DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 15 z 1158
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 1158

 #583932  autor: Karwan
 21 wrz 2012, 20:32
Nie przeczytałem całego wątku, za co z góry przepraszam, ale może ktoś jest lepiej poinformowany odemnie.

W jakim maksymalnie czasie użytkownicy Orange będą mogli podpiąć się pod anteny T-Mobile. Bo jak testuje oba telefony, gdzie akurat na Orange mam internet w pakiecie, a jego prędkość to 200-300 Kb/s, a T-Mobile w 2 testach wahało się 1-1,4 Mb/s to mnie krew zalewa.

 #583945  autor: Patryk_
 21 wrz 2012, 21:10
W Bielsku-Białej prace na stacjach są już w stadium końcowym - na wieczór dnia dzisiejszego obaj operatorzy mają nie zeswapowane po dwa sajty outdoorowe (PTC: Sarni Stok 93 i Karpacka 146; PTK: Cieszyńska 79 i Tuwima 2).
Tak wszystko jest już na nowych CIDach ale jeszcze nie uwspólnione poza testowymi odpaleniami.
Widać już też, co idzie do kanceli.

Nie wiem jak wygląda Szyndzielnia, Bystra Górna oraz Bestwinka (które też chyba podejdą pod N!) oraz piko w obu Sferach. Natomiast po staremu działa jeszcze piko PTK w Auchan.

W sumie będzie ponad 50 wspólnych stacji (bez piko wewnętrznych) - bardzo ładnie, w porównaniu do "dawnych" 30 PTK (wszystkie miały UMTS i prawie wszystkie były dualne) i 37 PTC (27 z ledwo zipiącym i koszmarnie skonfigurowanym 3G).

 #583949  autor: Karwan
 21 wrz 2012, 21:20
Dzięki za info, ale nie wiesz dokładnie kiedy będzie finał "wszystkich prac" w tym w Warszawie, gdzie mieszkam, a nawet tu Orange kuleje niestety.

 #583956  autor: Patryk_
 21 wrz 2012, 21:40
Pewnie pod koniec 2013 roku.

Mała ciekawostka.
Na stacji Ery Bielsko-Biała - Żywiecka 93 (dach hotelu Magura) pierwotnie było od początku sieci 900 w space diversity. Jakieś półtora roku temu wymieniono te anteny na długie potrójne Kathreiny i dołożono DCS.
I teraz N! nie skorzystało z tych tribandów tylko dołożyło swoje, nie demontując poprzednich - które teraz wiszą niepodpięte do niczego.
Obrazek

Ciekawe, po co je zostawili...może pod U900 w przyszłości...
Ciekawe też, po co wieszają anteny 2xhighband ("na modłę PTK") i użytkują wspólnie jedną sekcję pod UMTS (gdy w Nowym Sączu był trial to każdy operator miał osobną sekcję UMTS), zamiast użyć pojedynczej anteny UMTS z tego samego typoszeregu.

 #583965  autor: Karwan
 21 wrz 2012, 22:25
Szkoda, że dopiero koniec 2013 roku, nie wiem jak ja wytrzymam z tym rzekomym "3g" od Orange.

A miałem już nadzieję, że do końca tego się wyrobią i będzie można korzystać i podpinać się pod anteny TM.

Ale cóż, dzięki za info i tak.

 #583974  autor: darnok
 21 wrz 2012, 22:57
Patryk_ pisze:Pewnie pod koniec 2013 roku.

Mała ciekawostka.
Na stacji Ery Bielsko-Biała - Żywiecka 93 (dach hotelu Magura) pierwotnie było od początku sieci 900 w space diversity. Jakieś półtora roku temu wymieniono te anteny na długie potrójne Kathreiny i dołożono DCS.
I teraz N! nie skorzystało z tych tribandów tylko dołożyło swoje, nie demontując poprzednich - które teraz wiszą niepodpięte do niczego.
Tribandy sie nie nadaja. Za duza moc z jednej anteny. 3 systemy, 2 operatorow. Kwestia tiltów. Oczywiscie poza jakismi wyjatkowymi sytuacjami.

 #584029  autor: Kryniczanin
 22 wrz 2012, 09:05
Zastanawiałem się dlaczego w miejscach gdzie jest Networks Cell Info T-Mobile zmienia się na prymitywne i paskudne znane z pomarańczowej sieci.

Są dwa powody:
-wyróżnienie gdzie działa Networks.
-jak wiemy Cell Info nie jest dostępne w standardzie 3G w związku z tym widząc prymitywne Cell Info user może wyłączyć usługę lub przełączyć się na 3G w odpowiednim terminalu odciążając 2G - więcej ludzi w nowej sieci.

 #584315  autor: tomi81
 23 wrz 2012, 19:53
darnok pisze: Tribandy sie nie nadaja. Za duza moc z jednej anteny. 3 systemy, 2 operatorow. Kwestia tiltów. Oczywiscie poza jakismi wyjatkowymi sytuacjami.
W Białymstoku mamy trochę takich sytuacji "wyjątkowych", gdzie pozostały tribandy PTC (ot choćby Kościół Św. Rocha, słup reklamowy Galerii Podlaskiej, Sienkiewicza 49 - dach Gazety Wyborczej - o ile w przypadku Kościoła i Galerii rozumiem totalny brak miejsca, o tyle w przypadku instalacji dachowej na Sienkiewicza już miejsca sporo jest). W jeszcze kilku nie zeswapowanych lokalizacjach pewnie też tak będzie (np. Kościół Sybiraków).

 #584321  autor: zajadacz
 23 wrz 2012, 20:29
Czyli wschód Polski robią całkiem inaczej niż zachód. W Szczecinie zmieniają anteny tylko jeśli brakuje jakiejś pod określone pasmo. Jak są tribandy, albo jakakolwiek konfiguracja wcześniej umożliwiająca puszczenie trzech pasm to zostawiają. Ale o ile dobrze pamiętam to wschód kraju nie miał być na sprzęcie Huawei?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #584322  autor: tomi81
 23 wrz 2012, 20:39
zajadacz pisze:Czyli wschód Polski robią całkiem inaczej niż zachód. W Szczecinie zmieniają anteny tylko jeśli brakuje jakiejś pod określone pasmo. Jak są tribandy, albo jakakolwiek konfiguracja wcześniej umożliwiająca puszczenie trzech pasm to zostawiają. Ale o ile dobrze pamiętam to wschód kraju nie miał być na sprzęcie Huawei?
Nie do końca - w Białymstoku, w przypadku PTK w zdecydowanej większości też pozostały stare instalacje antenowe (chyba, że stacja była bez 3G to wtedy wymieniali wszystko). W przypadku PTC - tu faktycznie anteny wymieniono praktycznie wszędzie, chyba, że pozostały tribandy jak napisałem wcześniej. W terenie praktycznie anten nie ruszyli, wisi to co do tej pory (wg moich obserwacji anteny ruszają generalnie w miastach/miasteczkach, w lokalizacjach typowo terenowych, o ile anteny na to pozwalają pozostaje to co jest - np. Rudniki czy Złotoria). Co do sprzętu (już pisałem w tym poście :) - północny-wschód jest robiony na sprzęcie Nokia-Siemens, nie zaś Huawei.

 #584344  autor: zajadacz
 23 wrz 2012, 22:37
Trudno powiedzieć czy NSN ma takie same możliwości jak Huawei, wydaje się że jak droższa firma to sprzęt powinien być lepszy... W regionie szczecińskim na razie ruszali tylko Szczecin i trudno powiedzieć co będzie poza miastami. Jak PTC ma anteny z których mogą lecieć trzy pasma (w dowolnej konfiguracji) to nie zmieniają nic oprócz tiltów i azymutów.
Wydaje się być ekonomicznie nieuzasadnione stawianie dodatkowej anteny UMTS dla drugiego operatora, bo podnosi de facto koszt budowy sieci UMTS dwukrotnie (dodatkowy sprzęt na dodatkową antenę, a nie tylko licencja). Obciążenie sieci PTC i PKT powinno być podobne i osobna regulacja tiltu nie jest szczególnie potrzebna. Chyba że NSN ma taką cudowną politykę cenową że licencja dla dodatkowego opa kosztuje tyle co cały moduł radiowy :D

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #584500  autor: Marcin_7
 24 wrz 2012, 19:47
zajadacz pisze: :
Obciążenie sieci PTC i PKT powinno być podobne i osobna regulacja tiltu nie jest szczególnie potrzebna. Chyba że NSN ma taką cudowną politykę cenową że licencja dla dodatkowego opa kosztuje tyle co cały moduł radiowy :D
Taką cudowną politykę cenową mają wszyscy dostawcy :-). najmniej zarabia się na hardware, za to software (który w dodatku często się updatuje, oczywiście za opłatą) i licencje (za wszystko, za większą liczbę obsługiwanych jednocześnie userów, za większy throughput, itp) - tu jest prawdziwy zysk.

 #584970  autor: get
 26 wrz 2012, 21:49
Myślałem, że NetWorks! zostawi UMTS900 w miastach. Myliłem się. Po zakończonej budowie w Suwałkach i prawie skończonej budowie w Białymstoku nie widać, by U900 działało w tych miastach od Orange czy T-Mobile. Szkoda, bo U900 poprawiłoby zasięg wewnątrz budynków i nie tylko. W Białymstoku korzystając z Plusa nie obawiam się, że z trybem "Tylko WCDMA" stracę zasięg i nikt się do mnie nie dodzwoni. Po prostu nie ma U2100 od Plusa to telefon przerzuca się na U900 od Aero2. Jakość znacznie lepsza niż po i tak dobrym GSM Plusa.
_________________
[you]

 #584979  autor: tomi81
 26 wrz 2012, 22:35
get pisze:Myślałem, że NetWorks! zostawi UMTS900 w miastach. Myliłem się. Po zakończonej budowie w Suwałkach i prawie skończonej budowie w Białymstoku nie widać, by U900 działało w tych miastach od Orange czy T-Mobile. Szkoda, bo U900 poprawiłoby zasięg wewnątrz budynków i nie tylko. W Białymstoku korzystając z Plusa nie obawiam się, że z trybem "Tylko WCDMA" stracę zasięg i nikt się do mnie nie dodzwoni. Po prostu nie ma U2100 od Plusa to telefon przerzuca się na U900 od Aero2. Jakość znacznie lepsza niż po i tak dobrym GSM Plusa.
Z tym super 3G Plusa po Aero bym nie przesadzał. Owszem, samo 3G na 2100 mają nieźle rozbudowane (zwłaszcza centrum, które teraz w N dalej kuleje), niestety przez cyrki z Aero wyniosłem się z Plusa. W wielu miejscach miasta (m.in rejon Skłodowskiej - szpitale) nie da się z Plusa korzystać (chyba, że w 2G, które dzięki tak wspaniałej konfiguracji U900 ostro się przypchało i duuuużo straciło na jakości) - wszystko dzięki Aero (i wielokrotnie opisanym w innych postach, również przeze mnie, cyrkach). Osobiście uważam, że do miasta U900 nie jest potrzebne (choćby po doświadczeniach z Plusem i Aero), wystarczy dobrze rozbudowane 2100. Networks już niedaleko do tego celu, potrzeba jeszcze z 5-6 lokalizacji i miasto Białystok będzie dobrze pokryte pasmem 3G na 2100 (również indoor).

 #584994  autor: get
 27 wrz 2012, 00:01
tomi81, Byłem ostatnio w Białymstoku i nie miałem co do zarzucenia dla Aero2 po U900. Owszem kiedyś błędy były, nikt do mnie nie mógł dodzwonić się gdy byłem zalogowany do Aero2, a czasami gdy ja próbowałem do kogoś dodzwonić się gdy byłem zalogowany do Aero2 nękał mnie komunikat "Brak odpowiedzi" Teraz tego problemu nie zauważyłem, a U2100 trzyma prawie do zerwania zasięgu. Zrzuca dopiero do u900 gdy wjedziemy do podziemnego parkingu "Galerii Alfa" (Orange wspólnie z T-Mobile jeszcze przed NetWorks! postawili pikokomórki w całej galerii, nawet na parkingu na najniższym poziomie coś jak w Złotych Tarasach w Warszawie.
Natomiast Plus zdominował zasięgiem UMTS z pikokomórkami Galerię Białą.

Postawmy sprawę jasno. Aero2 jest/było na Huawei, a Plus na lepszym sprzęcie :-D
Kiedyś cały czas na Aero2 trzymało HSPA+ nawet podczas braku aktywności (tak jak obecnie w Play, gdzie Huawei straszy) Obecnie w zależności od aktywności. :D

Zauważ też, że nad GSM 1800 w mieście nadal dominuje GSM900 mimo mniejszej pojemności.

_________________
[you]
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2012, 11:45 przez get, łącznie zmieniany 4 razy.

 #585024  autor: tomi81
 27 wrz 2012, 08:55
get - ja w Białymstoku jestem cały czas ;) Z plusa intensywnie korzystałem do lipca tego roku i do tego momentu było tak jak to opisałem. W chwili obecnej nie mam już karty plusa więc siłą rzeczy nie sprawdzę jak to jest z u900 (Playa przecież nie wpuszcza) - dlatego opieram się na Twoich obserwacjach :). Co do samych BTSów/Nodów - dzięki za info, ale uwierz mi - zajmuje się tym na co dzień ;) W Galerii Białej nie ma pikokomórek Plusa - za to jest ich Node na dachu :) zaś niedaleko (na Kościele Św. Ducha) jest stacja U900 aero. W przypadku 2G - Plus generalnie był siecią GSM900, DCS występował niezbyt często. Od jakiś 2-3 lat dodano DCS do dużej liczby lokalizacji w Białymstoku (zwłaszcza nowych), działa on jednak w trybie Common BCCH więc w trybie idle go nie zobaczysz. Na koniec - oby każda sieć się rozwijała, poprawiała błędy i polepszała jakość - tego życzę każdemu z nas :)

 #585270  autor: drcox
 28 wrz 2012, 12:27
agaak, przestudiuj czym od strony radiowej różni się GSM900 od UMTS900 i dowiesz się wtedy dlaczego UMTS900 w miastach nie ma racji bytu.

 #585275  autor: Kryniczanin
 28 wrz 2012, 13:00
drcox, Teoria od praktyki jest inna - w Nowym Sączu jak działało U900 to korzystanie z only 3G to była przyjemność. Teraz już nią nie jest.

 #585324  autor: drcox
 28 wrz 2012, 16:30
Kryniczanin pisze:drcox, Teoria od praktyki jest inna - w Nowym Sączu jak działało U900 to korzystanie z only 3G to była przyjemność. Teraz już nią nie jest.
A GSM wtedy całkowicie bezproblemowo działał? Bo jak dla mnie to jakby to działało w 100% to by tego nie wyłączali.

 #585330  autor: Kryniczanin
 28 wrz 2012, 17:12
drcox, Nie wiem - jak w Sączu byłem włączałem only 3G tak przyjemnie to działało. Bez problemów w blaszakowych hipermarketach, w podziemiach.
  • Strona 15 z 1158
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 1158
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 1158