DAJ CYNK

UKE: komercyjna mobilna TV może ruszyć na początku 2009 r.

sirmark

Wydarzenia

Komercyjna telewizja mobilna może rozpocząć działalność już na początku przyszłego roku, wynika z wtorkowych wypowiedzi prezes UKE Anny Streżyńskiej.

Komercyjna telewizja mobilna może rozpocząć działalność już na początku przyszłego roku, wynika z wtorkowych wypowiedzi prezes UKE Anny Streżyńskiej.

Myślę, że sam operator będzie chciał jak najszybciej sprzedać komercyjnie te usługi, ponieważ będzie musiał bardzo szybko ponieść duże nakłady - powiedziała Streżyńska w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC Biznes. Dodała, że z koncesją będą związane również wymogi czasowe. Pełne wykorzystanie częstotliwości będzie musiało nastąpić w ciągu 24 miesięcy. Ale wszystkie strony są zainteresowane, żeby komercyjna oferta telewizji mobilnej pojawiła się w przyszłym roku.

Myślę, że chodzi raczej o początek roku, ponieważ fizyczna infrastruktura istnieje, trzeba tylko ‘nadbudować' ofertę programowo-treściową - powiedziała szefowa UKE. Według niej, w ciągu tygodnia regulatorowi uda się nadrobić opóźnienia spowodowane negocjacjami z sąsiednimi państwami. Dodała, że wyjaśniono wszystkie kwestie sporne ze Szwecją i Niemcami, które były pierwotnymi źródłami opóźnień. Negocjacje w sprawie wykorzystania częstotliwości trwają z Rosją.

Według Streżyńskiej, innym powodem opóźnień były wątpliwości, jak powinien wyglądać wybór operatora telefonii mobilnej. UKE proponował przetarg, a KRRiT oraz część podmiotów, które wzięły udział w konsultacjach, optowały za konkursem. Prawdopodobnie zostaniemy przy konkursie, co spowoduje, że cała zabawa będzie tańsza dla przyszłego beneficjenta. Chodzi o rząd wielkości kilkunastu procent opłat za częstotliwości - powiedziała Streżyńska. Dodała też, że jest to również scenariusz mniej ryzykowny od strony prawno-regulacyjnej. Zaznaczyła, że w warunkach konkursu, UKE i KRRiT będą starały się ograniczyć całkowitą swobodę oferowanych treści, żeby zachować np. ochronę praw małoletnich. Będą np. całkowicie wykluczać z dostępu treści erotyczne.

Według Streżyńskiej, obecne możliwości techniczne umożliwiają oferowanie ok. 12 programów telewizyjnych z dobrą jakością. Według niej, cena podstawowego pakietu powinna wynosić ok. 10 zł.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ISB