DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 124 z 374
  • 1
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 374
 #915279  autor: stirlitz
 11 mar 2017, 17:57
Patryk7588 pisze:Eeee? Nie wiem do czego ten komentarz ale jeżeli ktoś jest gotów zapłacić komuś 20ty zł za dzień pracy to znaczy, że uznaje iż ta praca jest tyle warta. Mamy wolny rynek. Ja Ci mogę płacić 1k EUR dziennie za pracę, którą dla mnie wykonasz jeżeli tak zdecyduję.
To się odnosiło do abonamentu za Telewizję Polską i tu kolega Kryniczanin ma rację, że powinny być ograniczenia płac, bo ty, jako podatnik, to finansujesz, a co do własności prywatnej, to pełna zgoda.
 #915315  autor: harys
 11 mar 2017, 21:11
Patryk7588 pisze:Tylko wymiana RRU.
Pasmo jest do końca 2018.
RRU do wymiany? A to nie pójdzie na RRU od u900? Moduł LTE jest już zainstalowany, moim zdaniem sprzętowo to nie będą duże nakłady. Bardziej softwarowo sporą robota bo rekonfiguracja GSM, UMTS no i CA.

Redmi PRO by TT
 #915324  autor: ja.michal
 11 mar 2017, 21:54
Kryniczanin pisze:Co do oszczędzania - stacja na wsi LTE z minimum z dwoma pasmami w N to tak jak czterolistna koniczynka w Play i Plusie jest to normalność.
Ale chodzi o działające czy o sprzęt. Jeśli chodzi o działające to fakt, na razie odpalają tak, aby O i T mieli po 10 MHz w LTE800. Jeśli chodzi o sprzęt to jest zawieszony do LTE 800, 1800 i 2600 MHz. Przynajmniej jeśli chodzi o lokalizacje, w których udało mi się techników złapać.
Kryniczanin pisze:W centrum wielkiego miasta 30 czy 60Mbps nie robi wrażenia, co innego na wsi.
No właśnie jest odwrotnie. Na wsiach zobaczyć 60 Mbps to norma, w mieście to rzadkość. Oczywiście to subiektywne obserwacje właściwie tylko na podstawie mazowieckiego i na sprzęcie cat 3. Karty SIM Playa czy pochodnej nie mam, ale taki Orange na LTE800 10 MHz działa tak:
Obrazek
Kryniczanin pisze:Solorz wyszedł z genialnego założenia, że lepiej można zarobić na wsiach czy terenach podmiejskich gdzie takie 30Mbps to kosmos.
Prawda. :) Jeśli do tego w Plusie byłoby VoLTE byłaby bajka.
Mixiorek pisze:Oby na koniec roku w aglomeracjach był to tercet LTE 800/1800/2600.
Zapewne będzie skoro powoli śmielej mówią o agregacji.
kozien70 pisze:Ileś razy po drodze we wsiach zapalało mi się LTE+ na telefonie z kartą Orange.
Czyli potwierdza się.
kozien70 pisze:Nowych stacji Plusa w mieście niemal nie widzę. Na wsiach - nie znam statystyk, nie wypowiadam się.
Kryniczanin wyżej ma rację. Cała grupa CP celuje w mniejsze miejscowości. Jest to zrozumiałe biznesowo, w miastach każdy wie jaka jest konkurencja.
kozien70 pisze:Z obserwacji forum Plusa wynika, że po prostu dokładają pasmo L1800 do stacji na których od dawna szło tylko L800 i się zapchało.
Drugi wariant to uruchamiają L1800 na stacjach gdzie był sam GSM. Nowych uruchomień L800 niemal brak.
Prawdopodobnie wynika to z zapowiedzi, które były. Zagęszczają siatkę LTE1800, idą w ODU-IDU, nie przedłużają LTE800.
kozien70 pisze:Inwestycje to nie tylko to, co widzimy. Nie można uogólnić, że 1.5mld poszło tylko w radiową sieć dostępową. Jest cały backend, core sieci, systemy billingowe, których nie widzimy, a które też trzeba modernizować. Wszystkie te systemu musiały być zmodernizowane pod VoLTE/VoWiFi.
Szczególnie, że Orange powoli zaczyna migrację również sieci stacjonarnej z analogowej i cyfrowej (ISDN) do IP. Również modernizowali światłowodową sieć tranzytową (czy jak to nazwać) północ-południe. Można było to na blogu Orange wyczytać.
Kryniczanin pisze: Plus w karcie ma nowszy, Orange to samo, a i tak do pięt nie dorastają systemowi Play mającemu dekadę. O systemie T nie wspomnę przez grzeczność...
Ten problem systemów billingowych chyba wynika nie z samego systemu, ale sposobów rozliczeń. Trzeba brać pod uwagę jaka jest mnogość starych, które są aktywne u klientów Orange, Plusa i T-Mobile. Każda z nich ma praktycznie inny sposób rozliczania pakietów, danych, minut. W końcu system ma działać zgodnie z regulaminem usługi, a nie z widzimisię systemu. Przynajmniej sam tak to widzę.
Kryniczanin pisze:Coś z tym trzeba zrobić w końcu, jednak ja mam całkiem inną wizję 2pln od każdego Polaka.
Najprościej byłoby dorzucać do rachunku za prąd coś właśnie na poziomie 1-2 zł. Nie boli, byłoby prosto.
kozien70 pisze:Mieli zastąpić 800kę L900ką, a tej ciągle brak...
Właśnie, jak testy? Było coś na południu robione. Coś ktoś wie?
SACZI pisze: A jeżeli powie "pas", to czym zastąpią 800'kę w "dziurach"?
Zapowiedź była dogęszczenia LTE1800 i mocniejsze promowanie rozwiązań ODU-IDU. W końcu Plus promuje LTE jak łącze stacjonarne.
SACZI pisze:Tylko, czy 900 "godnie" zastąpi 800'ke?
Przy mocno zagęszczonej siatce wystarczy. Tylko w sumie nie wiadomo po co skoro Plus i tak nie widać, aby miał mieć VoLTE. Do głosu 3G/2G wystarcza. LTE, jak wyżej, komunikowane jako substytut stacjonarnego.


Panowie, testował ktoś jak wygląda sprawa poruszania się po głównych szlakach komunikacyjnych z wymuszonym trybem tylko LTE na routerze lub telefonie? Chodzi o realne pokrycie tylko LTE i sprawę handoverów. Czy przerywa transmisję przechodząc np. między LTE1800, a LTE800 czy nawet LTE2600?
 #915330  autor: habish
 11 mar 2017, 22:10
Czyli N! dokłada sprzęt do innych technologii ale ich nie uruchamia?

Tak ważne jest dla Ciebie VoLTE? Dlaczego?

ODU-IDU zakładają Janusze, bardziej doświadczeni wezmą sprzęt z agregacją.

Testy L900 wyszły średnio, często brakowało pasma dla G900, ale jeszcze mają trochę czasu na migrację.

L900 przyda się aby poprawić zasięg wewnątrz.
 #915337  autor: ja.michal
 11 mar 2017, 22:29
Patryk7588 pisze: Czyli N! dokłada sprzęt do innych technologii ale ich nie uruchamia?
Przynajmniej tak wychodziło z rozmów z technikami pod stacją. Stwierdzili, że fullband. Może coś w tym jest bo było samo U900 i GSM900, a po modernizacji pojawiło się od razu GSM900, U900, U2100, a po jakimś miesiącu LTE800, a nikogo fizycznie już nie było. Nie wiem czy jest GSM1800.
Patryk7588 pisze:Tak ważne jest dla Ciebie VoLTE? Dlaczego?
Mniej maglowania po pasmach, handoverów do 3G. Też handover VoWiFi<>VoLTE.
Patryk7588 pisze:ODU-IDU zakładają Janusze, bardziej doświadczeni wezmą sprzęt z agregacją.
Nie piszę co klienci wybierają tylko na co jest Plus nastawiony. Nie będzie notorycznie innego sprzętu, albo będzie to jedyny sprzęt przy SmartDOM to będzie to brać większość.

No tak, ten skrawek 2,8 MHz to ani do GSM, ani do UMTS, ani do LTE się nie nadaje. Tego 6,2 MHz też nie ma bardzo jak podzielić. Jakby było ciągłe 9 MHz można by było coś pomyśleć, a jeszcze lepiej ciągłe 14 MHz Aero2.
Patryk7588 pisze:L900 przyda się aby poprawić zasięg wewnątrz.
Fakt, ale do czego biorąc pod uwagę brak VoLTE w Plusie i nastawienie na IDU-ODU?
 #915340  autor: habish
 11 mar 2017, 22:39
Może chodziło że anteny są już przygotowane na wszystkie pasma, brak tylko modułu w szafce pod stacją.

L900 lub L800 aby odciążyć U900. To że teraz nie ma VoLTE nie oznacza że nie będzie za rok czy dwa. W tej chwili są inne priorytety, ale nie wiadomo co będzie za kilka miesięcy.
 #915341  autor: baca01
 11 mar 2017, 22:40
W Zielonej Górze na osiedlu Wazów oraz na os. Piastowskim (Zawadzkiego parzyste) jak wstawili L800, tak pozostało do dziś. Zasięg LTE owszem, jest, ale transfery tragiczne po kilka Mbps, czasami mniej. 3G wcale nie lepsze, głównie na U900 na tych osiedlach... Orange i TM spokojnie wyciągają 40-60 Mbit przez większą część doby.
 #915343  autor: ja.michal
 11 mar 2017, 23:11
Patryk7588 pisze:Może chodziło że anteny są już przygotowane na wszystkie pasma, brak tylko modułu w szafce pod stacją.
Akurat graty Orange wiszą przy samych antenach. Generalnie cały maszt należy do Plusa.
Patryk7588 pisze:L900 lub L800 aby odciążyć U900.
Dawno nie korzystałem. Już się zapchało Aero2? Zawsze to dość dobrze działało. Często lepiej niż w N!.
Patryk7588 pisze:To że teraz nie ma VoLTE nie oznacza że nie będzie za rok czy dwa. W tej chwili są inne priorytety, ale nie wiadomo co będzie za kilka miesięcy.
Oczywiście, ale nie widzę szans na VoLTE w sprzęcie Apple. Nawet średnio widzę natywne VoWiFi skoro cały czas tylko testują opcje z aplikacją.
 #915344  autor: zwariowany.kurczak
 11 mar 2017, 23:18
ja.michal pisze:Przynajmniej tak wychodziło z rozmów z technikami pod stacją. Stwierdzili, że fullband. Może coś w tym jest bo było samo U900 i GSM900, a po modernizacji pojawiło się od razu GSM900, U900, U2100, a po jakimś miesiącu LTE800, a nikogo fizycznie już nie było. Nie wiem czy jest GSM1800.
BTS firmy H, może być fullband, razem z gratami na maszcie pod LTE/DC+HSPA+/GSM/DCS/CDMA - kwestia licencji i kliknięcia w systemie :-)
Play jest w najlepszej sytuacji, jego sieć jest najbardziej elastyczna w konfiguracji, tuż za nią jest NW!
 #915349  autor: p2225
 11 mar 2017, 23:34
baca01 pisze:W Zielonej Górze na osiedlu Wazów oraz na os. Piastowskim (Zawadzkiego parzyste) jak wstawili L800, tak pozostało do dziś. Zasięg LTE owszem, jest, ale transfery tragiczne po kilka Mbps, czasami mniej. 3G wcale nie lepsze, głównie na U900 na tych osiedlach... Orange i TM spokojnie wyciągają 40-60 Mbit przez większą część doby.
Na osiedlu Wazów powinieneś łapać zasięg LTE2600 z Sulechowskiej http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 08&zoom=16
Co prawda przed uruchomieniem LTE2600 jak przetestowałem LTE1800 to była tragedia. 0,5Mb/s, ale teraz po uruchomieniu LTE2600 myślałem, że odetchnęło to pasmo. Na Wyspiańskiego przy stadionie UZ nadal jest tylko LTE1800. Ogólnie wspominałem ostatnio, że mamy taką sobie stację GSM only: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 38&zoom=17
Od pół miesiąca już bez pozwolenia nawet na GSM i bez planów na jej rozbudowę.

Jeśli Orange i T-mobile mają na Wazów taką prędkość to musi to być też stacja na Sulechowskiej, która całą dobę ma takie prędkości. Ta na Zamenhofa nie dałaby takich wyników, bo potrafi się zapchać na każdym sektorze. Jej rozbudowa planowana na koniec 2-go kwartału.

Natomiast na osiedlu Piastowskim T-mobile w 3-cim kwartale włączy planowaną stację z pasmami LTE800/1800: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 54&zoom=17
Ostatnio zmieniony 11 mar 2017, 23:37 przez p2225, łącznie zmieniany 1 raz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #915350  autor: habish
 11 mar 2017, 23:34
baca01 pisze:W Zielonej Górze na osiedlu Wazów oraz na os. Piastowskim (Zawadzkiego parzyste) jak wstawili L800, tak pozostało do dziś. Zasięg LTE owszem, jest, ale transfery tragiczne po kilka Mbps, czasami mniej. 3G wcale nie lepsze, głównie na U900 na tych osiedlach... Orange i TM spokojnie wyciągają 40-60 Mbit przez większą część doby.
Zapytaj tutaj: http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f ... 85#p215497
kiedy pojawi się LTE1800 na tych stacjach.

zwariowany.kurczak pisze:BTS firmy H, może być fullband, razem z gratami na maszcie pod LTE/DC+HSPA+/GSM/DCS/CDMA - kwestia licencji i kliknięcia w systemie :-)
Play jest w najlepszej sytuacji, jego sieć jest najbardziej elastyczna w konfiguracji, tuż za nią jest NW!
Czyli co, budują stację full wypas i odpalają tylko wybrane pasma? Sorry ale to do mnie nie przemawia :-)
 #915351  autor: 3G
 12 mar 2017, 00:21
Ciekawa dyskusja się wywiązała, miałem pisać coś w temacie Plus vs. N!, bo już od pewnego czasu widać znaczącą poprawę w Plusie, ale myślę co będę tak znienacka :) Oczywiście to moja subiektywna opinia na podstawie obserwacji z własnego podwórka, co - jak już słusznie zauważono - nie jest odzwierciedleniem systuacji w całym kraju.
Powiem tak - nie spodziewałem się, że sieć Plusa aż tak odżyje po odpaleniu 1800 poza miastami. Ostatnio kręciłem się trochę na obszarze gmin Kowiesy, Biała Rawska, Nowy Kawęczyn (łódzkie). Jestem zaskoczony faktem, że większość speedtestów wyszła na korzyść Plusa - i to mimo większego zagęszczenia stacji N! Ale zaznaczam, że mam na myśli sytuację na zewnątrz budynków i przy CA 1800+800, podczas gdy w Orange akurat tutaj tylko 800 albo 1800. Stacje Orange 1800+800 też są, potwierdzam, ale ciut obok.
Wewnątrz w Plusie też bywa super, ale bywa i tak, że właśnie kłania się zbyt rzadka siatka, o czym wspominał już tomi81 w temacie N! Kompletna kaplica robi się, gdy na danej stacji nie ma L800, a tylko 1800 (np. Nowy Kawęczyn). Wtedy w odległości kilku km nie zapewnia ono zasięgu LTE wewnątrz budynków. A te 800-ki naprawdę fajnie teraz chodzą tam gdzie są, więc dobre i 5 MHz. Ogólnie jest naprawdę nieźle, jeszcze pół roku temu była kompletna padaka z zapchanym L800 i U900, a odpalenie latem i jesienią przez Orange na wielu stacjach L800 oraz miejscami 1800 robiło miazgę, jednak teraz Plus też daje radę, a często nawet wygrywa. Czy widziałem zapchane L800 N!? Całkiem zapchane może nie, ale takie po kilka - kilkanaście Mb/s owszem.
Play na wspomnianym terenie to zasięg wyspowy (Zawady, Żurawka), choć już prawie się zazębia z tym z miast i ogólnie tam, gdzie jest to chodzi dobrze.

Największe inwestycje ja tam widzę jednak w N! i w Playu (tu bardziej modernizacje w miastach), choć Plus też wreszcie zaczął coś robić. Szkoda tylko, że nie wcześniej, a dopiero niejako "przyparty do ściany".
Jeśli chodzi o 2600 - najwyraźniej robią tylko tam, gdzie 1800 już nie wystarcza i za bardzo się z tym nie spieszą. Wydaje się, że teraz skupili się na dorzucaniu 1800, gdzie nie ma.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2017, 00:28 przez 3G, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
  • Strona 124 z 374
  • 1
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 374
  • 1
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 374