DAJ CYNK

Sieć NMT jeszcze trochę podziała

WitekT

Wydarzenia

Potencjalnymi klientami nowej usługi Orange Freedom Pro - czyli dostępu do Internetu w technologii CDMA2000 - jest prawie 2 mln gospodarstw domowych, które teraz nie mają w ogóle dostępu do Internetu, bądź mają ten dostęp bardzo utrudniony - powiedział Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.

Potencjalnymi klientami nowej usługi Orange Freedom Pro - czyli dostępu do Internetu w technologii CDMA2000 - jest prawie 2 mln gospodarstw domowych, które teraz nie mają w ogóle dostępu do Internetu, bądź mają ten dostęp bardzo utrudniony - powiedział Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.

Oferta, o której pisaliśmy szerzej w tej wiadomości, zawiera limit 3 GB transferu za 49 zł miesięcznie. To, zdaniem przedstawicieli TP, powinna wystarczyć do normalnego korzystania z Internetu, czyli odbierania poczty, przeglądania stron i sporadycznego pobierania multimediów. Według danych TP, w większości sieci jest tak, że 10% klientów generuje 80% ruchu.

Otwarcie tego za daleko spowoduje, że 90% klientom będziemy utrudniać życie - powiedział Witucki.

Sieć działa w standardzie CDMA2000 1xEV-DO Rev A, która w teorii pozwala na uzyskiwanie prędkości do 3,1 Mb/s w do klienta i 1,8 Mb/s od niego. Są to jednak maksymalne prędkości, a usługa ma zapewniać stabilny, realny transfer na poziomie 0,5-1 Mb/s. Operator nie wyklucza, w przyszłości, migracji na nowszą wersję CDMA2000 - 1xEV-DO Rev B, która pozwala uzyskiwać prędkości maksymalne na poziomie do 12 Mb/s do abonenta i 9 Mb/s od niego.

Do końca roku nowa sieć ma objąć swoim zasięgiem 50% powierzchni kraju, na co TP wyda 250 mln zł. W przyszłym roku kwota inwestycji będzie podobna, co pozwoli zwiększyć powierzchnię do 90%. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu 3-4 lat.

TP planuje budować sieć CDMA komplementarnie do sieci 3G z HSPA. Oznacza to, że będą to głównie obszary wiejskie i podmiejskie. Np. w Warszawie, dostęp do nowej sieci, jest możliwy praktycznie tylko w bardzo wysokich budynkach z dobrą widocznością przedmieści.

W I połowie przyszłego roku powinna pojawić się opcja Orange Freedom Pro z laptopem na raty. Z kolei w II połowie do oferty wejdzie mobilna usługa łącząca dwie technologie - CDMA2000 i WCDMA (3G z HSPA). Już teraz sprzedawane będą karty SIM/R-UIM (czyli GSM/CDMA), które będą obsługiwały obie technologie. Modem będzie sam wybierał najlepszą (i najszybszą) opcję transmisji w zależności od warunków.

Z sieci analogowej NMT, która ciągle działa na częstotliwości 450 MHz, korzysta wciąż około tysiąca klientów, którzy do tej pory nie skorzystali z oferty migracji do sieci Orange. Jak twierdzą przedstawiciele TP, z tych telefonów korzystają głównie abonenci nad morzem (rybacy - duży zasięg na morzu) i w górach (lepsze pokrycie sygnałem niż GSM). Z sieci NMT wydzielono część częstotliwości, która pozwoliła uruchomić sieć CDMA z jedną nośną. Obie sieci będą koegzystować do momentu, kiedy liczba klientów CDMA nie będzie wymagała rozbudowy sieci i "zabrania" NMT kolejnej porcji częstotliwości.

Na razie data finalnego zamknięcia sieci analogowej nie jest określona, choć jej wyłącznie może przyspieszyć fakt, że żaden producent nie produkuje jej elementów ani nie wspiera jej serwisu, nie ma też możliwości zakupu sprzętu z demobilu. W wypadku większej awarii niemożliwym może stać się po prostu jej naprawa.

W tej chwili technologię CDMA2000 na częstotliwości 450 MHz wykorzystuje 99 operatorów w 51 krajach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł