DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 740 z 1158
  • 1
  • 738
  • 739
  • 740
  • 741
  • 742
  • 1158
 #941853  autor: viggen
 28 lip 2017, 17:28
kozien70 pisze: Nie pisz mi na PW, tylko tu na forum. I najlepiej już w odpowiednim wątku czyli o P4, bo do tego sprowadziłeś temat.
Nie będę nigdzie pisał zatem. Kija w mrowisko nie będę wkładał. Już wystarczająco włożyłem. A gdy wklejałem fakty przez debiutem na GPW, to usuwane były moje posty.
Ponadto - roaming się tyczy P4 i N!. Więc w sumie obojętne w którym temacie bym to napisał.
A zanim napiszesz, ochłoń. Masz chroniczną nienawiść do Play, liczyłeś na to, że W3 w końcu zdusi fioletowych utrudniając roaming, a tu zonk. Orange dogadał się z Play i i jesteś rozżalony. Wyluzuj.
Proszę Cię. Nie wiem skąd taki wniosek. Wydaje mi się, że Tobie chyba potrzeba czasu na ochłonięcie.

1) Miałem 6 lat TMobile i wiem czym to się kończy, gdy stoi stacja bazowa N! a nie ma P4. Wystarczy jechać w sezonie letnim/zimowym w plener. Znajomi na Orange U2100 sobie swobodnie latali po necie a mój TM przez "turystów" z telefonami w P4 ledwo zipał. O wspólnym U900 nie wspomnę. Ogólnie 3G jest zdecydowanie szybsze w TM niż w O, jeśli właśnie nie ma w/w sytuacji (logiczne bo mniej ludzi)
2) Nie odczujesz Ty i większość co mieszka w miastach i żyje wokół komina, raz czy dwa wybierając się poza swoją strefę komfortu. Tam w miastach P4 ma swoją sieć, więc obciążenie dla N! czy Plusa będzie znikome.
3) Nie liczyłem na zduszenie przez W3. Liczyłem w końcu, że szybciej się weźmie P4 za rozbudowę swojej sieci niż my legalnie będziemy latać na wakacje na Marsa. W obecnej sytuacji widać, że to był typowy "bełkot" pod GPW. Mają rozbudować swoją niby sieć do 2020r a umowa z Orange do 2021.
Zamknięcie roamingu lub ograniczenie roamingu dla P4 dałoby szansę na rozbudowę, bo nie mieliby wyjścia. Ale oni nie chcą budować. Oni dalej chcą zarabiać, budować bazę klientów (pewnie chcą być nr 1 w Polsce) a potem sprzedać. A infrastrukturą niech się martwi nowy nabywca.
4) Gdyby obecnie W3 wykorzystało sytuację, że nie ma LTE P4 poza miastami, mieliby szansę na przejęcie trochę użytkowników. P4 wtedy dostałby kopa na rozbudowę sieci. Obecnie będzie dalej u nich marazm i tyle. A jeszcze odczują to użytkownicy innych sieci, głównie O jako roaming nr 1.
Przypomnę, że ruch data rośnie i to bardzo mocno .
5) Wspomnicie moje słowa. Orange ma mniej zasobów niż P4, ma najwięcej użytkowników i ładuje na swoje bary sieć nr 2 pod względem ilości SIM z większymi zasobami radiowymi. LTE będzie dla Play i najpewniej LTE800 bo nie 1800, gdzie TMobile z tego biznesu nie ma.
6) Nie ważne czy lejek czy nie. Co to za różnica, czy 10-ciu ssa ok 10Mb/s czy 100 po 1,5Mb/s
Obciązenie jest obciążeniem.
7) Liczyłem również, że P4 wróci do Plusa z roamingiem. Dlatego, że Plus w końcu by się porządnie wziął za sieć a rykoszetem dostałby w tyłek P4. I w sumie każdy z nas by na tym zyskał. Plus zapchany ruszyłby z kopyta i wyciągnął z piwnicy zalegające pasma a P4 - spadkiem jakości na roamingu w Plusie, ruszyłby z kopyta z budową własnej sieci (klienci pewnie by zaczęli uciekać wcześniej)
Ten użytkownik nie potrafi pojąć takich rzeczy. W3 mogła rozwalić Play do 2009 roku i 29 groszy. Dalej już za późno.
Zejdź na ziemię. Wszyscy wiemy na czym te 29groszy polegało i kto wpadł na ten pomysł.
@Mixiorek
1) Pisałem o tym nie raz. I sami jak widać widzicie, że TMobile wyszło na tym jak zabłocki na mydle. Do dzisiaj żałują tej decyzji. Kasa w biznesie to nie wszystko. Trzeba czasami myśleć strategicznie.
3) Nie zbuduje i na pewno to nie bedzie 2020.
4) Ruch tylko na 3G. A data ogólnie rośnie nadal i to w mega tempie. Plusowi nie spadł, Play dalej ma wzrosty a Orange i TM jeszcze większe jeśli chodzi o data. I bardzo długo tego pociągu nikt nie zatrzyma.
Mixiorek pisze:Ok, jasne. TMobile płacili za każdą minutę, sms, GB...? Ups, to pewnie finansowo bolało.
No jasne, że bolało. Tylko wróć do komunikatu P4, jak się oni tym tłumaczyli.
kozien70 pisze: 4G/LTE Orange Polska dla klientów Play będzie dostępne od 2018 roku.
Przez 6 miesięcy będziemy przygotowywać naszą sieć do przyjęcia ruchu Play
Do końca roku świadczymy im usługi tylko 2G/3G w niewiele większym stopniu niż dotychczas.
TMobile też nie był od razu. Przełączanie trwało chyba co najmniej 3 miesiące i potem jeszcze długo było dopieszczane.
Pytanie co potem? Rozumiem Plus, rozumiem jeszcze TM, którzy z P4 na ich barkach mają mniej klientów niż sam Orange, mając jednocześnie więcej zasobów radiowych.
Mówię Wam - Wy jak i ja będąc w Orange to odczujemy. Nie mam na myśli padniecie sieci ale będzie odczuwalne. TMobile odetchnie, Plus rozbuduje swoje sieć i również zyska na pojemności. Gdyby P4 "zakleszczyli" w 3G, to jest nadzieja, że LTE będzie żyć. Gdy LTE dostanie P4 od O, to ja dziękuję i żegnam O.
madhunt3r pisze:Ciagle tylko stekacie i narzekacie a jeszcze nie znacie szczegółów. Lejek 1.5 mało co wpłynie na sieć szkieletowa Orange. Ostatnio testowałem i wyniki prawie po 200 Mb/s osiągałem powtarzalne w swojej okolicy wiec jestem spokojny o to.
Nie mówimy o miastach, gdzie
1) N! ma agregację
2) P4 ma własną sieć i nawet dziury w ich zasięgu nie spowodują alarmów w O.
My tu mówimy o wioskach, gdzie raczej głównym pasmem będzie LTE800.

Tyle z mojej strony w tym temacie. Napisałem co chciałem.
Wiem, że na telepolis głównie to użytkownicy Orange i P4, co widać w komentarzach. Użytkownicy P4 się cieszą, użytkownicy Orange starają się "zamykać" oczy bo "źle nie będzie" czyli chowają głowę w piasek.
Ja korzystam z Orange i nie chowam, bo wiem jak to się skończy.
Wg mnie za kilkanaście milionów Orange się sprzedało i strzeliło do własnej bramki.
Rozumiem - kasa, ale popełniają ten sam błąd na którym się przejechało TMobile.
Cieszy rozbudowa Lte2600/lte800 bo jeszcze "hula wiatr" w wielu miejscach. Za 2 lata i te pasma będą zapchane. Głównie w P4 i w O, które dodatkowo dostanie zastrzyk klientów P4.
 #941855  autor: ja.michal
 28 lip 2017, 17:52
viggen pisze:Wchodzisz w ustawienia, wybierasz wyłącz LTE i po sprawie.
No fakt. ;)
viggen pisze:Mnie boli, że nie można wybrać 2G, bo w pewnych miejscach wolę już wybrać stabilne 2G, niż skaczące szczątkowe U900 do 2G lub odwrotnie.
Czyli jedyny ratunek dla ciebie to niech wyłączą 3G, zasoby przeniosą do LTE i zostawią trochę 2G.

kozien70 pisze:bo wszyscy klienci Play rzucą się na pewno na roaming Orange i do tego zablokują u siebie dostep do sieci macierzystej
Jeśli tylko Orange będzie wpuszczał do LTE to ludzie z trybem LTE będą wpadać do Orange. Logiczne.
 #941857  autor: kozien70
 28 lip 2017, 17:57
viggen pisze: Nie będę nigdzie pisał zatem.
Po czym dalej piszesz :lol:
viggen pisze: Proszę Cię. Nie wiem skąd taki wniosek. Wydaje mi się, że Tobie chyba potrzeba czasu na ochłonięcie.
Hehehe, dobre :-D To Ty halset masz problem problem z roamingiem Play i przeżywasz go jak pierwsze trampki. Ja nie mam żadnego :-)
viggen pisze: Miałem 6 lat TMobile i wiem czym to się kończy, gdy stoi stacja bazowa N! a nie ma P4.
Mam 14 lat T-mobile i 19 lat Orange. Obydwie karty używane równolegle. Sporo podróżuję z racji pracy i hobby. Nie zauważyłem nigdy istotnej różnicy w jakości/obciążeniu obydwu sieci - również wówczas, gdy głównym partnerem roamingowym Play był T-mobile. Wszystkie Twoje opowieści są tylko Twoim subiektywnym opowiadaniem człowieka maksymalnie uprzedzonego do Play. Nie masz dostępu do żadnych danych operatora i nie masz zielonego pojęcia, czy obciążenie sieci N! w danym miejscu nie jest spowodowane lokalną awarią, kiepską konfiguracją, lokalnymi ssaczami na internecie mobilnym czy po prostu dużym zagęszczeniem klientów N! w tym miejscu.
Twoja szklana kula mówi Ci, że winny jest na pewno roaming Play. Spoko :mrgreen:
 #941863  autor: viggen
 28 lip 2017, 18:16
kozien70 pisze: Po czym dalej piszesz
Przeczytaj do czego się odniosłem.
To Ty halset masz problem problem z roamingiem Play i przeżywasz go jak pierwsze trampki. Ja nie mam żadnego :-)
No jasne a co możesz powiedzieć, jak korzystasz z Orange pełnego pakietu łącznie z netem stacjonarnym? Przyznasz się do błędu? Na pewno NIE. Wiąże Cię umowa a jeśli nawet będzie gorzej, to tak płacisz mniej jakbyś usługi kupił oddzielnie od różnych operatorów.
Wspomnisz moje słowa za rok czy dwa - to błąd ze strony Orange.
Mam 14 lat T-mobile i 19 lat Orange. Obydwie karty używane równolegle. Sporo podróżuję z racji pracy i hobby. Nie zauważyłem nigdy istotnej różnicy w jakości/obciążeniu obydwu sieci - również wówczas, gdy głównym partnerem roamingowym Play był T-mobile
Nie są tylko moimi odczuciami.
Niemcy są "złodziejami", każą sobie za większość rzeczy płacić, nie włączają usług lub nie są proklienckie. Ale jest różnica, bo nawet laicy ją widzą. Ludzie, którzy nie śledzą portali telekomunikacyjnych. Teraz będzie jeszcze większa.
Zauważ, że TMobile z ok 10 mln swoich aktywnych SIM + nawet 20% SIM P4 (2,4-2,8 mln w zależności o którym kwartale mówimy) miał mniej niż Orange ze swoimi ok 15mln kartami. Obecnie dostanie na bary Francuz jeszcze ok 2mln, gdzie różnica będzie jeszcze większa - bo TM odetchnie a O wręcz przeciwnie.
PS Co do awarii to raczej to Orange głównie je ma.
ja.michal pisze: Czyli jedyny ratunek dla ciebie to niech wyłączą 3G, zasoby przeniosą do LTE i zostawią trochę 2G.
Dokładnie. Only LTE i 2G tylko na 900 lub only LTE i pełne U900 (czyli pojemniejsze jak dzisiaj).

BTW Nie halset bo nie znam gościa.
Koniec z mojej strony w tym wątku.

EDIT
Rozmowa Wojtka z Marcinem
https://www.youtube.com/watch?v=yRtt7ecv6Rs
Ostatnio zmieniony 28 lip 2017, 18:46 przez viggen, łącznie zmieniany 2 razy.
 #941868  autor: viggen
 28 lip 2017, 18:46
A po jakim fragmencie doszedłeś do takiego wniosku ?

Edit
Ok już znalazłem.
Faktycznie. Tylko co na to TM, skoro połowa stacji N! to tylko Orange.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2017, 18:57 przez viggen, łącznie zmieniany 1 raz.
 #941871  autor: p2225
 28 lip 2017, 18:49
Raczej stacje własne Orange, bo T-mobile nie korzysta lub korzysta w bardzo małym odsetku ze światłowodów Orange. Zresztą widać to w pozwoleniach radioliniowych. Orange pustki, a T-mobile ma tego pełno (oczywiście pomijam radiolinie dla klientów).

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #941882  autor: Mixiorek
 28 lip 2017, 19:27
Rzecznik Orange na vlogu z Gruszką:
"Niemal wszystkie nasze stacje są podłączone światłowodami."

To ja poproszę o liczby a nie PRowe teksty.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #941884  autor: p2225
 28 lip 2017, 19:45
W jednym z ostatnich sprawozdań finansowych chyba było około 50% nadajników.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #941892  autor: p2225
 28 lip 2017, 20:10
@Mixiorek a proszę, mam nawet nowsze info:
Łącza światłowodowe są także coraz szerzej wykorzystywane do łączenia stacji bazowych telefonii komórkowej. Z jednej strony zwiększa to pojemność, co pozwala sprostać rosnącemu ruchowi transmisji danych, a z drugiej zapewnia większą niezawodność sieci. Na koniec 2016 roku, 58% naszych stacji bazowych było połączonych z siecią szkieletową łączami światłowodowymi.
https://orange.binaries.pl/binaries/o/m ... olska_.pdf strona 16
58%... to trochę więcej niż połowa, a nie "prawie wszystkie".

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #941893  autor: Spacedust
 28 lip 2017, 20:16
ul. Szwajcarska 11 / Franowo w Poznaniu (hala LECH Browary Wielkopolski) ma nowe anteny pod LTE800/LTE2600, ale tym razem aż 6 sztuk białych równych Huawei jak na Wiankowej 2, a były wcześniej trzy zielone tribandy PowerWave, radiolinia 2x2500 Mbps do Klenowskiej pozostała, nic nowego nie słychać

Obrazek

Obrazek

ul. Szwedzka 14 / Szwajcarska w Poznaniu (reklama M1 przy IKEA) już ma nowe anteny pod LTE800/LTE2600, ale jeszcze nie nadaje, tutaj wymieniono długi+krótki Powerwave na nowy zestaw Huawei długa+krótka jak na Piłsudskiego, z daleka wygląda podobnie, ale RET w tej dolnej był po prawej, a teraz jest po lewej, a ta górna jest zamontowana nieco wyżej, stacja na światłowodzie, także nic nowego nie słychać

Obrazek

Obrazek
 #941896  autor: viggen
 28 lip 2017, 20:26
p2225 pisze:to trochę więcej niż połowa, a nie "prawie wszystkie".
Spotkali się jak widać dwaj ściemniacze :D
"Klienci Orange nie odczują klientów P4"
"Prawie wszystkie nasze stacje mają światłowody"
"Zbudujemy własną sieć do 2020r"
Itp itd Typowy bełkot z każdej ze stron!!!
Jeszcze się okaże, nie będzie lejka 1,5Mb/s dla klientów Play.....
 #941903  autor: kozien70
 28 lip 2017, 20:56
ja.michal pisze:
kozien70 pisze:bo wszyscy klienci Play rzucą się na pewno na roaming Orange i do tego zablokują u siebie dostep do sieci macierzystej
Jeśli tylko Orange będzie wpuszczał do LTE to ludzie z trybem LTE będą wpadać do Orange. Logiczne.

No i?
Bo nie za bardzo rozumiem. Napisałem, że na pewno wszyscy klienci Play po uruchomieniu roamingu Orange zrezygnują z zasięgu macierzystego, przerzucą się na roaming i tym samym zabiją sieć Orange i to był sarkazm. Nie za bardzo rozumiem Twoje nawiązanie, wytłumacz proszę.
viggen pisze: No jasne a co możesz powiedzieć, jak korzystasz z Orange pełnego pakietu łącznie z netem stacjonarnym? Przyznasz się do błędu? Na pewno NIE. Wiąże Cię umowa a jeśli nawet będzie gorzej, to tak płacisz mniej jakbyś usługi kupił oddzielnie od różnych operatorów.
Tak Halset - i żeby zaoszczędzić kilka zł męczę się z beznadziejną jakością Orange od tylu lat. Nie oceniaj mnie według siebie.
Aż żal czytać takie brednie.
  • Strona 740 z 1158
  • 1
  • 738
  • 739
  • 740
  • 741
  • 742
  • 1158
  • 1
  • 738
  • 739
  • 740
  • 741
  • 742
  • 1158