzymać nasze dane ustawowy czas
Rok od dezaktywacji karty czyli rozwiązania umowy.
 #888587  autor: HappyBoy
 24 wrz 2016, 20:00
Wyrejestrować numeru się nie da, jedyną opcją by numer pozostał aktywny i nie posiadał naszych danych to przerejestrowanie numeru na inną osobę (tzw. cesja - operacja PŁATNA).
Jeśli nam nie zależy na numerze to najprostszym sposobem będzie zniszczenie karty (celem uniemożliwieniem korzystania z niej osobom trzecim).
Numer straci ważność i po 5 latach dane zostaną usunięte a numer powróci do puli operatora macierzystego :)
 #888655  autor: Remington
 25 wrz 2016, 20:15
Kryniczanin pisze:Nie da się

Ludzie!

Numer zarejestrowany jest zarejestrowany do końca swojej aktywności a potem op przez rok musi trzymać jego dane...
A przepisy o ochronie danych osobowych znasz? Ustawa antyterrorystyczna tam gdzie mówi o rejestracji prepaidów nie zmieniła ww. przepisów. A więc każdy ma prawo do żądania usunięcia jego danych - oczywiście w tym momencie numer musi przestać działać. Czy operatorzy to przewidzieli - nie wiem. Przed wejściem ustawy na pewno dało się wyrejestrować numer w Mobile Vikings i Virginie - sam tak robiłem.

Nie zmienia to faktu, że archiwizacja danych przez rok na podstawie obowiązku, o którym mowa w cytacie powyżej, jak najbardziej obowiązuje. Ale to co innego niż rejestracja. A faktury trzymać muszą przez 5 kolejnych lat podatkowych, więc jeszcze dłużej.