DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

 #531691  autor: drcox
 30 sty 2012, 20:17
U mnie jedyne co się spisuje dobrze to ustawienie Orange gdy wyjeżdżam poza Śląsk. Bo na Śląsku w aglomeracji tryb tylko 3G się sprawdza znakomicie. Ale w trasie wszelkie automaty, priorytety można sobie wsadzić bo nie będzie dało się przeprowadzić kilkuminutowej rozmowy bez zerwania.

 #531800  autor: remi89
 31 sty 2012, 09:46
Witam, ja na swoim LG do listy preferowanych sieci na 1 miejscu dodałem Orange. Powiem szczerze iż to się sprawdza bo gdy jestem poza zasięgiem Play telefon w pierwszej kolejności loguje się do sieci Orange. Co do handoveru to jak kiedyś rzecznik informował na swoim blogu ma on tylko działać przy drogach głównych do największych aglomeracji (Wrocław, Katowice, Warszawa itp.). Ja korzystam z automatycznego wyboru sieci, więc może to skutkować zerwaniem połączenia podczas zmiany operatora np. z Play na Orange.

P@weŁ

 #531811  autor: Andrzej24
 31 sty 2012, 10:16
Rozpocząłem rozmowę będąc zalogowany do Orange, zasięg dobry. Po kilku minutach rozłączyło mnie, spojrzałem na wyświetlacz i telefon był zalogowany do Plusa przy 0 kreskach zasięgu. Po chwili zniknął zasięg Plusa, przez jakiś czas nie miałem całkiem zasięgu, po czym telefon zalogował się powtórnie do Orange. .
A wziąłeś pod uwagę sytuację, że w czasie rozmowy Orange mogło mieć zanik? Ja tak często miałem jak byłem w Orange. Biorę telefon, zasięg full, rozmawiam i często mnie urywało a na telefonie zanik zasięgu. Po chwili wracał (sytuacja na różnych telefonach) To była norma w Orange. Mało kiedy udało mi się przeprowadzić dłuższą rozmowę bez przerwania. Moim zdaniem nadajniki Orange nadają mocniej niż to powinno, czego wynikiem jest pełny zasięg na telefonie ale telefon nie ma takiej mocy aby dosłać sygnał do wierzy i nic ci z tego że masz pełny zasięg. Zauważ, że niektórzy piszą, że prędzej porozmawiają na 1-2 kreskach w T-mobile niż przy lepszym zasięgu Orange. Coś w tym musi być. Nawet w Plusie na 1 kresce się dodzwonię, co w Orange było niemożliwe.
Opis Twojej sytuacji dla mnie wynika, że gubisz zasięg Orange i telefon przeskoczy na słaby zasięg Plusa. Masz u siebie fatalny zasięg Orange.

 #531817  autor: Vieslav
 31 sty 2012, 10:35
Andrzej24 pisze:A wziąłeś pod uwagę sytuację, że w czasie rozmowy Orange mogło mieć zanik?
Vieslav pisze: Aby nie dopuścić do czegoś takiego ponownie przeniosłem się w miejsce, gdzie byłem pewien, że zasięg Plusa nie występuje. Tam sytuacja już się nie powtórzyła.
Od 12 lat używam Orange w tamtym miejscu. Fakt, po wpuszczeniu Playa na swoją infrastrukturę jakość niesamowicie się pogorszyła. Teraz jest to kwestia znalezienia odpowiedniego punktu gdzie jest dobry zasięg, podobnie jak w przypadku T-Mobile. Wcześniej zasięg był wszędzie. Nie wykluczam zgubienia zasięgu Orange, tylko nie rozumiem po co telefon logował się na chwilę do Plusa, który miał prawie zerowy zasięg. Z reguły jest tak, że jeśli już telefon gubi Orange (piszę o tym z Orange, nie z Playa) to jest zero kresek lub jedna, połączenie jest zerwane ale telefon nie traci zasięgu całkiem.

 #531818  autor: Andrzej24
 31 sty 2012, 10:46
Vieslav pisze:połączenie jest zerwane ale telefon nie traci zasięgu całkiem.
Telefon nie jest aż tak szybki aby ci to pokazać. On może na chwilę całkiem stracić sygnał, urwie rozmowę i zasięg wróci a na wyświetlaczu dalej będzie widniał zasięg.

 #531823  autor: alkonauta
 31 sty 2012, 11:21
Andrzej24 pisze: Zauważ, że niektórzy piszą, że prędzej porozmawiają na 1-2 kreskach w T-mobile niż przy lepszym zasięgu Orange.
To czy 1-2 kreskach sie dogadamy czy nie jest uzaleznione w GSM od pasma. Dla 1800 mozna spokojnie gadac przy 1 kresce natomiast w 900 na jednej kresce to juz bywa roznie. To sa moje spostrzezenia sprzed wielu lat jak w Polsce robiono sieci dualne.

 #531838  autor: drcox
 31 sty 2012, 11:58
Ja się tylko zastanawiam co ma wpuszczenie pijawek z Playa do zasięgu - przecież w GSMie nie występuje oddychanie komórek.

A co do samego roamingu w Orange - to oni są jacyś nienormalni, ich GSM900 od kilku lat leży i kwiczy a oni jeszcze wpuścili na niego kilka milionów klientów. Nie wiem czy taka łapczywość na kasę im się opłaciła kosztem infrastruktury padniętej na pysk.

 #531864  autor: Artur051
 31 sty 2012, 14:17
drcox pisze:Nie wiem czy taka łapczywość na kasę im się opłaciła kosztem infrastruktury padniętej na pysk.
Może liczą, że Networks! szybko uratuje ich infre? ;D. A na serio to nawet u mnie w mieście T - ma najlepszy zasięg, a Orange ma najmniej stacji z W3 i było zapchane na maxa jeszcze przed wpuszczeniam Playa. Jednak wpuszczenie Playa nie uważam za zły pomysł bo jest korzystne dla użytkowników Playa. Znam w okolicach swojego miasta miejsca gdzie Plus ma zerowy zasięg, a Orange full, więc to jest korzystne ;).

[ Dodano: 2012-01-31, 14:21 ]
I suma sumarum to najlepszy zasięg w domu mam T i Play-a ;) Także nie wszędzie Play jest B ;).

Wracając jeszcze do Orange - jeśli zasięg będzie w mieście taki sam jak T to sieć ta wymiecie. Ale mam nadzieje tylko, że nie pogorszy to zasięgu T ;)

 #531887  autor: Vieslav
 31 sty 2012, 16:39
drcox pisze: Ja się tylko zastanawiam co ma wpuszczenie pijawek z Playa do zasięgu - przecież w GSMie nie występuje oddychanie komórek.
Pogorszyła się nie tylko jakość, ale również siła zasięgu. Wcześniej mogłem swobodnie chodzić po całym domu i rozmawiać. Od końca grudnia/początku stycznia muszę znajdować się w określonych punktach żeby rozmawiać, inaczej zasięg ginie. Zbieg okoliczności czy BTS przestawili? Nie wspominam już o transmisji danych po EDGE - dawniej miałem cały czas stabilne 200kb/s, od początku stycznie ledwo dochodzi do 100kb/s i co chwile zamraża transmisje.
alkonauta pisze: To czy 1-2 kreskach sie dogadamy czy nie jest uzaleznione w GSM od pasma. Dla 1800 mozna spokojnie gadac przy 1 kresce natomiast w 900 na jednej kresce to juz bywa roznie.
Jest to GSM900. Dla porównania nieco niżej stoi T-Mobile również z GSMem 900. Z racji niższego umiejscowienia z zasięgiem bywa różnie, ale raczej jakość i stabilność połączeń jest na dobrym poziomie.

 #531893  autor: drcox
 31 sty 2012, 16:59
Więc może miała miejsce jakaś rekonfiguracja, Orange tak jak nikt lubi bez sensu zmniejszać zasięg stacji, szczególnie w UMTS.

 #531899  autor: Artur051
 31 sty 2012, 17:10
drcox pisze:Orange tak jak nikt lubi bez sensu zmniejszać zasięg stacji, szczególnie w UMTS.
I demontować stacje 3g w centrum miasta ;)

 #532011  autor: remi89
 01 lut 2012, 09:58
Każdy operator na mapce zasięgu podaje że jest to zasięg orientalny i zmienny zależny od różnych warunków. Jest to zasięg na zewnątrz budynków a nie wewnątrz. Ja jako dodatkowy nr. posiadam Orange POP i jestem zadowolony, zasięg troszku skacze w domu ale na zewnątrz jest wszystko oki.

P@weŁ

 #533054  autor: Vieslav
 06 lut 2012, 10:45
Pobawiłem się trochę priorytetami. W tym momencie mam tak:
1. Orange
2. Plus
reszta zagraniczne.
Muszę nawiązać do mojego problemu z zasięgiem macierzystym Playa w TYM temacie, aby dobrze przedstawić sytuacje.
Sytuacja opisywana w temacie nie uległa zmianie:
[...]zasięg w pomieszczeniu maksymalny. Co jakiś czas zasięg na chwile "ginie", z tym, że nazwa sieci nadal jest wyświetlana, ikonka od transmisji danych nie znika, telefon nie przełącza się na Plusa, nie można wykonywać połączeń ani wysyłać smsów. Często również w tej samej lokalizacji mimo maksymalnego zasięgu 2G Play przełącza na Plusa (nawet minimalny zasięg).[...]
Czasem w takim momencie telefon przełączał się na Plusa, jednak po zmianie priorytetów mimo chwilowego zaniku Playa nic się nie dzieje, tzn nazwa sieci jest wyświetlana, zasięgu brak, ale telefon nie przełącza się na roaming, tylko po jakimś czasie pojawia się maksymalny zasięg macierzysty.
Za miastem jest już troszkę lepiej - telefon wskakuje na Plusa dopiero przy silniejszym zasięgu, jednak nadal woli słabszy zasięg Plusa niż silniejszy Orange. "Patologiczne" przypadki, takie jak w pierwszym poście zdarzają się już sporadycznie, jednak nadal przerzucanie na Plusa jest uciążliwe (ta sieć nie ma wcale zasięgu w okolicy!).
Każdy operator na mapce zasięgu podaje że jest to zasięg orientalny i zmienny zależny od różnych warunków. Jest to zasięg na zewnątrz budynków a nie wewnątrz.
Widocznie w końcu po 12 latach bezproblemowego używania Orange w budynkach nagle zachciało im się "zmienności". Co do mapek co zauważyłem ciekawą rzecz - Orange ma białe plamy w tej okolicy na swojej mapce, Plus to jedna wielka biała plama w promieniu kilku km (co ciekawe zaraz obok jest UMTS :P ), za to fioletowy zamalował cały ten obszar jako pokryty zasięgiem.

 #538148  autor: remi89
 01 mar 2012, 11:43
Witam, w dniu wczorajszym zrobiłem mały eksperyment. Przełożyłem kartę do telefonu gdzie istnieje możliwość edycji sieci preferowanych, usunąłem stamtąd wszystkie sieci i przełożyłem kartę do swojego telefonu (Nokia C6). Zauważyłem że w przypadku braku zasięgu macierzystego Play telefon długo szukał sieci roamingowej. Dzisiaj do listy sieci preferowanych dodałem tak: Play 3G>Plus 3G>Orange 3G>Plus 2G>Orange 2G>Play 2G. Zda to egzamin? Wiem że na LG GM 360 obsługującym tylko standard GSM. W ustawieniach sieci preferowanych miałem: Orange 2G>Plus 2G i zdawało to egzamin telefon po utracie zasięgu automatycznie logował się do sieci Orange.

P@weŁ

 #538165  autor: Vieslav
 01 mar 2012, 12:51
Sieci preferowane niestety u mnie nadal nie zdają egzaminu. Telefon nadal ze wszystkich sił stara się wbić na Plusa mimo słabego zasięgu i dobrego zasięgu Orange.