DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 52 z 374
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 374
 #853699  autor: ja.michal
 01 mar 2016, 00:20
Kryniczanin pisze: Bez agregacji muszą być bloki ciągłe o minimum 5mhz.
Nie. Zgodnie z twoim twierdzeniem np. fińska sieć Ukkoverkot nie ma prawa działać, albo używa agregacji, a tak nie jest. Mają 2 x 4,5 MHz (LTE band 31). Downlink max 35 Mbps, uplink max 10 Mbps).
Kryniczanin pisze:A co z 450mhz? Przecież w tym roku koniec 25 letniej rezerwacji. Może Solorz liczy, że wykrwawione 800 Orange nie przedłuży i za znośne pieniądze weźmie 450mhz?
Wątpię, szczególnie, że zapytany o LTE450 rzecznik Orange odpowiedział, że analizują co w przyszłości. Pasma tyle co Ukkoverkot czyli nawet znośne prędkości do pokrycia, ewentualnie M2M.
Halset pisze:Plus nie pociągnie ogólnopolskiego GSM900 na mniej niż 5Mhz.
Chyba że do tego również zacznie stosować stacje sześciosektorowe, zagęści siatkę i ewentualnie zastosuje jakiś dynamiczny podział pasma w zależności od obciążenia, albo obszaru (są zapewne miejsca gdzie jest GSM900, ale marginalnie wykorzystywany).
Ostatnio zmieniony 01 mar 2016, 00:22 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
 #853700  autor: Spacedust
 01 mar 2016, 00:20
"...kolejnym rozwiązaniem będzie refarming częstotliwości 900 MHz (dziś doprecyzowano, że chodzi o w sumie 9,2 z 11 MHz rozdzielonych przez blok pasma T-Mobile Polska) oraz w dalszej kolejności 2100 MHz (do standardu LTE z obecnie wdrożonego HSPA+). W prezentacji dla inwestorów podano, że pierwsze testy reformowanej 900.tki przeprowadzono w rejonie Słupska, gdzie 4,2 MHz poddano reformingowi do standardu HSPA+. Kolejnym krokiem będzie refarming 5 MHz do standardu LTE, a opcjonalnie wspomnianego 2100 do standardu LTE."

"Tobias Solorz mówił dziś, że posiadana przez Sferię rezerwacja pasma będzie wykorzystywana tak, jak do tej pory, ale grupa nie planuje agregacji tych częstotliwości z pozostałymi. Jak wynika z informacji rpkom.pl, podobne podejście zastosować chce P4, operator sieci Play."
 #853704  autor: zajadacz
 01 mar 2016, 00:30
Spacedust pisze:Tobias Solorz mówił dziś, że posiadana przez Sferię rezerwacja pasma będzie wykorzystywana tak, jak do tej pory, ale grupa nie planuje agregacji tych częstotliwości z pozostałymi.
Czy ktoś umie racjonalnie uzasadnić dlaczego nie chcą tego agregować? Zbyt skomplikowana konfiguracja, czy może za mały zysk z tych 35 Mbit?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #853706  autor: ja.michal
 01 mar 2016, 00:36
Mała poprawka do tych 450 MHz w Ukkoverkot. Sprzętowo (router kliencki) jest 35/10 Mbps, ale od strony sieci wygląda to inaczej:
Kod: Zaznacz cały
The theoretical maximum speed is 15 Mbit / s downstream and 6 Mbit / s upstream. The actual speed can not be guaranteed.

The typical range for downstream speed is 3-10 Mbit / s and the typical range for upstream speed is 1-3 Mbit / s.
zajadacz pisze:Zbyt skomplikowana konfiguracja, czy może za mały zysk z tych 35 Mbit?
Agregacja trzech nośnych jest możliwa, ale chyba mało opłacalna przy tak małych zasobach. Szczególnie, że sprzęt pewnie więcej kosztuje, potrzeba dodatkowe (inne, wielozakresowe) anteny. Pewnie prościej będzie to uzyskać budując zwyczajnie stację na wyższych częstotliwościach.
 #853712  autor: habish
 01 mar 2016, 01:34
Spacedust pisze:dziś doprecyzowano, że chodzi o w sumie 9,2 z 11 MHz rozdzielonych przez blok pasma T-Mobile Polska
Ale tam nie ma 11 MHz tylko 9 MHz w dwóch kawałkach - 2,8 oraz 6,2 MHz.
Gdyby było tam 11 to dodając 5 aero2 byłoby łącznie 16 MHz więc bez problemu by wystarczyło na GSM/UMTS/LTE po 5 MHz a nawet na jedną z technologii mogli by dać 6 MHz.
Ale tam nie ma tyle tylko jest 9 + 5 = 14
 #853714  autor: Halset
 01 mar 2016, 02:25
ja.michal pisze: Chyba że do tego również zacznie stosować stacje sześciosektorowe, zagęści siatkę i ewentualnie zastosuje jakiś dynamiczny podział pasma w zależności od obciążenia, albo obszaru (są zapewne miejsca gdzie jest GSM900, ale marginalnie wykorzystywany).
Wierzysz w to? Bo ja nie.
Nie Solorz, który wszędzie oszczędza gdzie się da. Nie jest dla niego to opłacalne.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853716  autor: zajadacz
 01 mar 2016, 03:08
Solorz, alby nie zostać w tyle, musi wyłożyć kasę na sieć. Tym bardziej, że jest o jakieś 1,5 mld do przodu w porównaniu z innymi operatorami. Co więcej nie ma żadnych zobowiązań inwestycyjnych po aukcji i może budować nowe stacje tam gdzie mu się podoba, a nie gdzie musi. Potencjał jest, trzeba tylko go wykorzystać. Stety/niestety uważam, że spartoli i go zmarnuje. Tym bardziej, że z wypowiedzi jego syneczka wynika, że nie ma większego pojęcia o tym biznesie i nie docenia w nim roli infrastruktury. Już teraz Plus nie ma najlepszej opinii jeśli chodzi o ich LTE (lejki "nielimitowanego" internetu zrobiły swoje), do tego prędkości żałosne, dosył do wielu stacji słaby. Albo przez ten rok grupa CP podgoni i zrówna się z konkurencją, albo będzie grubo odstawać na minus od takiego Play i w przyszłorocznym badaniu sieci Plus będzie ostatni.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #853720  autor: Kryniczanin
 01 mar 2016, 06:44
Zgodnie z twoim twierdzeniem np. fińska sieć Ukkoverkot nie ma prawa działać, albo używa agregacji, a tak nie jest. Mają 2 x 4,5 MHz (LTE band 31). Downlink max 35 Mbps, uplink max 10 Mbps).
Ja wiedzę co do wielkości bloków czerpałem z forum.

Silvercrest
Co prawda post nie był adresowany do mnie :) ale kiedyś czytałem na forum że LTE musi działać na blokach wielokrotności 5MHz czyli: 5 - 10 - 15 - 20MHz.
I zajadacz
Są jeszcze mniejsze 1,4 i 3 MHz. Tylko, że nie da się zrobić tak, że będzie działać np. na 13 MHz. Można jedynie zrobić 10 MHz+3 MHz i agregować pasma.
http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 37#p837137
(są zapewne miejsca gdzie jest GSM900, ale marginalnie wykorzystywany).
Np. Plus w Krynicy ma najwięcej masztów. Może sobie bez problemu pozwolić na całkowite wyłączenie 900 i zostawienie ruchu tylko na 1800.

Pójście w dawną Ideę czyli miasta plus główne drogi DCS jest wykonalne. Play na DCS w miastach radzi sobie na 5mhz bez większych problemów.
 #853724  autor: Halset
 01 mar 2016, 08:01
zajadacz pisze:Stety/niestety uważam, że spartoli i go zmarnuje. Tym bardziej, że z wypowiedzi jego syneczka wynika, że nie ma większego pojęcia o tym biznesie i nie docenia w nim roli infrastruktury.
W kwestii oszczędzania powinien przybić piątkę z kolegą z Tylicza :mrgreen:
Albo przez ten rok grupa CP podgoni i zrówna się z konkurencją, albo będzie grubo odstawać na minus od takiego Play i w przyszłorocznym badaniu sieci Plus będzie ostatni.
Widzę, że jesteś takiego samego zdania jak ja, które powtarzam od dłuższego czasu :-)

Pójście w dawną Ideę czyli miasta plus główne drogi DCS jest wykonalne. Play na DCS w miastach radzi sobie na 5mhz bez większych problemów.
Z którego nikt prawie nie korzysta, bo jesteś albo w macierzystym 3G albo w roamingu. To na pewno radzi sobie bez problemów 8)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853726  autor: Kryniczanin
 01 mar 2016, 08:13
Skończ bredzić, bo naprawdę aż słabo się robi czytając te wypociny.

Choćby kolega mieszkający 300m od dwóch stacji ma w domu tylko i wyłącznie 2G włączone na lumii 535 a data to wifi. Ja będąc cały dzień w Krakowie też mam cały czas 2G bo mam HD na słuchawce też w 2G.

Z transmisji korzystam bardzo sporadycznie. A zrzucanie do T-Mobile zdarza się bardzo rzadko w granicach błędu statystycznego.

W Sylwestra specjalnie ustawiłem sobie tylko 2G na noc. I co? Wszystko ok żadnego zrzucania.
 #853734  autor: Halset
 01 mar 2016, 10:04
Kryniczanin
1) Nie oceniaj sieci względem swojej "wioski" W Play jesteś prawie że wcale na GSM, stąd nie porównuj obciążenia Plusa TM i Orange. Plus może pociągnie na 4,4 MHz GSM ale będzie tak samo kulowo chodził jak chodzi U900 w N!. N! przynajmniej braki pojemności uzupełnia przez U2100 w przypadku data a przypadku Voice - 2G i to co najmniej 5Mhz jak w przypadku Orange.
Plus nie ma ciągłości technologicznej i nie możesz mieć ustawione tylko 3G albo 2G, bo w wielu miejscach w Polsce w Plusie masz tylko 2G albo tylko 3G.
Nie wierzę, żeby Solorz poza LTE wyłożył jeszcze kasę na rozbudowanie co najmniej 2G.
2) Twój kolega mieszka 300m od stacji to ma GSM1800. Wymuszone 2G. Nikt "normalny" w sieci Play nie ustawia na 2G. Jak się w Play 3G skończy wskakujesz do roamingu, bo U900 Play sieje dalej jak GSM1800
3) To, że Ty masz HDVoice na 2G, nie oznacza, że inna osoba ma słuchawkę z 2G w HDVoice
4) Marudzisz na zrzucanie w N! do 2G a sam z 2G korzystasz (to już jest hipokryzja)
W Sylwestra specjalnie ustawiłem sobie tylko 2G na noc. I co? Wszystko ok żadnego zrzucania.
Też mi argument :D Jak z 2G w Play może korzysta z 2% ludzi z wszystkich co są w sieci P4. I to tak liczone z dużym zapasem :) Więc na czym to ma zdechnąć?
Bądź bardziej konstruktywny jeśli chcesz swoją tezę udowodnić oraz (w przypadku 2G odnośnie N!) nie zmieniaj poglądów jak Ci czapka stoi.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853740  autor: kozien70
 01 mar 2016, 10:26
Patryk7588 pisze:
Spacedust pisze:dziś doprecyzowano, że chodzi o w sumie 9,2 z 11 MHz rozdzielonych przez blok pasma T-Mobile Polska
Ale tam nie ma 11 MHz tylko 9 MHz w dwóch kawałkach - 2,8 oraz 6,2 MHz.
Gdyby było tam 11 to dodając 5 aero2 byłoby łącznie 16 MHz więc bez problemu by wystarczyło na GSM/UMTS/LTE po 5 MHz a nawet na jedną z technologii mogli by dać 6 MHz.
Ale tam nie ma tyle tylko jest 9 + 5 = 14
Też się nad tym zastanawiałem. Z tymi 11 to jakiś błąd w materiałach prasowych.
I wg mnie będzie to tak, że w tym kawałku 6.2 MHz najpierw uruchomią HSPA na bloku 4.2 MHz, chwilę na tym popracują i po jakimś czasie przerobią to HSPA na LTE (z rozszerzeniem bloku do 5MHz). Nic innego tam nie wyrzeźbią.
 #853742  autor: Kryniczanin
 01 mar 2016, 10:35
Halset pojmij w końcu podstawy.

Człowieku koniec 2018 to inny świat wtedy odsetek urządzeń w sieciach typu tylko GSM będzie jeszcze mniejszy.

Plus pozbył się masy urządzeń 2G z sieci choćby kas biletowych stacjonarnych, kas biletowych mobilnych (PKP IC, Przewozy Regionalne). To wszystko jest już w Orange.

Owszem, będzie jeszcze trochę terminali 2G, ale znacznie mniej niż teraz.

A co do Hipokryzji to co mam siedzieć non stop w LTE wykorzystując 250mb danych miesięcznie?

Pozwalam innym efektywnie korzystać.

To się nazywa myślenie o innych a nie hipokryzja.

Ciebie na coś takiego nie stać. Dla Ciebie to kosmos. Ktoś kto ma cały czas włączone dane nie korzystając z nich zajmuje tylko zasoby sieci myśli tylko o sobie.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2016, 11:07 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #853749  autor: habish
 01 mar 2016, 11:00
Stacje LTE-A w Warszawie:

- Warszawa - Ursynów, ul. Ciszewskiego 7A (strunobetonowy maszt T-Mobile - teren stacji RPZ 110/15 kV) (ID14145) - stacja obok SGGW
- Warszawa - Praga Południe, ul. Ostrobramska 77 (biurowiec Grupy Polsat) (ID14639)
- Warszawa - Wewnętrzna Instalacja - (ID14591)


Ktoś w Warszawy chętny do przetestowania? :)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2016, 13:04 przez habish, łącznie zmieniany 1 raz.
 #853756  autor: kozien70
 01 mar 2016, 11:17
Ciszewskiego 7A - praktycznie obok mnie, kilkaset metrów od domu. Doładuję prepaid-a Plusa, pożyczę telefon z LTE-A i przetestuję ;)
 #853767  autor: Mixiorek
 01 mar 2016, 11:47
Jednak "studenty ciągną", aż trzeba im 300Mb/s wystawiać :-D
Fajna stacja, dosyć ciekawe anteny tam wiszą. O ile ich nie zmienili od ostatniego razu jak tam przejeżdżałem.

Edit 12:03
Tak to wygląda:
https://www.google.pl/maps/@52.1574662, ... 56!6m1!1e1

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #853773  autor: Halset
 01 mar 2016, 12:04
Kryniczanin pisze: Człowieku koniec 2018 to inny świat wtedy odsetek urządzeń w sieciach typu tylko GSM będzie jeszcze mniejszy.
Jasne, że się zmniejszy. Tylko weź teraz się oderwij od swojego świata i pomyśl ile lat jest na rynku 3G. Czy coś związku z tym się zmieniło odnośnie urządzeń na 2G? NIC! Nothing!
Dalej jest jak jest. To teraz myślisz, że przez dwa lata będzie rewolucja!?
Dalej Plus leci na GSM900 i GSM1800
N! jak wspólne wycieli tylko po 2,5Mhz każdy z GSM1800 i po kawałku z GSM900 żeby mieć wspólne 4,2 Mhz na U900.
Przecież same podmioty się wypowiadały, że nie mogą wyciąć GSM, bo to zostanie. I to jeszcze długo.
Plus pozbył się masy urządzeń 2G z sieci choćby kas biletowych stacjonarnych, kas biletowych mobilnych (PKP IC, Przewozy Regionalne). To wszystko jest już w Orange.

I znowu Twój tok myślenia. Jedna firma i od razu mniejsze obciążenie?
Zamienił się podmiot ale nadal to 2G. Plus jedno oddaje, drugie przyjmuje. Tak jest w biznesie.
To się nazywa myślenie o innych a nie hipokryzja
Dowiedz się w słowniku co oznacza hipokryzja.
Mnie na takie coś stać, tylko, że ja ciągle korzystam z internetu i nie mam ochoty co chwilę przelogowywać telefonu z 2G na 3G (z LTE prawie w ogóle poza laptopem w Plusie nie korzystam). Nie mam przyzwyczajenia z Play (bo w tej sieci jara wszystkich grzebanie ciągle w telefonie), bo z niego nie korzystam.
Jak nie muszę, wyłączam pakiet danych.

Hipokryzją u Ciebie jest to, że atakujesz N! za gadanie (jakość) w 2G (które o dziwo tylko u Ciebie występuje) a sam wymuszasz 2G w Play.

KONIEC OT, bo robimy śmietnik nowymi wątkami!!!
*****************************************************************************************************************
Wracając do tematu

Fajne stacje Patryk. Radiolinie też wymienione? (może gdzieś już o tym pisałeś, ale wybacz, mogłem nie zwrócić na to uwagi)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2016, 12:06 przez Halset, łącznie zmieniany 2 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853774  autor: zajadacz
 01 mar 2016, 12:05
Wymyśliłem jeszcze jedno, ciekawe rozwiązanie w kwestii LTE 800 Sferii:
Sferia jest osobną spółką, więc można ją osobno sprzedać komuś, kto potrzebuje pasma i będzie chciał zabulić te 1,7 mld za przedłużenie, plus pewnie kilkaset mln za samą spółkę. Oczywiście pod warunkiem, że dla kogoś nie będzie to zbyt drogo.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #853777  autor: Halset
 01 mar 2016, 12:10
@zajadacz
Solorz coś wymanewruje.
Albo wróci do puli i będzie aukcja lub przetarg (jest szansa, na wyszarpanie za niższą cenę jak 2mld). Play może nie łyknąć ze wzgledów finansowych.
Albo jak piszesz, pokombinuje coś między własnymi spółkami, co już robi od lat. Czyli sprzedaje, kupuje a i tak na końcu wszystko zostaje w Imperium Solorza.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853778  autor: habish
 01 mar 2016, 12:10
Halset pisze:Fajne stacje Patryk. Radiolinie też wymienione? (może gdzieś już o tym pisałeś, ale wybacz, mogłem nie zwrócić na to uwagi)
W wykazie UKE do stacji przy SGGW nie dociera żadna radiolinia, ze stacji na siedzibie Polsatu kila radiolin się rozchodzi więc pewnie i tam jest światłowód, ale stacja zasila także sąsiednie radioliniami. Trzeciej stacji jeszcze nie zidentyfikowałem.
  • Strona 52 z 374
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 374
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 374