DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 102 z 142
  • 1
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 142
 #1141018  autor: Mixiorek
 05 sty 2023, 19:03
"W poniedziałek TELKO.in opublikuje wywiad z Andreasem Maierhoferem, a w nim (poza wyżej wymienionym kwestiami związanymi z infrastrukturą) m.in. o planach sprzedażowych T-Mobile na 2023 r., strategii cenowej, czy o budowie sieci LTE900."
https://www.telko.in/t-mobile-nie-planu ... y-pasywnej

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1141055  autor: bobix
 06 sty 2023, 11:12
bogna22 pisze:
03 sty 2023, 23:56
O piwo iż będzie jak w DE - mamy wszędzie 5g!!! W PL będzie to 5G@900, tylko jak z głosem w tej technologi?? Taka sama kupa jak w LTE?
Na to wygląda. Aukcja przyspieszyła to i oni przed rozdysponowaniem częstotliwości będą chcieli odpalić w całej PL.
Jest jeszcze inna możliwość. Na 900 odpalą LTE a na 8005G.
Na razie to gdybanie. Zobaczymy po wywiadzie lub za kilka miesięcy. Trzymam kciuki za ogólnopolskie 5G.
 #1141090  autor: matias55
 06 sty 2023, 14:15
Mixiorek pisze:
03 sty 2023, 18:01
Do końca kwietnia chcą ubić U900... pięknie ktoś tam dostał "speeda".
A ja się pytam gdzie jest L900 lub L800 z porównywalnym zasięgiem do U900?!?!

Przykład z dziś. Hale magazynowe w powiecie Pruszkowskim. Nadajniki TMPL kilkaset metrów (300-500m) od hali. Połączenie głosowe ląduje w U900.... gdzie wyląduje w maju?
Też mnie to zastanawia o ile będąc w mieszkaniu w Lublinie jest w miarę okej i trzyma się tego VoLTE, to jak już jestem u rodziców to idąc korytarzem potrafię już być na UMTS :D także fajnie się zapowiada. Drenaż baterii jest większy, bo ciągle zasięg na garanicy jest.
 #1141092  autor: R.Mandano
 06 sty 2023, 14:21
matias55 pisze:
06 sty 2023, 14:15
Też mnie to zastanawia o ile będąc w mieszkaniu w Lublinie jest w miarę okej i trzyma się tego VoLTE, to jak już jestem u rodziców to idąc korytarzem potrafię już być na UMTS :D także fajnie się zapowiada. Drenaż baterii jest większy, bo ciągle zasięg na garanicy jest.
Trochę mnie to dziwi, bo z praktyki wiem, że LTE wyraźnie mocniej zużywa aku niż 3G. Dla jasności dodam, że 3G zużywa więcej niż starodwane 2G. Dlatego - jeśli nie korzystam GB - to zawsze przestawiam fona na 2G.
:wink:
 #1141098  autor: matias55
 06 sty 2023, 15:20
Zgadza się na voLTE drenaż był większy, co już pisałem wcześniej. Rzecz w tym, że można to nieco zredukować zwiększając zasięg. Jeżeli T-Mobile i inne opy sądzą, że obecny stan jest akceptowalny, to gruba pomyłka . Granica minimalnego zasięgu że jest wyższa w stosunku do 3G ok zgadzam się, ale to nie zmienia faktu, że ktoś pracuje na hali lub ma dom w którym w Piwnicy idzie normalnie utrzymać 3G, to przy VoLTE nie ma na to szans.

Swoją drogą w 2017-2018 roku moc LTE w T-Mobile była sporo wyższa niż jest teraz.
 #1141113  autor: IC_Current
 06 sty 2023, 17:14
@matias55
Tylko co da zdecydowane zwiększenie mocy nadawania od strony noda, jeśli komunikacja musi być dwukierunkowa? Jeśli zwiększysz moc nadawania ze stacji, to oczywiście telefony w dalszej odległości będą miały lepszy poziom sygnału. Jednocześnie same będą musiały zwiększyć moc nadawania żeby utrzymać komunikację. Niestety co najgorsze, moc nadawania musi rosnąć z potęgą 2 względem odległości w płaszczyźnie dwuwymiarowej, a w przestrzeni trójwymiarowej nawet z potęgą 3 w funkcji odległości. Oczywiście jest beamforming i różne kształtowanie wiązek, więc ta zależność będzie pomiędzy potęgą 2 a 3. Tak więc niezbyt znaczne zwiększenie odległości powoduje dramatyczną konieczność zwiększenia mocy nadawania urządzenia klienckiego i jeszcze szybsze zużycie baterii. Myślę, że operatorzy mają dobrze skalkulowaną odległość graniczną, gdzie jest mniejsza strata energii związana z ciągłym wyszukiwaniem pasm od tej straty energii związanej z dużą odległością do stacji.
 #1141124  autor: Window
 06 sty 2023, 19:42
maniek357 pisze:
03 sty 2023, 17:56
Wygląda na to, że do końca lutego U900 zniknie z terenów przygranicznych (z Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim), gdzie wiele stacji (przez narzucone ograniczenia) nie ma L800. Patrząc na mapkę zasięgu T-Mobile widać, że wiele stacji na tych obszarach zostało niedawno zmodernizowanych (dostępne 5G DSS), więc pewnie L900 też można tam już odpalić. Pytanie co ze stacjami Orange ... Czy Orange będzie gotowy na własnych stacjach zostawić swoje U900 i odpalić L900 tylko dla T~Mobile ?
Akurat widzę że w mojej gminie (teren przygraniczny z Rosją) jest zaznaczona na zielono jest napisane że wyłączą 6.03.2023r.
 #1141139  autor: matias55
 07 sty 2023, 09:55
IC_Current pisze:
06 sty 2023, 17:14
@matias55
Tylko co da zdecydowane zwiększenie mocy nadawania od strony noda, jeśli komunikacja musi być dwukierunkowa? Jeśli zwiększysz moc nadawania ze stacji, to oczywiście telefony w dalszej odległości będą miały lepszy poziom sygnału. Jednocześnie same będą musiały zwiększyć moc nadawania żeby utrzymać komunikację. Niestety co najgorsze, moc nadawania musi rosnąć z potęgą 2 względem odległości w płaszczyźnie dwuwymiarowej, a w przestrzeni trójwymiarowej nawet z potęgą 3 w funkcji odległości. Oczywiście jest beamforming i różne kształtowanie wiązek, więc ta zależność będzie pomiędzy potęgą 2 a 3. Tak więc niezbyt znaczne zwiększenie odległości powoduje dramatyczną konieczność zwiększenia mocy nadawania urządzenia klienckiego i jeszcze szybsze zużycie baterii. Myślę, że operatorzy mają dobrze skalkulowaną odległość graniczną, gdzie jest mniejsza strata energii związana z ciągłym wyszukiwaniem pasm od tej straty energii związanej z dużą odległością do stacji.
Nie mówię, że nie masz racji. Weź pod uwagę fakt, że 3G działało również kiedyś jedynie na 2100 Mhz i miało dużo słabszą moc. Dziś u siebie w mieszkaniu mam -87 dBm na UMTS przy 900 Mhz. LTE 800 moc pomiędzy -97 - 103 dBm. Uważam, że to za mało, gdyż zbyt często będzie wrzucać wszystkich na GSM.
 #1141148  autor: R.Mandano
 07 sty 2023, 12:58
IC_Current pisze:
06 sty 2023, 17:14
Tylko co da zdecydowane zwiększenie mocy nadawania od strony noda, jeśli komunikacja musi być dwukierunkowa? Jeśli zwiększysz moc nadawania ze stacji, to oczywiście telefony w dalszej odległości będą miały lepszy poziom sygnału ...
Mocno uprościłeś wywód, który jest czysto teoretyczny, bo nie uwzględniłeś częstotliwości w propagacji fal EM.
:wink:
 #1141151  autor: IC_Current
 07 sty 2023, 13:16
@R.Mandano
No tak, bo chciałem pokazać ogólną zasadę. Raczej logiczne, że porównujemy w funkcji odległości identyczne warunki propagacji, tłumienia i przeszkody. Inaczej porównanie nie miałoby sensu.
Natomiast raczej każdy tu na forum wie, że ze wzrostem częstotliwości rośnie tłumienie powietrza (też nie do końca prawda :-) ) a każda przeszkoda to jeszcze ekstra tłumienie. Do tego obciążenie sieci i szumy od CDMA, oddychanie komórek itd. Ale to porównanie nie ma za zadanie wnikać w jeden konkretny przypadek, tylko pokazać, czemu zwiększenie mocy wypromieniowanej przez nadajnik niekoniecznie zwiększy zasięg transmisji i nie zmniejszy obciążenia baterii w telefonie ale je zwiększy.
 #1141154  autor: R.Mandano
 07 sty 2023, 13:53
IC_Current pisze:
07 sty 2023, 13:16
Raczej logiczne, że ...

Natomiast raczej każdy tu na forum wie ...

Czemu zwiększenie mocy wypromieniowanej przez nadajnik niekoniecznie zwiększy zasięg transmisji ...
:lol:
Za dużo tu "raczej" i "niekoniecznie" ...
To nie lekcja języka polskiego i badanie, co autor utworu chciał przekazać czytelnikom.
:lol:
 #1141157  autor: IC_Current
 07 sty 2023, 14:09
@R.Mandano
Na studiach inżynierskich są takie zajęcia jak teoria optymalizacji. Najważniejszą zasadą jaką się tam poznaje jest to, że nic nie można brać za pewnik. Zmiana jednego parametru wpływa na wszystkie inne parametry i wynik końcowy wcale nie jest taki, jak czasem na pierwszy rzut oka by się wydawało. Dlatego np piszę, że zwiększenie mocy nadawania może, ale nie musi zwiększyć zasięg transmisji. Przykładowo większa moc nadawania, to większe szumy i SINR, co spowoduje, że często rzeczywisty zasięg spadnie. Kwestia możliwa do rozpatrzenia tylko na jednej konkretnej komórce i w jednym konkretnym czasie.
Natomiast, im dalej w las, tym więcej drzew. Jak by ktoś chciał pisać w szczegółach działania sieci, to by musiał forum w co najmniej vademecum teleinformatyka przekształcić. Zawsze musi być gdzieś jakiś skrót, a jak ktoś naprawdę szuka szczegółów, to te są dostępne w literaturze.
 #1141187  autor: matias55
 07 sty 2023, 22:24
IC_Current pisze:
07 sty 2023, 14:09
@R.Mandano
Na studiach inżynierskich są takie zajęcia jak teoria optymalizacji. Najważniejszą zasadą jaką się tam poznaje jest to, że nic nie można brać za pewnik. Zmiana jednego parametru wpływa na wszystkie inne parametry i wynik końcowy wcale nie jest taki, jak czasem na pierwszy rzut oka by się wydawało. Dlatego np piszę, że zwiększenie mocy nadawania może, ale nie musi zwiększyć zasięg transmisji. Przykładowo większa moc nadawania, to większe szumy i SINR, co spowoduje, że często rzeczywisty zasięg spadnie. Kwestia możliwa do rozpatrzenia tylko na jednej konkretnej komórce i w jednym konkretnym czasie.
Natomiast, im dalej w las, tym więcej drzew. Jak by ktoś chciał pisać w szczegółach działania sieci, to by musiał forum w co najmniej vademecum teleinformatyka przekształcić. Zawsze musi być gdzieś jakiś skrót, a jak ktoś naprawdę szuka szczegółów, to te są dostępne w literaturze.
Wiesz dla mnie ta wiedza jest ciekawa i sam wiem jak to wyglądało przy zwiększeniu mocy nadawania w routerze. Krótko mówiąc zasięg był większy, lecz jego jakość, czyli transmisja była niższa niż gdy moc nadawania była słabsza.
Jestem pewny, że większość czytając o tym wie.
Odnoszę się jednak do obecnych obserwacji. Przykłady różnic między UMTS a LTE w mojej lokalizacji podawałem wcześniej: -87 dBm (UMTS) -101 _-103 dBm (LTE).
w 2018 roku miałem w tym samym miejscu większy sygnał. Odnoszę wrażenie, że z jakiegoś powodu moc spadła (być może zmiana konfiguracji sieci).

Osoby, które sobie chwalą VoLTE mówią o jednoczesnej rozmowie w trakcie korzystania z szybkiego internetu. Co mi po szybkim internecie kiedy nagle w moim domu mam kupę dziur, gdzie w moment ląduje w UMTS.

Gadać sobie można, ale liczę, że coś z tym zrobią. Nauka nauką, a fakty są jakie są. Obecna konfiguracja na dłużą metę sprawdzi się w miastach, a nie miejscowościach oddalonych od nadajnika większą odległość.
 #1141188  autor: kozien70
 07 sty 2023, 23:07
matias55 pisze:
07 sty 2023, 22:24

Odnoszę się jednak do obecnych obserwacji. Przykłady różnic między UMTS a LTE w mojej lokalizacji podawałem wcześniej: -87 dBm (UMTS) -101 _-103 dBm (LTE).
w 2018 roku miałem w tym samym miejscu większy sygnał. Odnoszę wrażenie, że z jakiegoś powodu moc spadła (być może zmiana konfiguracji sieci).

Osoby, które sobie chwalą VoLTE mówią o jednoczesnej rozmowie w trakcie korzystania z szybkiego internetu. Co mi po szybkim internecie kiedy nagle w moim domu mam kupę dziur, gdzie w moment ląduje w UMTS.
Wymuś na telefonie tryb LTE-only, bez 3G i na 99,9% w powyższych miejscach, gdzie w trybie auto wskakuje 3G będziesz mógł bezproblemowo rozmawiać w LTE. Rozmowę w VoLTE można spoko prowadzić przy sygnale nawet słabszym, niż -110dBm.
Obecna konfiguracja sieci jest zachowawcza, terminale potrafią wpadać w 3G przy relatywnie niezłym poziomie sygnału LTE. Gdy wyłączą 3G, zmienią i to. Oczywiście nie od razu. Znając tempo N! to pewnie z rok im zajmie po wyłączeniu UMTS.
Kiedyś, jakieś 5-7 lat temu analogiczna sytuacja była z handoverem podczas rozmów z 3G do 2G mimo, że sygnał 3G był dobry. Taki był konfig. Potem wydzielono osobne U900 dla Tm i O, zmieniono konfig i rozmowy pięknie siedzą w UMTS. Skończyło się zrzucanie do GSM-u.
W przypadku VoLTE i 3G będzie podobnie. Trzeba poczekać.
 #1141197  autor: matias55
 08 sty 2023, 01:18
Tak, pamiętam ten Handover do GSM w dobrym sygnale UMTS. Moje słuchawki kablowe przy GSM przenoszą sygnał do rozmówcy (buczenie), więc było to mega męczące, bo musiałem oddzwaniać :D Tak czy siak liczę, że sygnał będzie nieco większy.
 #1141199  autor: IC_Current
 08 sty 2023, 07:30
@matias55
Tak z ciekawości zrobiłem test u siebie. Wymusiłem pasma na B818 i wygląda to tak:
RSSI
LTE800 - -51dBm
HSPA900 - -55dBm
LTE2100 - -53dBm
Odległość do nadajnika 1,4km.
Tak więc u mnie akurat LTE nadaje z większą mocą, ale zasięg i tak jest niższy ze względu na wyższy stopień modulacji i wyższe szumy kodowe.
Czemu akurat tak ograniczyli zasięg na L800? Trudno powiedzieć , może przy wyższych mocach już sąsiednie nadajniki się zakłócają, może chcą zachować selektywność pasm i przełączanie do U900. Tak czy siak mnie też się wyłączenie U900 niezbyt podoba. Mieszkam w górach a tu dosyć często właśnie to pasmo pozwala uzyskać jakikolwiek na szybko dostęp do Internetu w budynku.
Na szybką zmianę mocy nadawania na L800 nie ma co liczyć - same zgody formalne, pomiary na każdej stacji to ogromna operacja i koszty a zysk niewielki. Może się coś zmieni, kiedy będą uruchamiać L900, bo wtedy będą kierować się już nowymi normami promieniowania i robić nowe pomiary.
  • Strona 102 z 142
  • 1
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 142
  • 1
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 142