DAJ CYNK

Niepokojące dźwięki z oceanu. To one są jego źródłem?

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Tajemnicze dźwięki z głębin

Po 10 latach w końcu udało się wyjaśnić tajemnicę zagadkowego dźwięku dochodzącego z głębi Pacyfiku. Mechanicznie brzmiące dźwięki po raz pierwszy uchwycono na Archipelagu Mariany w 2014 roku. Teraz w końcu naukowcy są pewni kto lub co za nimi stoi.

Biotwangi – tak dokładnie nazywane są te dziwne, mechanicznie brzmiące dźwięki. Po raz pierwszy zostały zarejestrowane podczas badania przeprowadzonego przez Oregon State University. I od razu stały się one zagadką, nad którą głowiło się wielu badaczy. Pierwsze teorie wskazywały, że ich źródłem jest jakiś rodzaj wieloryba fiszbinowego. Teraz w końcu tajemnica została ostatecznie rozwiązana.

Pierwszy biotwang

Zarejestrowany po raz pierwszy w 2014 biotwang to w rzeczywistości wołanie płetwala Bryde’a (Balaenoptera brydei) podróżującego przez otwarty ocean. Pomogła to rozszyfrować zastosowana technika komunikacji, która okazała się jednak bardziej przydatna niż tylko w tym jednym przypadku. Tymczasem zgromadzony i przeanalizowany materiał pozwoli teraz zrozumieć te zwierzęta, a także sposób w jaki się poruszają. 

Na codzień płetwale Bryde’a można spotkać w wodach tropikalnych i ciepłych wodach umiarkowanych, choć nie znamy szczegółów chociażby na temat ich populacji. Na trop wiążący te zwierzęta z zagadkowymi dźwiękami wpadli badacze NOAA w 2018 roku na Archipelagu Mariany. To właśnie wtedy udało im się zarejestrować biotwangi, które wydawały się być połączone z zaobserwowanymi okazami płetwali Bryde’a. 

Następnie, w 2018 r., naukowcy NOAA przeprowadzający badanie ssaków morskich na Archipelagu Mariany myśleli, że mogli zawęzić ten obszar. Podczas trwającego miesiąc badania widzieli 10 pojedynczych płetwali Bryde'a i zarejestrowali biotwangi, które wydawały się powiązane z dziewięcioma z nich.

Technika z przyszłością

Wykorzystany materiał został połączony ze sztuczną inteligencją, która pomogła przyspieszyć proces identyfikacji. Dzięki temu można było wykazać sezonową powtarzalność w obecności biotwangów na Archipelagu Mariany. To także może sugerować, że charakterystyczny dźwięk może być wezwaniem specyficznym właśnie dla populacji tych zwierząt w tej części Pacyfiku. Szczyt rejestracji biotwangów przypada bowiem właśnie na moment migracji płetwali w okolicach miejsc nagrywania.

Co ciekawe, nagrania populacji tych zwierząt z zachodniej części północnego Pacyfiku najwyraźniej nie są podobne do żadnej innej populacji tego gatunku. Naukowcy wierzą jednak, że opracowana przez nich metoda badawcza pomoże w identyfikacji i zrozumieniu odgłosów wybrzmiewających od innych zwierząt.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, FOTO JOURNEY

Źródło tekstu: sciencealert.com