DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 53 z 533
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 533
 #868872  autor: RicoExus
 02 cze 2016, 11:26
makivara pisze:
Halset pisze: Nie wiem, nie znam takich przypadków. U2100 jest tak dobrze rozplanowane i dobrze sieje, że rzadko kiedy wypadasz z 3G, chyba że to jakiś budynek z grubymi ścianami.
Druga sprawa - skakanie skakaniem ale normalnie gadasz. Zawsze możesz sobie pasmo wymusić.
I to na pewno jest mniejsza żonglerka niż w P4 - wymuszanie, skakanie z sieci do sieci (nierzadko zrywane połączenia) itd i wielkie dziury w zasięgu. Niech zamienią głównego roamingowego partnera na Plusa :) Zobaczycie, jak za TMobile (N!) będziecie tęsknić ;)

Zaletą P4 jeśli Ci się nie skończy zasięg albo nie wywali Cię do roamingu jest HDVoice po ich 3G. Ale tylko wtedy gdy gadasz po sieci, bo komercyjnie między operatorami jeszcze brak.
Nie będę tęsknić za roamingiem T-Mobile bo działa on dobrze jedynie w miastach - taka moja obserwacja. Na głównych trasach między miastami lepiej sprawdza się Solorz Network zwany minusem od jakiegoś już czasu.

Ja od kilku tygodni mam telefon z wymuszonym U900 - bateria na dłużej starcza i biorąc razem wszystkie sieci - chyba najlepsze pokrycie jest. Dawno nie zdarzyło mi się zgubić zasięgu do zera.
I w miastach ma to ta zaletę, że z T-Mobile'a szybko i bez większych problemów wskakuje w zasięg macierzysty P4.
Na pewno są takie miejsca gdzie Play dobrze sobie radzi z U900. Nie powiem, że w Trójmieście jest źle ale jednak bez roamingu to nawet U900 Play mieli by takie dziury w zasięgu, że niewiele osób by z nich korzystało. U900 do rozmów sprawdza się super ale jak jest sezon to niektóre stajcie są masakrycznie przeciążone. Praktycznie z netu nie ma możliwości korzystać a U2100 i L1800 są duże problemy z zasięgiem.
 #868886  autor: Halset
 02 cze 2016, 12:15
RicoExus pisze: Halset - tam raczej ostatnio rzadko jeżdżę, ale jak bym jechał w stronę estakady to przeskanuje na Grabówku. Może odpalili stację w Gdyni na Dickmana 36 i sygnał z tamtą dolatuje?
Z Oksywia?? :shock:

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #868901  autor: RicoExus
 02 cze 2016, 12:56
Halset pisze:
RicoExus pisze: Halset - tam raczej ostatnio rzadko jeżdżę, ale jak bym jechał w stronę estakady to przeskanuje na Grabówku. Może odpalili stację w Gdyni na Dickmana 36 i sygnał z tamtą dolatuje?
Z Oksywia?? :shock:
Halset - na 100% nie ma pewności ale to jest bardzo możliwe, odległości około 4,5 km zwłaszcza, że Oksywie jest wysoko potem "dolina port" i Grabówek. Ja sam co dziwne w trzech miejscach łapię L800 na Płycie Redłowskiej, trzy różne stacje. Jedna możliwe z Sopotu dwie pozostałe nie mam pojęcia ale bardzo daleko bo sygnał słaby chociaż testy idzie zrobić. A co do możliwości współpracy T-mobile i Play przy L800 to może by to nie było aż tak złe? Jak by nie patrzeć 15Mhz, Play zobliguje się do postawienia xxxx stacji z których pójdzie też sygnał dla T-mobile, Orange będzie miało swoje 10Mhz . Jak gęsto nadajników zrobią razem T-mobile i Play to całkiem nieźle to może działać, nawet przy dużej liczbie klientów. A przecież i tak T-mobile zgodziło się na umowę LTE dla Play. I w takiej sytuacji jak napisałem to według mnie T-mobile i Play będą na samej 800 mogli zaoferować największą szybkość w zależności od miejsca i obciążenia. Orange miejscami wolniejsze LTE 800 miejscami szybsze. A największy przegrany zostanie z marnym 5Mhz na LTE800 przy czym bez żadnego pola manewru.
 #868913  autor: Halset
 02 cze 2016, 13:33
makivara pisze:
Nie będę tęsknić za roamingiem T-Mobile bo działa on dobrze jedynie w miastach - taka moja obserwacja. Na głównych trasach między miastami lepiej sprawdza się Solorz Network zwany minusem od jakiegoś już czasu.
Wierz mi, że nie jest lepiej, bo używam na co dzień Plusa jako służbowy.
3G od Plusa może ma pokrycie (mniejsze lub większe od N! w zależności od rejonu) ale straszne słabe i wolne. Już nie wspomnę, że więcej zrywa połączeń niż dochodzi do HO do 2G.
Dziur też ma mnóstwo.
Już nie wspomnę o płaczu użytkowników Play na wielu maści portalach, jak to Play zmienił na głównego opa z TMobile na Plusa. Plus 3G to dno a klienci Play do LTE dostępu nie mają. No chyba, że też jacyś "wybrani" klienci jak w przypadku TMobile, o czym oficjalnie nie wiemy (skoro ostatnio nowa umowa wynegocjowana między Plusem a P4)
RicoExus pisze: Halset - na 100% nie ma pewności ale to jest bardzo możliwe, odległości około 4,5 km zwłaszcza, że Oksywie jest wysoko potem "dolina port" i Grabówek.
Terenowo się zgadza ale po drodze jest jeszcze kilka innych stacji, jak ta na terenie Stoczni czy ta na Kościele przy Estakadzie.
Dziwnie ta sieć zatem jest skonfigurowana....Czyli byle jak, byle sygnał siać.
A co do możliwości współpracy T-mobile i Play przy L800 to może by to nie było aż tak złe? Jak by nie patrzeć 15Mhz, Play zobliguje się do postawienia xxxx stacji z których pójdzie też sygnał dla T-mobile, Orange będzie miało swoje 10Mhz . Jak gęsto nadajników zrobią razem T-mobile i Play to całkiem nieźle to może działać, nawet przy dużej liczbie klientów.

Chyba tylko dla klientów Play. Play rozdaje no limit, z ich stacji korzysta Virgin Mobile, NC+ czy Multimedia oraz inne twory.
Ja dziękuję za zapychanie mi stacji.
Jeśli o współpracy myślałem, to tylko i wyłącznie na udostępnienie stacji bazowych TMobile ale z antenami P4.
I nawet takiej nie chce. Dla mnie niech P4 pakuje walizki i albo dogaduje się z Plusem albo w końcu za swoją sieć niech się weźmie. To ostatnie wszystkim na dobre wyjdzie.
A przecież i tak T-mobile zgodziło się na umowę LTE dla Play. Orange miejscami wolniejsze LTE 800 miejscami szybsze.

To są tylko domysły i o tym już pisaliśmy. Mają dostęp tylko "wybrani" klienci czyli kapka i nie ssacze.
RicoExus pisze: Na pewno są takie miejsca gdzie Play dobrze sobie radzi z U900. Nie powiem, że w Trójmieście jest źle ale jednak bez roamingu to nawet U900 Play mieli by takie dziury w zasięgu, że niewiele osób by z nich korzystało.
Dokładnie. Nikt nie twierdzi, że P4 chodzi masakrycznie. Działanie i pokrycie podobne jak Idea sprzed kilku lat przed modernizacją NetWorks, z dużymi dziurami. Tu akurat jest ratunek w postaci roamingu, czego Idea nie miała. Suma sumarum - jest najsłabsza z wszystkich sieci i najgorzej działająca z wyjątkiem 3G, gdzie bije na głowę Plusa (dotyczy to na pewno Trójmiasta)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #868933  autor: RicoExus
 02 cze 2016, 14:50
Halset - ja też tak bez przekonania pisałem co do współpracy w zakresie L800 między T-mobil i Play bo nikt do końca nie wie jak by to wyglądało. I raczej też się skłaniam, że dla sieci T-mobile było by to nie korzystne. Lepiej już 15Mhz z Orange ale widać na razie, że oni nie są specjalnie zainteresowani albo tylko cisza. Z drugiej strony pewnie T-mobile zależy aby Play przypadkiem nie miał 10Mhz na L800, straszna polityka:) Trochę jak gra w szachy przewidzieć co może się stać po każdym ruchu :) Z drugiej strony jeśli Play tak jak widzimy przenosi stację na lepsze lokalizację koło stacji NetWorkS! to może odrabiają lekcję i starają się poprawić jakość sieci, choć to jeszcze długa droga. Ale chociaż by wymiana anten może poprawić też sytuacje, nie wiem czy one oprócz obsługi dodatkowych częstotliwości są lepsze jeśli chodzi o siłę sygnału od tych starszych, czy to nie ma kompletnie żadnej różnicy? Ale jedno trzeba przyznać, że nawet zaczynają się starać bo w ogóle coś robią, NetWorkS! trochę wolniej bo nie musi się spieszyć. A za jakiś czas pewnie się okaże, że Plus z całą swoją paczką będą daleko w tyle bo prawie nic nie robią.
 #868937  autor: zajadacz
 02 cze 2016, 14:57
RicoExus pisze: Ale chociaż by wymiana anten może poprawić też sytuacje, nie wiem czy one oprócz obsługi dodatkowych częstotliwości są lepsze jeśli chodzi o siłę sygnału od tych starszych, czy to nie ma kompletnie żadnej różnicy?
Nie robi różnicy. Generalnie to, jeśli antena ma te same wymiary zewnętrzne, to zysku nie będzie mieć większego. Różnica może być jedynie jeśli zmieniają anteny na dłuższe. W Play to problemem jest ilość stacji i obciążenie. Konfiguracja sieci nie jest taka zła jak kiedyś, zwłaszcza jak się popatrzy na to co było, kiedy startowało u nich GSM 900. Szkielet teraz już też mają sensowny. Wydaje się, że teraz jedyne co im zostało to budowa ogólnopolskiego zasięgu, tym bardziej, że już jest W4, a nie W3, więc teoretycznie stać ich.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #868951  autor: Spacedust
 02 cze 2016, 16:02
Mi dzisiaj złapało LTE800 Playa na odległości ok. 6-7 km :) Kiedy stanąłem na odległości dokładnie 4,3 km to na otwartym terenie była taka prędkość. Po wejściu do budynku od razu 2-3 kreski UMTS900 i zero zasięgu LTE800.

Niestety LTE800 kompletnie nie daje sobie rady z przeszkodami...

Stacja bazowa Rokietnica, ulica Rolna 39 (aktualnie LTE800/LTE1800/LTE2100).

Obrazek
 #868991  autor: RicoExus
 02 cze 2016, 18:13
zajadacz pisze:
RicoExus pisze: Ale chociaż by wymiana anten może poprawić też sytuacje, nie wiem czy one oprócz obsługi dodatkowych częstotliwości są lepsze jeśli chodzi o siłę sygnału od tych starszych, czy to nie ma kompletnie żadnej różnicy?
Nie robi różnicy. Generalnie to, jeśli antena ma te same wymiary zewnętrzne, to zysku nie będzie mieć większego. Różnica może być jedynie jeśli zmieniają anteny na dłuższe. W Play to problemem jest ilość stacji i obciążenie. Konfiguracja sieci nie jest taka zła jak kiedyś, zwłaszcza jak się popatrzy na to co było, kiedy startowało u nich GSM 900. Szkielet teraz już też mają sensowny. Wydaje się, że teraz jedyne co im zostało to budowa ogólnopolskiego zasięgu, tym bardziej, że już jest W4, a nie W3, więc teoretycznie stać ich.
To dłuższe anteny jak ma np. Plus z jednej strony były by korzystniejsze bo poprawił by się zasięg wewnątrz budynków. Play ma takie krótkie wąskie chyba do U2100. Ale z drugiej strony mocno obciążona stacja zwiększając zasięg działała by jeszcze gorzej. Co prawda chyba można regulować zasięg przez odchylenie anteny w pionie dokładnie nie wiem jak to się fachowo nazywa. Co do zasięgu LTE800 to chyba powinno być na poziomie U900, ale może oni ograniczają właśnie jakoś zasięg bo to tylko na net, jak by już szedł głos po LTE to korzystnie by było dawać sygnał na max jak U900. Tyle, że może Play czeka z tym do momentu jak będą mieli tyle stacji L800 jak U900.
 #869005  autor: Flash999
 02 cze 2016, 19:32
RicoExus pisze: Co prawda chyba można regulować zasięg przez odchylenie anteny w pionie dokładnie nie wiem jak to się fachowo nazywa.
Można, przy antenach montowane są w tym celu RET - urządzenia do zdalnej regulacji tiltu (pochylenia) anten.

Stacje bazowe w województwie podlaskim
 #869007  autor: Yey
 02 cze 2016, 19:45
RicoExus pisze:
zajadacz pisze:Różnica może być jedynie jeśli zmieniają anteny na dłuższe
To dłuższe anteny jak ma np. Plus z jednej strony były by korzystniejsze bo poprawił by się zasięg wewnątrz budynków. Play ma takie krótkie wąskie chyba do U2100. Ale z drugiej strony mocno obciążona stacja zwiększając zasięg działała by jeszcze gorzej.
No właśnie, nie zawsze dłuższe znaczy lepsze - przynajmniej jeśli chodzi o anteny. :-D
Dłuższa antena to owszem większy zysk energetyczny, ale kosztem węższej, bardziej skupionej wiązki w pionie (w poziome zwykle szerokości wiązek anten komórkowych są podobne 60 stopni dla nadajnika 3 sektorowego).
Zatem taka dłuższa antena (nawet 2,5 do 3m) jest fajna np. na wieży za miastem, gdzie lepiej skupiona wiązka (szerokości 3-5 stopni) a dzięki temu większy zysk energetyczny, a to większy zasięg.
Jednak w mieście taka długa antena często zupełnie się nie sprawdzi. Tu zwykle dość blisko nadajnika mamy wysokie budynki i taka wąska, skupiona wiązka owszem świetnie głęboko przeniknie przez ścianę takiego budynku, ale tylko na wysokości kilku z kilkunastu pięter. Dlatego w mieście stosuje się raczej anteny krótsze, z mniejszym zyskiem energetycznym, ale nadające szeroką wiązkę w miarę równomiernie "pokrywającą" najbliższą okolicę. Ale za to takie nadajniki trzeba stawiać gęściej.
 #869011  autor: Halset
 02 cze 2016, 20:01
Kolejna wspólna miejscowa Play i N!. Dach Akademi Marynarki wojennej na Oksywiu Dolnym ;-)
Chyba widać, że N! ma najlepiej rozplanowane miejsca na stacje bazowe skoro Play ciągle do nich dołącza ;-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #869081  autor: RicoExus
 03 cze 2016, 00:06
No to Play zaczyna powoli iść w stronę jakości. Byle jeszcze wzorowali się na ustawieniach anten tak jak ma N! Chociaż pewnie do końca nie mogą, ale niech na osiedlach stacje tak modernizują aby wycisnąć max w promieniu chociaż 500 do 700m z uwzględnieniem, że u nas domy są murowane a nie drewniane :) Może za dwa lata Play będzie nr2 po N! w zasięgu ogólnopolskim a Plus i spółki Solorza będą tematem nr1 w sprawach problemów technicznych kto wie :)
 #869086  autor: Halset
 03 cze 2016, 01:21
RicoExus pisze:No to Play zaczyna powoli iść w stronę jakości.Może za dwa lata Play będzie nr2 po N! w zasięgu ogólnopolskim
Za dwa lata? Co najmniej 5 jak nie więcej. N! się cały czas też rozwija ;) a Solorz łatwo skóry nie sprzeda ;)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #869143  autor: west
 03 cze 2016, 11:36
Spacedust : specjalnie dla ciebie wpis z gsmonline dotyczący LTE-A w Poznaniu:
poznaniak pisze: 2016-06-03 11:13
wczoraj w LG g4 pojawiła mi się ikonka LTE+ i osiągnąłem 69 mgbit na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu.
Link poniżej:
http://gsmonline.pl/newsy/play-nowa-ofe ... rwiec-2016
Czyli coś się dzieje:)

PZDR WEST
 #869145  autor: Spacedust
 03 cze 2016, 11:53
west pisze:Spacedust : specjalnie dla ciebie wpis z gsmonline dotyczący LTE-A w Poznaniu:
poznaniak pisze: 2016-06-03 11:13
wczoraj w LG g4 pojawiła mi się ikonka LTE+ i osiągnąłem 69 mgbit na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu.
Link poniżej:
http://gsmonline.pl/newsy/play-nowa-ofe ... rwiec-2016
Czyli coś się dzieje:)

PZDR WEST
LTE+ mamy już od dawna, bo to jest agregacja LTE1800/2100, ale LTE2600 nie ma poza jedną stacją na Opieńskiego (słup Tesco). Codziennie skanuję prawie cały Poznań i nic nie ma poza tym.
 #869147  autor: Benjamin Linus
 03 cze 2016, 11:58
west pisze:...
wczoraj w LG g4 pojawiła mi się ikonka LTE+.....
Czy G4 jest z brandem Play czy nie?
 #869148  autor: west
 03 cze 2016, 11:58
No ok, ale przecież przy agregacji LTE 1800/2100 nie pokaże LG plusika więc w tym wpisie chodzi o 2600 więc cała magia właśnie w tym, że pojawiło się 2600 tylko podejrzewam, że Play nie ma jeszcze oficjalnie zezwolenia i ...po cichu wyszło:)
 #869149  autor: kozien70
 03 cze 2016, 12:06
Dlaczego przy agregacji L1800 i L2100 nie pokaże plusika? Ten telefon nie obsługuje takiej agregacji?
 #869155  autor: west
 03 cze 2016, 12:25
Powiem tak nie wiem: ale u znajomego co ma LG G4 nigdy( tzn. jakoś ostatnio) nie widziałem żeby pojawił się plusik przy takiej agregacji w Playu. Jeśli się mylę to muszę posypać głowę popiołem:)
 #869158  autor: west
 03 cze 2016, 12:47
Jedyne wyjście to chyba przejechać się w wolnej chwili na dąbrowskiego w Poznaniu -ja ze Szczecina tego nie zrobię;)
  • Strona 53 z 533
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 533
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 533