DAJ CYNK

Wyłowiono starożytny taran. Rzym 2000 lat temu zniszczył nim Kartaginę

Jakub Krawczyński

Nauka

rzym

Interesującego odkrycia dokonali nurkowie instytucji kulturowej z Włoch. Mianowicie natrafili liczący grubo ponad 2000 lat taran, który był używany w trakcie wojen punickich.

Regionalny Departament Dziedzictwa Kulturowego i Tożsamości Sycylijskiej wyłowił okuty dziób okrętu wojennego z taranującą ostrogą, który datuje się na rok 241 p.n.e. Tego typu przyrząd używany był na galerach do taranowania wrogich okrętów. 

Odnalezione rostrum (bo tak fachowo nazywa się ten taran) było używane w bitwie koło Wysp Egadzkich w 241 r. p.n.e. w starciu Rzymian i Kartagińczków. Był to decydujący moment i ostatnia bitwa I wojny punickiej. Przyrząd militarny odnalazł statek naukowy Herkules, który natrafił na niego na dnie morskim na głębokości 80 metrów pomiędzy wyspami Levanzo i Favignana położonymi na zachód od Sycylii. 

Od początku XXI wieku odnaleziono 27 takich taranów. Bitwa przy Wyspach Egadzkich doprowadziła do zatopienia lub pochwycenia większości kartagińskiej floty oraz zdominowania przez Rzymian Morza Śródziemnego. Później nastąpił rozejm, ale po dwóch następnych wojnach Kartagina została całkowicie zniszczona.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Soprintendenza per i Beni culturali e ambientali del Mare

Źródło tekstu: Gizmodo