DAJ CYNK

Intel Arrow Lake Refresh anulowane. Co dalej?

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Intel Arrow Lake Refresh anulowane. Co dalej?

Intel zmienia plany wydawnicze. Najnowsze pogłoski sugerują, że kolejna generacja procesorów dla komputerów stacjonarych może pojawić się dopiero za dwa lata.

 

Już jutro na rynek trafią pierwsze laptopy z mobilnymi procesorami Intel Lunar Lake. To jednak nie koniec nowości od Niebieskich, bowiem w październiku powinniśmy dostać nową rodzinę dla komputerów stacjonarnych - Intel Arrow Lake. Będą to pierwsze układy korzystające z gniazda LGA 1851.

Następna generacja dla desktopów to Intel Nova Lake?

Oczywiście oprócz socketu zobaczymy nowe architektury jak Intel Lion Cove i Skymont oraz nowocześniejszą litografię. A co dalej? Do tej pory wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na odświeżenie oferty w 2025 roku za sprawą procesorów Intel Arrow Lake Refresh. Tak się jednak nie stanie.

W chińskiej części internetu, gdzie wypowiada się wielu pracowników firm takich jak ASUS, GIGABYTE, MSI i inni, pojawiła się plotka sugerująca, że Intel Arrow Lake Refresh-S zostały anulowane. Oznaczałoby to, że następna generacja dla komputerów stacjonarnych - Intel Nova Lake - pojawi się dopiero w 2026 roku. Intel Arrow Lake Refresh może się jednak trafić do laptopów, jako serie -H oraz -HX.

Intel Arrow Lake Refresh anulowane. Co dalej?

Skąd tak decyzje? Trudno powiedzieć opierając się tylko na plotkach. Warto zwrócić uwagę, że LGA 1851 miało debiutować dużo wcześniej, już przy serii Intel Meteor Lake. Ta jednak przez słabe skalowanie trafiła finalnie tylko do urządzeń mobilnych. Co więcej Intel Arrow Lake Refresh miały oferować nowsze NPU i nieco wyższe zegary, a więc skok wydajności poza AI byłby niewielki, być może zdaniem Niebieskich zbyt mały.

Zobacz: Intel Core Ultra 200 zaskakuje. Nie tak jak się spodziewano
Zobacz: Nadciąga seria AMD Ryzen AI Max. Będzie ponad dwa razy lepsza

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Chiphell, Telepolis / Przemysław Banasiak

Źródło tekstu: Chiphell, VideoCardz, oprac. własne