DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 531 z 1158
  • 1
  • 529
  • 530
  • 531
  • 532
  • 533
  • 1158
 #890444  autor: Mixiorek
 07 paź 2016, 11:01
:smt023 to odnośnie tej stacji :-)
Są sieci, które stawiają jeszcze nowe stacje :mrgreen: Mogliby coś w końcu zrobić na Płaskowickiej, na straży.

Policja by Cię od razu zatrzymała... bawią się w takie rzeczy jak filmowanie z radiowozu a potem mandat pocztą? Nie spotkałem się.

A tu o pozwoleniach:

"Coraz więcej LTE, coraz trudniej czytać rejestry pozwoleń radiowych
7 października 2016, 10:35

Łukasz Dec

Rośnie liczba pozwoleń radiowych na nadajniki sieci LTE800, jakie wydaje operatorom Urząd Komunikacji Elektronicznej. Niestety, te wykazy są coraz mniej przydatne do oceny dynamiki rozwoju infrastruktury w Polsce.

W okresie sierpień-wrzesień wyraźnie wzrosła liczba pozwoleń radiowych dla sieci LTE800, jaką otrzymały T-Mobile i Orange. W połowie roku T-Mobile wyjaśnił swoją sytuację odnośnie aranżacji pasma 800 MHz po zeszłorocznej aukcji, co otwiera drogę do wspólnej rozbudowy sieci (ledwo rozpoczętej) dla obu operatorów. Na koniec września T-Mobile miał 1 295 pozwoleń radiowych, a Orange – 1 424. W ciągu dwóch miesięcy liczby te wzrosły odpowiednio o 459 i o 550 pozwoleń. Prawdopodobne, że tych pozwoleń może być sporo więcej, na co wskazuje poniższy przykład Playa.

Według rejestrów UKE w ciągu dwóch ostatnich miesięcy liczba pozwoleń tego operatora na nadajniki... spadła o prawie 1 300 pozwoleń. Zwróciliśmy się w tej sprawie o wyjaśnienia i okazało się, że liczba pozwoleń operatora oczywiście nie spadła, ale wzrosła i wynosi obecnie ponad 3 100. Rejestry UKE bowiem nie uwzględniły (a uwzględniały w lipcu) nadajników zarejestrowane w trybie zgłoszenia. Od kilku lat bowiem Prawo telekomunikacyjne nie wymaga pozwoleń na nadajniki pracujące dzięki ogólnopolskim rezerwacjom częstotliwości. Wyjątkiem są lokalizacje „szczególnej troski” (np. w pasie przygranicznym), gdzie pozwolenia są nadal wymagane. I te rejestry opublikował ostatnio UKE.

Od lat rejestry pozwoleń radiowych stanowią ułomne, ale właściwie jedyne źródło informacji, na temat tempa rozbudowy sieci w Polsce. Działających nadajników jest zawsze mniej, niż wydanych pozwoleń radiowych (dla porównania Orange informowała niedawno o 1 tys. nadajników LTE800), ale dynamika obu liczb jest zbliżona. Oddzielne rejestrowanie zgłoszeń i pozwoleń powoduje, że dane robią się jeszcze bardziej niemiarodajne.

Dla porównania liczba pozwoleń Playa na nadajniki LTE2600 wyniosła 2 537. W przypadku T-Mobile i Orange liczby pozwoleń na nadajniki LTE2600 w rejestrze za wrzesień są zbliżone do liczby pozwoleń na nadajniki LTE800.

W przypadku Polkomtela można mówić o testowej liczbie pozwoleń (72), ale ten operator ma najwięcej ze wszystkich pasma 1800 MHz i oferuje usługi LTE na tej częstotliwości z wykorzystaniem bloku 2 x 20 MHz. Jeżeli chodzi o LTE800, to powiązana spółka Sferia ma już ogólnopolski zasięg tej sieci, dzięki wcześniej otrzymanej rezerwacji radiowej."

http://www.telko.in/coraz-wiecej-lte-co ... -radiowych

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #890462  autor: WellDone
 07 paź 2016, 13:31
kozien70 pisze:Z placu robót: rozpoczęła się budowa nowego eNodeB Orange, Warszawa Ursynów, ul. Zaorskiego. Pozwolenie było bodajże od 2013 roku, termin ciągle przesuwany, już nie wierzyłem, że ja zbudują ;-)
Dziś przyjechał dźwig, mają "koronę" z antenami, będą ją montować najprawdopodobniej na stojącym obok słupie linii WN. Jadąc Puławską autem tak się tam gapiłem, że prawdopodobnie okupiłem to mandatem z kamery stojącego kawałek dalej radiowozu :-|
Dni "muzeum DCS1800" przy Puszczyka widać już są policzone ;-)
A nie docierał tam sygnał z Toru Służewiec? To przecież tylko kilometr. Nadajnik tmobile z Puławskiej 303 tam nie dosięgał?

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #890470  autor: kozien70
 07 paź 2016, 13:56
Z Puławskiej 303 na zewnątrz 3G sięgał, ale wewnątrz budynków już często zrzucało do 2G. A w blokach w kwartale Paszkiewicza/Zaolziańska/Zawadowskiego znikanie 3G i rozmowy w 2G były normą. I to w 2G obsługiwanym tutaj przez muzeum na Puszczyka, stacja DCS only z czasów Idei, bez HD Voice.
Na torze Służewiec jeśli masz na myśli istniejącą stację T-mobile na dachu elewatora, to nie, nie dawała rady. Odległość to nie wszystko, tu ważne jest jeszcze ustawienie anten. Troszkę poprawiła sytuację odpalona na wiosnę nowa stacja Orange przy Wyścigowej 8A, ale tylko troszkę, bo jest zasłonięta w większości wysokimi blokami przy Wyścigowej.
To Ursynów, blokowisko, kilkadziesiąt tysięcy ludzi, lekką ręką. N! tutaj w przeciwieństwie np. do Plusa nie opiera się na paru stacjach zasięgowych tylko rozbudowuje pojemność sieci, dogęszczając siatkę stacji. Stacje te nie mogą wobec tego grzać pełną mocą, żeby się wzajemnie nie zakłócać.
 #890476  autor: WellDone
 07 paź 2016, 14:13
Masakra, aż się nie chce wierzyć, że w stolicy są takie miejsca. Na mapce Orange oczywiście wszędzie LTE :) Ciekawe kiedy Orange zacznie doposażać 800/2600 w Wawie czy Krakowie...

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #890480  autor: Mixiorek
 07 paź 2016, 14:29
Takich miejsc jest sporo. W dobrej propagacji sygnału przeszkadzają bloki wyższe niż 5 pięter, gęstość zabudowy i betonowe ściany ;)
Stacja w tym miejscu spełni kilka funkcji:
- zwiększy zasięg i pojemność podczas imprez na służewieckim torze
- obsłuży budynki obok Surowieckiego
- zapewni LTE tam gdzie go nie było (indoor), choć nie wszędzie
- dodatkowa pojemność sieci w tej okolicy
- przy Romera/ Puławskiej są biurowce
- przy Surowieckiego niestety zabudowali kolejne wolne działki. Obok Orlenu itp. Kolejni klienci do obsłużenia

Niestety ze względu na wysokość, na której będzie może też nieco mieć charakter parasolowy ale może ustawią odpowiednio kąt nachylenia anten.

Sprawę pojemności i zasięgu LTE bardzo mocno w takim mieście jak Warszawa załatwiło by dodanie LTE 800 i 2600. Komplet pasm 800, 1800 i 2600 to ideał. 800 da zasięg indoor niemal wszędzie, 1800 zapewni dodatkowy zasięg i pojemność a 2600 zapewni pojemność.

Nowa stacja przydałby się bardzo pośrodku tego obszaru:

Obrazek

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #890484  autor: WellDone
 07 paź 2016, 14:46
Dlatego zaskakująco dobrze wygląda pokrycie LTE największych polskich miast w PLAY-u... Co prawda transfery z reguły żenujące, ale zasięg jest.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #890488  autor: Mixiorek
 07 paź 2016, 14:57
Wiesz, nie zawsze "ilość kresek" przekłada się na jakość ;) Play od początku "grzał" z dużą mocą by pokryć duży obszar i eliminować roaming tam gdzie się da.
W tym konkretnym przypadku na tym obszarze ma dużo mniej stacji niż N! i zupełnie na skraju tego obszaru więc byłbym zdziwiony gdyby nie "jechali" tam na roamingu. Jedyna stacja w rozsądnej lokalizacji i wysokości znajduje się na ul. Wokalnej. Stacja na Pileckiego jest nisko, stacja na KEN 81 jest zupełnie zasłonięta przez sąsiedni blok, Poleczki jest też nisko i daleko.
Kozien70 może mieć jakieś doświadczenie lub to sprawdzał? Ja nie mam doświadczeń z Play w tym rejonie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #890491  autor: WellDone
 07 paź 2016, 15:19
@Mixiorek
Wiem, o czym piszesz, dlatego osobiście do codziennego użytku na Playa w życiu się nie zdecyduje, chodziło mi bardziej o fakt jak ładnie 800/2600 buduje zasięg w miastach. Mam nadzieje, ze OPL / TM zaczną również dzialać w największych miastach.

Co do tej lokalizacji:
Z Wokalnej na Puszczyka jest niecały kilometr, więc L800 tam na pewno dociera jesli tak jest
ustawiony sektor.

Dziwi mnie dlaczego UKE nie weźmie się za mapki zasięgu operatorów. Wg tej Play-a LTE-A działa bez wyjątku w całej Warszawie i okolicach, a w praktyce w wielu miejscach nie da się nawet przeprowadzić rozmowy bez roamingu...

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #890495  autor: kozien70
 07 paź 2016, 15:40
Mixiorek pisze:Takich miejsc jest sporo. W dobrej propagacji sygnału przeszkadzają bloki wyższe niż 5 pięter, gęstość zabudowy i betonowe ściany ;)

Nowa stacja przydałby się bardzo pośrodku tego obszaru
Pełno jest takich miejsc. Nie trzeba daleko szukać. Przesuń się 1-2km w stronę centrum. Cały Służew Nad Dolinką między Wałbrzyską, Puławską, Nowoursynowską to jedno wielkie blokowisko z żelbetu po kilkanaście pięter. Aż wręcz prosi się o wybudowanie choć jednej stacji pośrodku. Idąc spacerem między blokami można trafić w trakcie rozmowy na zrzut z 3G do 2G. A co dopiero musi być w mieszkaniach.
Przypuszczam jednak, że problem często tkwi we władzach danej spółdzielni, które nie wyrażają zgody na budowę stacji na ich blokach.
Mixiorek pisze: Kozien70 może mieć jakieś doświadczenie lub to sprawdzał? Ja nie mam doświadczeń z Play w tym rejonie.
Mam niewielkie, ale mieszkam o rzut beretem (100-200m) od eNodeB przy Nowoursynowskiej 161L i to w świetle anteny jednego z sektorów i mimo to np. w windzie potrafi u mnie zrzucić z Play macierzystego do roamingu T-mobile.
 #890558  autor: bed
 07 paź 2016, 23:06
Ja znam o wiele lepsze i zdrowsze dla miasta oraz bardziej opłacalne dla operatorów rozwiązanie - zburzyć te dziwne bloczyskowe twory i zakazać budowy nowych :P Szkoda, że 100 lat planowania w Polsce nadal jest żywe :(

Co do Play. Ostatnio chodząc po moim wydziale zrzuciło mnie z zasięgu macierzystego do T-Mobile, a anteny Play są nie dalej niż właśnie 200 metrów... Stacja niby ma pozwolenia na L800, ale skoro U900 tam nie działa to i L800 pewnie nie będzie dostatecznie dobre. Co ciekawe dużą część czasu i tak łapię zasięg ze stacji oddalonej o ponad 700 metrów.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #890594  autor: marcinek243
 08 paź 2016, 12:00
bed pisze:ale skoro U900 tam nie działa to i L800 pewnie nie będzie dostatecznie dobre.
Skoro nie ma u900 to na 90% nie ma też L800. Anteny przeważnie te same
 #890604  autor: bed
 08 paź 2016, 13:19
Nie działa w sensie braku zasięgu a nie występowania samego U900, które jest.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #890619  autor: Mixiorek
 08 paź 2016, 15:02
kozien70 pisze:Z placu robót: rozpoczęła się budowa nowego eNodeB Orange, Warszawa Ursynów, ul. Zaorskiego.
Z dziś (większe foty -> prawoklik, pokaż obraz):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie wiem czy jest to docelowe ustawienie sektorów ale moim zdaniem korekty jeżeli będą to już tylko kosmetyczne. Niestety ale obszar stacji "archeo Puszczyka" jest dokładnie między sektorami:

Obrazek

Anten nie będzie akurat na tym rogu galeryjki, który byłby najbardziej efektywny dla tamtego obszaru :( jest już pozwolenie na radiolinię max 2x2500Mb/s.

Ciekawa sytuacja jest na nadajniku Orange Przy Bażantarni 10 na warszawskim Natolinie. Wiszą dwie radiolinie (jedna na drugą, bardzo blisko siebie) do nadajnika na ul. Stryjeńskich 21 (dzwonnica kościoła). Pozwolenie jest na jedną Przepł Mb/s max 2x2500Mb/s. Chyba, że doszło coś czego nie ma w ostatnim wykazie. zobaczymy czy coś dojdzie w następnym. Druga radiolinia musiała pojawić się w ostatnich dwóch tygodniach.

P.s.
Zauważyłem też, że Play idzie w Warszawie w radiolinie Przepł Mb/s 1107.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #890671  autor: kozien70
 08 paź 2016, 21:41
Mixiorek pisze:
Nie wiem czy jest to docelowe ustawienie sektorów ale moim zdaniem korekty jeżeli będą to już tylko kosmetyczne. Niestety ale obszar stacji "archeo Puszczyka" jest dokładnie między sektorami
Anten nie będzie akurat na tym rogu galeryjki, który byłby najbardziej efektywny dla tamtego obszaru :(
W stronę Puszczyka świeci i to dobrze sektor z Puławskiej 303, więc tam raczej będzie OK. Największy dramat był w stronę kopy Cwila, Zaolziańska, Koński Jar - tu świeciło tylko muzeum DCS Puszczyka i tu na szczęście planują sektor z tej nowej stacji, który powinien wreszcie rozwiązać problemy.

Z dzisiejszych pomiarów: zbadałem stację przy Spokojnej 13 w Warszawie. To bardzo ciekawa stacja N! (T-mobile) z kilku powodów:
-stacja ma tylko po jednej antenie per sektor
-stacja nadaje komplet pasm LTE: 800, 1800 i 2600
-stacja nadaje L1800 i L2600 dla Orange i T-mobile
-stacja nadaje L800 tylko T-mobile
-dla obydwu operatorów działa agregacja Cat6 L1800+L2600. Dla T-mobile agregacja Cat9 L800+L1800+L2600 jeszcze nie działa (podobnie jak w Orange przy ul. Siłaczki ).

Na początek zdjęcie stacji:
Obrazek

Screen z CA dla Orange:
Obrazek

Screen z CA T-mobile:
Obrazek

Pomiar CA LTE1800+LTE2600 dla Orange abo (odległość od stacji jak na zdjęciu):
Obrazek
Obrazek


Pomiar CA LTE1800+LTE2600 dla T-mobile abo (odległość od stacji jak na zdjęciu),
nie sugerujcie się napisem Carrier Orange, bo w dual sim-ach speedtest zawsze pokazuje operatora karty A:
Obrazek
Obrazek


Pomiar L800 T-mobile abo:
Obrazek
Obrazek
 #890743  autor: 6230i
 09 paź 2016, 15:13
Przejrzalem moja okolice pod katem 450MHz i takich nadajnikow jest bardzo malo. Ta czestotliwosc ma tak fenomenalny zasieg? Bo piszecie, ze Orange pokrylby nasz kraj w 99.99% ;p
Co to jest eNodeB?
 #890757  autor: Mixiorek
 09 paź 2016, 16:42
Kozien70 przy okazji sprawdzania TMobile 1800/2600 na dzwonnicy przy Stryjeńskich udało Ci się może obejrzeć stację na Sengera Cichego? Tam też uzyskali takie pozwolenia.

A odnośnie tego, że nasi operatorzy strasznie grzebią się z VoLTE, VoWiFi i nadal nie ma żadnych konkretów to w Orange Rumunia uruchomili te usługi już w zeszłym roku. Ponad rok temu. Jest to o tyle ważne, że obecny Prezes stamtąd przywędrował. Widzę tylko jedno wytłumaczenie - u nas chcieli najpierw mieć pasmo 800MHz by pokryć większość mieszkańców.

"Orange Romania launches VoLTE; Wi-Fi calling to follow
14 Sep 2015

RomaniaRomania

Orange Romania – the country’s cellular market leader by customer base – today launched voice-over-LTE (VoLTE) technology on its commercial network, claiming to offer 4G users five-times faster call connection times than previously, whilst providing better call clarity and simultaneous LTE data/internet connection. The VoLTE launch, in partnership with smart device manufacturer Samsung, was accompanied by the announcement that Orange Romania also plans to launch Wi-Fi calling on 2 November 2015, to expand its voice services in areas with scarce mobile network coverage. The cellco – which already covers 96% of Romanian urban dwellers and 70% of the general population with its 4G LTE services – has budgeted investment of EUR500 million (USD567 million) in the next three years, CEO Jean-Francois Fallacher told a press conference last week."

https://www.telegeography.com/products/ ... to-follow/

Czy współpraca przy VoLTE z Samsungiem może nieść ryzyko, że VoLTE będzie na początku "only Samsung"? Czy po prostu musieli z jakimś producentem to robić?

Z wszelkich zapowiedzi wynika, że u nas VoLTE ma być pod koniec roku. Co ciekawe zarówno Orange jaki TMobile są w tym zgodni. Czwarty kwartał. TMobile Niemczech i chyba Słowacji ma już komercyjnie te usługi.
Zasadniczo nasi operatorzy grzebią się :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 531 z 1158
  • 1
  • 529
  • 530
  • 531
  • 532
  • 533
  • 1158
  • 1
  • 529
  • 530
  • 531
  • 532
  • 533
  • 1158