DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 1 z 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

 #95601  autor: kosaz
 16 sie 2006, 00:11
D@rio pisze:
P.S
A na marginesie - wyższą jakość rozmowy oferuje sieć UMC. Przez Kyivstar to normlanie szumi jak w starym radiu i głos nie jest tak wyraźny :? nie wiem co oni za sprzęt używają...choć zasięg Kyivstar ma lepszy.

Dodam także z UMC ma bardzo ciekawie rozwiązane CellInfo. Zależnie od przebywanego terenu na wyświetlaczu wyświetla się nr kierunkowy do obszaru w którym się znajdujemy. Przy przejściu granicznym w Korczowej jak pamiętam wyświetlało się "032" ;-)
bylem na ukrainie okolo maja i powiem ze Kivstar na fonie nie trzeszczala wogole spokojnie mozna bylo sie dogadac a jesli chodzi o przenikanie sie to rownez na terenie ukrainy mialem kilka kilometrow od granicy zasiieg + i orange - wiec nasi tez nie sa gorsi :)

 #95603  autor: D@rio
 16 sie 2006, 00:22
no to ja miałem jakiegoś pecha albo trafiłem w sieci na połączenia realizowane w trybie HR ...bo tak nie czysto przez Kyivstar było i szumiało że normalnie...20 lat do tyłu. Odrazu jak mi się to przydarzyło to nie korzystałem już więcej z tego operatora..

Obrazek

 #96484  autor: zik
 19 sie 2006, 09:13
Primo witam!!!

Otóż byłem nad morzem w Władysławowie latem 2005r., i tam na plaży bawiłem się komórką (którą później zgubiłem) i oczywiście oprócz naszych polskich sieci znajdowało inne litewskie, rosyjskie , szwedzkie, ale oczywiście nie dało się do nich zalogować. i Pewnego dnia gdy wiał wiatr z nad morza też próbowałem zalogować się do rosyjskiej EXTEL i myk myk udało się , zasięg... full wszystkie kreseczki. Zdziwiłem się, nie wierzyłem za bardzo ale na wyświetlaczu pojawiło się cell info "Baltijsk" i póżniej jakieś "Rybowlejsk" czy jakoś tak. Spróbowałem wykonać połączenie na drugi inny telefon i... zadzwonił. Jakby ktoś nie kumał to w prostej linii z Władka do Bałtijska jest +- 100km albo więcej. Próbowałem zalogować się do innych sieci ale bez skutku. To było tylko raz więcej się nie udawało.
Tego dnia także w telewizorku idealnie odbierały kanały Rossija, LTV1, LNT (litewskie) oraz TV4 (lepiej) i 3 (gorzej) szwedzkie, a w radiu miałem full wypas SR PR1, SR PR2 its, DK PR1, DK PR2 itd
Jeszcze jedna sprawa cell info Idei to nazwy gmin, a w ten wietrzny dzień na wyświetlaczu cell info Idei to było PETRO BALTYK z kreseczkami zasięgu nie na maxa a nie WLADYSLAWOWO lub PUCK jak zazwyczaj. Petro Bałtyk to platforma wiertnicza !!! Odległość 80km od brzegu na wysokości Rozewia (jakieś 3 km od Władysławowa)
No i wychodzi że to była MEGA propagacja GSM

 #96603  autor: nstn
 19 sie 2006, 15:58
Aż niedowierzam (w ogole nie wierze). Rosyjskie sieci- może (ale raczej nie), ale szwedzkie????

może to był tylko sen....

"Nic nie boli tak jak życie"

 #96631  autor: zik
 19 sie 2006, 17:39
To nie sen... na 12 dni pobytu i co najmniej kilka ponownych i wcześniejszych prób udało mi się to tylko raz! Szkoda że nie zrobiłem fotki, miałem z sobą aparat... Dlatego też to tu napisałem, jak to możliwe??? Odległość jest chyba ponad 100km, chyba że bts stoi na jakiejś wyspie, albo wzniesieniu?

 #96739  autor: D@rio
 19 sie 2006, 23:13
nstn pisze:Aż niedowierzam (w ogole nie wierze). Rosyjskie sieci- może (ale raczej nie), ale szwedzkie????

może to był tylko sen....
Powiem szczerze że mi też się nie chce wierzyć aby we Władysławowie był taki wysyp sieci....

...jakby powiedzial ze był w Krynicy Morskiej to może bym w te rosyjskie uwierzył.

Obrazek

 #96968  autor: zik
 20 sie 2006, 21:12
Jak nie chcecie to nie wierzcie. Zapewniam że nie ściemniam. Ręczne wyszukiwanie sieci w mojej zgubionej później Nokii3410 dawało wynik: Era,Plus, Idea, Tele2, Bite GSM, Vodafone SE, Comwik (czy jakoś tak) i jeszcze jak pamiętam jakiś Omni GSM i Telia. Dużo tych sieci... Jakby ktoś nie wiedział w Chłapowie k.Władysławowa gdzie byłem klif ma jakieś 40m wysokości, to tam łapałem te sieci prawie za każdym wyszukiwaniem (12 dni pobytu) a lubiałem wtedy bawić się komórką... Jednak jak napisałem NIGDY nie udało się zalogować do żadnej z tych sieci! Z wyjątkirm jednego jedynego dnia kiedy udało mi się zalogować do sieci EXTEL! Świadczy o tym pojawienie się na phonie cell info Baltijsk! zasięg na maxa (4 kreski), i wykonanie udanego połączenia na inny telefon Idei (tzn. połączenie nieodebrane - koszty roamingu) ale telefon dzwonił i wyświetlał mój numer! Tego dnia nawet Idea nie "łapała jak zwykle z cell info PUCK albo WLADYSLA... tylko PETRO BALTYK. Tego dnia w TV miałem prawie idealny odbiór kanałów szwedzkich i litewskich. Jak pisdałem szkoda że nie zrobiłem fotki, mielibyście dowód. Pytanie tylko jak to możliwe? Do Bałtijska z Władysłąwowa jest jakieś +- 100km. Jak to możliwe że telefon tego jednego dnia się połączył i miał zasięg na 4 kreski??? i Dało się połączyć? I pojawiło się cell info Baltijsk i Rybowlejsk(lub podobnie)? Przecież to chyba technicznie niemożliwe? A platforma Petro Bałtyk jest jakieś 80 km od brzegu... A cell info było PETRO BALTYK.

 #96970  autor: Irek
 20 sie 2006, 21:27
Nie pamiętam teraz dokładnie, ale jak w 1999 roku byłem w Sarbinowie to w jakiś dzień wieczorem jak pogoda była bardzo wietrzna i padało na wyświetlaczu pokazała mi się nazwa jakiejś innej sieci. To było tylko 15 sekund, niestety nie pamiętam nazwy. Zapewne nie była to Polska sieć. :wink:

"And one more thing..."

 #96973  autor: zik
 20 sie 2006, 21:31
wy googlane:

Zasięg 35km (GSM) a wynika to z podziału czasu a co za tym idzie
> wielkoscią opóźnienia w komunikacji z telefonem (skończona prędkość
> światła) na jedno połączenie. Sygnał da się odebrać dalej, ale BTS nie
> odpowie. Niektóre BTSy podobno ustawiane są na większe opóźnienia
> zasięgi) - był kiedyć wątek o BTS-ach nad morzem (chociaż ze względu na
> krzywiznę Ziemi i niskie położenie telefonu (pokład statku) mogą i tak
> być problemy.


Tia sztuczka polega ze zamisat trafic np w 3 szczeline trafia owszem w 3 ale
nastepnej sekwencji. :)
Zasieg takiego BTS jest wiec od 35 do 70 km. Co do zasiegu to zapewniam cie
ze 2W wystarcza na
dziesiatki kilometrow a nawet grubo ponad 100km jesli jest to na wodzie.





Nad morzem mozna lapac sieci nawet z odleglosci 200km. Tylke ze sie nie
pogada. Bedac w Tunezji lapalem wloskie sieci, fala po morzu dobrez sie
rozchodzi.
Operatorzy, aby pokryc wody terytorialne, konfiguruja stacje aby uzywala co
drugiej szczeliny czasowej (to nic trudnego). Pojemnosc takiego BTSa maleje
dwukrotnie, ale zasieg zwieksza sie rowniez dwukrotnie. Z naszych operatorów
stosuje to Era, nie wiem jak inni.




Rok temu plynalem na trasie Gdansk -> Baltijsk. W tym roku (de facto
przedwczoraj wracalem) plynalem z Gdyni do Karlskrony. Chyba w Jastrzebiej
Gorze Era posiada BTS o podwojnych szczelinach czasowych. Bardzo dlugo na
morzu byl sygnal z tego wlasnie przekaznika. Sygnal byl przez jakies 3,5
godziny od wyplyniecia promu Stenaline z portu w Gdyni. Potem korzystanie z
GPRSu stawalo sie niemozliwe, a po kilkunastu minutach takze inicjowanie
rozmow. Przez jakis czas telefon widzial jeszcze polskie sieci lecz nie mogl
sie zalogowac (odleglosc >70km).



W Jaroslawcu (+- srodkowe wybrzeze) mialem przy wyszukiwaniu sieci
identyfikatory ze Szwecji, Danii a nawet z Niemiec. Co do jakosci
polaczen nic nie moge powiedziec bo nie uzywalem :-))
Mysle ze polskie sieci beda mialy podobny zasieg bo nie ma gor i odbic...




Witam moze to wydawac sie nie wiarygodne ale dzisiaj bedac w Ustce (godz.
16-17)na wydmie/klifie wysokosci okolo 10-20 m nad poziomem morza przy pomocy
telefonu LG U8120 i Siemens MC60 z ciekawosci prawdzilem dostepne sieci.......

Oto rezultat wyszukiwania sieci przez telefony.....sieci dostepne:


Vodafone SE
IQ
Telia
TDC Mobil
DK Sonofon
S Comviq


Jakby tego bylo malo telefon LG U8120 znalazl takze sieci UMTS:
Vodafone SE 3G
Telia/Tele2 3G
3 3G
3 Denmark 3G


Oczywyscie oprocz podanych wyzej sieci dostepne byly polskie: Plusgsm, Era, Orange.


Proby zalogowanie sie do ktorys z powyzszych sieci skonczyly sie fiaskiem.
Dodatkowo stwierdzam ze Siemens przy pomocy anteny wewnetrznej mimo to ze jest
bardziej poreczny znalazl mniej sieci (czesc jednak pokrywala sie) widac ze LG
u8120 dzieki antenie zewnetrznej znacznie lepiej radzi sobie ze slabymi
sygnalami odleglych BTS-ow.

 #96987  autor: D@rio
 20 sie 2006, 22:23
Mów co chcesz. Mnie nie przekonasz. Uważam ze to bajki. Szkoda że nie mieszkam nad morzem. Ale byłem rok temu i nic takiego nie miało miejsca. Jeszcze jak Ci łapało duńskie i niemieckie sieci to już w ogóle jakieś jaja jak berety...

Jak dla mnie to dużo w tym fantazji. Ja nie mam tutaj potwierdzenia technicznego i naukowego i dlatego Ci nie wierzę. Szkoda właśnie że nie masz tych zdjęć, hehe ;-)

Napisałeś tutaj trochę rzeczy technicznych...owszem, część z Nich to prawda ale nie ze wszystkim bym się zgodził.

To tyle...może niech nstn się wypowie co o tym sądzi ;)

Obrazek

 #97159  autor: Sirmark
 21 sie 2006, 16:02
D@rio pisze: Jak dla mnie to dużo w tym fantazji. Ja nie mam tutaj potwierdzenia technicznego i naukowego i dlatego Ci nie wierzę. Szkoda właśnie że nie masz tych zdjęć, hehe ;-)
pewnie Cie zaskocze.. a potwierdzilem to tez u duzo madrzejszych od siebie ;)
To co powyzej to jest mozliwe, w szczegolnych warunkach propagacyjnych zwiazanych z pionowym rozkladem temperatury nad woda - tworzy sie tak jakby falowod nad woda.

--
Masz juz 18 lat? Oddaj Krew

 #97274  autor: D@rio
 21 sie 2006, 22:41
SirmarK pisze:
D@rio pisze: Jak dla mnie to dużo w tym fantazji. Ja nie mam tutaj potwierdzenia technicznego i naukowego i dlatego Ci nie wierzę. Szkoda właśnie że nie masz tych zdjęć, hehe ;-)
pewnie Cie zaskocze.. a potwierdzilem to tez u duzo madrzejszych od siebie ;)
To co powyzej to jest mozliwe, w szczegolnych warunkach propagacyjnych zwiazanych z pionowym rozkladem temperatury nad woda - tworzy sie tak jakby falowod nad woda.
zaskoczyłeś mnie i to bardzo...teraz tylko muszę to sobie wytłumaczyć rozumowo..

Obrazek

 #97307  autor: nstn
 22 sie 2006, 00:30
A więc jest to tak (jest to pewne uproszczenie, gdyż nie chcę używać języka technicznego w 100%):

Pojedynczy pakiet wysyłany przez nadajnik (BTS) do terminali (aparatów telef.) ma długość 156,25 bitów czyli mniej więcej 577 mikrosekund. Każdy bit trwa 3,7 mikrosekundy.
Jest kilka rodzajów pakietów przesyłanych do telefonu abonenta.
Każdy taki pakiet zawiera w sobie pole, które nazywa się Odstępem ochronnym (GP - Guard Period). W większości pakietów odstęp ten wynosi ok. 30 mikrosekund (us).
W tym czasie fala elektromagnetyczna rozchodząca się z prędkością światła (3x10^8 m/s) pokona drogę

30 us x (3x10^8 m/s) = 9,1575km

Jeślibyśmy wykorzystywali co drugi pakiet, lub inaczej mówiąc - nie wykorzystywali co drugiego, to ten okres ochronny mógłby być równy 30 us (tyle co zwykle) + 577 us (długość całego kolejnego pakietu)

Obliczenia:
577 us x (3x10^8 m/s) = 173,1 km
30 us x (3x10^8 m/s) = 9,2km (^ - potęga)

Sumujemy odległości: 173,1 km + 9,2 km = 182,3 km

Co oznacza, że @zik miał racje (przy wykorzystaniu co drugiego pakietu, a raczej czasu na niego przeznaczonego).

Szczerze mówiąc nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, stąd taki mój pierwszy post w tym temacie. Ale dzisiaj wziąłem kartkę papieru i przeliczyłem to.

Prośba do @zika: podeślij link do strony na której znalazłeś cytowany text.

I generalnie respect dla @zika za upór w wyjaśnianiu tematu .

 #97329  autor: zik
 22 sie 2006, 08:54
Mówiłem że nie ściemniam. :) Po co miałbym tu pisać bajki.
Udało mi się zalogować do Extela tylko raz. Jeden raz.
I o to mi chodziło, bo sieci szwedzkie to wyszukiwało na klifie codziennie. To tak samo jak ktoś był na Rysach w Tatrach. Znajduje tam sieci węgierskie i czeskie. Oprócz oczywiście polskich i słowackich. Zalogować się nie da.

texty znalazłem na http://groups.google.pl/group/pl.misc.t ... zem&qt_g=1

 #97519  autor: D@rio
 22 sie 2006, 19:09
heh, całe życie się człowiek uczy ;) no szacunek dla Ciebie zik za cierpliwość ;)

Obrazek
 #100325  autor: michalx703
 30 sie 2006, 13:51
W tamtym roku będąc w Jastarni też łapałem sieci szwedzkie, rosyjskie, litewskie, lecz nie mogłem się zalogować !!

Tak samo było tego roku we Chorwacji (SZIBENIK) w pewnym dniu złapałem TIM (włoska sieć ) Wraz z 3 G !! Oczywiście sie nie zalogowałem bo pisało sieci nie znaleziono !! POZDORO i szacunek dla zika ;]

MICHALX703

 #100511  autor: Rafal560
 30 sie 2006, 20:56
A ja mialem tak samo na głebocku (koło rosji) jade se do rosji a tu nagle 10 km od granicy mi lapie ruską siec "MTS GSM" a nadajnik byl w jakims Kornevie...

 #211252  autor: zik
 11 sie 2007, 09:08
Odświeżę troszkę temat...

Otóż byłem w Dębkach nad M.Bałtyckim i zrobiłem sobie pewnego wieczoru ręczne wyszukiwanie sieci w Nokii 6230i z wynikiem 10 operatorów, jednak do żadnego nie dało się zalogować... Na dowód pikczery:

Obrazek

Obrazek

 #211273  autor: D@rio
 11 sie 2007, 10:22
zik, no pięknie.. aż Ci zazdroszczę :)

Obrazek

 #211654  autor: Techwin
 12 sie 2007, 11:59
Odnośnie zasięgu obcych sieci na terenie Polski to jadąc Zakopianką na stacji Preem niedaleko Rabki można bez problemu zalogować sie do słowackiego T-mobile, podobna sytuacja ma miejsce na stacji Orlen przez Nowym Targiem, gdzie zasięg T-mobile miał 3/4 kreski. Wyświetlało sie też cell info "Slovakia Sucha Hora" czyli przejście graniczne w Chochołowie. Telefon pokazywał też sieć Orange SK, ale zalogować już się nie dało :/
  • Strona 1 z 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7