DAJ CYNK

Wraca telegraf. Teraz to system ważny dla cyberbezpieczeństwa

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Wraca telegraf. Teraz to system ważny dla cyberbezpieczeństwa

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że operatorzy telekomunikacyjni, którzy świadczą usługi SMS, podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl. Służy on do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach SMS, do których blokowania zobligowane są telekomy. 

Od wczoraj, 16 kwietnia 2024 roku, przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący usługi SMS mają nowy obowiązek, związany z blokowaniem fałszywych wiadomości tekstowych. By cały proces był w ogóle możliwy, powstał system telegraf.cert.pl, do którego telekomy się podłączyły. System ten służy do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach pomiędzy operatorami i CSIRT NASK. Chodzi na przykład o SMS-y informujące na przykład o rzekomej konieczności dopłaty do przesyłki lub zaległościach w rozliczeniach z firmą energetyczną.

Jak to wszystko działa?

Wprowadzony nowy sposób zabezpieczania obywateli przed oszukańczymi wiadomościami opiera się na prostych założeniach. Na podstawie phishingowych (czy też smishingowych) SMS-ów, zgłaszanych na przykład na numer 8080, zostaną opracowane wzorce fałszywych wiadomości. Odpowiadają za to eksperci  z zespołu CSIRT NASK. Następnie takie wzorce zostaną rozesłane do operatorów telekomunikacyjnych, którzy będą zobowiązani wprowadzić je do swoich systemów.

Wprowadzenie blokad na wiadomości z określonych kampanii smishingowych ma sprawić, że fałszywe SMS-y będą odsiewane już na etapie ich wysyłania i w ogóle nie dotrą do odbiorców. Jeśli odpowiedni wzorzec zostanie wcześniej zarejestrowany w systemie, cały proces będzie automatyczny. Nie będzie to więc wymagało żadnych działań po stronie użytkowników.

Informacje na temat zgłaszania incydentów związanych z fałszywymi wiadomościami można znaleźć pod tym adresem. Tam można również dokonać zgłoszenia.

Zobacz: Alarmujące pytanie w SMS-ie. Jak je zobaczysz, od razu usuń
Zobacz: SMS grozy. Gdy go dostaniesz, tylko jedna reakcja jest OK

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji